Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Aprilie 2021
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Mai 2021
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Vremea
Varful Nemira Mare
Muntii Nemira

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Busteni-Malaiesti-Ref Tiganesti-Vf Omu-Busteni (5)

baumwolle
baumwolle
(admin)

De la Omu până la refugiul Bătrâna se fac în jur de 2-2.5 ore. Traseul nu este dificil, este - cu o mică porțiune sub Vf. Găvanele - numai de coborât, fără porțiuni abrupte.

Așa cum a spus și Kalindor, un alt traseu ușor către refugiul Bătrâna este de la hotelul Peștera, pe Valea Doamnele - marcaj TR.

https://picasaweb.google.com/116625059267985636704/FataNevazutaABucegilor - aici găsești poze și câteva cuvinte despre traseele de care vorbesc.

Luni, 16 iulie 2012 - 21:39

kalindor
kalindor

Am mancat si eu ciorbita in 11 iulie, seara. Nu mi s-a parut proaspata. Dar nu era nici acra de vechime. Nu era sarata. Probabil ai avut ghinion.
Inteleg ca refugiul este pe Poteca Granicerilor la intersectia cu triunchi rosu.
1. Am fost pe Poteca Granicerilor acum 25 ani. Nu imi mai aduc aminte daca era vreun refugiu, dar tot traseul nu am intalnit pe nimeni. Eu am abordat de la Omu. Cred ca in 2,5 ore de mers lejer de-al meu. Voi faceti si foto-probabil 3 ore.
2. Cred ca Babele, se coboara la statia de telecabina Pestera, dar inainte de a ajunge la telecabina este un drum forestier la dreapta, drum care urca la stana din zona si apoi traseul 3 triunghi rosu. pe aici am coborat. Dar am fost cu mult timp in urma.

Luni, 16 iulie 2012 - 17:37

dudica
dudica

Salut,

Multumesc de raspuns.

Weekendul trecut am fost acolo. Intradevar prima portiune de la Cab Malaiesti pana la cruce te cam stoarce.

In portiunea lacului Tiganesti trebuie acordata ceva atentie stanei de oi. Ciobanul are vreo 5 caini care nu sunt chiar prietenosi. Daca nu intervine ciobanul poate iesi urat mai ales ca traseul trece chiar pe langa stana de oi. Pe timp de nopate nici nu cred ca se poate trece pe acolo.... safe

Nu este recomandat camparea in zona refugiului (cel putin asa recomanda cei de la cab Malaiesti ) din cauza stanelor ( Lacul Tiganesti si Valea Gaura ) insa sambata seara un grup de turisti au pus 2 corturi si a fost ok. Dupa norocul fiecaruia.

De la Malaiesti pana la refugiu noi am facut cam 1,5 ore cu tot cu poze Carpati.org iar de la Tiganesti pana la Omu in aceleasi conditii ( poze si admirat ) cred ca in jur de 3 ore lejer..batraneste.

Un singur lucru negativ as vrea sa-l adaug ( ca o preventie pentru altii - nu din rea vointa ):
Am tot auzit povesti negative despre Cab Omu ( nu pot sa le confirm sau nu ) , insa tot din aceasi categorie as putea sa spun : mare atentie cu mancarea. Noi am nimerit o ciobita de legume bogata insa f. sarata. De la o alta masa ( alti turisti ) spuneau ca ciorbita vinde apa. Carpati.org

Intrebare :
1) Traseul de la Cabana Omu spre refugiul Batrana in cat timp se face ?
2) Care ar fi cel mai accesibil traseu pana la refugiul Batrana ?

Luni, 16 iulie 2012 - 15:58

kalindor
kalindor

Observ ca nu-ti raspunde nimeni asa ca imi permit eu sa raspund partial.
Este zona mea preferata din Bucegi.
1. Nu pot raspunde si cred ca nimeni nu poate spune daca este sigur sau nu camparea cu cortul la refugiul Tiganesti. Acolo eu nu am vazut apa asa ca se poate si pe varful Scara, mai departe de padure.
2. As zice ca o ora de mers foarte lejer, avand in vedere ca aveti corturi. Este un urcus abrupt , prin jnepeni deasupra cabanei Malaiesti pana pe creasta muuchiei Padina crucii si aici se pierde mai mult timp. Apoi un urcus mai lejer pe creasta Padinei Crucii. Ocolirea lacului Tiganesti si apoi un urcus pe creasta Tiganesti in saua Tiganesti, unde este refugiul.
3. Este un traseu mai dificil (dificil comparativ cu traseele marcate din Bucegi) in prima parte. Se urca pe culmea Tiganestilor pe cabluri si lanturi. Trebuie atentie pana in apropiere de varful Scara. Apoi se urca pe Scara se coboara intr-o sa si urcusul final la Vrfu Omu. Cam 2 ore.

Luni, 16 iulie 2012 - 15:10

dudica
dudica

Salut,

As dori cateva informatii legat de traseul : Busteni - Poiana Izvoarelor - Malaiesti - Ref Tiganesti - Vf Omu - Busteni

1) se poate pune cortu in conditii de siguranta la refugiul Tiganesti ? Acum 3 saptamani am fost la Cabana Maliesti unde am stat cazat. Desi multa lume nu recomanda, am vazut cel putin 5 corturi langa Cabana Malaiesti.
Ma gandesc ca la refugiul TIganesti ar fi mai ok de pus cortu din motive de siguranta ( ursuleti ). Ce-mi recomandati?

2) de la Cabana Maleiesti pana la ref Tiganesti cat dureaza traseul?
3 ) dar de la ref TIganesti pana la Cabana Omu ?

Multumesc,

Miercuri, 11 iulie 2012 - 10:13

Afisari: 3,198

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0618 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org