Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Septembrie 2022
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Octombrie 2022
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Vremea
Varful Moldoveanu
Muntii Fagarasului

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#44  Inapoi 1 2 3 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Balea Lac - Vf. Negoiu (44)

shogu
shogu

deci: Strunga Dracului inchisa. Apa, asa cum spune si Cornlel999, inainte de urcarea pe Laitel si din lacul Caltun.

Luni, 23 iulie 2012 - 13:08

mihnea
mihnea

Eu personal nu as bea apa din lacul Caltun, este plin de metale grele. Au scos cei de la salvamont arges anii trecuti o gramada de baterii...

Marți, 17 iulie 2012 - 12:20

boby
boby
Caraba

am fost duminica pe vf negoiu...la cabana m-am intalnit cu un turist care venea de la balea si a zis ca a venit prin strunga dracului unde s-a chinuit sa urce, stanciile acoperind in mare parte lanturile

Marți, 17 iulie 2012 - 11:34

cornlel999
cornlel999
Caraba

@shogu Surse de apa pe traseul specificat de tine exista:
Prima e inainte de urcarea pe Laitel, se vede si pe harta si nu ai cum sa ratezi.
A doua sursa este chiar apa din Caltun (mai din coada lacului, partea opusa refugiului), eu am alimentat de acolo si nu am avut nimic. Pentru siguranta poti folosi pastile de purificare.
In Fagaras sursele de apa sunt, trebuie sa stii unde sa le cauti. Carpati.org

Soare sa fie! Carpati.org

Marți, 17 iulie 2012 - 09:43

mihaiburo
mihaiburo
Busola

http://www.carpati.org/forum/informatii_despre_munti-13/surse_de_apa_in_creasta_fagar
asului-1958/1/#.UARIQJFmPYU

După tură ar fi utilă o actualizare a eventualelor informații "depășite".

Luni, 16 iulie 2012 - 17:48

shogu
shogu

plusez, Carpati.org : cu apa potabila cum stam pe portiunea Balea > Caltun. La Caltun parca era un izvor langa refugiu, mai exista?

Luni, 16 iulie 2012 - 16:57

vali.lulea
vali.lulea

ATENTIONARE SALVAMONT SIBIU......PORTIUNEA DE TRASEU PRIN STRUNGA DRACULUI ESTE INCHISA DIN CAUZA CADERILOR DE PIETRE!

Miercuri, 11 iulie 2012 - 07:24

shogu
shogu

multumesc.
vom urca pe strunga Doamnei.

Marți, 10 iulie 2012 - 11:53

ruxu_oac
ruxu_oac

Am fost weekend-ul trecut pe Negoiu de la Balea Lac. Noi am mers prin Strunga Doamnei. Am fi vrut sa mergem prin Strunga Dracului, dar la fata locului ne-am intalnit cu niste persoane care ne-au spus ca sunt bolovani foarte mari si extrem de instabili, lanturile sunt toate rupte, este friabil si riscul de accidentare este foarte ridicat. Recomand Strunga Doamnei sau Strunga Ciobanului.

Marți, 10 iulie 2012 - 10:27

razvan1984m
razvan1984m
Caraba

Strunga Doamnei asigura accesul cel mai facil. Exista si varianta prin Strunga Ciobanului, daca nu va fi patit intre timp si acel drum ceva...

Marți, 10 iulie 2012 - 09:59

johnnutz
johnnutz
Caraba

Salut,

Am fost acum 2 week-end-urile pe Negoiu iar Strunga Dracului era inchisa in urma dislocarii unor stanci care au rupt si o parte de lanturi, in data de 13.06.2012. Acest lucru era semnalizat inclusiv la refugiul Caltun. Noi am coborat prin Strunga Doamnei, doar coborat pentru ca veneam de pe vf. Lespezi. Un baiat a coborat prin Strunga Dracului dar cu ceva emotii. Asadar, oficial e inchisa si neoficial nu e deloc indicata, mai ales daca sunt mai multe persoane.

Marți, 10 iulie 2012 - 09:54

shogu
shogu

salut,
dezvoltati va rog problema cu Strunga Dracului. Nu am mai fost de 20 de ani pe Negoiu si pe 21.07 vreau sa urc din nou. Care-i cea mai sigura varianta?

Marți, 10 iulie 2012 - 09:32

vtcris
vtcris

Strunga Dracului nu mai e indicata, in urma dislocarilor cauzate de evenimentul de anul trecut (cauta pe portal ca era o stire in acest sens mai demult).

Vineri, 6 iulie 2012 - 12:54

razvan1984m
razvan1984m
Caraba

Eu sugerez asa.

La dus, Balea-Saua Paltinului-Laitel-Lacul caltun-Strunga Dracului-Negoiu.

La intors Negoiu-Strunga Doamnei-Lacul Caltun, tunel Transfagarasan pe cruce albastra.

Urcarea in saua Caprei in loc de urcarea directa inspre saua Paltinului mi se pare relativ inutila (desi bucata respectiva de creasta este frumoasa).

Se parcurge un circuit, se vad locuri noi.

Puncte dificile ar fi niscaiva lanturi si o bucata scurta de creasta mai accidentata pana la urcusul pe Laitel, si poate Strunga Dracului care din punctul meu de vedere e mai placuta in urcare decat in coborare.

Drum bun.

Vineri, 6 iulie 2012 - 12:40

lui_eduard
lui_eduard

Vreau sa urc Negoiu de la Balea Lac cu un grup mixt baieti/fete dintre care 2-3 sunt incepatori, la primul sau al doilea traseu lung. Eu am mai urcat Negoiu in urma cu 3 ani iar la intoarcere am coborat prin Strunga Doamnei - Lacul Caltun iar de la Caltun am mers pe traseul marcat cu cruce albastra Lacul Caltun - Tunel Transfagarasan. Ar mai fi drumul prin Saua Caprei.

Care drum e mai usor la intoarcere?

Vineri, 6 iulie 2012 - 11:56

byanka_cld
byanka_cld

Salut! Revin cu intarziere la acest topic ca sa multumesc celor care mi-au raspuns la intrebari. In weekendul 23-24 iulie am reusit si noi sa ajungem pe Negoiu. Intr-adevar, a fost mult mai usor fara bagaje. Am urcat cu cortul si toate cele pana la Caltun, unde unul dintre noi, prea obosit, a poposit si a stat cu bagajele. Iar noi, ceilalti trei, am fost pana sus. Ne-am inscris in timpul pe care l-am gasit pe toate hartile si traseele de pe net. Doar la intoarcere, duminica dimineata, fiind ceata si ploaie, am facut mai mult cu vreo 15-30 de minute, pe traseul spre tunel. Per total, a fost foarte frumos. Carpati.org

Joi, 4 august 2011 - 17:08

mkcp
mkcp
Busola

Mai bine faceti din prima zi varful Negoiu, aveti timp berechet.
ersonal am facut aceasta tura: Balea Lac - Negoiu si retur in 6 ore dar aici depinde de felul in care va miscati.

Apa veti gasi la Balea, langa vf Paltinul si la Caltun. Atentie la vreme. Ti-am trimis pe PM si un jurnal de acolo care contine si o posibilitate de retragere mai faina decat sa va intoarceti la Balea pe acelasi traseu.

Vineri, 1 iulie 2011 - 19:08

rivas
rivas
Caraba

1. este bine ( chiar foarte indicat ) sa urcati fara bagaje pe vf.Negoiu : pe strunga Dracului sint saritori echipate cu cabluri care se trec usor fara bagaj mare in spate . O sa va miscati rapid si elegant. Totusi aveti grija la bagaje ,unde le lasati : refugiu sau cort caci au fost postari pe site , unora le-au fost furate diferite lucruri sau bani. ( atit iarna cit si vara ).Deci atentie marita chiar si la binevoitori care se ofera sa aiba grija de bagaje ! Sint turisti patiti la ref. Vistea Mare de sub Moldoveanu , unde tot asa o tura pe virf si inapoi nu depaseste 2 ore ( fara bagaje si fara timpul pt. admirat si facut poze ). O alta varianta mai usoara de urcat la vf. Negoiu este prin Strunga Doamnei ( veti gasii indicatoare pe parcurs )
2. apa este la Bilea si Caltun . S-ar putea sa fie si un izvor intr-un gavan deasupra vaii Paltinului. Nu mai tin minte.
3. Timpul intre Saua Caprei( deasupra cabanei bilea lac , dar voi urcati in saua Paltinului cam 45 de min. pe banda albastra de la bilea lac) -Vf. Negoiu este 4ore-5 ore . Acum depinde foarte mult de greutatea rucsacului, de antrenament si de conditiile meteo.
va doresc o tura minunata !

Vineri, 1 iulie 2011 - 18:29

porta
porta

traseul de de 3 ore pana la caltun, si de acolo intr-o ora jumate esti pe negoiu si cam tot atat sa ajungi inapoi.
ca sa nu va intoarceti pe acelasi drum puteti merge pe traseul cruce albastra (tunelul transfagarasan) ..ca timp e la fel 3 ore.

Vineri, 1 iulie 2011 - 18:10

byanka_cld
byanka_cld

Grupul nostru de prieteni vrea sa faca traseul Balea Lac - Lacul Caltun (dormit la cort) si a doua zis urcare spre Vf.Negoiu - Lacul Caltun - Balea Lac. Intreb si eu si astept raspuns din partea celor care au mai fost: care este timingul pentru traseul segmentat astfel sau daca aveti altfel de recomandari mai economice/bune. Mentionez ca e pentru prima oara pentru noi cand o sa avem rucsac mare in spate (cu cord, sac de dormit si celelalte). Sunt surse de de apa pe parcursul traseului?
Mersi anticipat! Carpati.org

Vineri, 1 iulie 2011 - 15:59

Afisari: 18,719

#44  Inapoi 1 2 3 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0854 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org