Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Ianuarie 2022
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Februarie 2022
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28

Vremea
Varful Caleanu
Muntii Tarcu-Muntele Mic

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#44  Inapoi 1 2 3 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Balea Lac - Vf. Negoiu (44)

kiss
kiss

Tocmai am parcurs acest traseu, cu dormit la noul refugiu de langa Lacul Caltun. Se pare ca pe langa refugiul metalic vechi, s-a construit unul nou, care arata foarte bine, are inclusiv panou solar si priza de alimentare, cuiere pentru atarnat echipamentul, un bec alimentat tot de la panou si o masa cu 2 banci.

Incap in jur de 15 persoane lejer si inca 4-5 putin mai ingramadite, dar refugiul arata foarte bine (sa vedem si cat timp se va mentine astfel). Inauntru inca se simtea puternic mirosul de lemn de brad de la lemnul folosit (cred ca am fost primii turisti campati acolo). Noaptea a fost cald si bine, dormind in pantaloni scurti si tricou si doar invelit cu sacul de dormit.

Am aruncat un ochi si in refugiul vechi, care arata dezolant, cu un puternic miros greu si o mizerie trista pentru un refugiu aflat la o asa altitudine.
In zona se aflau si 2 persoane de la Salvamont, care lucrau la un indicator pentru traseele care pleaca de la lac.

Partea trista o reprezinta toti turistii pe care i-am surprins spalandu-se cu gel de dus si sampon direct in lac sau spaland sosetele cu sapun. Din pacate toti erau turisti straini si afirmau ca nu stiau ca de acolo se bea apa si cu atat mai mult ca nu ar avea voie sa isi lase toata mizeria in lac.

Cu toate ca nu am vazut nici un indicator pe care sa fie scris alb pe negru ca este interzisa spalarea in lac, am presupus ca toti care urca pana acolo au habar de ce este si ce nu este voie sa faci intr-un lac alpin.
Poate ar fi bun un marcaj cu scaldatul/spalatul interzis in lac.

Luni, 27 iulie 2015 - 14:28

ionescuadrian
ionescuadria..
Cort de expeditie

Are cineva fotografii noi de la refugiul Caltun?

Miercuri, 24 iunie 2015 - 16:14

yo6ial
yo6ial
Coarda

Acuma chiar mă gândeam să vă împrumut cortul meu dar e în revizie tehnică. (Iar atacat de șoareci)

Păi... chete, chestii, telefoane, ”sună un prieten”, etc?
Hai că nu e de stat și contemplat. Carpati.org

Miercuri, 24 iunie 2015 - 12:34

kiss
kiss

Problema nu este cortul pentru noi...vom fi un grup mai mare, cu persoane care nu detin cort.

Miercuri, 24 iunie 2015 - 12:13

yo6ial
yo6ial
Coarda

Bre, Virgil: Ai făcut rost de inel, amu fă rost de un cort. Vă face bine și pentru cealaltă parte a călătoriei.
Cortul poate-l împrumuți de la cineva și vă cazați pe lângă Călțun sau Capra.

Miercuri, 24 iunie 2015 - 12:11

razvan1984m
razvan1984m
Caraba

Păi de la Bâlea la Cabana Negoiu, fără a urca pe vârf, ci direct prin Strunga Ciobanului, tot se fac vreo 6 ore. Poate chiar 7. Iar la întoarcere, pentru adrenalină plus vârful Negoiu, puteți încerca Custura Sărății, și-n total veți face vreo 8 ore.

Cum o dai, variantă ușoară și scurtă nu este, iar cabana Negoiu, repet, este foarte jos, și față de vârf și față de creastă.

Miercuri, 24 iunie 2015 - 11:48

kiss
kiss

In era teama ca nu am solutie prea buna pentru ceea ce vrem noi. As fi vrut sa evit un traseu foarte lung intr-o singura zi si de aceea am rezervat 2 zile. 8 ore pentru ziua a 2-a mi se pare putin cam mult si ar crea o mica stare de stres.
Nu stiu daca traseul spre varf, dinspre Cabana Negoiu ar fi la fel de frumos ca cel dinspre Balea.
Exista un traseu alternativ dinspre Balea spre Cabana Negoiu, astfel incat sa ajungem acolo in prima zi si a 2-a zi sa mergem spre Negoiu-Balea?

Miercuri, 24 iunie 2015 - 11:40

razvan1984m
razvan1984m
Caraba

Salut!

Pentru ce vreți voi, cabana Negoiu nu mi se pare o soluție. Între vârful Negoiu și Cabana Negoiu sunt 1000m diferență de nivel... nu mi se pare nici fezabil, nici că ar avea sens așa ceva. Dacă totuși vreți să ajungeți acolo fără să mai urcați vârful, mergeți prin strunga ciobanului.

Probabil că varianta cea mai bună ar fi de a înnopta la refugiul Călțun. Dar mai ales în weekend și vară fiind, va fi aglomerație mare, și nu vă garantează nimeni că veți găsi loc.

Soluția optimă zic eu ar fi să împărțiți treaba altfel, cu ședere doar în zona Bâlea - la cabană, vila Paltinul, sau, mai ieftin și dacă sunt locuri, la salvamont 2000, pe versantul sudic.

Propunere:
Ziua 1: sosire la Bâlea - eventual urcare la Capra - eventual o tură pe Vânătoarea lui Buteanu. Cam 3h dus-întors. Somn în zona Bâlea.
Ziua 2: trezire matinală - șaua Paltinului - Lăițel - Vf. Negoiu urcat prin strunga Doamnei și retur. cam 8h, după care vă rămâne vreme de întors cu mașina. Pentru retur, ca să aveți varietate, urmați poteca prin sud, nu cea de creastă, care iese chiar la tunelul transfăgărășanului. Cruce albastră.

Drum bun!
Mesaj modificat de autor!

Miercuri, 24 iunie 2015 - 11:22

kiss
kiss

In iulie as dori sa fac impreuna cu cativa prieteni o plimbare de la Balea Lac spre Vf. Negoiu. Ideea e ca dorim sa ramanem peste noapte pe munte si a 2-a zi sa revenim la Balea Lac. Precizez ca nu detinem corturi, deci ar trebui sa gasim o cabana, cea mai apropiata fiind Cabana Negoiu.
Ma puteti ajuta cu cateva pareri despre cum ar fi cel mai indicat sa impart tot traseul pe 2 zile?

Multumesc.

Miercuri, 24 iunie 2015 - 10:55

buggg
buggg

Salut,

Multumesc foarte mult pentru informatii.

Marți, 6 august 2013 - 09:24

yo6ial
yo6ial
Coarda

Ce fel de rău de înălțime?
Pentru că, așa numitul rău de înălțime, poate fi de vreo două feluri...
Unul ar fi simpla frică de înălțimi, frica (foarte sănătoasă) de cădere.
Frică ce este atenuată în timp de expunere, experiență și de răbdarea și suportul moral al colegilor de tură.
Pasajul de sub Lăițel putând fi un bun început în controlarea fricii.
Strunga Doamnei nu cred să pună probleme... e un pic abrupt și necesită atenție.
Strunga Dracului și Custura, altfel, necesită experiență și siguranță în mișcări.
Persoana neexperimentată trebuind să fie urmată și ghidată îndeaproape de cineva experimentat și cu multă răbdare.

Dar mai este un fel de rău de înălțime, imposibil de confundat cu frica normală, acrofobia.
Acrofobia se manifesta violent prin crize de isterie sau blocaj total.
Simptomele scapă complet din controlul persoanei afectate.
De exemplu te poți trezi cu persoana afectată totalmente blocată undeva pe traseu, cu mâinile încleștate pe caburi sau bețe, făcând gesturi sau spunând lucruri pe care nu le-ar fi făcut în alte circumstanțe.
Un indiciu bun poate fi când persoana respectivă îcetează brusc să mai zâmbească - la vederea unei pante mai îclinate sau perete vertical orice fel de expresie facială de bucurie, amuzament, etc, se poate transforma într-o grimasă.
Alt indiciu este oferit când persoana în cauză devine, brusc, palidă.

Nu e nici un motiv pentru care aceste persoane să nu se bucure de munte.
Singura condiție fiind ca acestea să nu fie forțate să parcurgă zone în care nu se simt confortabil, din punct de vedere psihic. Nu-i în ordine? Ocol sau înapoi sau campam aici, în zonă. I-atât de simplu.
Persoanele ce suferă cu adevărat de acrofobie pot deveni un real pericol pentru propria persoană sau colegii de tură.
Tratarea implică consiliere psihologică (profesională, efectuată de medici cu foarte multă experiență) și depinde de fiecare caz în parte dacă are vreun succes sau nu...

Faceți-vă planurile de călătorie cât mai flexibile. Luați în calcul alternative și dacă nu ajungeți la vârful X sau la punctul Y, în decurs de Ț minute, nu-i nimic, muntele nu pleacă, prea curând, de acolo.

Marți, 6 august 2013 - 00:12

obyy
obyy
Caraba

Draga Radu, o persoana care are rau de inaltime nu prea are ce cauta, mai ales prin muntii Fagarasului, unde pe fiecare traseu marcat, sunt portiuni, pasaje destul de delicate chiar si pentru cei fara rau.
Ceea ce insa am constatat pe propria piele este ca sunt destul de multi baietei teribilisti, care sunt in stare sa te darame de pe poteca, in a dovedi nu stiu cui, ca din punctul X in punctul Y, timpul scos a fost de Z ore. Pentru asemenea persoane exista o groaza de maratoane, unde isi pot dovedi intr-adevar adevaratele valente. Nu asa se gusta din placerile muntelui.
A nu se intelege gresit EXPERIENTA montana a unei persoane cu RAUL DE INALTIME.
In incheiere ti-as recomanda grija mare la ocuparea unui loc in refugiu. Saptamana trecuta miercuri spre joi la Caltun au fost 23 de persoane, dupa spusele unui colocatar. Vreme frumoasa sa aveti.

Luni, 5 august 2013 - 22:03

xoreax
xoreax
Coarda

https://picasaweb.google.com/sterpumihai/PasajeExpuseSauaPaltinuVfLaitel?authkey=Gv1s
RgCISyy_KD-YT94gE

Luni, 5 august 2013 - 21:48

moontea
moontea

Si eu am facut traseul Sambata trecuta, pe 3 august 2013. Traseul e in general ok amenajat, portiunile periculoase sunt asigurate cu cabluri/lanturi. Daca esti tot timpul atent diminuezi foarte mult riscurile.
Eu am fost singur si am parcurs traseul dus-intors in 8 h si 30 min. 4 h 30 min dus; 4 h intors, n-am mai lalait-o asa mult cu pozele Carpati.org

Luni, 5 august 2013 - 21:21

xoreax
xoreax
Coarda

Salut,

Chiar ieri am parcurs traseul mentionat de tine (dar intr-o singura zi) si in grupul nostru a fost si o persoana cu mai putina experienta montana. La portiunile expuse am ghidat-o si a facut fata cu brio.
Intr-adevar, aproape de varful Laitel, exista o zona relativ expusa unde cineva cu rau de inaltime s-ar putea panica. Mi-e teama si mie cumva de zonele expuse, insa numai acolo unde nu exista o asigurare serioasa. Iar zona respectiva are cablu si nu prea ai ce pati daca stanca e uscata si cobori cu atentie.

De altfel, in fata noastra, era un grup de 3 persoane dintre care doua mai putin pregatite, care probabil au avut un mic atac de panica (la un moment dat, traversand o zona expusa, s-au pus in genunchi).

Eu zic ca zona e suficient de bine asigurata cu cablu incat sa poata fi parcursa si de cineva cu rau de inaltime si sa se simta cat de cat in siguranta.

Luni, 5 august 2013 - 18:39

buggg
buggg

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu aprecierea traseului Balea Lac – Vf Negoiu din punct de vedere al periculozitatii si luand in calcul faptul ca in grup exista o persoana cu teama de inaltime.
Suntem la un nivel aproape mediu cu pregatirea fizica si intentionam sa realizam urmatorul traseu: Ziua 1: Balea Lac - Saua Paltinului -Vf. Laita - Vf. Laitel - Refugiul Caltun – Strunga Doamnei – Vf Negoiu – Strunga Doamnei – Refugiul Caltun. Ziua 2: Refugiul Caltun – Caldarea Paltinului – Tunel Transfagarasan – Lacul Balea.
Din ce am studiat, am retinut ca in traseul din Ziua 1 ar fi cateva portiuni mai dificile (zonele Laita, Laitel, Strunga Doamnei). Scopul mesajului catre voi, comunitatea Carpati.org, ar fi sa ma ajutati sa-mi dau seama daca o persoana cu frica de inaltime ar trebui sau nu sa se angajeze la traseul prezentat.

Va multumesc inca o data, carpati.org, pentru detaliile pretioase oferite inainte de turele mele din Retezat si Iezer-Papusa.

Luni, 5 august 2013 - 16:33

cipicernat
cipicernat
(admin)

Din acest topic s-au eliminat o serie de comentarii ce nu aveau nicio relevanta vis-à-vis de subiectul abordat. Va rugam sa retineti ca orice "balast" adaugat pe forum face mai dificila obtinerea de informatii de calitate.

Marți, 24 iulie 2012 - 11:15

energy
energy

Eu cred ca pana nu se va face o analiza" buna in teren nu putem sa ne dam noi cu parerea sau X ca a foast si nu este pericol , poate X sau Y nu au observat ca mai sunt si alte bucati de stanca care pot cadea in orice moment....cei care intra acolo sunt putin inconstienti dar .....am vazut foarte multe locuri din Fagaras unde s-au produs desprinderi masive de stanca , stiu ca Strunga Dracului este un obiectiv de bifat dar cu siguranta nu va pleca de acolo si cand se va putea circula in conditii de siguranta bune vand eu bilete la intrare HA ! Intr-o tara in care intri la puscarie din orice nu vad de ce cineva ar trebui sa isi riste viata si cariera deschizand un traseu nesigur pentru turisti....

PS :
- pe seceta asta nu cred ca sursa de apa de sub Laitelu mai este sigura !
- probabil se va dinamita controlat o parte a stancilor care risca sa cada

Luni, 23 iulie 2012 - 17:42

kxo.xp
kxo.xp

Cand am fost saptamana trecuta, un grup de 4 s-a incumetat sa urce. Prima persoana urcase aproximativ jumatate. Cand a intrat a doua persoana, abia a avut timp sa evite un bolovan cam pe jumatate cat ea care tocmai plecase la plimbare.

De sus am incercat sa cobor - lanturi instabile, pietris, praf, bucati de stanca imense care se miscau chiar si fara sa imi las toata greutatea pe ele.

Nu as recomanda parcurgerea sau reamenajarea turistica. Spituit si lasat pentru alpinisti ar fi cea mai buna solutie, cu toate ca si un rapel se poate termina tragic la cat de stabile sunt pietrele din horn.

Luni, 23 iulie 2012 - 17:32

mihai_fl
mihai_fl
Caraba

Anul trecut cand am fost pe Strunga Dracului, dupa ce a cazut bucata de stanca, strunga arata destul de rau.
Nu lipsa lanturilor deteriorate era problema , ci bucatilde de stanca amestecate cu un praf fin ce puteau si declansate la vale in orice moment in timp ce urcai.
Nu se recomanda, cel putin la acel moment sa urci in grup mare pe acolo, sau sa ai alt grup sub tine.
Un traseu marcat trebuie sa fie cat de cat sigur, Strunga Dracului la acel moment nu era sigura.
Cum faci un nemarcat poti faci si Strunga Dracului , dar o faci pe riscul tau.
Nu mai este un traseu "turistic".

Luni, 23 iulie 2012 - 15:42

Afisari: 18,414

#44  Inapoi 1 2 3 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0663 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org