Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Mai 2021
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Iunie 2021
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Vremea
Varful Pietrele Rosii
Muntii Suhard

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Sugestii si impresii Ture lungi cu campare izolata (17)

ulise
ulise

Sunt de aceeasi parere, in linistea locurilor izolate, animalele sunt mult mai precaute si se feresc de om.Atacurile ursilor din bucegi sunt comportamente anormale, acei ursi s-au intersectat de mici cu oamenii si omul nu le mai inspira teama.
Camparile izolate prezinta cel mai mic pericol(o spun din experienta proprie).Inaintea faptului ca animalele salbatice ataca uneori(indeosebi atunci cand sunt incoltite sau sunt cu puii dupa ele)
eu spun sa va feriti de oameni in primul rand.De unii ciobani sau lucratori forestieri care la betie pot fi agresivi, la fel si cainii de la stana.Nu vreau sa spun ca ciobanii sunt rau intentionati, dimpotriva unii sunt foarte de treaba, vreau doar sa amintesc ca si omul poate face rau altui om.
Doar in locurile izolate simti cu adevarat maretia naturii si acolo s-ar putea sa fi si in siguranta mai mare, daca respecti regulile de protectie pe care le-au mentionat altii mai sus.Si nu mancati ciuperci otravitoare ca poate nu va mai gaseste nimeni.Multa bafta !!!!!!!!!

Luni, 19 septembrie 2011 - 16:04

drumetu71
drumetu71
Busola

In Apuseni am fost de vreo 3 ori si am campat mai ales in locuri izolate pentru a gusta intr-adevar din frumusetile acestor munti si nu au fost probleme. Din cate am aflat de la localnici, animale periculoase nu sunt pentru ca acesti munti fiind locuiti pana aproape de varf oamenii au avut grija sa le extermine pentru a-si proteja familiile si animalele. In total am dormit vreo 16 nopti acolo si nu m-au deranjat decat animalele aflate la pascut.

Joi, 17 iunie 2010 - 19:32

mihaitzateo
mihaitzateo
Coarda

Eu am fost in Apuseni cu cortul acu vreo 17 ani si am dormit in plina padure de conifere cu cortul in pasul Ursoaia mai mult de o saptamana si nu am avut vreo problema cu ursul.
Eram mai multi da eu cu cei de statam in cort ne departasem un pic de grup.
Acum nu mai stiu cum mai este.

Vineri, 11 iunie 2010 - 14:00

rambo
rambo

Multumesc mult de raspunsuri.
Prin izolat inteleg locatia, de genul Piatra Craiului, Magura Vinata, etc (rezervatie sa fie). Imi dau seama ca este complet contraindicat sa pleci singur, dar problema este ca nu prea am cu cine; poate doar cu prietena, care e rupta de tot ceea ce inseamna munte, si ma indoiesc ca poate fi de un ajutor real "in caz de ceva..."
Principala mea ingrijorare este fata de animale; urs in special. Asta deoarece camparea se va face in zone foarte impadurite. La scosul mincarii din cort m-am gindit si eu initial, dar nu-mi inchipuiam ca este o solutie prea eficienta. Nu prea am idee cam la ce distanta sa o las. Personal aproximez un minim de 200 m (pt urs).
Anumite zone ca de ex Bucegi, sint deja "vestite" pentru frecventa intilnirilor cu ursul. Pe mine m-ar interesa Apusenii mai ales, cum stau la acest capitol?

Vineri, 11 iunie 2010 - 10:39

radmar
radmar
(admin)

@altfell: pe mine m-au atacat animale la munte, de mai multe ori. Tantari, boarne, odata chiar si o viespe Carpati.org

Lasand gluma la o parte, exista multe informatii despre ursi la http://www.carpati.org/articol/ursul/235/ - rabdare sa mai fie pentru citire.

Joi, 10 iunie 2010 - 16:47

yo6ial
yo6ial
Coarda

Eu am dormit cu ciomagul lăngă mine, de frica a vreo cinci animale de culegători de afine ce or campat lângă mine....
Cel mai prăpădit dintre dumnealor era cât șifonieru.
Noroc că-i cunoșteam de mai demult și i-am recunoscut a doua zi...

Și, cel puțin în pădure, todeauna am avut o oarecare frică că mă trezesc devreme, călărin niște bușteni trași de taf prin albia pârâului...

Plin de animale, prin pădure, domle... plin.

Joi, 10 iunie 2010 - 13:48

draganicimw
draganicimw

Eu spre exemplu am campat de unul singur in padure pe Clabucetul Maneciului, un loc foarte izolat, si n-am avut nicio problema, si apoi am campat pe pajiste langa Padina si mi-a gaurit ursul cortul. Carpati.org
Totusi in locurile izolate e greu sa primesti ajutor in caz de ceva. Masurile de precautie trebuie sa fie mai mari.
Pentru ursi ar fi bun un spray cu piper tinut la-ndemana.

Joi, 10 iunie 2010 - 13:46

altfell
altfell

Exceptand cazurile clasice din Bucegi (gen Padina), unde daca pui cortul e probabil sa te trezesti cu ursul batandu-te pe umar si intrebandu-te: "Baiatu, tu nu cotizezi nimic? Aici e curtea mea", gen mafia, are cineva alte exemple de turisti atacati de animale?

Joi, 10 iunie 2010 - 13:24

snowbest_of
snowbest_of
Cort

Sunt de partea lui Odin si Mike, eu am facut si chestii ad-hoc si nu am avut probleme!

tin minte ca o data a venit la noi lupul,cu ceva emotii in sange l-am fugarit cu un ciomag aprins! Carpati.org a fost amuzant; ))

dar specific ca nu am fost nicodata de unul singur in asa ceva!

Joi, 10 iunie 2010 - 12:25

yo6ial
yo6ial
Coarda

Dar, rambo, ar trebui să fi un pic mai concret.
Unde, pe unde, cum, cu cine si cat de lungă tura?
Pentru că, generalizând, este doar un mare ”DA, este extrem de periculos”

Nu știu cum să o spun mai frumos, dar în ziua de azi, în țara noastră, noțiunea de izolat, departe, sălbăticie, se referă in cel mai bun caz la locuri aflate la câteva ore de mers de la cea mai apropiata groapă cu civilizație. ( de la potecă marcată la citadelă lumioasă)
Cele câteva excepții sunt pe cale de dispariție.

Joi, 10 iunie 2010 - 11:17

tibinica
tibinica

De la sulita poti folosi decat varful, pentru razuit... stiti voi ceCarpati.org
Mi se pare mult mai periculos campatul langa Omu sau Caraiman decat in locuri izolate. Incearca sa campezi in gol alpin, la o oarecare departare de sursa de apa, si scoate mancarea din cort. Urs pitic de creasta nu gasesti decat pe langa cabane sau staneCarpati.org

Joi, 10 iunie 2010 - 00:49

odin
odin
Rucsac

Sulita la urs?Carpati.org
Ajungi la protap asa. te pune ursul la frigareCarpati.org Nici cu glontul nu faci mare branza daca nu esti in foisor sau pe o stanca inaccesibilaCarpati.org

Joi, 10 iunie 2010 - 00:07

florin2002
florin2002

Lăsând gluma la o parte, cred că întrebarea lui rambo este cât se poate de legitimă.
După părerea mea, ieșirile de unul singur sunt pe cât de tentante și de fascinante, pe atât de riscante. Și nu mă refer la pericolul prezentat de animale sălbatice în special.
Se poate întâmpla un accident, îți luxezi o articulație, te tai etc., - dacă ești cu cel puțin încă o persoană, poți primi ajutor mult mai rapid și ai mult mai multe șanse să te întorci în siguranță.
Dacă totuși vrei să pleci singur sau într-un loc foarte izolat, este important să-ți iei niște măsuri de siguranță. Lasă unor persoane apropiate o hartă a traseului pe care-l vei urma, o estimare cât de cât a termenului de întoarcere (dacă nu apari, vor ști că s-a întâmplat ceva și te vor căuta).
Fă-ți însemnări clare pe tot parcursul traseului privind direcția de deplasare; apropos - nu te baza pe GPS și pe nici un alt aparat electronic, folosește busola și notează-ți toate detaliile legate de distanțe, puncte de reper etc. Oricât de neînsemnate ar părea, aceste detalii te pot ajuta în cazul unei situații neprevăzute.
Dacă te preocupă pericolul animalelor sălbatice, nu te sfii să-ți faci o armă de apărare. Dacă ai cuțit/topor (și ar fi bine să ai!), îți poți face cu ușurință una din cele mai eficiente arme de apărare folosite de omenire de mii de ani - sulița.
Pentru astfel de ieșiri, motto-ul tău trebuie să fie „Fii pregătit” și sunt convins că te vei bucura de magia naturii în liniște și pace.
Baftă!!

Miercuri, 9 iunie 2010 - 23:14

florin2002
florin2002

„Daca scoti din cort mancarea nu vad ce poti sa patesti.”

Poți să rămâi fără mâncare, în rest... mai nimic! Carpati.org

Miercuri, 9 iunie 2010 - 22:51

odin
odin
Rucsac

Cred ca mai bine intrebai cat de faine pot fiCarpati.org

Miercuri, 9 iunie 2010 - 22:38

mike
mike
Rucsac

Salut eu am campat de multe ori, impreuna cu sotul meu (deci un singur cort) in locuri izolate (Tulisa, Calimani iarna si ex pot sa continue), in munti mai putin frecventati etc si nu am avut niciodata probleme cu animalele. Daca scoti din cort mancarea nu vad ce poti sa patesti. Animalele din aceste locuri au o frica instinctiva de om si se feresc de tine. Mie una imi este mai frica de locurile frecventate decat de cele rupte de lume.

Miercuri, 9 iunie 2010 - 22:15

rambo
rambo

Intrebarea mea este: cit de periculoase considerati a fi camparile izolate? Cam ce pericole presupune? De genul ursi, etc.
Off topic: scuze pentru "dezordinea" in acest topic. Crearea si editarea unui raspuns mi se pare mai mult decit... ciudata. Inca nu sint obisnuit.

Miercuri, 9 iunie 2010 - 18:12

Afisari: 2,250

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0947 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org