Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Mai 2021
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Iunie 2021
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Vremea
Varful Rosu
Muntii Iezer-Papusa

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#30  Inapoi 1 2 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Sugestii si impresii Rating la jurnale (30)

kya
kya
Coarda

Etalarea de informatii lingvistice, filologice si mai stiu eu cum, ma impresioneaza, dar nu are ce cauta aici, pe acest topic! Prin urmare, sunt inactivate, impreuna cu comentariul care le-a generat.

Niciodata nu o sa inteleg, daca topicul este mare, sus si clar, de ce nu ne marginim la foarte-foarte scurte trimiteri offtopic, printre cele ontopic, si suntem tentati sa scriem "romane" fara legatura cu subiectul.

Reveniti la topic!

Vineri, 28 octombrie 2011 - 13:16

ratza
ratza
Busola

Aș zice că e mai degrabă o sortare decît un top. Sînt convins că fiecare citește ce-i e pe propriul plac Carpati.org

Vineri, 28 octombrie 2011 - 10:22

gabicolea
gabicolea
Caraba

De ce trebuie sa facem clasificari pentru orice, in ziua de azi? Cel mai, cea mai ....bla-bla.

Nu ne mai ajunge faptul ca cineva impartaseste trairile si experienta personala cu noi? Sau faptul ca a dorit sa transmita niste date tehnice ce pot ajuta pe altii? Trebuie neaparat sa impartim pe categorii?
Suntem toti o categorie de oamnei: cei carora le placele munte, miscarea...cred ca este de ajuns.
Haide sa lasam topurile,concursurile, categorisirile pentru alte domenii ... sa ne bucuram de ceea ce mai exista inca. Si sa le multumim celor ce posteaza, indiferent de nivelul talentului narativ pe care il au.
Pur si simplu ... sa ne bucuram.

Zile senine

Vineri, 28 octombrie 2011 - 09:38

altfell
altfell

@Cornel, toate la un loc.
Dar, informatiile (care se pot gasi si in alte locuri) este util sa fie gasite usor aici. Interesul admin-ilor e ca lumea sa gaseasca aici informatia necesara nu pe google pe nush ce blog. Cum ghidurile de la fiecare traseu de cele mai multe ori sunt prea succinte, uneori invechite si cateodata incomplete, niste informatii de la fata locului oferite de utilizatorii care au fost pe acel traseul sunt mai mult decat bine venite.
Dar pentru a nu ingreuna procesul cautarii unor informatii utile cu lecturarea unor jurnale doar "amuzante" e util sa se faca o impartire a acestora. Cum alta varianta mai usor de implementat (adica mai scalabila pe termen lung) decat notarea pe criterii nu am gasit, asta am propus si poate cei responsabil vor tine cont de ea.
In rest numai bine.

PS: recunosc ca procesul de votare e biased, dar folosit de un numar suficient de oameni devine predictibil (cine se uita pe imdb stie la ce ma refer)

Vineri, 28 octombrie 2011 - 04:03

cornlel999
cornlel999
Caraba

sistem rating asa cum se practica si la bloguri...fiecare cititor va aprecia ce crede de cuviinta..altfel va fi ceva complicat, care se implementeaza greu...ramane intrebarea: pana la urma ce inseamna jurnal si care e scopul acestuia? oferire informatii(se pot afla si din alte parti), trairi personale si impartasirea acestora, o colectie de poze cu niste comentarii?

Joi, 27 octombrie 2011 - 21:14

midan
midan
Rucsac

ideea lui Alin (altfell) pare interesanta. In loc de note fiecare utilizator sa poata aprecia jurnalele, alegand o categorie in care acesta s-ar incadra cel mai bine, ca de pilda:

Utilitate,
Umor
Aspect/Frumusete
Neinteresant

Problema e ca un jurnal poate in acelasi timp sa fie si util si comic sau frumos scris ... Poate niste checkbox-uri pentru ele ?

Joi, 27 octombrie 2011 - 20:30

ratza
ratza
Busola

Sau s-ar putea adăuga un fel de listă, cum e la articole, iar fiecare autor să-și treacă felul jurnalului. Cred că ar fi mai ușor de implementat.

Joi, 27 octombrie 2011 - 19:37

altfell
altfell

Ma bucur ca au adus si altii input. Sunt unii care vor sa vada jurnale utile, altii care citesc pe cele simpatice/amuzante. Si atunci o singura nota e inutila. Si revin la ce am zis in primul post:

"Ratingul ar fi de preferat sa fie mai complex si sa noteze si valoarea artistica cat si cea informationala a textului, poate calitatea fotografiilor."

3 note:
Utilitate, Umor, Aspect/Frumusete (poze, text).

Listarea din general cat si de la sectiunea Ghid/Ghid Montan/Muntii X/Jurnale X sa aiba cele trei criterii de sortare.

Iar asta pentru usurinta de a cauta informatie utila vs jurnale amuzante.

Joi, 27 octombrie 2011 - 18:36

pauless
pauless

Stiu asta Mihai, dar pentru rapiditate folosesc mult functia search si caut direct in jurnale. E ok, nu critic functionalitatea site-ului, sunt expert deja. Voiam doar sa spun ca pentru mine e importanta sortarea dupa data, mai mult decat dupa notarea "juriului" (care e si ea interesanta, dar nu atat de utila).

Luni, 24 octombrie 2011 - 14:35

mihaiburo
mihaiburo
Busola

pauless - "Eu, de exemplu, atunci cand caut un munte (sa zicem "Rodnei"), vreau sa vad toate jurnalele despre Rodnei in ordine invers-cronologica.".

Ghid/Ghid montan/Muntii Rodnei/Jurnale(meniul din dreapta)/Jurnale Rodnei

Luni, 24 octombrie 2011 - 14:25

pauless
pauless

O intrebare pentru admini: In momentul de fata, care e criteriul de afisare a jurnalelor? Nu ma refer la toata lista de jurnale, care vad ca este listata cronologic (ma rog, invers cronologic, ca sa fiu matematic). Ci la jurnalele afisate atunci cand cauti un anumit cuvant, mai exact un munte. Acolo vad ca ordinea nu tine de data la care a fost publicat jurnalul. Banuiesc ca un criteriu e frecventa de aparitie a cuvantului cautat sau prezenta cuvantului cautat in titlu.

O notare a jurnalelor trebuie judecata prin prisma utilitatii. Eu, de exemplu, atunci cand caut un munte (sa zicem "Rodnei"), vreau sa vad toate jurnalele despre Rodnei in ordine invers-cronologica. Nu as vrea sa le vad pe prima pagina pe cele care au note mai mari, fiindca eu vreau informatii cat mai multe, iar opinia colectiva e subiectiva. Sau, daca tot se implementeaza notarea, atunci automat trebuie sa existe posibilitatea ca eu, ca utilizator, sa-mi aleg criteriul de sortare. Mai exact, jurmalele ar trebui "bagate" intr-un tabel, sortat (si sortabil) dupa criteriile data si nota. Apoi, o alta provocare sunt jurnalele vechi. Ele clar vor avea de suferit, fiindca o sa fie notate de mai putini utilizatori decat cele noi, iar unele poate n-o sa fie notate deloc.

Ideea nu e rea, dar trebuie implementata cu atentie, sa nu diminueze din utilitatea site-ului.

Luni, 24 octombrie 2011 - 14:16

ratza
ratza
Busola

Jurnalele nu prea au cum să fie notate. Zic asta pentru că e o preferință pur personală și depinde de fiecare. Cu alte cuvinte, nu-i frumos ce-i frumos, e frumos ce-mi place mie. Fiecare își citește autorii favoriți.

Luni, 24 octombrie 2011 - 13:30

cornlel999
cornlel999
Caraba

S-a auzit de fraza "zii tu cu cuvintele tale"? Carpati.org Poate unii asa sunt de fel..cuvinte putine, fraze scurte..dar isi exprima ceea ce simt. Altii scriu jurnale "amuzante" cu tinta de a face lumea sa rada, altii le scriu cu multe detalii tehnice, un lucru bun de altfel, altii scriu trairi si cum au simtit experientele pe munte, fiecare cu stilul lui.
Am scris doar doua jurnale pe carpati si spre surprinderea mea la primul am sarit de 1500 vizualizari, asta nu inseamna ca a fost bun. Since m-a interesat sa impartasec experientele mele in stilul meu.
Poate ar trebuie ca unele restrictii sa fie mai maleabile.
Parerea mea.

Toate bune!

Luni, 24 octombrie 2011 - 10:44

mvc
mvc
Caraba

Atribuirea unor note la jurnale este foarte subiectiva. Mai ales in cazul cand sunt prezentate trasee mai putin sau foarte putin cunoscute. Cum se poate aprecia ceva ce nu se cunoaste deloc ? Dupa numarul de poze? Dupa calitatea lor? Dupa cantitatea de cuvinte?

Un traseu simplu, intr-o zi cu Soare si o gasca nenumarata poate fi descris intr-un jurnal incomensurabil, cu ornamente, "floricele" (si nu ma refer la regnul vegetal!), poze de tot felul.

Un traseu mai complicat, cu unele pasaje periculoase, parcurs eventual si in conditii meteo mai putin prielnice, poate fi relatat mai concis, avand imaginile care s-au putut efectua (fotografii ce presupun uneori stat incomod, in coarda, eventual intr-un echilibru precar). Fotografiile acestea ar fi mai putin valoroase ? Mai ales daca prezinta pasaje si zone de interes celor ce vor sa reia acel traseu...? Continutul, chiar si exprimat in mai putine cuvinte, poate fi necesar altora. In cartile de specialitate scrise de nume sonore ale alpinismului traseele sunt descrise succint. Fara poze. Daca apare cate o schita e deja mare lucru. Si totusi ne sunt de atat de mare folos!

Ce note sa acordam ?

Trebuie sa avem in vedere ca ne aflam pe un site de munte si nu la un cerc literar sau fotografic sau alte variante...

Cat despre negocieri si interese, sunt de acord cu cele zise de colegul ratza.
Ce sa negociem? Informatiile pe care le gasim intr-un jurnal (chiar daca aparent mai scurt) ce prezinta un traseu mai inedit ? Si care sunt de un real folos celor care le vor intrebuinta!
Si care-i interesul ? Ca autorii unor astfel de materiale, pe langa eforturile de a face cateva fotografii in zone si situatii dificile, mai stau apoi ore in sir sa le expuna mai bine (eventual montate intr-un montaj gen diason) insotite de un text adecvat. Si asta fara niciun fel de recompense pe care idealistii nici nu le asteapta.

Sa auzim numai de bine!

Luni, 24 octombrie 2011 - 10:39

kya
kya
Coarda

"Ca un troll ce sînt, fac cum fac și iar deviez discuția pe arătură."
@ratza: macar tu realizezi acest lucru Carpati.org

Reveniti la topic!

Luni, 24 octombrie 2011 - 10:09

ratza
ratza
Busola

Nu e vorba că e umilitor. Ideea e că regulamentul nu se negociază. De aia zic că e ori albă, ori neagră.

P.S. Ca un troll ce sînt, fac cum fac și iar deviez discuția pe arătură.

Luni, 24 octombrie 2011 - 10:04

zentai
zentai
Coarda

ratza, e vorba ca negociatul e umilitor pentru tine?Nici eu nu sunt pentru compromisuri...in general vorbind dar arta negocierii ne innobileaza pentru ca socotim, din start, ca poate si celalalt are dreptate.Eu sunt obisnuit sa ma inclin in fata dreptatii si niciodata nu mi s-a parut o umilinta in a o face.Daca ai dreptate, primul ma inclin cu respect in fata ta.Zic c-o fac din simtul onoarei, multumind celuilalt, prin asta, ca m-a mai inteleptit un pic! Carpati.org

Hai ca umorul nu tre sa te lase sa-ti moara nervul, tocmai acum cand s-a format o nisa de cititori.

Daca s-ar socoti ca jurnalele scurte sunt alea mai de vis trebi, si pentru binele site-ului, crede-ma nu cred ca s-ar ezita vreo clipaCarpati.org.Da' scurt asa, despre o tura, mai putem vorbi noi la telefon...Aici se cere si un pic de arta povestirii.Tu de ce n-ai "rupt-o" din cinspe vorbe cand te-ai dat pe povestit!?Carpati.org

O saptamana de vis, tuturor!

Luni, 24 octombrie 2011 - 09:37

ratza
ratza
Busola

Poate aici e problema mea, că nu negociez. Ori e "da", ori e "nu". "Să vedem..." nu merge. De acum înainte o să mă abțin, oricum nu voi fi luat niciodată în serios.

Luni, 24 octombrie 2011 - 09:14

zentai
zentai
Coarda

Salut ratza!

Problema e ca nu stii sa-ti "negociezi" interesul (nu in sens mercantil si egoist), ca si mvc care, probabil/posibil e un brav dar care, ca si tine, nu se pricepe la arta negocierii.Macar mvc s-a eficientizat in evidarea unei zone de conflict, ca asta nu foloseste nimanui, mai ales aluia ce are un oarescare interes.

Cand ai o tema de interes, depinde in ce termeni pui problema!Deobicei ,si cel mai adesea doar din obligatii de serviciu, cineva trece cu greu peste impolitetea altcuiva. Daca intr-o doleanta folosesti termeni in care celalalt se simte luat la misto sau desconsiderat, nu te astepta sa primesti pupaturiCarpati.org
si chiar daca ai dreptate, dreptatea ta s-ar putea sa treaca la sertar...Ca sa nu ma intelegi gresit...Sa presupunem ca eu am parerea contrara fata de parerea ta!Te crezi mai indreptatit decat fata de mine ( sau fata de altul) sa pui problema in vreun fel sau altul, socotind a priori ca ai dreptate?

Apoi ca nu pot sa inteleg, in general vorbind, cum cineva care primeste ceva moca sa faca pretentii!E ca si cum, la ziua mea, as intoarce cuiva cadoul pe motiv ca nu mi-e pe plac sa nu e ceea ce ma asteptam, la extrem exemplificand...dar intelegi tu ce vreau sa spun.

Ideea e ca daca se aduna pareri similare cu a ta, se poate propune in spiritul condescendentei..."oare n-ar fi mai bine pentru site daca ..bla bla?"

Sper ca simtul umorului o sa ne uneasca la o parere aproximativ rezonabil de comuna, pe cei mai multi, ca si eu am umor berechetCarpati.org

Pace tie, cititorule!

Luni, 24 octombrie 2011 - 08:56

ratza
ratza
Busola

Aha. Deci bănuiala mi-e confirmată: nu dai scroll, dăm noi delete.
Q.E.D.

Conrad, din cîte văd, tu ești cel cu frustrările. Eu mă simt pregătit tot timpul să-mi dispară jurnalul chiar și în timp ce-l scriu, că nu ar fi prima dată. Nu eu pierd. De asemenea, cine e frustrat că îi "dispare munca" pentru că mai scriu și alții și nu mai apare pe prima pagină denotă ceva probleme la mansardă. Sincer să fiu, cînd scriu o fac pentru a amuza lumea. Că-mi iese sau nu și că unii mă apreciază iar alții nu - nu mai e treaba mea. Așa trebuie să fie pentru toți.

Luni, 24 octombrie 2011 - 08:10

Afisari: 3,798

#30  Inapoi 1 2 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0755 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org