Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Mai 2021
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Iunie 2021
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Vremea
Varful Baiul Mare
Muntii Baiului

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Sugestii si impresii Mici carpatisti (7)

luna
luna
Busola

Pentru mai mult succes proprun sa se puna beculete multeee si colorate pe corturi/rucsaci in turele cu copii. Deasemena sa se ofere recompense constant in dulciuri si coca-cola. Carpati.org

Duminic„, 18 noiembrie 2012 - 22:47

odin
odin
Rucsac

Asta se intampla si la pozeCarpati.org
Pui poza cu capra neagra si scrii Regina Carpatilor sau orice altceva. Cauti Capra neagra...nu gasesti.
Deocamdata nu vad care e treaba cu Micii Carpatisti. Sectiunea nu e dedicata lor, insa parintilor da.

"Dar suntem multi cred in situatia de a nu cunoaste trasee care se pot aborda cu un copil la o anumita varsta."
Iar zice lumea ca sunt Gica-ContraCarpati.org Daca te duci cu copilul si vezi ca scrie 7 ore dus pe harta te duci? Daca scrie ca e pt turistii bine echipati si antrenati, te duci cu copilul? Daca scrie interzis pe vreme nefavorabila te duci? Daca scrie ca e dificil, te duci? Daca e pancarda "atentie ursi" pui cortul?

Eu as fi curios cum ar arata un jurnal scris centrat pe copil. Au fost ture cu copiii facute si ce s-a desprins din jurnal a fost: "bha...mai e mult pana la cabana sa bag o bere?"

"Ce informatii mi-as dori sa gasesc pe acesta tema:

- trasee
- jurnale
- articole "

-Traseele sunt in ghid
- jurnale gasesti cautand in ghid la muntele respectiv, in dreapta paginii
-articole sunt destule, functia search merge

Ce nu inteleg eu: de ce se doreste o alta sectiune dedicata, sa facem 2 ghiduri? Din moment ce sectiunea nu este direct adresata copiilor, are vreun rost? Una e sa vrei ceva, alta e sa nu fie practica. Bun: sa descriu traseul pt copii Gura Diham-P.Izvoarelor? E in ghid. Ce sa spun mai mult? Intreb si eu. Vrei sa stii daca trebuie bocanci sau adidasi? Raspuns: adidasi sau sandale. Daca nu crezi, fa drumul de 2 ori, o data in bocanci, o data in sandale si vezi ce e mai comodCarpati.org Saritori nu ai, pe vreme aiurea nu pleci cu copilulCarpati.org Oricum copilul merge fara rucsac.

Deci propunerea mea cu desenele grafice cade din moment ce nu e sectiunea exclusiva a copiilor. Tie chiar iti trebuie astfel de desene sa intelegi ca e bine sa ai bocanci?
Vrei sa afli cum e traseul X din zona Y. Ok. Trebuie sectiune dedicata sau e mai simplu sa deschizi topic sau sa continui unul deja existent? Ca aceleasi raspunsuri vor fi. Nu e greu sa spui ca mergi cu copilulCarpati.org

Acum partea logica... abia astept sa intrebi: "Cum e pe Strunga Doamnei? As vrea sa merg cu copilul de 5 ani" Sau: "As vrea si eu un traseu pt un copil...de x anisori" ...trebuie sa raspund eu "in jurul cabanei?"

Miercuri, 26 septembrie 2012 - 21:28

vasi
vasi
Caraba

Cred ca este o idee buna sa fie o sectiune pentru turele cu copii. Pentru cei ce cunosc bine o anumita zona montana, informatiile postate acolo ar fi mai putin relevante. Dar suntem multi cred in situatia de a nu cunoaste trasee care se pot aborda cu un copil la o anumita varsta. Experienta impartasita de alti carpatisti poate fi foarte utila. Functia de "search" de care vorbea odin, cred ca nu se poate aplica cu succes, doar daca si cel ce a postat un jurnal/articol/stire s-a gandit sa "centreze" stirea pe copil.
Ce informatii mi-as dori sa gasesc pe acesta tema:

- trasee
- jurnale
- articole

Miercuri, 26 septembrie 2012 - 19:56

odin
odin
Rucsac

eu ce ziceamCarpati.org

Miercuri, 26 septembrie 2012 - 19:48

radmar
radmar
(admin)

@odin: rubrica este destinata parintilor pentru trasee alaturi de cei mici, nu exclusiv celor din urma.

Miercuri, 26 septembrie 2012 - 16:29

odin
odin
Rucsac

Fiind in domeniu, lucrand cu cei mici, pot spune ca e mai greu cu convingerea iesirii pe munte.
Daca se face aceasta sectiune, as propune un set de pictograme care sa arate ce e bine si ce este rau pe munte; de ex un colaj din 2 poze/grafica , in stanga un copil zambind pt ca poarta incaltaminte adecvata si in dreapta un copil necajit ca s-a lovit alunecand din cauza ca nu purta incaltaminte adecvata. Dedesubt, sa se specifice in 5 idei (randuri cu liniuta de la capat) avantajele si dezavantajele incaltarilor, in asa fel incat sa reiasa ce e bine si ce e rau.
La fel se poate continua cu minimul de echipament obligatoriu, haine, pelerina, lanterna, trusa medicala si harta. Pentru copii un desen atragator este mult mai bun decat 1 pagina de povesti convingatoare.

Un planificator de ture pentru cei mici nu mi se pare o idee stralucita, asa cum o citesc eu aici, informatia bruta. In primul rand copiii nu pleaca singuri pe munte, in al doilea rand daca pleaca impreuna cu parintii, parintii pot deschide tura la sectiunea deja existenta, cu mentiunea respectiva. Nu cred ca a ratat vreunul descriere gen "tura foto" si sa nu vada "tura pt copii".
Pe de alta parte, turele pentru copii presupun ture cu dificultate redusa si durata de timp mica, nu vad motivul pentru o sectiune dedicata acestor informatii...oricum turele astea se desfasoara in jurul locului de gratar fie ca se numeste Gura Diham-P.Izvoarelor/Diham. Ca am vazut copii facand creasta Fagarasului e una, parintii isi asuma resposabilitatea, dar daca dai drumul la sectiunea de copii ar trebui sa aiba acces numai acolo, altfel te trezesti cu tot felul de mesaje "ce faci scumpi" prin tot forumul. Si asa lumea nu cauta prin optiunea de "search" si apar 10 topicuri pentru aceeasi marca de bocanci, numarul diferind intr-adevarCarpati.org
Tot in sectiunea aceea daca va fi se poate intreba "e buna ideea de a merge pe acolo?". Cum nu intreaba copiii asta, de cec sa fac sectiunea noua cand am deja forumul unde orice user poate intreba ce doreste?

Miercuri, 26 septembrie 2012 - 16:17

radmar
radmar
(admin)

In urma intalnirii carpati.org din 23-24 septembrie 2012 de la cab. Suru am primit sugestia implementarii sectiunii "Mici Carpatisti", unde ar trebuie gasite informatii despre trasee/ture abordabile de copii alaturi de familie si informatii de orice natura pentru cei mici de munte, de la echipament, la alimente si atitudine parinteasca pe munte.

Totodata ni s-a sugerat si implementarea unui planificator de ture pt cei mici. Acum poate fi folosit planificatorul general de ture, exact cum a inceput stfp sa anunte ture pentru copii.

Asteptam parerile voastre pentru ca dorim sa stim ce anume credeti ca ar mai trebui sa includa aceasta sectiune.

Miercuri, 26 septembrie 2012 - 10:53

Afisari: 2,249

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0607 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org