Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Mai 2021
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Iunie 2021
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Vremea
Varful Sandru Mare
Muntii Nemira

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#25  Inapoi 1 2 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Sugestii si impresii Feedback echipament (25)

odin
odin
Rucsac

Cu notele este foarte bine, numai sa se afiseze si nr de notari.
As mai introduce o rubrica: raport calitate-pret...cu aceleasi note la acelasi produs.

Miercuri, 13 ianuarie 2010 - 18:53

drumetu71
drumetu71
Busola

Mihai,era doar un exemplu.Nici nu trebuie sa apara asa ceva pe site, pentru ca produsele no name sunt de o suta de ori mai multe decit cele bune si ne-am sufoca in ele.Da, intr-adevar,e mai bun sistemul tau de notare.

Miercuri, 13 ianuarie 2010 - 15:02

midan
midan
Rucsac

E bine ca s-a ajuns deja la dat note ... Carpati.org

Eu zic ca se poate folosi modulul de la articole - se pot pune poze , se poate comenta etc.
Mai lispseste un sistem de "apreciere"

Miercuri, 13 ianuarie 2010 - 14:07

mihai.telemark
mihai.telema..
Rucsac

Din start ar trebui eliminate aprecierile legate de performantele unui rucsac de a transport PETuri de bere de la magazinul INTERSECTIE.
Carpati.org

Īn alta ordine de idei, mai pamānteasca aceasta, cred ca aprecierile, adica notele, sa fie limitate la maxim 5, cam asa :
1= prost, 2= acceptabil, 3= bun, 4= foarte bun, 5= excelent. O gama prea larga de note mi se pare greu de aplicat, calificativele fiind mai greu de gasit. Scala de mai sus este o propunere. Cine zice altceva ?

Miercuri, 13 ianuarie 2010 - 13:39

drumetu71
drumetu71
Busola

Unde?

Miercuri, 13 ianuarie 2010 - 12:39

odin
odin
Rucsac

Asta exista deja.

Miercuri, 13 ianuarie 2010 - 12:31

drumetu71
drumetu71
Busola

Ne complicam.Eu propun ceva de genul:
Am un rucsac Adventurer 88l cumparat de la Carefour cu 1 mil in iulie 2007 de care sunt relativ multumit.
BUNE:Material si cusaturi rezistente care se tin bine chiar dupa atita timp cu toate ca am facut 3 ture de cite o saptamina plus alte citeva mai scurte incarcat la full ,ca duc eu pentru toata familia ,plus ca la fiecare 2 saptamini fac cumparaturi la Brasov si vin cu cite 30 kg in circa.Cu incarcatura bine repartizata e relativ comod si fara discutie e incapator cu trei buzunare exterioare mari plus cele de pe capac.
RELECarpati.orgupa nici o luna am schimbat toate cataramele si tridentii.Toate cheitele de la fermoare sau rupt si am pus inele de chei care sunt mai bune decit cheitele originale fiind si mai mari.Nu are buzunare laterale pt bidon de apa.Sistemul de ridigizare este o teava de AL in forma de U cu gura in jos,dupa cam un an a iesit prin pinza interioara.Centura preia greutatea doar 50-60% din cit ar trebui.
Pe ansamblu bunicel.Nota 6
Cam atit cred ca ar fi necesar,fara poze,fara trimiteri fara alte complicaciuni.Nu este nevoie de un site complex de review-uri.Eventualele postari neconcludente sau care nu sunt la obiect pot fi sterse.Ca un fel de forum.

Miercuri, 13 ianuarie 2010 - 11:28

florinbalan
florinbalan
Rucsac

1. Este posibil tehnic si practic sa apara asa ceva pe Carpati.org? Mai exact: sunt dispusi proprietarii si administratorii sa faca asta? Caci e o "mica" diferenta intre un forum de discutii si un site de review-uri. Cu note, poze, motor de cautare si tot tacamul.

2. Un review este un review (trecere in revista?).
Ca si in cazul discutiilor aprinse despre notarea fotografiilor, in decursul timpului, cu cat apar mai multe note, cu atat va fi mai apropiata de realitate media lor.
Cam peste tot am vazut si polologhii detaliate, si 3 cuvinte gen "Uau cei mai tari papuci", si cate doar o steluta si comentarii de tipul "the Apex of the Uncomfortable". Cum poti demonstra ca nu bati campii? Doar cu martori si poze. Iar subiectivismul este tocmai apanajul unei recenzii a unui produs folosit de individul in cauza. Ce e trist este faptul ca multe magazine virtuale romanesti au sectiunea "pareera ta despre acest produs", rubrici practic virgine.

3. Ma intreb de ce cam toate paginile de test/review sunt insotite de cosulete de alea pe care daca apesi te trezesti la magazin. Carpati.org

si 4. mi se pare mie sau se presupune ca ne vom certa si pe sectiunea de review-uri? Ca ar da o nota de familiaritate subiectivismului sec si pur informativ. Carpati.org

Luni, 11 ianuarie 2010 - 21:34

edics
edics
Busola

Odin , carcotasi sau oameni care vor despica firul in septe si vor incerca sa iasa mai bine intro simpla discutie pe forum se vor gasi...oriunde oricum si oricand... ideea era cat se poate de simplista scopul era generarea unor discutii lungi pentru a putea trage o concluzie individuala , a cititorului. Expunerea se facea in maniera personala si fara detalii extra tehnice despre inodarea firului cu care s a cusut talpa, in principi regulile sunt simple experienta proprie , viziune proprie, review propriu.

Insa putem ramane in continuare pe forum si atunci cand ne intereseaza ceva putem face in continoare Georgel VS Ionel sau Ce stiti despre Mirel? Pana la urma tot review-uri sunt si astea doar ca expuse intr o alta maniera, usor dezorganizata din punctul meu de vedere.

Luni, 11 ianuarie 2010 - 20:50

midan
midan
Rucsac

Abia astept sa vad un test ca asta si la noi:

http://www.backpackgeartest.org/reviews/Shelters/Tents/Eureka%20Wabakimi%20Tent/Test%
20Report%20by%20Wayne%20Merry/

Luni, 11 ianuarie 2010 - 20:49

mihai.telemark
mihai.telema..
Rucsac

Punctul de plecare ar trebui sa fie ceea ce se gaseste pe piata interna Carpati.org

Luni, 11 ianuarie 2010 - 20:39

odin
odin
Rucsac

Vezi Edics, ce spuneam? Mereu vor aparea discutii daca vom cauta bubele. Parca ar fi mai bine sa facem pe dos...ceva de genul "cei mai longevivi bocanci".

Citez: "Discutiile atat vreme cat se vor purta doar pe subiectul produsului si nu pe partea de experianta utilizatorului sau modul de folosire neprofesionist sau mai stiu io ce argumentarii in afara subiectului, este simplu inactivarea commentului... "

Discutiile nu au cum fi in afara in afara subiectului produsului, ma rog, ceva paranteze. Oare de ce nu ar fi de dorit experienta utilizatorului, asta imi da semne de intrebare. Modul de folosire neprofesionist...stiu ce vrei sa spuiCarpati.org Era un topic despre bocanci in care utilizatorii se plangeau ca in prima tura au fost taiate calupuri din talpa. Pe eticheta scrie: "marginile taioase pot produce pagube...etc, etc". Practic, atunci cand iei bocanci de munte si te duci pe munte (muchii ascutite) iti pierzi garantiaCarpati.org Folosire necorespunzatoareCarpati.org Asta-i alta treaba.

Nu stiu...parca ar fi mai bine sa evidentiem punctele tari ale produselor, restul se va intelege de la sine, fara sa mai iasa discutii interminabile.

Luni, 11 ianuarie 2010 - 20:34

drumetu71
drumetu71
Busola

Ideea lui Odin cu punctajul nu e rea.Se poate face o medie intre note care da un rezultat cit mai aproape de realitate ,d.p.d.v. al utilizatorului ,dar imi pare ca ce a spus Eduard " concluziile despre produse le vor trage cititorii"este mai aproape de ce am gindit eu. Vreau sa cred ca putem citii printre rinduri ca sa facem diferenta intre reclama si realitate.Si nu inteleg de ce e o munca titanica,in momentul aparitiei rubricii fiecare intra si descrie produsele care le are sau le-a avut.Asta daca nu implica probleme de administrare a site-ului la care nu ma pricep.

Luni, 11 ianuarie 2010 - 20:32

edics
edics
Busola

Nea Mihai, ce ne prezinti mata in link e muult peste ce imi imaginam io ca ar putea sa iasa pe carpati.org despre produse...dar poate fi un inceput .

Luni, 11 ianuarie 2010 - 20:29

mihai.telemark
mihai.telema..
Rucsac

Diferenta īntre buba si denigrare este...īngusta. Dar īn general, īn domeniul asta navigam īn cea mai totala subiectivitate. Si din pacate testele si opiniile din surse precum cea data de tine, odin, adica
http://www.testberichte.de/shopping/level2_sport_und_fitness_15.html nu sunt mereu aplicabile pentru ca nu toate produsele sunt disponibile pe piata interna.

Asa, vazut de departe, o asemenea rubrica cere o munca (de titan) comparabila cu cea a ghidului montan. Īn ambele, atentia si actualizarea trebuie sa fie permanente.

Cu riscul de a ma repeta, ideea merita sa fie gāndita Carpati.org

Luni, 11 ianuarie 2010 - 20:09

edics
edics
Busola

atat vreme cat o exprimi in felul in care ai facut aici" extraordinar de prosti si talpa aluneca de parca ar avea contract producatorul cu spitalul de ortopedie" pentru mine nu este decat un exemplu pur personal de review perfect. Ai spus ce te doare si ti ai zis pasul clar rar si tare argumentat cu "despre o pereche de bocanci care nu m-au tinut decat 4 ture simple si apoi "au murit" definitiv. " ...asta inseamna review din punctul meu de vedere este o parere sincera, inevitabil se poate pune intrebarea :'dar de unde stiu eu ca nu ai tu ceva cu marca respectiva?", pai cu siguranta se va mai gasi unu care macar sa i fi purtat o data si sa te contrazica sau sa te aprobe, cu cat mai multe astfel de pareri exprimate cu atat acel review va fi mai valoros. Discutiile atat vreme cat se vor purta doar pe subiectul produsului si nu pe partea de experianta utilizatorului sau modul de folosire neprofesionist sau mai stiu io ce argumentarii in afara subiectului, este simplu inactivarea commentului...

Luni, 11 ianuarie 2010 - 20:03

odin
odin
Rucsac

Un review reprezinta pararea consumatorului despre acel produs, nu?
In raport cu cele scrise de tine ...
"De acord cu constanta romaneasca, insa asa cum au reusit sa supravietuiasca cateva articole in care in mod voit sau nu se executa o plasare(Lansare) de produse cred cu tarie ca regulile care se aplica pe forumul obisnuit( cu privire la jicniri si alte interventii rautacioase) vor putea sa tina in frau tastatura, iar concluziile despre produse le vor trage cititorii." ...

poate mi-ai da un exemplu de cum as scrie un review despre o pereche de bocanci care nu m-au tinut decat 4 ture simple si apoi "au murit" definitiv.
De exemplu, daca as scrie ca sunt "extraordinar de prosti si talpa aluneca de parca ar avea contract producatorul cu spitalul de ortopedie", e o jignire sau o constatare? Daca acea constatare a mea nu am voie sa o scriu...ce rewiew este acela? Chiar as fi curios ce ar trebui sa contina acel rewiew.

Sunt de acord ca nu este bine si nici frumos sa denigrezi, dar buba este buba...de ce sa nu o spui? Ca sa nu iasa scantei se poate face un fel de vot in care fiecare utilizator sa voteze 1 data punctele esentiale ale produsului cu + sau - . Vorbele ar duce la scantei... se vor naste discutii interminabile cum au mai fost.

Luni, 11 ianuarie 2010 - 19:55

mihai.telemark
mihai.telema..
Rucsac

Ca sa nu existe dubii, eu sunt favorabil unei asemenea rubrici Carpati.org

Luni, 11 ianuarie 2010 - 19:54

edics
edics
Busola

De acord cu constanta romaneasca, insa asa cum au reusit sa supravietuiasca cateva articole in care in mod voit sau nu se executa o plasare(Lansare) de produse cred cu tarie ca regulile care se aplica pe forumul obisnuit( cu privire la jicniri si alte interventii rautacioase) vor putea sa tina in frau tastatura, iar concluziile despre produse le vor trage cititorii. Suntem subiectivi si evident vor exista interventii comerciale din partea unor membrii care au un interes comercial in toata povestea si evident vor exista "contraofertanti" care vor decredibiliza produsul ...insa aici vine restrictia "experientei personale", vom putea face diferenta intre reclama si review, cred ca suntem cu totii suficient de maturi.

Ramane de vazut daca se va aplica sau nu, povestea dureroasa ar fi daca aceste review-uri vor ajunge in casutele noastre de mail...aici deja nu mai e ok...altfel fiecare alege sa viziteze sectiunea de review sau nu.

Edi

Luni, 11 ianuarie 2010 - 19:23

mihai.telemark
mihai.telema..
Rucsac

Subiectul a mai fost abordat, inclusiv pe privat īntre mine si sefa noastra, varverica. Concluzia a fost ca fiind vorba de o rubrica "sensibila", nu este usor de moderat, pentru ca opiniile exprimate pot fi sincere sau rau voitoare. Īn acest ultim caz, parerile ar putea fi usor asimilate cu denigrarea ( care, īntre noi fie vorba, este o constanta īn societatea romāneasca...).

Am sa īnchei interventia mea cu un sfat care mi-a fost dat de unul dintre cei pentru care o vreme am lucrat o vreme, norvegianul Helsport :

SPUNE NUMAI DE BINE DESPRE CONCURENTA SI ADAUGA UN PLUS PENTRU NOI.

Carpati.org

Luni, 11 ianuarie 2010 - 19:03

Afisari: 2,731

#25  Inapoi 1 2 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0811 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org