Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Octombrie 2020
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Noiembrie 2020
LMMJVSD
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Speologie Pesteri fara usa (vizitabile) in Apuseni (15)

lia
lia

La Pestera Tasad nu poti inainta mai mult de cativa metri, ca e inchisa cu un grilaj de fier...am fost acu 2 saptamani.

Miercuri, 19 ianuarie 2011 - 09:23

fatboy_poly
fatboy_poly

La pestera Tasad ati fost, si cat ati reusit sa intrati, eu cand am intrat ultima data am ajuns pana la o cotitura unde eram taras taras si cu apa destul de mare incat sa imi fie greu sa respis in taras, am vazut ca pestera continu dar nu am mers mai departe deoarece eram si singur si mi-a fost teama
a fost cineva mai mult si cum e, as vrea sa o revad

Marți, 18 ianuarie 2011 - 11:25

strainul
strainul

Eu nu am spus sa nu existe nici o protectie. Am spus ca la ora actuala sunt multe pesteri in care accesul se face in conditii clientelare, in numele protectiei care nici ea nu e cine stie ce. De exemplu,am vazut membrii unei asociatii de speologie fumand in pestera Meziad in timpul unei "sedinte de fotografie"..Nu exista nici un fel de control asupra modului in care aceste asociatii isi exercita custodia asupra pesterilor. NU se investeste nimic, in schimb, bani se scot.Sa speram ca nu vor disparea nestiute fondurile europene nerambursabile castigate recent pentru amenajarea pesterilor din Apuseni in scop turistic.
Am mai spus ca acces filtru clientelar e de natura sa blocheze turismul si ca, din pacate, asta e tot beneficiul "custodiei" in care se afla unele pesteri. AR trebuie ca asociatiile care tin in custodie pesterile sa aiba niste responsabilitati clar definite, inclusiv aceea de a fi deschise in mod transparent celorlalti turisti.

Marți, 18 ianuarie 2011 - 07:02

odin
odin
Rucsac

Tin minte ca e o pestera in Crai unde fiecare avea acces. Sa spun ce s-a intamplat acolo?
Daca nu ar fi lumea asa, sa ia acasa tot felul de amintiri, nu ar fi nevoie nici de protectii. Ca sa nu mai zic de micii aventurieri care isi pot lasa oasele pe acolo.

Marți, 18 ianuarie 2011 - 00:00

strainul
strainul

In plus fata de ceea ce s-a zis aici, interesante, fara probleme de acces si fara ghid ar fi urmatoarele
Pestera Vacii din Cheile Cutii, Padurea Craiului; tot acolo, la o ora de mers pe jos ar fi Pestera Gruiet cu o colonie de lilieci si un portal destul de mare
Pestera Onceasa - dificil ar fi doar de gasit traseul..deoarece "binevoitorii pesterilor" au sters marcajul din dorinta de a proteja fosilele de acolo.
Pestera de la Fata Apei ..de vizitat iarna pentru formatiunile de gheata de la intrare.

Am pus niste ghilimele acolo fiindca foarte putine asociatii de speologie care gestioneaza pesteri au investit ceva in aceste pesteri. Nu poti sa-ti pastrezi sotia frumoasa de langa tine daca o inchizi in casa. Deci solutia restrictionarii accesului pentru a proteja pesterile nu functioneaza decat in anumite cazuri si aduce mari deservicii turismului. Pana la urma, de exemplu, ce s-a pierdut din pestera Ghetarul de la Vartop s-a pierdut in conditii de "protectie". Deci sunt prea multe pesteri "protejate" despre care aflam ulterior ca nu mai sunt contra unor sume frumusele, care nu sunt nici macar investite pentru amenajarea si conservarea pesterilor. Pana si pesterile se dau pe sub mana in Romania si cu interventii "speciale"

Luni, 17 ianuarie 2011 - 22:39

cristi_dav
cristi_dav
Busola

Hai sa ma fac mai inteles...

NU am spus de Stanu Ciutii in care nu ai ce intra daca esti claustrofob, Batranului daca n-ai de gand sa sari in gol sau ai cunostinte TSA si asa mai departe... a fost forba de moanei, o pestera in care poti intra cat de cat, chiar si dupa prima stramtorare, asa ca e de recomandat. repet, ramane la alegerea fiecaruia cat continua si cat se baga in ele, dupa ce trec de zona vizitabila !

Acum sincer, ce poate fi atat de greu de inteles ?

Luni, 17 ianuarie 2011 - 15:34

grebe...
grebe...
Busola

Humpleu e INCHISA. E rezervatie de tip A.
Cristi, de cate ori ai trecut de gaura de soarece in Moanei? pe blogul tau nu am gasit sa fi trecut decat ca ai ajuns doar pana la gaura. Daca ma insel spune-mi. Dar dupa gaura de soarece, nu-i de joaca.
Atunci hai sa recomandam Pestera Batranului (cu rapel de 6 m la intrare), Pestera din Dealu Lelii (cu rapel de 40 de m la intrare), Pestera cu apa din Bulz, Pestera Stanu Ciutii etc.

Luni, 17 ianuarie 2011 - 15:31

cristi_dav
cristi_dav
Busola

Are dreptate Omarc Carpati.org

Si eu sunt de parere ca e de recomandat atat Moanei, cat si Osoiu. Ramane la discernamantul fiecaruia cat sa intre si cat nu ...

Ca sa-i raspund la o intrebare celui ce a postat topicul, Humpleu nu poate fi vizitata (cel putin din cate stiu eu, e inchisa).

Luni, 17 ianuarie 2011 - 15:22

omarc
omarc

Daca ne luam dupa principiul acesta nici pestera Osoiu nu prea ar fi de recomandat. Are galerii incalcite si sansa sa te ratacesti e destul de mare.

Luni, 17 ianuarie 2011 - 15:19

grebe...
grebe...
Busola

Omarc: pestera Moanei nu este deloc o pestera usoara (mai ales dupa gaura de soarece) si in nici un caz una care poate fi "vizitata" asa cum se cerea; asa ca nu as recomanda-o ca exemplu.

Pesteri care necesita ceva cunostinte si experienta speo sunt sute in 'zona' Clujului pe o raza de 120 de km care sunt deschise "fara poarta', DAR mentionez inca o data, prea putine care se pot "vizita'

Luni, 17 ianuarie 2011 - 09:29

paul91
paul91
Busola

Pe langa pesterile de pe Valea Sighistelului(Magura,Coliboaia si Dracoaia si multe altele mai mici dar frumoase) si cele de la Suncuius mai sunt pesteriile de la din zona Vadul Crisiului,unde exista mai multe circuite care includ pesteri(tot in Zona Vadul Crisului este si pestera Vadul Crisului care este cu intrare cu poarta dar intrarea este in jur de 5 lei).
Explorare placutaCarpati.org

Luni, 17 ianuarie 2011 - 01:20

midan
midan
Rucsac

La Vartop, in vara, era ghid. Am inteles ca in trecut au fost ceva probleme cu vechiul "custode".

Luni, 17 ianuarie 2011 - 00:06

fatboy_poly
fatboy_poly

mai recomand pe langa cele mentionate mai sus si pestera Osoi
nu este nevoie de "cheie" pt a intra, totusi intrarea este putin inundata

Duminică, 16 ianuarie 2011 - 20:07

omarc
omarc

1) Pestera Moanei si Lesiana de langa Suncuius
2) Pesterile de pe valea Sighistelului (Magura in special, dar nunumai)
3) Poarta lui Ionele - iarna nu e nimeni pe acolo si se poate vizita

Sâmbătă, 25 decembrie 2010 - 02:03

csuporj
csuporj
Coarda

Care sunt pesterile din Apuseni care se pot vizita fara echipament special, si fara a ma milogi de cineva sa vina cu cheia sa-mi deschida usa pesterii ?

De exemplu Humpleu se poate vizita ?

Pana acum am fost in:
A) cu usa, cu taxa fixa de vizitare (vreo 5 lei), portarul fiind acolo vreo 6 zile pe saptamana: Vadu Crisului, Ungurul Mare, Scarisoara
B) fara usa: Huda Orbului, Padis, Sura Boghii, Poarta Zmeilor, Focul Viu (poate acum are usa), Coiba Mare, Cetatile Ponorului, Cetatea Radesei, Ghetarul Barsa.

Ma intereseaza in special cele care-s aproape de Cluj.

Vineri, 24 decembrie 2010 - 17:19

Afisari: 3,524

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0567 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2020) www.carpati.org