Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Octombrie 2020
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Noiembrie 2020
LMMJVSD
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Speologie Pestera Huda lui Papara - dificultate (13)

tm22bnz
tm22bnz

Pana la Hornul final, pestera se dezvolta in 5200 de metrii de galerie.
Am vizitat pestera anul acesta si, cum a spus si mcclaude, nu se poate intra fara echipamentul necesar.
Cine are ocazia, eu zic ca merita, e foarte frumoasa.
Cat despre dificultate, unii spun ca ar fi cea mai dificila din tara, mie nu mi s-a parut foarte dificila.
Nu trebuie foarte multa experienta si nici cine stie ce conditie fizica.
Oricum, Sura Mare este mult peste ea, ca dificultate.

Luni, 19 martie 2012 - 21:32

mcclaude
mcclaude

A fost lansat siteul pesterii www.hudaluipapara.com

Sâmbătă, 27 martie 2010 - 21:24

mcclaude
mcclaude

Salut
Vin cam tarziu cu date despre Huda lui Papara dar pot fi folositoare si altor doritori .
Lungimea raului subteran este de 2022 m, dezvoltarea pesterii trece de 6000 m (care nu apar pe hartile uzuale).
Neoprenul este obligatoriu , barca nu este cazul.
Pentru a vizita zona fosila este necesar echipament (coarda, hamuri ,coboratoare,blocatoare)
Mare atentie la starea vremii, apa creste repede in caz de ploi torentiale.
Cel mai indicat este sa intrati cu cei care cunosc pestera. Pentru alte detalii ma puteti contacta .

Vineri, 29 ianuarie 2010 - 20:22

dragunov
dragunov

@Sebi: In conditiile astea o sa scot deocamdata Huda lui Papara de pe lista, pentru ca inca nu cred ca am experienta necesara.

@Cristi: Sper sa ajung si la pestera din Valea Lesului, mai ales ca prima ta recomandare, Corbasca, a intrat deja in itinerariu Carpati.org

Vineri, 7 august 2009 - 19:10

cristi_dav
cristi_dav
Busola

daca tot te indrepti spre nord, am sa recomand atunci pestera din valea lesului, insa se trece des prin apa pana la glezne/genunchi, asa ca sandale sau cizme...

merita, e frumoasa, iar o frumoasa sala pe stanga galeriei principale, ascendenta vertical destul de mult, are un farmec aparte, acel farmec al mirajelor subterane, cand cade apa de sus, din... neant Carpati.org

Joi, 6 august 2009 - 14:42

sebi81
sebi81

Salut!
Am parcurs weekend-ul trecut pestera Huda lui Papara si este o pestera foarte frumoasa. Am mers pana la Cascadele Gemene (intre cele 2 sifoane) dar cu echipament speo complet si neopren.
Avand in vedere ca podetele de lemn care permiteau accesul pana in Sala Minunilor a fost distrus de viitura, accesul este dificil si parerea mea dupa aceasta tura e ca deocamdata pestera se adreseaza exclusiv speologilor.
Despre Coliboaia acelasi lucru, nu prezinta interes decat pentru speologi si chiar daca la inceput apa nu e mare, e multa argila, iar apoi urmeaza semisifoane, apa adanca, etc.
Iti recomand in schimb Magura, Corbeasca pe Valea Sighistelului, P. Meziad in Padurea Craiului, aceasta din urma avand si ghid.

Joi, 6 august 2009 - 11:33

cristi_dav
cristi_dav
Busola

va doresc o iesire faina (cu siguranta sighistelul va va impresiona) si sa vedem si noi p-aci ce ati vazut voi acolo Carpati.org

Miercuri, 29 iulie 2009 - 11:25

dragunov
dragunov

@cristi: Multumesc pentru recomandare. Am pus si Corbasca pe lista. Si blogul vostru mi-a fost de mare folos pentru ca mi-a mai dat idei.

Marți, 28 iulie 2009 - 10:21

cristi_dav
cristi_dav
Busola

salut.

magura e ok, 0 grad de dificultate, frumoasa, mare, etc...

coliboaia nu va prezenta niciun interes dpdvdr turistic, dupa intrare incepe noroiu si tarasul...

iti sugerez sa nu treci cu vederea restul pesterilor de pe sighistel, una din ele, corbasca, intrece in frumusete magura, parerea mea, chiar daca e mult mai scurta Carpati.org

poate te ajuta, pt info: http://ferestresprenatura.blogspot.com/2009/03/calatori-in-lumea-intunericului.html

bafta

Luni, 27 iulie 2009 - 15:15

odin
odin
Rucsac

Neoprenul se foloseste nu sa nu te uzi ci pt temperatura apei.

Luni, 27 iulie 2009 - 14:02

dragunov
dragunov

@Odin:Multumesc pentru informatii. Pentru intrare si celelate portiuni cu apa mai adanca cred ca voi folosi camere auto pentru transportul bagajelor, iar noi vom trece prin apa. Poate reusesc totusi sa fac rost de o barca. Scara o voi face din cordelina si carlige fifi. Stiu ca nu se compara cu o scara speo dar nu am de gand sa o folosesc decat pentru obstacole mai modeste, caci nu vreau sa ma inham la ceva peste puterile mele (safety first!). Si intrarea se va face doar daca nu exista risc de ploaie, pentru ca nu vreau sa am parte de o viitura surpriza cat sunt in galerie.

Pentru Magura o sa ma interesez daca am voie sa intru fara aprobare sau de unde trebuie sa o obtin, daca e nevoie. Poate e vizitabila doar cu ghid.

In ceea ce priveste Huda lui Papara, tocmai bucata dintre Sala Minunilor si Sala Tacerii imi da batai de cap. Am incercat sa contactez clubul de speologie Polaris, care are custodia pesterii, insa numerele de telefon pe care le-am gasit pe net (0258711020; 0258711938) nu sunt bune. Stie cineva noile date de contact?

In cazul in care nu ma voi lamuri in legatura cu dificultatea voi parcurge pestera cat ma voi simti in siguranta.

Mai astept informatii de la alti cunoscatori ai zonei.

Luni, 27 iulie 2009 - 13:56

odin
odin
Rucsac

1) Magura:
Socotita una din cele mai frumoase din tara. Retea labirintica de galerii lipsite de denivelari de importanta si in general usor accesibile, insumand 1500m. Monument al naturii, nu se poate vizita decat cu respectarea termenilor legii

2) Coliboaia
Curs de apa care dispare intr-un sifon impenetrabil. Pestera activa, cu puncte mai dificile pe traseu, parcurgerea intregii galerii necesita salopeta, cizme de cauciuc si o scara speologica pt depasirea celui de-al doilea sifon.

3) Huda lui Papara
Foarte putine ramificatii laterale, lunga de 2022m. Vizitarea nu e tocmai usoara deoarece planseul si cursul de apa formeaza obstacole repetate. La intrare e un lac de 1 m adancime si ar cam trebui o barca. Mai incolo este un bloc de piatra care cere o catarare prin suvoaie de apa. Turistii viziteaza in general pestera numai pana in Sala Minunilor si numai la ape mici. Mijloace de iluminare, barca, scara speologica, cordelina ar fi minimul de echipament pt a depasi cascada.

Luni, 27 iulie 2009 - 11:04

dragunov
dragunov

Salut!

In august vreau sa vizitez cateva pesteri din Apuseni.

M-am hotarat deja pentru Magura si Coliboaia, insa sunt nehotarat daca sa ma incumet si la Huda lui Papara, fiind fara experienta intr-ale speologiei.

Din cate stiu aceasta pestera e abordabila pana in Sala Minunilor insa m-ar tenta sa ajung pana in Sala Tacerii. Am o harta a pesterii care m-ar putea ajuta la orientare dar nu si la evaluarea dificultatii traseului.

Nu m-ar deranja sa fac vreun rapel scurt, sa ma catar putin sau sa ma tarasc pe coate insa nu vreau sa am de-a face cu vreun bazin mai mare care sa ceara costum de neopren, sau de vreo galerie intortocheata in care sa existe un risc ridicat de ratacire/accidentare.

Astept deci informatii si recomandari atat pentru Huda lui Papara cat si pentru Magura si Coliboaia.

Multumesc anticipat!

Duminică, 26 iulie 2009 - 21:40

Afisari: 4,856

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0711 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2020) www.carpati.org