Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Octombrie 2020
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Noiembrie 2020
LMMJVSD
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Speologie Alegerea echipamentului de speo (8)

yo6ial
yo6ial
Coarda

@filoct67:
Speologia poate fi privită și ca o activitate sportivă - sport.
Prin definiție, speologia este explorarea științifică a peșterilor dar este practicată și de oameni ce nu au legătură cu natura științifică a acestei activități.
Motivația vizitării sau explorării subteranului poate fi de natură artistică, sportivă, utilitară sau doar din curiozitate.

Carpati.org

Vineri, 4 octombrie 2013 - 11:27

filoct67
filoct67

bony, eu ti -as recomanda ca prima data sa te mai documentezi si dupa aceea vezi daca te mai interseaza sa practici ,,ACEST SPORT". Speologie - Sport ????? sunt de parere ca inainte sa incepe a face un lucru sa sti macar ce faci.

Vineri, 4 octombrie 2013 - 08:54

ovig.
ovig.

Multumesc pentru apreciere.

Cred ca daca pentru bony nu e prea departe, poate merge cu incredere la cursul organizat de Cristal. Sunt oameni faini si ii pot indruma primii pasi in speologie. Oferta e "gratis" si se poate profita de ea Carpati.org.

Noi la SNS am renuntat de cativa ani sa mai facem initiere altfel decat in cadrul actiunilor curente pe care le anuntam pe site. Altfel, iesim pe teren, avem nevoie de colegi si daca e cineva interesat poatye sa ne contacteze la adresele de pe site.

Luni, 2 septembrie 2013 - 15:08

edo
edo
Caraba

Eu iti recomand niste profesionisti - Societatea Nationala de Speologie www.snsro.ro, condusa de domnul Ovidiu Guja (ovig. pe carpati)

Luni, 2 septembrie 2013 - 12:16

balbarau
balbarau
Busola

@bony - Salut. Asociatia Montana Carpati organizeaza un curs de initiere in speologie in 13 - 15 septembrie. Poate reusesti sa ajungi Carpati.org.
http://www.carpati.org/stire/inițiere_în_speologie_-_13-15_septembrie_-_asocia_539_
ia_montană_carpati/3762/

Luni, 2 septembrie 2013 - 09:53

bony
bony

Salut, va rog sa imi spuneti numele unui instructor de speo, sau o scoala. Mi-ar face placere sa invat mai multe lucruri despre acest sport. Multumesc.

Vineri, 30 august 2013 - 21:22

ovig.
ovig.

pai n-ar fi niciunul dintre ele. Apa o sa-ti intre prin cizma si o sa intre in combinezon de jos in sus. O sa te uzi atat de sus cate de adanca e apa, cu sau fara costum impermeabil. Du-te la un second hand cu salopete si gasesti cu 30 de lei o salopeta intreaga de lucru dintr-un tercot mai gros si o sa-ti fie suficienta. Unde e apa poti sa te cateri pe pereti. Costumele de care vorbesti o sa te ajute daca vrei sa bagi ceva tarasuri sau ramonaje pe perete ud. Exista si pentru asta solutii, depinde de pestera. Daca vrei ceva impermeabil gasesti la preturi similare tot pe la second-uri. Daca vrei sa faci speo poti sa-ti iei oricand si un combinezon de marca si il poti alege in deplina cunostinta de cauza. Bineinteles ca sugestia asta pica daca nu te uiti la banii care ii bagi in echipament Carpati.org

Joi, 10 februarie 2011 - 22:16

fatboy_poly
fatboy_poly

buna tuturor,
vreau sa deschid acest topic deoarece poate mai multi ca si mine care doresc ca sa investeasca in echip speo au nevoie de indrumare
si anume eu am nevoie de ajutor acuma de ami alege un combinezon bun (si rezonabil ca pret ca doar inca e criza)
- am gasit pe un site din Cluj un combinezon semiimpermeabil din Cordura500 la un pret putin peste 200 ron
- si un alt combinezon pe un alt site din Oradea impermeabil cica "Combinezon speo Aventure Verticale Holloch" la aproape 500 ron

intr-o pestera inundata cu apa de ex pana la genunchi si poate putin mai sus de genunchi cat de bun ar fi combinezonul "Combinezon speo Aventure Verticale Holloch" fata de cel semiimpermeabil
deci cat de mult ar merita "Combinezon speo Aventure Verticale Holloch"
Doresc sa imi achizitionez acuma unul cat mai repede si as avea nevoie de ceva sfaturi, daca ma puteti ajuta

Duminică, 16 ianuarie 2011 - 20:04

Afisari: 3,459

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0545 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2020) www.carpati.org