Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Octombrie 2020
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Noiembrie 2020
LMMJVSD
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Povestiri Tura in Muntii Fagaras (5)

grizzly_bear
grizzly_bear..
Caraba

Sunt de acord cu voi privitor la cateva imagini postate vis-a-vis de povestire, insa in vara anului 1987 mi-am uitat aparatul foto intr-un tren international la Cluj-Napoca cand am schimbat trenul pentru localitatea Huedin. Atunci mergeam intr-o tura de o saptamana pe Muntii Bihor - Vladeasa. Regretul pierderii aparatului foto a fost si mai mare decat valoarea sa in sine : de mic copil mergeam in vacante, an de an, cu parintii, acel aparat foto insotindu-ne pretutindeni.

Vineri, 30 decembrie 2011 - 19:49

ivraluca
ivraluca

Ce bine ar fi fost sa fi facut si niste poze...erau acum elocvente!oricum frumoasa tura

Vineri, 30 decembrie 2011 - 18:29

radmar
radmar
(admin)

Sunt sigur ca mai ai si alte amintiri la fel de frumoase si placute, ce ar putea foarte bine fie descrise mai detaliat la rubrica jurnale Carpati.org

Forum este destinat dezbaterilor pe diferite teme, iar publicarea scurtelor jurnale aici nu este tocmai potrivita. Asteptam la jurnale povestiri tale placute si poate si ceva poze de acum 20 de ani.

Duminică, 25 decembrie 2011 - 23:24

him
him

Multumim pentru rememorare! Astazi nu cred ca mai exista un autobuz Fagaras-Sambata de Jos.

Duminică, 25 decembrie 2011 - 19:02

grizzly_bear
grizzly_bear..
Caraba

In vara anului 1989 am iesit pe munte cu un amic. Planificarea concediului ne-a impus sa mergem pe munte chiar daca grupul era unul minim, dorinta noastra a fost sa strabatem Creasta Fagarasului. Din Bucuresti am calatorit cu tren de noapte pana in Orasul Fagaras, apoi din autogara cu autobuzul pana in statiunea climaterica Sambata de Jos. In autobuz am observat cativa turisti cu rucsacii dupa ei, iar pe traseul de la Sambata de Jos pana la Cabana Sambata ne-am studiat unii pe altii urandu-ne binete reciproc. Ajunsi la cabana, ne-am instalat in camere apoi am cinat in sala cu mese, am iesit pe afara din cabana si am inconjurat locul admirand natura. Seara am cunoscut o familie din orasul Slobozia care ne-a intrebat ce traseu avem in plan, iar raspunsul nostru i-a multumit caci urmau acelasi traseu apoi am stabilit de comun acord sa strabatem Creasta de la Est la Vest innoptand in fiecare urmatoarea cabana. Coechipierii nostrii veneau dintr-un concediu de pe litoral cu o pauza de o zi acasa cat sa isi faca bagajul pentru munte, insa erau nepregatiti cu echipamentul de tura, purtau in picioare niste pantofi sport. Pe traseu am observat ca doamna se deplasa mai incet iar aspectul fizionomic imi dadea banuieli: la urmatoarea cabana ( Podragu ) sotul ei ne-a marturisit ca ei asteapta barza peste 6 luni. Ops! A doua zi cand am intrat pe traseu am folosit o franghie de 15 m pe care o aveam la mine pe post de coarda de siguranta, la jumatatea franghiei legand-o pe mamica iar la capete sotul acesteia si subsemnatul, in fata, amicului meu revenindu-i responsabilitatea de cercetas intru recunoasterea traseului.
Pe acelasi traseu am intalnit doi cetateni, unul tanar si unul mai in varsta : primul era ucenicul iar cel de-al doilea era ghidul care apartinea de un club montan. Amandoi soseau din Orasul Sinaia si se indreptau catra Masivul Retezat, aveau la dispozitie 18 zile de trasee. Recent am fost in Fagaras iar in grupul nostru au fost tineri de-o varsta post-revolutie; acesti tineri au apucat alte vremuri si alt echipament fata de ceea ce am avut eu candva. Sper sa revin in Masivul Fagaras in anul care urmeaza si sa ma bucur de natura alaturi de carpatisti, indiferent de varsta. Toate cele bune.

Sâmbătă, 24 decembrie 2011 - 12:02

Afisari: 3,315

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0527 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2020) www.carpati.org