Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Ianuarie 2020
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Februarie 2020
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Povestiri Povestire de la Odin (3)

andruska06
andruska06

mda...frumos! Dar ce te faceai fara gps? ...hm!

Sâmbătă, 9 iunie 2007 - 00:00

kya
kya
Coarda

Da, pe munte si visare, e si viata adevarata. Foarte frumoasa relatarea ta! Sa gasesti poezia in fiecare gest, in fiecare atitudine...

Sâmbătă, 10 martie 2007 - 00:00

odin
odin
Rucsac

o ploaie marunta in geamuri loveste
si ritmul e acelasi si nu mai sfarseste
cad stropii intruna,ferestrele-s ude
un plandet,un vaiet in noapte se aude
si palida-n zare lumina mocneste...
o ploaie marunta in geamuri loveste"
Toata dimineata numai versurile acestea le aveam in minte.Ah,ce noapte !O noapte a noptilor adanci,fara scaparat de luceafar.In fine m-am hotarat : decat sa plang ca nu am plecat,mai bine sa plang ca am plecat. Stiu ! Maine o sa tulbur somnul animalelor cu bocancii mei greiCarpati.org sa urmez iar poteca indelung visata;poteca padurii,atat de draga inimii mele...
Cine a urcat odata o poteca nu poate uita impresiile adanci.Poteca,cu cat urci mai mult,pierde rolul de obstacol si devine cu timpul un punct de sprijin pt piciorul care urca nestingherit spre varf,unde visurile si incantarea ajung la apogeu.Aici sus simti ca totul e numai pt tine,toata frumusetea.Acum urc prin pulberea alba si ascult numai zgomotul bocancilor in zapada inghetata.Zapada.Zapada este...da,s-ar putea scrie o multime de carti cu stiinta pura despre ea.Nimic nu este mai alb decat zapada pt ca vine din inaltul cerului ca o lumina cristalizata.O minune,da,care se naste din cele mai elementare puteri:umezeala si frigul.
Da,era frig si din cauza lui liniste.nimeni si nimic nu incerca sa scoata vreun sunet ca sa tulbure aceasta liniste amenintatoare.Ati auzit vreodata linistea?Asta se poate auzi numai intr-un loc vrajit,al frumusetilor tacute.Dupa un timp mi s-a parut ca aud ceva,dar am zis ca e o parere,un fior dat de prea multa singuratate si de frumusete coplesitoare.Simt o lacrima pe obraz,desigur din cauza frigului.Liniste si frig,o pustietate alba si o neclintire inghetata iar gandurile mele zburau incotro vroiau...Tacerile adanci intrebau si nimeni nu le raspundea.Eram singur ca sa aud,sa simt,sa inteleg totul...
Ma intorc la cabana.Si acolo frig,3 grade caldura nu mergea,apa nu,toaleta inghetata,preturi mari,ca la munte ce sa zic.Cateva suflete in dormitor,mai apar 2 copii care au vazut "5 caini mergand in linie"...Curent era,asa ca s-a nascut repede un ness din sprite fiert +3 in1.Scoatem sacii de dormit,altfel nu se putea.Afara viscol:huuuuuu!huuuuuuuu!Se face dimineata,viscolul nu de opreste.Spre cota 2000.Doi coboara pe Jepii Mari.Nu trecem bine de Piatra Arsa ca unul din cei 2 copii,fata de 17 ani cade cu fata in zapada.Atunci aflam ca are astm.Un suflet mare le da bani de cazare si telecabina pt a doua zi.Eu bani nu aveam,am vrut sa-i ofer lanterna frontala ca parte la cheta.Nu a vrut.Copiii se itorc 5 min la cabana.Noi trei spre Sinaia.Viscol turbat.Rareori vedeai un stalp.De ce nu-i vopsesc in rosu?Ce bine ca aveam cu noi un GPS !Telefon la telecabina sa aflam daca merge.Raspuns negativ.Oluam pe partia de ski,vedem cladirea,o telecabina urca.Pe viscolul asta?Au spus ca nu merge.Ne hotaram sa urcam cei 150 m.Drumul dureaza 1 ora cu viscolul in fata.Ajungem sus,zambeam toti trei.Eu iau telecabina numai pana la 1400 din lipsa de bani,apoi pe jos,taind cotiturile.
Ghiocei si bataturi.Ah ! Nu a fost un vis,bataturile m-au trezit la realitate.In Sinaia,ploaie,dar dupa viscolul asta nu mai conta.
Nu l-am intalnit in gara pe acel suflet mare care le-a dat bani copiilor.Asa a fost sa fie.De fapt povestirea asta e pt el,altfel nu pot sa-i multumesc acum.Poate alta data...

Sâmbătă, 10 martie 2007 - 00:00

Afisari: 2,004

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0530 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2020) www.carpati.org