Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Octombrie 2020
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Noiembrie 2020
LMMJVSD
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Povestiri Povesti despre/pentru seniori si nu numai (3)

mariusvvv
mariusvvv

O imagine asemănătoare mi-a rămas întipărita în minte și mie cu vechea cabană Malaiesti. În februarie 1996 am ajuns pentru prima dată acolo, am mers pe Take Ionescu și ne-a prins întunericul chiar când coboram spre cabană. Imaginea Caldarii Malaiestilor și a cabanei era fascinantă. Iar ca să fie tacâmul complet, în acea perioadă a fost organizată nu știu ce activitate, cabana era arhiplina. Spun asta, pentru că am fost cazați în pod, la priciuri și am dormit doi și trei pe unul. Dar înainte de a se da "stingerea", dintr-un grup a cantat cineva la un flaut cântece din Phoenix sau Pasărea Colibri care mi-au ajuns direct la suflet. În acea perioadă la ProTV parcă, era un serial: Născuți în Alaska. În acea seară la Malaiesti, la sala de mese, mă așteptam să vină un elan să bată cu botul în geamul cabanei, cum am văzut o secvență în Născuți în Alaska. Atât de mult mi-a plăcut că nu m-a deranjat că am împărțit priciul cu un tovarăș de drum și nici că în pod nu era sobă.

Marți, 11 februarie 2020 - 05:05

lauramatei
lauramatei
(admin)

Buna seara!
Aceste "povesti despre seniori" sunt binevenite, dar ar fi mai frumos si mai potrivit ca ele sa imbrace haina unor jurnale mai dezvoltate. Sunteti binevenit sa redactati aceste povesti pe larg, la sectiunea "Jurnale". Numai bine!

Sâmbătă, 28 decembrie 2019 - 22:20

mihaibutaru
mihaibutaru

Am avut o experienta interesanta astazi. Am plecat in cautarea primei zapezi. Ne-am sculat devreme, sa prindem trenul de 7.00. Am ajuns la gara in timp util, dar am avut surpriza sa nu mai gasim bilete nici pentru trenul de 7 , nici pentru urmatorul sau cel privat. Asa ca ne-am intors acasa si am plecat cu masina.
Am ajuns la Gura Diham pe o zapada superba .
Dar nu acesta este subiectul.

La inceputul anilor 70, cand abia eram un novice in materie de munte, am trait o seara magica aproape in aceeasi zona.
Am ajuns seara cu trenul la Predeal si trebuia sa mergem la Diham.
Eram cu cu Plici, ghid la Centrul Universitar, cu Ciocanu' adjunctul lui (blatist cu experienta) * , cu fratele meu mai mare si un urias, student la Constructii.
Zapada proaspata, peste un metru. Plecam pe la Vanatori, pe Valea Iadului.
Uriasul , ca un buldozer, ne deschidea calea. Ajungem in Saua Baiului , unde s-a produs magia. Scanteiau in departare luminile de la Diham si in lumina lanternei sclipeau cristale de gheata pe zapada . Acolo a fost declicul.
La cabana , uriasul nostru si-a meritat berea (o bea in 3 secunde).

*Blatist = om de baza pe langa grupuri ( pe tren , pe carari si la cabana). A fost de mare ajutor in experienta mea de ghid montan.

Sâmbătă, 28 decembrie 2019 - 21:54

Afisari: 647

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0511 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2020) www.carpati.org