Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Ianuarie 2020
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Februarie 2020
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#24  Inapoi 1 2 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Povestiri Muntii nostri versus muntii din afara tarii (24)

arcarius
arcarius

Da, da, scuze;
EST Carpati.org
ca dimineata; la cafea

Luni, 19 iulie 2010 - 10:42

mihai.telemark
mihai.telema..
Rucsac

Absenta Mont Blancului din aceste discutii nu este întâmplatoare. Pustiu, subdezvoltat, nesemnificativ si lipsit de interes nici nu este de mirare ca zona occidentala a Alpilor lipseste din lista celor mai frumosi munti.

NB Astazi am mai aflat o minunatie si am mai scos nitel capul din ignoranta: Ost Tirol= Tirol Sud...

Luni, 19 iulie 2010 - 08:33

arcarius
arcarius

Noroc cu intrebarea lui @csuporj, pt. a intra si topicul asta in normalitate.
@csuporj; ti-am pus mai jos cateva link-uri.
Primul este legat de zona Alpilor Dolomiti/Italia, site-ul statiunii Val-Gardena; desi zona aia este o vale extrem de mare; 12 statiuni pe cativa zeci de km, 1200 km partii de ski, cea mai puternica regiune de schi a Europei; unii dintre cei mai frumosi munti din lantul Alpilor; sunt multi care spun ca Dolomitii ar fi CEI mai frumosi. Asta pt. ca Alpii intre ei se pot compara obiectiv, facand parte din acelasi lant muntos.
Poti face f.multe trasee; muntii aia chiar te lasa fara cuvinte.
http://www.val-gardena.com/?artid=1026&lang=eng&pagid=51
Al 2-lea este site-ul statiunii Zermatt/Elvetia, cu tot cu Matterhorn la pachet. Speachless. Vezi sa citesti atent informatiile pt. ca Zermatt este localitate in care nu intri cu masina Carpati.org
http://www.zermatt.ch/en/page.cfm/experience/summer_activities/hiking
Al 3-lea este site-ul statiunii St.Anton am Arlberg/Vorarlberg/Austria; una dintre cele mai celebre statiuni de schi ale Europei si ale lumii.
http://www.stantonamarlberg.com/en/sommer/wandergebiet/walking-suggestions.html
Ce sa spun? Ramai mut si-acolo. Si asta nici macar nu este o zona celebra pt. cine stie ce munti super cunoscuti/renumiti in lumea alpinismului. Daca vrei sa intelegi ce inseamna muntele pt.austrieci, du-te acolo.
Al 4-lea este site-ul zonei OstTirol = Tirol Sud, unde se afla atat cel mai inalt varf al Austriei = GrossGlockner cat si Parcul National Hohe Tauern (eu am stat in statiunea Matrei).
http://www.osttirol.com/en/camping/
Ideea este urmatoarea: peste tot in Alpi exista de obicei si statiuni celebre/f.cunoscute unde se practica schi. Toate au site-uri oficiale si la toate ai sa gasesti intotdeauna 2 capitole, ce sa faci in statiunea X "in winter"=iarna si la fel "in summer"= vara
Toate site-urile au informatii despre locuri de campare, cabane, trasee, sugestii etc.
MAI IMPORANT este ca toate statiunile au centre info turistice unde vei afla tot ceea ce-ti doresti despre zona respectiva, indiferent ce vrei sa faci (chiar daca tu nici nu stii prea bine ce ai de gand) + harti etc.
Nu te vei descurca decat daca esti orb sau nu stii sa citesti (in engleza).
Nu as sti sa-ti spun unde sa te duci; desi ti-am pus link-uri catre 4 dintre locurile unde am fost (este adevarat ca iarna la schi), nu pot spune ca unul este mai frumos decat altul.
Sunt magnifice toate. Hai sa spunem ca mie mi-au ramas in suflet, cel mai mult Alpii Dolomiti Carpati.org desi, sa cobori pe schiuri de la aproape 4000 m. de pe micul Materhorn, este si asta o experienta de neuitat+ zona+muntele. Greu de facut un top de-asta Carpati.org
Problema nu este unde sa te duci in Alpi ci cum sa alegi din multitudinea de locuri incredibile.
Pt. toti cei cu patriotismul ala "particular". Mergeti domnilor prin cateva locuri din Alpi dupa care trageti singuri concluziile cu privire la subiectiv/obiectiv, frumusete/grade de comparatie, patriotism prost inteles-exprimat/inutil hipertrofiat etc. Adica formati-va top-ul personal in mod concret. Pe bune, ca sa zic asa Carpati.org Restul sunt vorbe.
Se pare ca mentalitatea romaneasca "a mea-i mai frumoasa si mai dragastoasa" tot nu se da dusa de pe meleagurile astea. Ne manananca pe unii dintre noi chestia asta. Cu siguranta dintr-un soi de frustrare refulata si subconstienta/subliminala.
Probabil din cauza spiritului de "miorita laie, laie, bucalaie".
Sa aveti o saptamana faina.

Luni, 19 iulie 2010 - 07:28

csuporj
csuporj
Coarda

Cei care stiti unde sunt muntii frumosi din Alpi, dati-mi niste idei unde sa merg anul viitor, unde pot urca nefiind alpinist/catarator, si unde pot sta cu cortul.

Luni, 19 iulie 2010 - 01:01

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Nu e un "debate" -, pe limba celor care "au" acesti minunati munti -, ci doar o vorba aruncata celor ce vor sa se bata-n piept cu piua despre cat de frumoasa e patria iubita (si in nici un caz celorlalti care se chinuie jalnic sa vorbeasca despre frumos/frumusete si grade de comparatie), in speranta ca doar-doar s-o trezi unul sa zica altfel, dand astfel apa la moara initiatorului subiectului.
Formularea sincera a sa ar fi fost:
"Nu-i asa ca avem munti macar la fel de frumosi ca si ceilalti? De fapt mai frumosi si care merita mai degraba vazuti decat ce e in afara? Ca doar am vazut ce e prin Olimp si sa fim seriosi...ai nostri-s munti, aia-s pietre!"
Iar nesiguranta dovedita de "exceptie cei de peste 4000 de metri" apare datorita unei rusini nationale, ca noi nu ii "avem" la fel de inalti ca ceilalti. (Au fost bolnavi cand erau mici, de asta nu au prea crescut, da-s frumosi si destepti... Imi aduc aminte de copilarie cand 2544 era maximul pe care il imaginau expeditiile Cutezatorii)
Nici nu vreau sa ma gandesc cat de umflati de romanism am fi fost daca-si punea Terra mintea sa faca un Bucegi de 9000 de metri.

Luni, 19 iulie 2010 - 00:04

c0nstantinne
c0nstantinne..

Acesta e un debate in care toti au dreptate..si care poate continua la nesfarsit...ma gandesc ca provocarea ar fi sa spun ceva in legatura cu asta si sa N-AM dreptate...dar mai bine renuntCarpati.org (si chiar si asa un gandicel mic ma gadila si-mi spune ca,daca fac asta,tot am dreptate...asta asa,ca sa inteleaga cel,sau cei,care si-au putut imagina subiectul asta de discutie)

Duminică, 18 iulie 2010 - 23:33

midan
midan
Rucsac

Va omor cu Eco-ismul asta pentru ca si voi suneti tare perseverenti in "arta" respectiva.

O sa incer sa folosesc si autohtonul "a bate apa in piua" ...

Duminică, 18 iulie 2010 - 16:26

johnie_walker
johnie_walke..
Busola

fiecare munte are farmecul sau.
daca reusesti sa te eliberezi cumva de prejudecati , ai posibilitatea de a recepta ceva din unicitatea lui, atunci cand il vei urca.

restul aprecierilor tin de subiectivitatea fiecaruia dntre noi:
mie imi plac crestele accidentate,
lui midan ii plac culmile domoale Carpati.org, etc...

Sâmbătă, 17 iulie 2010 - 13:04

arcarius
arcarius

Florin, intrebarea ta este retorica pura; sau sofism, desi lipseste unul din termenii unei constructii tipic sofiste.
Personal am fost mereu de parerea ca adjectivul "frumos", desi suporta grade de comparatie, in raport cu anumite chestiuni devine pleonasm. Este doar opinia mea.
Notiunea de "muntele X mai frumos ca muntele Y" este un nonsens. iar in cadrul ei; formula "mai frumos" nu poate fi decat pleonasm; la fel cu marile sau altele.
DA, avem munti frumosi.
NU, nu sunt deloc urati muntii din afara granitelor; cel putin cat am apucat eu sa vad (da, spun eu ca am apucat sa vad ceva prin muntii Europei; chiar daca doar coborandu-i pe schiuri).
Orice alta apreciere comparativa este o aiureala.
Daca ai sa citesti cate ceva despre fiecare zona/lant/masiv muntoasa; d.p.d.v. geologic, morfologic, petrografic etc. ai sa constati ca nici macar folosind criterii stiintifice nu prea merge sa faci comparatii.
Lasand la o parte caracterul total subiectiv al chestiunii; desi - daca 1.000/10.000 etc. de indivizi, spun toti " ce superbi sunt Alpii Dolomiti" de ex. , greu imi vine sa cred ca ar parea al 10.001-lea care sa spuna invers. Desi nu este a-priori imposibil.
Lumea este larga Carpati.org
Sunt constantean ca origine si cred ca este inutil sa spun cat de mult iubesc Marea Neagra; da' te rog sa ma crezi ca greu mi-ar fi sa fac comparatii cu Mediterana, Egeea sau Ionica desi in cazul lor am macar un sistem de referinta unic = salinitatea. Ionica este al naibii de sarata dar tot nu pot spune ca mi-a placut mai mult/mai putin decat Marea Neagra/Egee etc. ; sau invers. In Marea Neagra cand fac scufundari al naibii de mare saracie in ceea ce priveste flora si fauna subacvatica, comparat cu Ionica. S.a.m.d.
De ex.; eu nu ma inebunesc deloc dupa munti gen Hasmasul Mare/Calimani; caracterizati in mare masura de altitudini modeste si multa umblatura prin paduri.
Ce logica ar avea sa spun "muntii astia sunt urati"????
Putem deschide eventual un topic "care munti v-au placut cel mai mult si de ce, nu conteaza de unde".
S.a.m.d.

Sâmbătă, 17 iulie 2010 - 11:55

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Ma omori cu eco-ismul asta Carpati.org

Sâmbătă, 17 iulie 2010 - 11:37

midan
midan
Rucsac

Academia romaneasca de tetrapiloctomie ...

Sâmbătă, 17 iulie 2010 - 11:29

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Foarte interesant patriotismul mioritic. Norocul "nostru" ca "avem" natura, caci cu cele facute de mana "noastra" mai greu...

De ce nu se raspunde cu un DA hotarat si entuziast la intrebarea pe care "ni-o" pune omarc: " avem munti la fel de frumosi ca si cei din afara tarii?" Doar sunt muntii "nostri", deci sunt cei mai frumosi, ca-s romanesti.

Sâmbătă, 17 iulie 2010 - 11:08

midan
midan
Rucsac

1. ce treaba are altitudinea cu frumusetea ?
2. incepem iar sa batem apa in piua ?

Sâmbătă, 17 iulie 2010 - 10:40

arcarius
arcarius

@csuporj;
Alpii sunt plini de locuri ca cele descrise de tine.
Cat despre formularea ta "mult mai faine" ; du-te odata in Alpi si dupa aia mai stam de vorba.
Cum spuneam ceva mai jos; si formularea asta a ta este tot din categoria " nu au altii ce avem noi", "ii batem la fund pe multi" etc. samd.
Nu inseamna ca nu avem munti frumosi dar; hai sa nu exageram.
E cam greu sa explici cuiva care nu a fost vreodata, cum arata un munte care de la 2500 m alt. (inaltimile max. nationale) iti mai ofera posibilitatea de a urca in plus macar 1000-1300 m alt.
Incearca sa-ti imaginezi - desi, repet, este cam greu - cum arata peisajele etc.

Sâmbătă, 17 iulie 2010 - 06:53

csuporj
csuporj
Coarda

Daca cei de la Top Gear au putut ordona drumurile dupa frumusete, puteti ordona si voi muntii. Carpati.org

E frumos si sa mergi aproape o saptamana pe o creasta de munte (in Fagaras sau Rodnei), si sa te plimbi pe creste ascutite (Piatra Craiului) sau vai abrupte (Bucegi), si sa urci deasupra stancilor din muntii mai scunzi (Bedeleu, etc.), si sa mergi 50 de km in padurea de brazi (asta doar cu bicicleta). Nu stiu daca pentru astea gasesti locuri mult mai faine afara decat la noi, si sa fie si destul de aproape, nu in America (n-am fost in muntii de afara, asa ca e doar o parere).

Vineri, 16 iulie 2010 - 23:41

midan
midan
Rucsac

Vorba mea preferat despre munte:
"Daca ai indragit Muntele, nu cauti doar teluri deosebite si trasee foarte grele. Acelasi pret pot avea zilele cand, hoinar acolo sus, incerci sa redevii o modesta particica din natura, echilibrat si simplu, asimiland cu toate simturile armonia si linistea inconjuratoare". (Ionel Coman )

restul ...

Vineri, 16 iulie 2010 - 21:21

boredsnake
boredsnake
Busola

Frumusetea e relativa. Intamplator am facut traseu si in Olimp si in Piatra Craiului, si singura comparare pe care o pot face direct intre cele doua este inaltimea. Fiecare m-a impresionat intr-un mod unic. In fiecare din ele m-am simtit intr-un mod in care celalalt nu m-a facut s.a.m.d

In muntii Macin am facut primul traseu, aici am dormit prima oara intr-un cort in aer liber, primul varf "cucerit" a fost Vf.Greci ... asta inseamna ceva pentru mine si nu voi compara niciodata Macinul cu alt munte.

Totul e un punct de vedere.
"Frumosul" cuiva va fi intotdeauna "uratul" altcuiva.

Vineri, 16 iulie 2010 - 20:34

johnie_walker
johnie_walke..
Busola

Beauty is in the eye of the beholder...

Vineri, 16 iulie 2010 - 19:45

kya
kya
Coarda

Ai fost vreodata in Macin? Tehnic vorbind, acesta cu greu mai poate fi numit munte, insa a fermecat si farmeca in continuare drumetii. Depinde ce doresti de la un munte, depinde cat iubesti muntele, deci, asa cum s-a mai spus, totul tine doar de judecata fiecaruia.

Muntele e o forma de relief, doar noi putem sa-i atribuim sau nu frumusete. Gandeste-te cati sunt care nu inteleg si nu vad ce ne poate atrage sa urcam. Sau cati sunt care nu ar merge la mare pentru ca nu o suporta.

Deci, noi ii dam frumusete muntelui, noi il personificam, noi ii atribuim diverse, el este acolo doar ca sa dainuie, impasibil la reactiile noastre Carpati.org

Reactia ta este tot una subiectiva, insa de laudat. Sigur ca locurile unde ne-am nascut trebuie sa aiba o semnificatie mai puternica in sufletul nostru. E bine, si asa si trebuie, sa apartinem unui loc, chiar si atunci cand suntem printre straini Carpati.org Iubeste-ti tara cu tot ce presupune ea: munti, ape, campii etc. N-am spus nimic de oameni (ca sa nu devin OT, nu din alt motiv) Carpati.org

Vineri, 16 iulie 2010 - 17:33

arcarius
arcarius

Mda; ultimul tau citat: niciodata nu am fost de acord cu el.
La capatul opus insa, nici nu am fost vreodata de acord cu ideea " putini au ceea ce avem noi" , indiferent cum ar fi ea exprimata.

Vineri, 16 iulie 2010 - 17:32

Afisari: 4,323

#24  Inapoi 1 2 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0635 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2020) www.carpati.org