Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Ianuarie 2020
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Februarie 2020
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#69  Inapoi 1 2 3 4 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Povestiri Mitul Gura de rai din Bucegi (69)

glideone
glideone

@vladd: "Localizarea este pe Piciorul Babei, mai exact marea terasa de cum cobori de la Babele la Pestera. Perimetrul fiind mare se simte peste tot, dar epicentrul l-am localizat la un megalit cu o incarcatura deosebita in zona de cobarare spre Pestera (dar nu pe traseul turistic)"

Numai bine! Carpati.org

Joi, 16 septembrie 2010 - 11:22

pauless
pauless

Pai chiar asa, tu vrei longitudine si latitudine, adica o coordonata bidimensionala, cand acolo poate fi vorba de cel putin 4 dimensiuni. Asta in conditiile in care noi percepem lumea in geometria euclidiana...

Marți, 14 septembrie 2010 - 21:22

radmar
radmar
(admin)

@glideone: comentariile off-topic au fost inactivate!

Marți, 14 septembrie 2010 - 21:14

glideone
glideone

Multumesc de link, Vladd.

O gramada de comentarii mai mult sau mai putin inteligente dar totusi nici o informatie. Bine zicea Tutea, Dumnezeu sa-l ierte: "Aflarea in treaba la romani..."

Marți, 14 septembrie 2010 - 20:05

mihaitzateo
mihaitzateo
Coarda

O explicatie la motivul pentru au aparut diverse presupuneri legate de teoria conspiratie vis-a-vis de muntii Bucegi:
http://www.cutremur.net/topic/748-cutremurele-din-zona-busteni-sinaia/
In 1993 s-au produs datorita unei falii care trece pe sub Bucegi o serie de cutremure mica adancime si de aci au aparut teorii ale conspiratiei.
Acolo la link vedeti seria de cutremure cu data,ora,magnitudine si adancime.
(s-au produs cutremure intre 4 mai 1993 pana pe 6 iunie 1993 - din cate zice acolo vreo 15 cutremure cu totul).

Marți, 14 septembrie 2010 - 19:51

hhhrobi
hhhrobi

"Reteaua de generatoare aleatorii arata aparitia unor anomalii in functionare....."

Sunt curios despre ce anomalii este vorba... poate incep sa genereze numere consecutive in loc de numere aleatoare!?

Dupa parerea mea ca si metoda stiintifica, sa iti basezi studiul pe ceva aleator e o prostie. De obicei il bazezi pe ceva fix, cunoscut si observi anomalii (abateri de la regula) nu pe ceva care nu are nici o regula, ca sa observi..... ce?

PS: imi place cum se foloseste "Princeton, SUA" ca sa se dea veridicitate articolului si "experimentului". Adica daca e la americani, trebuie sa fie pe bune!

Marți, 14 septembrie 2010 - 15:02

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Alexandru, exista diverse grade de schizofrenie. Sau o fi doar prostie in forma pura?
Oamenii aia de 4 metri aveau cizmari?

Marți, 14 septembrie 2010 - 14:56

pauless
pauless

Ce ignorant, dom'le... Adicatelea tu vrei sa masori nemasurabilul cu instrumente inventate de om? Antimateria cu instrumente si masuri materiale? Necunoscutul cu legi cunoscute? Carpati.org

Marți, 14 septembrie 2010 - 14:54

yo6ial
yo6ial
Coarda

În toate materiale, citite pe tema asta, am constatat că:
- Se folosesc denumiri și termeni pompoși fără nici cea mai vagă urmă de reținere.
Exemple:

” anomaliilor magnetice atipice ” (Avem anomalii tipice, cartate și catalogate, nu?)
Și lumea-i plină de perturbări (aka anomalii) magnetice (geo-magnetice)
pentru că, sub noi, fierb multe.
Pănâ și un tramvai sau troleibuz dă peste cap, în trecerea sa, orice busolă pe o rază de câteva zeci de metrii. Iar de influențat, de la kilometrii.

” Cercetatorii de la Institutul “Terra” spera sa se realizeze, cu concursul Armatei”

Zicea cineva, odată ”You and what army???”

” In Romania, aceste lucruri se studiaza inca de la sfarsitul anilor ‘80, adica de peste 20 de ani.”
Hmmm... unu... doi... trei... dap... adică aproape peste douăzeci de ani.

- Informații reale, zero.

Și hărțile.... Da dom-le... Desene animate, p-onoarea mea. Carpati.org

Latitudine și longitudine, vreau să văd. Grade, minute, secunde.
Mulțumesc anticipat? Carpati.org

Mai povestesc respectivii de raditații necunoscute ți chiar dacă, la școală, am învățat că radiația este radiație, punct. Și diversele mârimi ale acesteia se măsoară în Joules, Hertz, ba chiar pot fi exprimate in mili/micro/nano/pico-metrii, sau deca/kilo-metrii.
Sau dozimetric, în impulrusi pe minut, REM, Roentgen, etc.
Deci sunt radiații, vibrații, energii necunoscute dar sunt/fost măsurate monitorizate, si au mai si prezis catastrofe, cataclisme si alte clisme...

Scuze. Carpati.org mi-a scăpat.

Sunt curios cu ce aparate de măsură au monitorizat zona.
Sper că nu era vorba de un ficat de capră... Carpati.org

Marți, 14 septembrie 2010 - 14:43

vladd
vladd

http://mathusallem.wordpress.com/2009/08/08/bucegi-zona-vietii-vesnice/gura-de-rai-bu
cegi/

uite aici.
Daca te apuci sa cauti sa imi zici si mie la ce concluzii ai ajuns.

Marți, 14 septembrie 2010 - 13:40

glideone
glideone

Linkul cu harta aia de pe ziua.net nu mai merge. Are cineva harta? Carpati.org

Marți, 14 septembrie 2010 - 11:41

vladd
vladd

Am fost sa caut, dar nu am gasit. Dupa harta s-ar zice ca este in valea de pe traseul pestera - omu. Insa o data ajuns acolo nu se intampla nimic deosebit...(fata de restul locului care oricum este deosebit, dar asta este alta discutie) . Dumitru Stanica nu mi-a raspuns la e-mail. Cand o sa aflu ceva concret o sa postez aici.
Pana atunci, la mai multe aventuri.

Miercuri, 12 august 2009 - 17:39

pauless
pauless

vladd, nu uita, asteptam impresii. Ai gasit centrul energetic din Bucegi? Am fost si eu sambata trecuta, Jepii mici - babele - Omu - Valea Cerbului - Busteni si n-am vazut decat muuuult plastic pe jos. Daca poti, posteaza si niste poze cu locul respectiv.

Miercuri, 12 august 2009 - 16:18

vladd
vladd

I-am trimis un mail lui Dumitru Stanica sa il intreb care este "locatia" (mersi florin) exacta. Sa vedem ce zice.

P.S. : Mi-am schimbat poza din profil ca sa nu ma mai fugaresca politia.

Luni, 20 iulie 2009 - 23:16

midan
midan
Rucsac

Parca un grec, mort de mult, spunea ca cea mai importanta caliatate a unui om e sa stie ce sa nu creada.
Nu v-ati saturat de discutia asta ?

Luni, 20 iulie 2009 - 18:36

maddie
maddie

Ramanand in offtopic, “tabloid” e cam mult spus Carpati.org Recunosc, revista in cauza nu e specializata pe articole de acest gen si probabil ca are scapari mai mari sau mai mici dar nu o poti compara cu tabloidele autentice. E pur si simplu un articol care sa te puna pe ganduri Carpati.org

PS (foarte offtopic) : Ai avut vreodata curiozitatea sa citesti vreun numar al revistei? Sunt multe articole interesante si istorisiri ale oamenilor din colturi indepartate ale tarii Carpati.org

Luni, 20 iulie 2009 - 18:05

florinbalan
florinbalan
Rucsac

O revista serioasa ar fi mai scrupulosi cu ceea ce publica. Macar cu datele verificabile pe wikipedia...Gen inaltimea sfincsilor, distantele intre anumite zone geografice, existenta unor pesteri si chiar a unor oameni...

Vorbim de o revista in care intotdeauna realitatea, fantasticul, poezia si barfa s-au simtit bine impreuna. Mai degraba un ziar tabloid.

Luni, 20 iulie 2009 - 17:52

maddie
maddie

@pauless Nu am glumit deloc si nici n-am emis nici o parere. Pur si simplu am atasat linkul articolului care a fost publicat intr-o revista serioasa (deci mica ta gluma nu-si are locul Carpati.org ).

Nu spun nici ca sunt pro, nici ca sunt contra ideii emise, ci doar atat: ca exista lucruri pe care multi dintre noi nu le putem intelege/ percepe. Poate ca asta e unul dintre ele. Sau poate ca e doar o fabulatie. Ramane de vazut.

Intre timp, sa ne bucuram de cat mai multe drumetii in zona Carpati.org

Luni, 20 iulie 2009 - 17:47

arcarius
arcarius

Mda, am citit si eu cindva, undeva, bazaconiile astea despre Bucegi.
Vorba lui @florinbalan, Isus a fost dac. Interes CIA pt. nu stiu ce portal energetic in Bucegi, intelegeri intre presedinti, soarta lumii etc. etc.
Cred ca una dintre marile probleme ale tarii noastre este aceea ca ne dorim sa fim "buricul pamantului" (probabil dintr-un soi de frustrare generata de incapabilitatile noastre ca natiune).
Am avea suficiente alte motive sa ne mandrim ca natie. Numai ca nu stim.
Cine mai stie de un Petrache Poenaru care a inventat atat de banalul stilou sau de Stefan Odobleja parintele ciberneticii sau de celebrul si din nefericire niciodata complet reabilitatul profesor Nicolae Paulescu, descoperitorul Insulinei.
Ca sa nu mai vorbim de Henri Coanda; si lista poate continua.
Constat de ani de zile ca spiritul mioritico-creationist al Romanului in ceea ce priveste fantasticul, irealul este inepuizabil.
Avem o abilitate aproape obsesiv-diabolica in a bate campii (posibil pt. ca aceasta forma de relief este regasita din belsug pe teritoriul patriei). Din pacate memoria istorica, nationala lipseste cu desavarsire.
Si nici nu da nimeni vreun semn in tara asta ca ar fi dispus sa o ia pe un astfel de drum (cu mult mai sanatos si plin de mandrie nationala).
Cine mai stie ca intr-un moment in care o Europa medievala intreaga tremura de groaza cuceritorului Constantinopolelui (Mehmet II), 2 romani simpli l-au invins pe nebiruit (Stefan cel Mare si Vlad Tepes) mentinand cursul Europei pe un drum firesc.
De multe ori imi spun in sine mea: "fraieri suntem ca natie. Strainatatea se "umfla in pene" cu orice pietroi mai acatarii, cu orice cavaler mai mult sau mai putin rasarit doge, condotier, om de stiinta etc.
Noi nu. In schimb sapam fantasmagoric portaluri energetice prin muntii patriei (un fel de hei-rupism demn de perioada Bumbesti-Livezeni).
Concluzie: multe ar fi motivele de mandrie nationala dar se pare ca este mai comod sa batem campii (si de la o bucata de vreme si muntii) cu stupiditati pseudostiintifice, fantasmagorice, demne de un balamuc magna cum laudae.
Ideile de mai sus nu se refera la nici unul dintre membrii site-ului (in cazul in care ar putea suspecta cineva asa ceva).
Sunt doar o reflectie cu "voce" tare.

Luni, 20 iulie 2009 - 16:35

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Carpati.org Foarte exacta "locatie". (http://dexonline.ro/search.php?cuv=Locatie)
Ai de umblat putin pentru a gasi o bucata de 1km patrat...

Oare de ce, cautand sa vezi ce minuni se spun despre "gura de rai", dai peste nume gen Vasile Rudan, ozenolog, agent psihotronic (?!?!?), parapsiholog, extrasenzorial, etc, peste un anume Dumitru Stanica, "unul dintre cei mai buni geofizicieni de la noi", al carui nume nu este legat decat de asa zisa "gura de rai", de ce apare (ca in toate celelalte "mistere" de la noi) numele lui Lovinescu, cam primul si singurul esoteric care este celebru si pentru altceva decat infiintarea unor rapid dizolvate grupuri initiatice?

Si oare de ce se confirma ceea ce am spus mai jos despre modul speculativ si nestiintific de demonstrare a fenomenului, si asta de catre oameni car se autointituleaza oameni de stiinta?

Luni, 20 iulie 2009 - 16:23

Afisari: 16,426

#69  Inapoi 1 2 3 4 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0708 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2020) www.carpati.org