Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Octombrie 2020
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Noiembrie 2020
LMMJVSD
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#21  Inapoi 1 2 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Povestiri Intalniri cu lupii. (21)

ulise
ulise

Nu mai speriati oamenii cu povesti de babe transpirate, lupul intr-adevar uneori urmareste omul(au venit si pe urmele mele) dar in ciuda faptului ca imi doream sa-i filmez , nu am reusit.Mai mari sanse sunt sa te calce o masina pe trecerea de pietoni decat sa fi atacat de lupi, deci atentie pe unde traversati.Asta nu inseamna ca daca lupii te gasesc beat crita in zapada, inconstient si accidentat, vor refuza meniul ... daca sti sa fi un om al muntelui responsabil , lupii nu-ti vor face nimic.Sunt niste animale foarte inteligente, care evita omul.Daca vezi lupi , bucura-te ca ai fost unul din putinii privilegiati care au putut vedea in libertate aceste superbe animale.

Cand este vorba de turbare se schimba treaba , asa ca nu este un exemplu demn de luat in considerare in ceea ce priveste comportamentul in general al lupului.Intotdeauna vor fi si exceptii de la regula pt ca animalele, la fel ca oamenii, au caractere diferite.Dar daca generalizam, putem spune ca lupul evita omul si prefera sa nu-l atace.Mi s-a intamplat sa-mi vina lupii pe urme , dar asta poate fi si din curiozitate.Odata am fost urmarit de un tap de caprioara, cand l-am observat, s-a retras in padure, apoi vazand ca-l ignor, a iesit iarasi din padure si ma privea curios.
Oare dorea sa ma manance? Ce bine ca am scapat teafar Carpati.org)))))))

Luni, 26 septembrie 2011 - 15:30

mihai.telemark
mihai.telema..
Rucsac

Oai ce m-am linistit Carpati.org nu l-au papat; are cine sa-mi înscrie articolu' Carpati.org

Marți, 30 decembrie 2008 - 19:55

cipicernat
cipicernat
(admin)

Carpati.org Cobe!

Marți, 30 decembrie 2008 - 19:17

mihai.telemark
mihai.telema..
Rucsac

Sa-l chestionam pe Cipi Cernat despre lupi, ca a fost câteva zile prin Ciucas. Ma rog, daca se întoarce, eu l-am avertizat, da' cine stie, poate l-au papat.
Carpati.org

Marți, 30 decembrie 2008 - 18:34

gigicepoiu
gigicepoiu
Coarda

Ca si ursul,vara lupul umbla de unul singur si evita intalnirea cu omul.Iarna insa,se schimba treaba.Iarna lupii se strang in haite de 5-6 exemplare si nu se dau in laturi sa atace drumetul.Nu doresc nimanui o astfel de experienta.Poti sa ai stegulete albe si rosii...
Ma gandesc daca si ursii s-ar strange in turme si ne-ar haitui pe noi,oamenii...

Marți, 30 decembrie 2008 - 16:51

odin
odin
Rucsac

Lupii se vaneaza astfel: Se intinde o sfoara la 1 m de sol plina de fasii din carpa alba si rosie. De fapt ele sunt facute inainte, se tin pe un mosor mai mare. Dimensiunea fasiei de panza 15X 30 cm. Nu se stie din ce motiv lup[ii nu trec pe dedesubt si nici nu sar peste sfoara. Ziceai ca pe la tine sunt lupi...la o campare de iarna te poti juca cu steguletele.
Lupii nu sufera zgomot de lant tarat, ii sperie, scoate un sunet continuu.
Poti avea la tine daca ti-e frica o sfoara de 2 m lungime de care prinzi fasii de panza alba si rosie. Una alba, una rosie. Cand o vad, dau inapoi.

Vineri, 18 iulie 2008 - 23:20

love_alpin4807
love_alpin48..

Steguletele?
Adica?

Joi, 17 iulie 2008 - 23:57

odin
odin
Rucsac

zgomotul de fier ii sperie si steguletele mai ales.

Joi, 17 iulie 2008 - 23:54

luna
luna
Busola

Unii zic ca ajuta si sa faci galagie prin oarecare metode (batut din palme, urlat, tipat, etc.).

Joi, 17 iulie 2008 - 00:32

boghi
boghi

si pana la urma care este cea mai eficienta metoda de a te apara de lupi? In cazul in care nu ai un foc la indemana ce faci? MS.

Joi, 17 iulie 2008 - 00:00

love_alpin4807
love_alpin48..

@alpinistulCarpati.orga acum 2 ani Masivul Gimalau a fost repopulat cu cateva bucati(nu stiu sigur cati)de lupi dar problema fin d ca acesti erau de origine Siberiana.Ei acestia au inceput sa umble in haita si vara facand ravagi la stanele din masiv si prin satele din apropiere.Acest weekend aflandu-ma in Giumalau am aflat ca erau 11 din care 8 exemplare au fost impuscati in acesta primavara,dar ca cei 3 ramasi tot pe la stane isi fac veacu atacand in plina zi.
Cu respect alpin.

Marți, 15 iulie 2008 - 09:44

alpinistul280
alpinistul28..
Caraba

cunoaste cineva vreun proiect de repopulare cu lupi a unor zone?? am auzit acum vreo 2 ani de asa ceva..

Marți, 15 iulie 2008 - 01:19

yo6ial
yo6ial
Coarda

Nu's chiar activi... sunt tare putini, fiind ucisi pentru ca sunt vazuti ca o pesta ori boala, de catre oameni. Populatia de lupi si vulpi, la noi, se inclina cate valoarea nula, multumita lipsei de maturitate si abundentei de rautate, din partea bipedelor...

Luni, 14 iulie 2008 - 18:02

alpinistul280
alpinistul28..
Caraba

un topic interesant..nu credeam ca lupii sunt asa activi prin muntii nostrii

Luni, 14 iulie 2008 - 00:02

cristi_dav
cristi_dav
Busola

interesanta discurtie, multumim de ideea postarii unei astfel de discutii !
eu nu m-am intalnit cu un lup, dar am urmarit de curiozitate(si pentru a sti pe viitor) ceea ce se spune pe aici...

cam rezulta ca sunt mai periculosi cainii ciobanilor decat lupii....interesant.
ceva mai devreme postasem si eu pe forum legat de cainii ciobanilor iar acuma, dupa ce stiu una-alta trag concluzia ca daca te aperi (in plina zi) de lupi la fel cum o faci de caini atunci e ok

dar asta e doar o concluzie aici...pe cand in teren ramane de vazut Carpati.org

Sâmbătă, 12 iulie 2008 - 11:03

vpraji
vpraji

Asta pentru ca nu se cunoaste nici un caz în care un om sa fi fost atacat si mancat de un lup. S-a auzit de cazuri de urmarire si schitare a unui atac, dar nu se cunoaste nicunul finalizat.
Singurele atacuri cunoscute sunt ale unor lupi bolnavi de rabie (turbare), dar acestea nu sunt reprezentative pentru comportamentul acestora. In romania nu s-a gasit un lup bolnav de rabie de zeci de ani.
Asa ca dormiti linistiti pe munte in privinta lupului, dar feriti-va de urs, el nu se bucura de aceeasi reputatie.. :-))

Sâmbătă, 12 iulie 2008 - 10:51

love_alpin4807
love_alpin48..

Si apropo vai de viata Ciobanilor care seara de seara,zi de zi pazesc avutul lor,prin care isi castiga existenta.

Sâmbătă, 12 iulie 2008 - 01:26

love_alpin4807
love_alpin48..

Eu am patito si nu ma gandeam sa o patesc vreodata cel putin inspre vara.Iarna am mai vazut dar la distanta fara sa aiba vreo treaba cu noi.Dar la noi pur si simplu ne-au inconjurat la propriu.Si avand in vedere ca eram cu niste inepatori care nu a au foast pe munte decat de vreo 2 ori.I vedeam stanga(2),dreapta(3),spate(1) si fata 1 sau 2 sau 3 nu mai stiu.Da efectiv am mers inspre ei cu lemnu aprins inspre ei si sau dat putin in spate si apoi sau apropiat din nou.Daca sa auzit de Masivul.Giumalau(al 2-lea pe tara ca nr de lupii pe sprafata de Masiv din Tara)si este la 12 km distanta de orasul meu si vad des ce se intampla pe acolo.La stana au niste caini ca "balaurii" si lupu ataca in fiecare noapte,si ziua chiar.Acolo noapte nu e de mers pe traseu.
Cu respect Alpin.

Sâmbătă, 12 iulie 2008 - 01:22

odin
odin
Rucsac

Prima intalnire cu lupii a fost in Predeal, eram in tabara cand eram la gradinita. Vila Caprioara parca se numea. In spatele ei era padurea si eu ma uitam mereu acolo. Caini nu erau, acum imi dau seama de ce. Hotarat lucru, era lup... La 30 m de geamul meu si-l vedeam bine. Sunt convins ca ma vedea si el fiindca se uita fix la geamul meu, eram in intuneric si ma vedea...

O alta intalnire de gradul 3 a avut loc acum 5ani la stana Laptici, iarna. Cu inca 4 prieteni am innoptat acolo, am tras un somn ca nesimtitii dupa ce am muncit sa scoatem usa masiva din gheata cu pioletii si sa o montam, apoi sa astupam gaurile dintre barne cu zapada. Obositi, dormeam ca nesimtitii desi mai era o latura "deschisa la suflet" spre padure dar nu batea vantul pe acolo. Dimineata o multime de urme in zapada la 20 m de stana, in cerc. Ma uit...calcatura de lup, deosebesc bine urmele...Nu s-au apropiat, ma gandesc, daca erau mai curajosi ne mancau si noi nici nu simteam de obositi ce eram.

Vineri, 11 iulie 2008 - 21:31

yo6ial
yo6ial
Coarda

Cea mai "indeaproape" intalnire cu lupii a fost acum un an sau doi, in apropierea Lerescului, Fagaras. N'au avut, ei, treaba cu mine, distanta minima a fost peste un km. Se indeletniceau cu oile, si din cate mi-au spus ciobanii, au confiscat doua mioare Carpati.org . Cred ca in cazul tau, erau doar curiosi sa stie cine le-a incalcat teritoriul si cu ce ganduri. Ma indoiesc ca ar fi vazut in voi, cotlete si friptane. As putea zice, ca animalele astea, cand aud de "carne de om", ingalbenesc la fata si incep sa-si simta ficatul Carpati.org
Sal'tare.

Vineri, 11 iulie 2008 - 20:38

Afisari: 12,076

#21  Inapoi 1 2 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0584 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2020) www.carpati.org