Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Ianuarie 2020
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Februarie 2020
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#27  Inapoi 1 2 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Povestiri Galagie la Podu Dambovitei (27)

ruxi
ruxi

Da. Din pacate acest comportament este intalnit si in zonele montane. Unii asculta muzica la maxim, arunca gunoaiele la intamplare.

Duminică, 17 martie 2013 - 20:07

drumetu71
drumetu71
Busola

Din pacate acest comportament este intalnit des in Romania si din pacate din ce in ce mai des pe munte. Pe Vf Moldoveanu am intalnit un grup de tineri care aveau un comportament asemanator sau chiar mai urat cu toate ca, fiind o zi frumoasa, era plin de turisti printre care si femei, copii, batrani. Nu pareau manelari dar comportamentul era specific. Am incercat sa le atrag atentia dar nici nu m-au bagat in seama. M-au ingretosat atat de mult ca am scurtat sederea doar la cateva poze si un sandwich cu toate ca aveam de gand sa pierd vremea pe acolo.

Duminică, 17 martie 2013 - 12:17

vercingetorix
vercingetori..
Caraba

cabane si pensiuni am mai intalnit , dar ce ziceti de o noapte de cosmar la refugiul carol lehman (ascutit) din piatra craiului ; coincidenta sau nu tot un grup made in bucuresti a facut spectacolul !!
fara manele , dar cu un limbaj ... vanturi cu aplauze zgomotoase ... discutii de copii de 5 ani... si erau tineri in toata firea (20-30 de ani);nici nu mai vreau sa-mi aduc aminte , se petrecea undeva in octombrie 2000 si mi-a ramas intiparit in memorie ca si cel mai jalnic moment legat de munte !

Duminică, 17 martie 2013 - 11:41

ioanamutiu
ioanamutiu
Busola

Din pacate nesimtire putem intalni peste tot, indiferent de conditii. In septembrie m-am cazat la cabana (casa de vacanta) Green House din Ranca, o locatie draguta pe care o recomand cu placere, si am avut parte de mare paranghelie noaptea, in ciuda interventiilor administratorului petrecaretii au avut o atitudine agresiva si au continuat petrecerea. A fost nevoie de interventia jandarmilor si de amenzi pentru a pune punct nebuniei.

Sâmbătă, 16 martie 2013 - 12:33

adrian08
adrian08

Din pacate ai dreptate... un alt incovenient ar fi faptul ca unii dupa ce pleaca nici nu se mai obosesc sa stinga focul, daramite sa mai duca si gunoiul, pacat de faptul ca unii nu stiu sa aprecieze fauna din acesti munti si totodata de peisajele pe care ni le ofera...

Vineri, 15 martie 2013 - 17:08

yo6ial
yo6ial
Coarda

Adrian... E lafel în toate locurile ușor accesibile cu mașina.

Vineri, 15 martie 2013 - 16:48

adrian08
adrian08

Mai exsista unii frati cu cei ce fac galagie prin pricina faptului ca asculta muzica la un volum mai mare, si anume cei ce uita sa mai stranga in urma lor, dand dovada de o nepasare iesita din comun...Daca tot ai adus petul ala plin cu bere sau alte bauturi, nu cred ca este mai greu dupa ce l-ai golit, deci ar trebui sa ai un pic de bun simt si sa il arunci macar la un container. Am fost de foarte multe ori in Piatra Mare, iar jos in poienita (la Dambul Morii), unde sunt locuri si pentru campare cu cortul este un dezastru de nedescris, avand in vedere faptul ca mai sunt unii "neoameni" care merg la gratare cu muzica in boxe data la maximum, mititeii pe gratare, iar la 3 m de ei aflandu-se guoaiele imprastiate pe o raza de cativa metrii...

Vineri, 15 martie 2013 - 16:10

andy79
andy79
Busola

Am fost la o pensiune in zona (intre Ciocanu si Sirnea) - nu mai stiu cum se numea (am oprit pentru ca ne era foame) - am intrat, si pur si simplu "niste" chelneri s-au plimbat vreo 20 de minute pe langa noi fara sa ne intrebe de sanatate - dupa care am plecat linistiti (si infometati) ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.
Pacat de peisaj, cred ca tot ce strica este apropierea de capitala (nu am nimic cu bucurestenii sau cu alti oameni de alte origini, dar fiind un centru foarte populat este si foarte...colorat)

Joi, 20 septembrie 2012 - 23:12

midan
midan
Rucsac

Daca ai sunat la 112, politistul ala care te-a lua la misto nu s-a prezentat ?
Cum il cheama ? Una din probleme ca ii platim pe puii de Garcea doar ca sa tina de sase smenarilor.

Joi, 20 septembrie 2012 - 15:36

vlads
vlads

Nu stateam in respectiva pensiune, ci peste drum (nu merg niciodata la pensiuni, uneori nici macar la cort). Nu faceam parte dintr-un grup, nu eram in sejur, ci tocmai coborasem din M. Leaota si doream sa stau 2 nopti la Podu Dambovitei pt a vizita cheile si pesterile din zona.
Au reactionat si alte persoane atunci, erau multi turisti cazati la pensiunile adiacente. Au fost copii care nu au putut sa doarma, si un copil mic care a iesit noaptea pe strada strigandandu-si parintii, care chefuiau. Nu a fost doar penibil si animalic, a fost si trist, foarte trist... Plictiseala si impietrire puteam citi dimineata pe chipurile lor, nu era nicio bucurie acolo, ci doar ideea ingamfata ca 'eu fac ce vreau in curtea mea si cu banii mei'. Ce am spus eu in stire nu are legatura cu domeniul social, legislativ sau filosofic, ci cu strafundurile noastre omenesti, acolo unde il simti pe cel de langa tine ca fiind aproapele tau.
In ultima instanta, e bine sa ne informam reciproc asupra unor astfel de evenimente nefericite, si sa schitam incet-incet o harta a nesimtirii din Romania, cu 'puncte fierbinti' (hot-spot) pe care orice calator linistit ar dori sa le evite. Cel putin in punctul asta cred ca vom cadea cu toti de acord, da?

Joi, 20 septembrie 2012 - 15:25

midan
midan
Rucsac

Exista deja discoteci, cluburi etc. Nu de locuri "special amenajate" e lipsa, ci de bun simt, educatie, disciplina ...

Miercuri, 19 septembrie 2012 - 14:45

luna
luna
Busola

Cum s-au creat locuri de fumat, la fel ar trebui create si zone unde muzica este permisa, oricat de tare si la orice oras, si zone unde muzica e mereu interzisa, asa ar fi toata lumea impacata. Nu consider infractiune muzica, imi place muzica (nu manelele si nu chiar orice muzica) si nu pot fi de acord cu interzicerea muzicii, nici macar in toate blocurile.

Marți, 18 septembrie 2012 - 21:49

odin
odin
Rucsac

ba da, credCarpati.org

Marți, 18 septembrie 2012 - 21:34

dinac
dinac
Coarda

odin, nu crezi ceea ce am scris? O exceptie, ar fi acele vile, inchiriate integral, iar stapanul sta in cu totul alta parte, la ceva distanta...atunci apare si dezmatul, dar cand se odihneste in aceeasi pensiune cu clientii, nu-i chiar asa! Iar multe pensiuni nu au bar...

Marți, 18 septembrie 2012 - 21:31

odin
odin
Rucsac

De obicei clientii galagiosi si consuma la bar, lucru dorit de patroni.
Din cate vad eu, e vorba de o galagie la o pensiune. Sa nu fiu malitios, ca tot s-a aruncat ipoteza ca facem misto, lumea se duce sa se distreze. Unii se distreaza mai galagios decat altii. Unora nu le place, lor insa da, le place. De unde rezulta un conflict de "interese".
Bun, era de mult un topic cu locuri de evitat. Insa astea nu includeau pensiuni, camping-uri de rulote sau asa ceva.
Pensiunea are bar, curte, proprietate. Si daca proprietarul accepta, politia nu intervine decat daca e plangere din vecini; daca e plangere din interior, te trimite la seful localului. Da, ca nu iti place, sunt de acord. "Am postat stirea pe Carpati"...si ce putem face noi in afara de a-ti impartasi parerea? Sfaturi cum sa eviti zona.
Ar fi o chestie, o cheta si sa cumparam un munteCarpati.org

Marți, 18 septembrie 2012 - 20:59

dinac
dinac
Coarda

Vlad, era mai simplu sa intrebi gazda, daca accepta si persoane mai zgomotoase in locatie. Sunt destui proprietari de vile ori pensiuni, care nu vor asa ceva(lipsa clienti). Am patit-o si eu candva, iar mai nou, cand vreau cazare, pun aceasta intrebare. Pentru ca imi place linistea fizica si spirituala, inclusiv din partea celor care ma insotescCarpati.org...

Marți, 18 septembrie 2012 - 20:32

vasi
vasi
Caraba

Domnule Vlad,
Sunt de acord cu atitudinea dumneavoastra. Ne-am obisnuit in ultimii 20 de ani sa ne rezumam reactiunea la stadiul de "lamentare". Iar cand cineva are o pozitie ferma este izolat, multi din jur nealaturandu-se din teama sau comoditate.

Marți, 18 septembrie 2012 - 15:02

zentai
zentai
Coarda

Cred ca ar trebui sa circumstantiem.Acolo unde am fost eu implicat in cheful altora, fara vrerea mea, patronii nu au avut nici o vina.S-au trezit si ei in aceeasi situatie ca si mine.In atare situatie nu exista o vina colectiva, ca aia n-aveau de unde sta stie ce le cade pe cap.S-au bucurat ,probabil, initial,doar ca au in vizita uin grup mare.Acelasi grup, peste o luna poate merge sa viziteze Cabana Podragu.Asta inseamna ca ar trebui sa evitam cabana Podragu?Nici eu nu sunt genul care sa inghit marlania dar pana la urma putem avea in vedere ca societatea e stratificata pe valori si aia care aleg mizeria, de ea au si parte.Dv. aveti valorile dv, ei valorile lor.Drama lor mi se pare mai mare!Carpati.org

In rest, va imprtasesc opinia si va inteleg.Macar ca profesor aveti ocazia sa schimbati viitorul!

Puteti sa reclamati Serviciul de Urgenta 112 sau politia locala pentru ca nu au aplicat legea.

Marți, 18 septembrie 2012 - 14:06

xoreax
xoreax
Coarda

Acum inteleg de ce vad multi montaniarzi cu pioleti chiar si pe timpul verii..

Marți, 18 septembrie 2012 - 14:04

vlads
vlads

"Desi am sunat la 112, nenea politistu m-a luat la misto; desi o doamna a incercat sa apeleze la bunul simt al chefuitorilor, a fost luata la misto". Desi, mai apoi, am postat stirea pe carpati.org, iarasi am fost luat la misto. Aparent, Romania e o zona 'de misto'. Dar nu e asa...
Ca profesor cu 10 ani vechime, nu pot sa ma las dus de nas de o populatie care nu mai crede in valori, nici nu stie ce reactie sa aiba in fata mizerabilului. Bascaul doar ne aduce intr-o stare deplorabila, impotenta, nicidecum nu este o manifestare a inteligentei sau a binefacerii.
Ba da, e concludent unde anume, si e foarte important sa dam in vileag astfel de indivizi. In primul rand, pt ca nu o sa le placa aparitia stirii, pensiunea o sa piarda in imagine si in bani, deci pe viitor se vor feri sa mai faca asa. Apoi, mult mai important, oamenii de calitate vor evita astfel de locuri, cabane, pensiuni daca ii informezi. Si apoi, cel mai important, nu sunt de acord ca Romania sa cada in mainile unor astfel de mizerabili iar eu sa tac din gura! Indiferent de consecinte, sunt invatat sa am o pozitie impotriva raului, si in favoarea binelui. Asta am vazut la multi oameni minunati pe care i-am intalnit in poporul roman sau in alte popoare demne.

Marți, 18 septembrie 2012 - 13:49

Afisari: 3,889

#27  Inapoi 1 2 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0638 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2020) www.carpati.org