Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Octombrie 2020
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Noiembrie 2020
LMMJVSD
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Povestiri Fara apa in Piatra Mare (6)

baltighost
baltighost
Coarda

Vun cu precizari noi. Am fost in Piatra Mare pe 9-10 martie.

Izvoarele aflate mai jos de Poiana Livezii au debit foarte scazut. Ca sa iei apa ai nevoie de o canita.

Izvorul de linga Cabana Silvica Tamina are debit bun.

Izvoarele de la Prapastia Ursului au secat.

Luni, 18 martie 2013 - 12:42

yo6ial
yo6ial
Coarda

În perioada de iarnă e o idee bună să-ți iei arzătorul cu tine la ture de două zile sau mai mult. Chiar și pentru o zi mai lungă.
Astfel, la altitudini de peste 1600m nu mai ai grija apei.
Altfel, o rezervă consistenta de apă încape bine în rucsacul orcui. Doi litrii de apă, per zi, per persoană.
Și realimentarea la fiecare sursă de apă întâlnită.

În Piatra Mare sunt câteva izvoare și pâraie în apropiere potecilor si câteva mai departe de traseele turistice dar, totuși, sunt și nu este o idee bună să treacă nimeni pe lângă ele fără să-și reumple bidonul.
Nici anul ăsta nu dă semne că va fi unul bogat în ploi. Este posibil să sece și alte izvoare iar, după cum văd eu lucrurile, curând apa potabilă va deveni un lux.

Cel mai sănătos și normal este ca fiecare să aibă rezervele de apă necesare întregii zile.

Sâmbătă, 16 martie 2013 - 23:23

marius_gxg
marius_gxg

Am fost la Piatra Mare acum 3 saptamani. Am sunat in avans sa intreb daca se poate alimenta de la izvorul din fata cabanei si mi s-a spus ca a secat, insa pot cere la cabana 1-2 litri daca am nevoie ca imi pot da. Cand am ajuns la cabana am intrebat de curiozitate si de unde se aduce apa si mi s-a spus fara reticente. Probabil ca ai vorbit cu un alt cabanier mai putin vorbaret (ca sunt 3 ca fac cu randul) sau care nu avea timp de discutii.

Sâmbătă, 16 martie 2013 - 09:20

adrian08
adrian08

Ok mersi frumos de raspuns si probabil da, doar mi s-a parut in ceea ce priveste comportamentul cabanierului...

Vineri, 15 martie 2013 - 17:12

cipicernat
cipicernat
(admin)

As vrea sa iti spun cateva lucruri:

1. Orice persoana care a intrebat, a primit acelasi raspuns ca si tine. Adica a fost trimis catre acel izvor. Cel putin acest lucru s-a intamplat de fiecare data cand am fost acolo, iar reactia a fost intotdeauna direct proportionala cu politetea turistului. Iar acel "nu cred" risca sa fie o presupunere nejustificata.

Pe de alta parte daca raspunsul a intarziat, ar trebui vazut daca nu cumva a intarziat din cauza faptului ca acel cabanier pregatea masa unor turisti etc.

2. Vara trecuta a fost secetoasa. Mai rau, vara secetoasa a venit dupa o toamna secetoasa, iar iarna trecuta, e drept - mai bogata in precipitatii, nu a adus suficienta apa in sol. Prin consecinta, izvoarele din zona cabanei au secat sau au fost reduse la un biet firicel de apa (ultimele dati cand am trecut pe la cabana, acel izvor care ti-a fost indicat abia picura). Rezervorul de apa al cabanei (cel din spatele cabanei) este umplut cu destul efort cu apa carata cu bidoanele (duse in mana si ruscac) de undeva din padure, de la mare distanta.

Prin urmare, cei doi litri de apa poate nu ti s-au parut mult, dar pentru cabanieri inseamna inca doi litri de apa pe care urmau sa ii care (dupa cum spuneam, din padure, la deal si de la mare distanta).

In ceea ce priveste sursele de apa permanente din drum spre cabana :

- Pe traseul ce traverseaza Canionul 7 Scari (la circa 20 de minute in amonte de canion) este ultima sursa de apa
- Pe Familiar, cu 2-3 minute inainte de iesirea in marea poiana (Poiana Baciului / Livezii sau Poiana cu Varza, in functie de sursa) este un izvoras langa o bancuta (dar care nu garantez ca are debit tot timpul anului)
- Dinspre Timisul de sus, ultima sursa de apa de pe traseu este la Cabana Silvica Tamina
- Dinspre Predeal era un izvor (nu stiu daca nu a secat) in Poiana Stanii de sub Pietricica

Vineri, 15 martie 2013 - 16:53

adrian08
adrian08

Am fost anul trecut prin septembrie in Masivul Piatra Mare, si cand am ajuns la ruinele cabanei arse, ne-am dus direct la izvor pentru a ne umple recipientele si mare ne-a fost surpriza cand am vazut ca izvorul secase...ok am zis sa mergem la cabana sa intrebam de vreun izvor prin zona....Abia dupa cateva minute ni s-a raspuns si atunci cu jumatate de gura ca izvorul se afla pe partea dreapta cum urci spre platou, la baza unu-i pom fara crengi drept semn. Cand am ajuns in acea zona, am vazut un ditamai recipientul precum un butoi, jumatate cu apa, iar dintre cateva pietre iesea un furtun cu scurgere directa in acel butoi. Am umplut bidoanele si ne-am vazut de drum catre platou.. Ok am multumit pentru faptul ca acel cabanier ne-a indrumat spre izvor, dar nu cred ca tuturor celor care trec prin acea zona si au nevoie de vre-un izvor li se dau acele informatii de care au nevoie...Am inteles faptul ca acei oameni capteaza apa probabil pentru acei magari si catelusi de la cabana sau pentru necesarul zilnic, dar cata apa putem lua in 2 pet-uri de cate un litru fiecare, zic asta si ma repet deoarece ni s-a parut ca nu prea ar vrea sa le "luam din apa"...Daca mai stie cineva de vre-un izvor..il rog sa imi dea mai multe detalii pentru ca voi mai face ture in zona si nu as vrea sa ma primeasca din nou acel cabanier cu acea ospitalitate de care deja am avut parte..Multumesc frumos...

Vineri, 15 martie 2013 - 16:32

Afisari: 3,091

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0537 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2020) www.carpati.org