Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Octombrie 2020
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Noiembrie 2020
LMMJVSD
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Povestiri Daca mancare nu e, nimic nu e. (16)

mike
mike
Rucsac

@aaron21-noi campam in plaiul foii cam oricand...doar ca atunci cand plecam in tura aruncam totul din corturi in masini (uneori si cortul) si in felul asta nu am avut niciodata probleme....Plaiul Foii ramane in continuare o foarte buna baza de plecare pentru traseele din Crai marcate sau nu si nu te poti plimba peste tot cu dulapul in spinare

Legat de furat...la Dambul Morii ni s-a furat din absida toata mancarea noaptea, pe nesimtite....

Luni, 5 ianuarie 2009 - 12:11

pisti2004
pisti2004
Cort

relatez si eu apropo de disparitii subite,e drept eram dupa o tura de jepi ,la refacere in delta, la mila 23,intr-o seara vaslind,ne trezim cu o salupa la orizont ca incarcau de zor un cort,era chiar cortul nostru, Carpati.org ,am inceput sa zbieram moroseneste si sa vaslim rapid,asa ne-au lasat echipamentul si au tulito,era prin 1980.

Duminică, 4 ianuarie 2009 - 22:11

aaron21
aaron21
Coarda

@Miosa : Cand am fost vara trecuta in Plaiul Foii era jale acolo....Manelisti ...pe la 2 noaptea s-au luat la bataie si toata lumea zice ca s-au intamplat multe lucruri rele acolo . Eu recomand oricum nu puna cortul in Plaiul Foii ca e dezastru acolo .

Sâmbătă, 3 ianuarie 2009 - 23:39

velatos
velatos

Mi s-a intamplat sa ma trezesc fara manacare in Buila. La Cabana Cheia. Era o vulpe care am impresia ca se imprietenise cu cainii de la cabana. A avut curajul sa vina pana langa foc sa manance. Defapt intamplarea este mult mai haioasa. Un bun prieten, Cobra dupa porecla, era atat de ..... vesel ca sa zic asa incat nu stiam cum sa-l trimitem mai repede la culcare ca facea numai belele. La un moment dat stand mai multi la focul de tabara el ne-a zis ca vede niste ochi verzi in noapte. Bine-nteles ca noi restul nu l-am crezut, cauza fiind veselia mai mult sau mai putin spirtoasa a suflului care venea dispre el. Cand insa la vreo 10 minute am aprins lanterna ca sa imi iau mancarea care se afla la 5 metri de mine m-am trezit cu ditamai vulpoiul in mijlocul ei.
cat depere ciobani. nu stiu ce sa zic. Sunt zvonuri si zvonuri. sunt oameni si oameni. am intalnit si ciobani cumsecade dar am vazut si ciobani de o calitate indoielnica.
Eu zic ca paza buna trece primejdia rea.

Sâmbătă, 3 ianuarie 2009 - 21:23

griz
griz

Sincer cred ca dupa o astfel de pedeapsa s-ar gandi de doua ori inainte de a mai incerca inca odata aceasi chestie.

Acum problema e discutabila si depinde de fiecare persoana in parte. Eu unul prefer decat sa stau cu frica in san o viata intreaga sa merg pe incredere, dar poate oi fi eu mai optimist si cu mai multa incredere in omenire...

Marți, 30 septembrie 2008 - 12:28

odin
odin
Rucsac

Degeaba ii tai mana stanga, ca va fura cu dreapta. In primul rand, daca fura unul, o face cand nu-l vezi si nu poti sa-l faci de rasul lumii. Si oricum nu se lecuieste.
Eu nunul, niciodata nu am lasat cortul "liber", si daca am lasat odata rucsacul in cabana, nu era in el decat ceva nefolositor, restul era cu mine.

Marți, 30 septembrie 2008 - 12:25

griz
griz

Dar sunt situatii in care mergi pe incredere. In momentul cand mergi in munti in care poti face ture in regim de circuit de genul Retezat/Apuseni nu o sa te cari cu casa in spate in toate turele pe care le faci.

Ceea ce inseamna ca automat o sa stabilesti o tabara de baza undeva si o sa lasi cortul peste zi acolo, deci automat de expui si mergi pe incredere.

Acum in acelasi timp mi se pare ca puterea exemplului e cea mai buna. Iar daca il prinzi pe respectivul asupra faptului si poti sa-l faci de ras in fata a cat mai multor oameni o sa-l lecuiesti de obicei.

Imi vine in minte o lege care e inca valabila in tarile arabe cu taierea mainii stangi, si sincer nu mi se pare o masura prea extrema.

Marți, 30 septembrie 2008 - 12:10

odin
odin
Rucsac

Nu as tipa la cioban cu cainii in preajma. Si in primul rand se fura de la oameni care au incredere ca nu se fura. Eu merg pe varianta ca "frica pazeste bostanii". Depinde si de situatie.

Nu stiu cum e sa te fure...nu mi s-a intamplat.

Marți, 30 septembrie 2008 - 12:00

griz
griz

Partea cu plangerea mi se pare ca nu are nici un fel de finalitate, mai ales cand actul se petrece pe munte. Dar spre exemplu ai prinde pe cineva exact in timp ce savarseste faptul, ce i-ai face?

Cat despre tinutul lucrurilor in cort de foarte multe ori nu ai loc sa tii toate lucrurile in cort.

Alta intrebare, ce preferati, sa fiti precauti de teama ca se va intampla ceva si stati cu frica de a fi furati sau sa mergeti pe incredere si daca e sa se intample asta e. Eu sincer merg pe a doua varianta.

Dar in acelasi timp sentimentul de a fi furat e cel putin neplacut, un fel de demolare a increderii pe care o ai in oameni...

Marți, 30 septembrie 2008 - 11:54

miosa
miosa

As tipa la el, i-as lua bunurile inapoi probabil si cu forta sau daca as putea l-as face de ras. Depinde foarte mult de situatie.

Marți, 30 septembrie 2008 - 11:52

odin
odin
Rucsac

In primul rand fac plangere...in al doilea rand (de fapt in primul) eu imi fac rucsacul perna si bocancii ii tin inauntru.

Daca nu se poate altfel...incercati corturi cu pivnita.

Marți, 30 septembrie 2008 - 11:45

griz
griz

Mie mi s-a intamplat in muntii Suhard, campam langa lacul Icoana si cred ca am fost pradati de ciobanii de la stana de langa lac.

Cand ne-am trezit dimineata lipseau rucsacul, o pereche de incaltaminte de schimb, borseta cu toate actele si alte lucruri. Cand am fost pe la ciobani sa-i intrebam una alta s-au facut ca nu stiu si au dat vina pe tiganii buretari, desi ma cam indoiesc sa fi fost ei. Pe de alta parte in dimineata aceea am mancat si una din cele mai bune mese de dimineata la stana.

A urmat o coborare de 5-6 ore pana in vatra dornei, cu plasele in maini, si un intors cu peripetii cu nasul pana in oradea, noroc ca s-a aratat intelegator.

Acum ca veni vorba, daca ati prinde pe cineva ca va fura ceva cum ati reactiona?

Marți, 30 septembrie 2008 - 11:20

miosa
miosa

Eu sunt patita cu porcii localnicilor din Plaiul Foii
Am lasat cortul nesupravegheat pentru ca ne-am dus dupa lemne. Cand ne-am intors surpriza ...... cortul nostru avea " 2 intrari " respectiv iesiri iar mancarea nu mai exista.In schimb exista o explicatie porcii flamanzi au fost lasati intentionat printre corturi sa ciuguleasca si ei cate ceva ceea ce s-a si intamplat . Problema este ca noua ne-a ciugulit toata mancarea si ne-a rupt si cortul.

Marți, 30 septembrie 2008 - 10:15

varverica
varverica
(admin)

Am patit-o de 2 ori:

- Rodnei, 2001, eram vreo 9-10 persoane, voiam sa parcurgem creasta dinspre Gargalau inspre Pietrosu. Am pus corturile intr-o sa (cred ca era tarnita La Cruce), am mancat si la lasarea noptii ne-am culcat. A doua zi ne-am trezit fara pic de mancare (lasata in verande), unul dintre baieti fara 2 tricouri, iar una dintre fete FARA BOCANCI. Noroc ca ciobanului ii fusesera mici, ca i-a abandonat la vreo 30 de metri mai jos.

- Retezat, Bucura, anul trecut. Numai cortul nostru in zona (era extra-sezon). Deja atipisem, cand am auzit niste fosnaituri. Ne-am dat seama ca ni se fura pungile cu mancare, am iesit si am vazut ochii vulpoiului stralucind in noapte. Ne-am mutat in refugiu, unde m-a disperat toata noaptea soricelul care rontaia ceva...

Joi, 28 august 2008 - 17:49

odin
odin
Rucsac

Mi s-a intamplat si mie ca o vulpe sa-mi fure plovarul. Mai pica pe el de la tepusa niste zeama de la sunca prajita ... Am descoperit "furtul" la lumina lanternei vazand vulpea tragand de el cam la 20 m distanta. Il lasasem jos langa cort iar un coleg isi invelise tepusa cu folie de aluminiu si pana sa o puna la jar a invelit-o cu plovarul meu. De ce, nu stiu. Cert e ca vulpea a venit fara rusine si s-a delectat cu cina prietenului meu. Drept prosop de sters la gura, plovarul meu.
Cativa hoti de mancare, sa-i enumar din punctul de vedere al cantitatii "pagubei" : cainii de la stani, omul, soarecii, vulpea si...slava domnului, nu am trecut ursul in lista si nu vreau sa o fac.

Cel mai bun loc de ascuns mancarea e in pom, intr-o punga agatata de o sfoara. Si nu pe langa cort.

Joi, 17 iulie 2008 - 20:23

nitro
nitro

De cate ori vi s-a intamplat sa va intoarceti din cauza micilor sau marilor "hoti" ai muntelui? Care credeti ca sunt cele mai bune locuri de ascuns mancarea?

Ploua la Bucura infernal, nu am reusit sa punem toate corturile, refugiul era full, dar am reusit sa ne inghesui si noi, am luat cam tot din corturile deja in picioare, dar intr-un rucsacel a mai ramas o bucata de paine. A doua zi cortul era "forat", totul inauntru rascolit, iar din bucata de paine nu mai ramasesera decat niste frimituri...

Joi, 17 iulie 2008 - 04:41

Afisari: 3,079

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0593 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2020) www.carpati.org