Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Septembrie 2022
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Octombrie 2022
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Vremea
Varful Leaota
Muntii Leaota

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Povestiri Cand oamenii nu respecta muntele (9)

floryna
floryna

sau poate macar daca s-ar respecata acele "amezi" care se dau pentru aruncarea gunoaielor in spatii publice...Oamenii ar stii ca exista o pedeapsa care chiar se aplica, si i-ar invata si pe copii lor sa respecte aceasta lege.

Duminică, 15 februarie 2009 - 15:44

ioana_2212
ioana_2212

Peste tot in muntii din tarisoara noastra gasesti gunoaie, exceptii sunt foarte putine.
Acum sincer ...cu totii am intalnit cazuri in care semenii nostrii isi bat pur si simplu joc de munte, de natura in general. De ce? ...din punctul meu de vedere un motiv din cele multe ar fi lipsa educatie in ceea ce priveste mediul, primita atat acasa cat si in scoli. Problema majora se afla in sistemul de invatamant unde nu exista programe de ecologizare bine puse la punct (sau daca exista, sunt la nivel local). Indiferent ca sunt ''pantofari'', simplii turisti sau chiar impatimiti, multi nu respecta muntele si natura. Omul se formeaza din copilarie, de mic trebuie sa respecte natura, adult fiind rareori isi modifica comportamentu dobandit. Ganditi-va asa, daca ar exista un program prin care elevii din scoli sa faca actiuni de ecologizare ( strans gunoaie de pe munte si carat sacii imensi de gunoaie, etc ) pe scurt, munca in folosul naturii, cui credeti ca i-ar mai arde sa arunce gunoaie stiind ca apoi or sa traga sa le stranga pana le sar capacele? ....ma indoiesc ca omului ii place munca de sisif...Carpati.org

Sâmbătă, 7 februarie 2009 - 14:17

rapel
rapel

tot in 2006 ,cand am facut creasta fagarasului,am avut neplacerea de a pune corturile in aceleasi locuri cu un grup de vreo 20 de cehi.Locurile de popas corespundeau cu laculrile glaciare astfel ca in avrig,caltun,capra,podragu in fiecare seara cel putin 10 din grupul cehilor se imbaiau fara nici o jena...degeaba le am zis ca nu au voie ,nu ne au bagat in seama.

Marți, 27 ianuarie 2009 - 17:23

floryna
floryna

acest topic imi aduce aminte de acea fraza "frumoasa tara, pacat ca-i locuita" spusa de I. L. Caragiale, daca nu ma insel...

Marți, 27 ianuarie 2009 - 16:46

odin
odin
Rucsac

Astia in primul rand nu s-au repectat pe ei. Foarte bine ai facut ca ai sesizat, e singura solutie.

Sâmbătă, 15 noiembrie 2008 - 18:42

boghi
boghi

eu nu as ramane uluit de acest lucru ... faptul ca traim in Romania spune totul pana la urma... dar este pacat fiindca nu toti suntem asa , iar unii incearca sa distruga si cea mai mica urma de bun simt de aici ...

Joi, 17 iulie 2008 - 18:54

nitro
nitro

Acum un an urcam pe Tache spre Malaiesti, dupa ce am trecut de La Prepeleac cu putin, aud in fata un mic ritm melodic, ce devine din ce in ce mai tare, cand am dibuit ce era nu mi-a venit sa cred: un grup se intorcea de la cabana, ascultand manele si carand in mana o gramada de pungi... am ramas complet uluit, iar cand m-au intalnit mi-au zis sa ma dau la o parte caci cararea e prea mica, iar daca nu ma supun vointei lor imi rup dintii... am ramas perplex, nu am mai putut zice nimic, eram complet socat si ma uitam lung la ei, iar acestia nu intelegeau de ce, au crezut ca sunt nebun sau ceva in genul si au mers mai departe...

Joi, 10 iulie 2008 - 05:36

nautilus
nautilus

Povestea e veche.
Turismul degradeaza, oricum l-ai lua.

Cum Retezatul a avut sansa ori nesansa de a ajunge parc national, in varianta buna a lucrurilor el se va transforma chiar intr-un "parc" cu bulevarde turistice, reguli si reglementari pe masura, in care natura va fi expusa privirii sociale.

Cineva compara Pamantul cu o gradina, pe care o putem gospodari mai bine ori mai rau.
Gradina lui Dumnezeu devine gradina omului.
Orasul cu cele ale lui, cu acel smog mental, se intinde peste tot.

Duminică, 17 decembrie 2006 - 00:00

alexandra.f
alexandra.f

Vara trecuta (in 2006) in Retezat, alesesem un traseu usor, pana la Varfu Mare, pe la lacul Galesu... si pt prima oara am fost dezamagita de ceea ce am vazut la munte (cu toate ca am aflat frumusetea muntelui deabea de 3 ani). Un grup de "tineri" se "scaldau", ca sa nu zic altfel, in apele limpezi ale lacului... Mi-a parut atat de rau sa vac cum altii nu respecta si nu apreciaza acea natura atat de frumoasa si de pura. Cand ma gandesc , ca lacul acela era acum sute de ani un ghetar impunator si pe care natura l-a transformat in o asa frumusete albastra si clara...iar ei il distrug. Adevarul este ca nu se poate sa controlezi toate chiestiile astea, desi exista un anumit regulament in intrarea in parc. Asta sta mai degraba in constiinta si morala fiecaruia

Duminică, 17 decembrie 2006 - 00:00

Afisari: 1,582

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0605 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org