Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Ianuarie 2020
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Februarie 2020
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Povestiri Caine spre/pe Everest (12)

mihai.telemark
mihai.telema..
Rucsac

Ce ne-am face daca nu ar exista umorul "so british" Carpati.org

Marți, 13 octombrie 2009 - 11:01

florinbalan
florinbalan
Rucsac

http://www.mary-woodbridge.co.uk/

Marți, 13 octombrie 2009 - 10:54

cipicernat
cipicernat
(admin)

Ideea era ca daca ar exista un astfel de caine, el nu ar fi deloc Saint Bernard sau mai stiu eu ce rasa la moda, a carei rezistenta la frig si efort a fost scazuta in timp de multele incrucisari consvagvine. E mai degraba un "banal" ciobanesc local, "aclimatizat" din nastere.

Parerea mea de habarnist: cainele din povestioara nu e altul decat paznicul locuintei lui Yeti si rezista la altitudinea cu pricina pentru ca au fost amandoi "la bai" la Gura de rai de pe valea Ialomitei si la sauna in piramida de sub Sfinx.

Hai sa discutam despre lucruri care merita discutate. Pentru fabulat fabulatii exista destule siteuri fabuliste.

Marți, 13 octombrie 2009 - 00:17

odin
odin
Rucsac

Adica totul e cacialma pozaCarpati.org

Luni, 12 octombrie 2009 - 21:24

turcik
turcik

@ Odin: de "trebuiesc" mi-am dat seama dupa ce am postat mesajul, "fi" cu 2 "i" e o greseala pe care o fac mereu :">

@ Cipi: nu inteleg ideea Carpati.org

Luni, 12 octombrie 2009 - 20:58

cipicernat
cipicernat
(admin)

Exact, Alexandru (turcik). Nu ar fi o rasa locala perfect adaptata la traiul la 3000-4000 de metri al satelor nepaleze sau tibetane... Ar trebui sa fie una din rasele ale caror insusiri native au fost distruse in timp de propria lor legenda.

Luni, 12 octombrie 2009 - 20:28

vladonne
vladonne
Coarda

Pai, si scrie in articolul cu pricina ca nu e la 8000 de m. Sincer nu prea cred ca un caine ca ala din imagine ar putea trai la asemenea altitudini. Acum 2 ani in Bucegi pe platou era o catelusa. In noiembrie avea pui si se chinuia sa-i tina in viata langa Omu. Am reintalnit-o 3 luni mai tarziu la Babele; era foarte slaba si schiopata; oricum in ambele ipostaze dardaia de frig, nu stiu cum de mai putea sa supravietuiasca in halul in care arata. Si la 6400 de metri e pentru mine o minune sa o vad.

Numai bine, Vlad

Luni, 12 octombrie 2009 - 20:27

odin
odin
Rucsac

"trebuie" "fi"
exista sobolani pe statia spatiala, de ce nu un caine pe Everest? Gore-tex natural are, "coltari" la fel, nu risca inutil si cu siguranta gaseste drumul inapoiCarpati.org
Lipsa oxigenului? Cainii nu fumeaza.Carpati.org

Luni, 12 octombrie 2009 - 20:17

turcik
turcik

N-as crede ca un caine poate ajunge pe Everest. Cea mai mare problema ar fii probabil lipsa oxigenului(nici nu-mi pot imagina un caine cu masca de oxigen Carpati.org) si nici temperaturile foarte scazute nu cred ca trebuiesc ignorate. Si daca totusi un caine ar ajunge pe Everest cu siguranta nu ar fii un caine ca cel din poza, ar fii un Saint Bernard, Husky sau o alta rasa de genul Carpati.org

Luni, 12 octombrie 2009 - 20:10

yo6ial
yo6ial
Coarda

Măi copii...crevasa e plină de țurțuri. Carpati.org
Asta ar fi una, dar și plimbărețul este cam sumar îmbrăcat. Deci nu-i chiar o ipostază de cota 8000.

Dacă fotografia a fost făcută în Himalaya... e făcută undeva în apropierea vreunei ”gospodarii” Carpati.org

Luni, 12 octombrie 2009 - 19:21

draganicimw
draganicimw

Nu stiu ce sa cred: o fi adevarat sau nu? Eu inclin sa cred ca este o poza trucata. In primul rand cainele n-ar avea ce sa manance la o asemenea altitudine si ar trebui sa se bazeze 100% pe mancarea pe care ar primi-o in taberele alpinistilor.
Apoi ce motiv ar avea sa urmeze alpinistii pana la 8.000m, cand mai la indemana ar fi sa stea tot timpul langa tabara de baza de la altitudine mai joasa. Se stie ca in tabara de baza raman in permanenta cativa oameni care se ocupa cu planificarea misiunii alpinistilor (care studiaza vremea, care au grija de statiile emisie-receptie, etc) si care nu urca pe Everest. Pai si nu i-ar fi mai la indemana cainelui sa stea tot timpul langa acestia? Si in acest caz nu ar fi vazut tot timpul? Si atunci care ar mai fi legenda? Eu cred ca este falsa toata stirea.

Luni, 12 octombrie 2009 - 17:08

tzope
tzope

Nu este pentru prima data cand unii alpinisti au povestit ca au vazut un caine urcand pe varful Everest din Muntii Himalaya.... asa incepe articolul din ziarul Monitorul de Sibiu. articolul intreg il gasiti aici http://www.monitorulsb.ro/cms/site/m_sb/news/intre_legenda_si_realitate_73053.html

Vineri, 18 septembrie 2009 - 13:34

Afisari: 2,548

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,9457 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2020) www.carpati.org