Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Mai 2022
LMMJVSD
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Iunie 2022
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Vremea
Varful Mircii
Muntii Fagarasului

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Povestiri Aventuri petrecute in Muntii Parang (3)

danafdc
danafdc

Eu am vazut eclipsa de soare in Parang .. in ce an a fost?..nu mai stiu Am stat in Saua Argelelor, o zona superba. Prima mea iesire mai lunga. In seara cu eclipsa a inceput sa bata vantul foarte tare si sa se adune norii. De fapt n-am prea vazut mare lucru, dar noaptea, cand faceam si noi un miel la protap a inceput sa picure cu stropi mari, am lasat mielul in protap si am fugit in corturi. La un moment dat a inceput sa euda in betele cortului, poc, poc. Am crezut ca cineva clumeste. Apoi tot mai des. Cand ne-am uitat afara era plin de grindina cat o ceapa mai mica. Dupa ce s-a oprit grindina am iesit sa vedem ce a mai ramas din miel. Dar asta nu-i important... Unde vreau sa ajung...Am vazut ceva foarte frumos. Nu mai ploua si nu mai batea vantul dar deasupra noastra cerul era senisn si in dreapta si in stanga era innorat. Pe portiunile innorate fulgera si tuna, iar fulgerele se incrucisau pe portiunea senina. Imi pare rau si in ziua de azi ca nu am avut un aparat foto din ala smecher...

Joi, 12 octombrie 2006 - 00:00

rond
rond

Nu va inteleg mai oameni buni! Am fost si eu in Parang in finalul lui august 2005, si am vazut o groaza de locuri in creasta unde se ingradise cu pietre. Dar si o multime de locuri cu 200-300 m sub creasta unde se putea pune cortul, langa un paraiash, ferit de vant si fulgere. Sau poate sunteti mai masochisti.........!!

Luni, 5 septembrie 2005 - 00:00

photostefalpin
photostefalp..

oare cum ar reactziona altzii,atunci cand s-ar afla pe Vf.Parangul mare la 2519m,la 3 noaptea,singur in cort shi afara sa ploua cu rafale puternice de vant......intreb asta pentru ca eu ,cel putzin,am crezut ca mor.Nedormit dupa o noapte de mers cu trenul de la Braila la Petrosani shi 2 zile de drumetzie din Petrosani pana la Parangul Mare,creierul o ia razna,shi,cu o atmosfera ca cea povestita mai sus ,incepi sa-tzi imaginezi ca cineva din afara cortului,o persoana necunoscuta,are de gand sa itzi faca un rau.
Felul in care vantul puternic inpingea peretzii cortului shi sunetul scos de apa de ploaie care se scurge pe grohotish,itzi crea inpresia totala ca "cineva" se invarte in jurul cortului.Dupa o ora shi jum.de frica, imi dau seama ca nimeni nu poate urca la o atitudine asha de mare in toiul noptii shi mai ales ploioasa,doar ca sa te sperie sau sa-tzi fure supele instant shi biscuitzii.Acum ,poate, nu voi mai fii asha fricos in privintza asta...............dar ash vrea sa shtiu daca cineva a trait asha ceva?

Luni, 5 septembrie 2005 - 00:00

Afisari: 1,478

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0531 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org