Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Octombrie 2020
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Noiembrie 2020
LMMJVSD
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Povestiri Adrenalina care este (9)

misu58
misu58

Fiecare om care merge la munte .tanar sau mai putin tanar .incearca sa se simta bine si sa aiba parte si de putina distractie .Desigur ca cei tineri sant putin mai "agitati "sa zic asa fata de noi cei putin mai copti .Totusi eu cred ca este foarte bine ca vin la munte .

Miercuri, 28 ianuarie 2009 - 13:26

cuadrant
cuadrant

Mi-a placut foarte mult descrierea coborarii, in numai cateva cuvinte...
Mi-am amintit imediat cele mai elegante cristiane pe care le-am vazut vreodata, la un schior de vreo 57 de ani, cu siretari, rucsac in spate si „sulite” de 1,90, prin pulvar in Rosiile... Se pare ca acum nu se mai invata schiul asa. Acum trebe sa fii „agresiv”, sa ai echipament „adecvat”, sa-ti permita „abordari in forta” ... Si niste Red Bull in buzunare, daca ti se termina adrenalina.

Dezamagitor in toata povestea asta e ca intāmplarea nu are loc la cota 2000, ci intr-o tura, pe Cazacu, un loc care in principiu ar trebui sa fie ferit de idioti.
Din pacate se pare ca idiotii, au o formidabila vitalitate, se inmultesc repede si se raspandesc peste tot.

Miercuri, 28 ianuarie 2009 - 13:25

oleg
oleg
Coarda

Eu cred ca pentru unii adrenalina inseamna sa strige de mama focului cat ii tine gura ,, adrenalinaaa, adrenalina puraaa" deranjandu-i pe toti din jur, dupa care isi lasa gunoaiele pe acolo si... cam atat.Carpati.org

Miercuri, 28 ianuarie 2009 - 13:24

midan
midan
Rucsac

Am auzit de oameni pentru care urcatul cu telecabina la Babele a fost adrenalina la extrem ... Carpati.org.

Deh, dupa posibilitati Carpati.org

Miercuri, 28 ianuarie 2009 - 13:24

griz
griz

Mi-a placut foarte mult umorul fin ascuns in spatele textului...

Pe de alta parte eu cred ca e o chestie doar personala, si trairile pe care le simte fiecare in momentul in care incearca ceva mai extrem tin de fiecare in parte si mai putin de generatia in care s-a nascut....

Miercuri, 28 ianuarie 2009 - 13:23

mastroiani
mastroiani
Caraba

Tot la bunul simt, educatie, respect...ma refeream si eu cand am spus"o alta generatie"

Miercuri, 28 ianuarie 2009 - 13:23

bunicu
bunicu

Eu inteleg si nu am pretentia ca toata lumea sa aiba performante notabile in sporturile de munte.Faceam apel in scriile mele,modeste,doar la decenta, la bunul simt .Din pacate la multi le lipseste.

Miercuri, 28 ianuarie 2009 - 13:22

mastroiani
mastroiani
Caraba

Este exact cum spunea Ciprian in"jurnalul protest".... o alta generatie.

Si apoi sunt foarte multi cei ce pentru ei adrenalina inseamna sa urce pana la Babe cu telecabina ( poate nu este un exemplu concludent dar intelegeti ce vreau sa spun ).

Miercuri, 28 ianuarie 2009 - 13:22

bunicu
bunicu

Schiam mai anul trecut batraneste pe Cazacu cu bunul meu prieten de-o viata, Dinu Dinulescu usurel, usurel, nu ca nu ne tineau picioarele ci pentru a simti mai bine si mai intens bucuria de a schia.

Era cam ceva asemanator cu zilele fericite de prin anii '58 -'60 de dupa razboi, cind era o saracie cumplita si cind tata, Dumnezeu sa-l odihneasca, ne lua mie si lui frate-meu cite o bucata de salam dupa cine stie cit amar de vreme. Taia mama, Dumnezeu s-o odihneasca, felii subtiri iar nai le mestecam incet si cu rabdare trecindu-le prin toata gura sa-i simtim mai mult si mai intens gustul.

Dinu la ai lui trecuti de 75, Dumnezeu sa-l tina batos, cu ale lui doi metri si zece facea niste cristiane de o eleganta greu de egalat de facea sa crape de invidie pe cei care stiu ce e schiul si cu ce se maninca. Eu, la ai mei, cu 20 mai putini ca ai lui Dinu, si cu 20 de cm mai scurte ca ale lui Dinu, saream ca un tap la fiecare intoarcere ca pe vaile foarte abrupte.

Trec unii pe linga noi rupindu-se in figuri, si strigind:

- Adrenalina...

- Adrenalina pura...

Ma uit eu timp la Dinu, si el la mine cu ochi de vitel neintarcat si citeva minute nu indrasnim sa spunem nimic.

Dupa ceva vreme ma intreaba Dinu:

- Mai Mandele, o alta porecla a mea, tu ai simtit vreo data adrenalina aia de care vorbesc tinerii astia ?

- Cred Dinule ca e ca atunci cind esti agatat deasupra abisului VaiiAlbe dupa vreo 10 lungimi de coarda si iti titie curul si te-ai tine si cu dintii de ceva doar sa nu cazi.

- E clar, spune Dinu, inseamna ca am simtit-o si eu vreo 60 de ani.

Miercuri, 28 ianuarie 2009 - 13:20

Afisari: 2,222

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0544 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2020) www.carpati.org