Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Ianuarie 2022
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Februarie 2022
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28

Vremea
Varful Vanturarita
Muntii Capatinii

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Informatii despre munti Traseu Rarau (3)

rovid
rovid
Caraba

Din Campulung cel mai frumos traseu este prin Muncei,banda albastra,care pleaca de la spital.Alta varianta ar fi prin Cheile Moara Dracului,din gara Campulung est mai ai circa 2 km. de mers spre Suceava si apoi intri in traseu.Poti lua autobuzul din centru pana la iesirea din oras,este unul local.

Marşi, 24 iulie 2018 - 22:54

ottohauck
ottohauck

Buna seara!

Am fost in Rarau anul trecut. Am facut traversare Giumalau-Rararu; de la Vatra Dornei pana la Slatioara. De la Camplung sunt niste trasee marcate; cu un rucsac incarcat cu echimapent pentru noapte, cred ca urcarea dinspre nord va lua o zi intreaga.
Eu as fi luat traseu de la Pojorita, pe langa varfuri Adam si Eva spre Raraul. Despre camparea sus pe Raraul: Sub Hotel Rarau, pe langa sosea este un loc oficial de campare si popas, doar e destul de inclinat, fiind pe o panta pe partea dreapta soselei catra hotelul.
Noi am campat o noapte deasupra de statie meteo, care se afla dintre Vf. Rarau si Pietrele Doamnei. Am avut un problem cu un cioban, care a sosit seara la noi. Ciobanul a cerut 20 RON pentru camparea! Ne a spus ca ei (ciobani) isi a concesionat toate muntele si au dreptul de a lua bani de la turisti! Nu l-am dat nimic! Ne am spus ciobanulu ca il dam bani doar contra bon fiscal. Ciobanul a plecat si nu s-a intors la noi. Apoi a fost liniste. Sigur a cerut bani de la noi sa isi cumpara bautura sau tigari.
Noapte viitore am montat cortul apropae de Zugreni (un pic sus in vale) pe malull unui paraul. Deodata a venit masina cu un padurar. Padurarur ne zis sa scoatem cortul, pentru ca n-i voie sa campezi in Ocolul Silvic Vatra Dornei. Padurarur ne a adus cu masina la canton silvic, unde am montat cortul in gradina. Camparea in Rarau e cam complicata. Oricum in Slatioara am campat fara nici o problema. Spor cu tura!

Marşi, 24 iulie 2018 - 22:36

theorsk
theorsk

Buna ziua! As dori sa urc pe Rarau, plecand din Campulung, destinatia fiind Pietrele Doamnei. Imi puteti recomanda un traseu cu peisaje mai spectaculoase si cam cat timp voi face pana sus? De asemenea as vrea sa campez sus, este posibil?
Multumesc!

Marşi, 24 iulie 2018 - 19:58

Afisari: 665

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0563 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org