Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

August 2022
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Septembrie 2022
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Vremea
Varful Moraru
Muntii Godeanu

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#46  Inapoi 1 2 3 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Informatii despre munti Trasee Ceahlau - incepatori (46)

dragosasaftei
dragosasafte..

Super, am găsit acum descrierea traseelor. Mulțumesc frumos!

Sâmbătă, 2 iulie 2011 - 12:07

kya
kya
Coarda

Exista pe site o sectiune numita Ghid. Acolo vei gasi descrierea principalelor trasee din Ceahlau. Mai sunt si nenumarate jurnale si discutii pe forum. E bine sa le parcurgi intai pe acestea ca o prima modalitate de informare. Studiaza aceste trasee cu o harta in fata.

Prietenul tau a tinut cont de dorinta ta de face fotografii si atunci traseul recomandat de el este combinatia optima intre peisaje frumoase si dificultate. Daca ajungeti prin Poiana Maicilor la Dochia si deja sunteti obositi, atunci aveti varianta de coborare foarte simpla prin Lutu Rosu, revenind tot la Izvorul Muntelui.

Succes si fotografii minunate!

Sâmbătă, 2 iulie 2011 - 12:05

dragosasaftei
dragosasafte..

Salutare,

Aș vrea să merg luni (04.07.2011) alături de câțiva amici pe Ceahlău pentru a realiza fotografii. Am făcut rezervare la Cabana Dochia și am început să mă interesez de trasee. Un amic care a fost de multe ori pe Ceahlău (din păcate nu mai e în țară) mi-a zis că pentru fotografii cel mai bine ar fi să urcăm prin Poiana Maicilor și să coborâm pe la Cascada Duruitoarea.

Întrebările mele sunt următoarele.
- Sunt grele aceste trasee?
- Ce trasee ați recomanda înafară de acestea?
- De la Cabana Dochia până la Vârful Toaca e complicat traseul?

Aș mai vrea câteva sfaturi de la cei ce au fost aici.

Vă mulțumesc și promit să revin cu fotografii frumoase! Carpati.org

Sâmbătă, 2 iulie 2011 - 11:41

oanacamelia
oanacamelia

multumim pentru informatii. asa a fost si weekendul trecut. incepe sa fie din ce in ce mai bine pe ceahlau. Carpati.org

Sâmbătă, 9 octombrie 2010 - 23:14

sap7e
sap7e

Proaspat intors de pe Ceahlau, tin sa anunt ca pe platou e destula zapada sa zici ca e iarna. Traseul este intr-o stare foarte buna si atat timp cat esti cu ochii pe marcaje chiar nu ai cum sa te ratacesti.
Precizez ca am facut traseul Durau-Fantanele-Dochia. Initial am vrut sa urc pe la Duruitoarea dar cei de la Salvamont m-au sfatuit sa-l ocolesc datorita ghetii formate si pentru ca eram singur. Daca mergeti in grup nu cred ca o sa aveti probleme.
Echipati-va corespunzator si zile insorite pe Ceahlau(si nu numai).

Sâmbătă, 9 octombrie 2010 - 23:04

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Un telefon sus te va lamuri de fiecare data in ceea ce priveste zapada in aceasta perioada. Oricum deja ca echipament, in afara de coltari si piolet care nu sunt (inca) necesari, la vremea asta se poate considera ca este iarna la Dochia. Chiar daca uneori stai in tricou.

Dupa mine, cel putin pentru incepatori, Jgh cu Hotar ar fi mai bine de abordat la deal, fiind si mai spectaculoasa privelistea (pentru cei care nu se uita inapoi cand coboara Carpati.org ), dar in primul rand mai usor de parcurs chiar in jgheab, mai ales pe zapada mica.

Sâmbătă, 9 octombrie 2010 - 18:40

oanacamelia
oanacamelia

multumesc amandurora.

Sâmbătă, 9 octombrie 2010 - 17:50

senty
senty
(admin)

Oana, cele spuse de Claudiu sunt perfect adevarate.
Chestia cu traseul de iarna (in Ceahlau)... depinde de starea zapezii, dar echipamentul de iarna e necesar, echipament care trebuie sa stii si cum se foloseste. Intradevar sunt posibile si au mai fost avalanse in portiunea finala la iesirea de pe traseul cu BA (chiar sub cabana) dar astea sunt raritati - iarna e bine de stiut cate ceva despre zapada!!!!! Dupa cum bine spunea si prietenul Claudiu e de preferat/recomandat sa mergi cu cineva care a mai facut ture de iarna; din pacate experienta in turele de iarna nu prea se invata de la calculator. Din iesirile cu oameni de incredere poti sa inveti rapid si sigur. Ideal sunt cursurile de initiere in alpinism cu ghizi montani autorizati... dar asta deja e prea mult pentru inceput. O vorba veche spune ca muntele se savureaza cu lingurita, nu se mananca cu polonicul.
Oricum felicitari pentru prima tura pe Ceahlau, din fericire suntem intr o tara cu multi munti; e timp si de alti munti.
Observ ca deviez de la subiect; acum in octombie, noiembrie, in Ceahlau poti gasi zapezi mai mari decat in decembrie.
Ture faine... tuturor.
Marius - yo8rku

Sâmbătă, 9 octombrie 2010 - 17:43

claudiuiasi
claudiuiasi
Coarda

Pentru iarna trebuie sa fii pregatita cu echipamentul de iarna, in functie de vreme si starea zapezii. Pe Lutul Rosu dupa ce iesi din padure, in ultima parte a traseului este recomandabil sa o o iei pe traseul de iarna, pentru ca pe traseul de vara e risc de avalansa.

Pe traseul Jgheabul cu Hotar la fel trebuie atentie la zapada si la starea zapezii, sunt perioade in care zapada depaseste un metru, chiar si mai mult. Si in padure si in afara padurii, sunt riscuri si zone expuse, depinde de zapada si gheata.

Daca nu ai mai mers iarna pe munte este recomandabil sa fii insotita de cineva (mai ales pe Jgheabul cu Hotar).

In ghid sunt trecute aceste informatii.

Sâmbătă, 9 octombrie 2010 - 17:09

oanacamelia
oanacamelia

@ senty: multumesc. cred ca asa am sa fac la urmatoarea tura pe ceahlau. urc pe la lutu rosu si cobor pe la jgheab. iarna e accesibil drumul in varianta asta?

@ pifanu: bine ai venit pe topic si astept si alte sfaturi. nu intru in discutii filosofice despre plecatul capului. trebuie sa stii ca, pentru mine, carpatistii sunt singura sursa sigura de informare si le multumesc Carpati.org
cu respect si eu ma inclin, desi ma tine un junghi. Carpati.org

Sâmbătă, 9 octombrie 2010 - 16:01

pifanu
pifanu

Nu vreau sa fiu rautacios sau tu, Oanacamelia ,sa ma intelegi gresit...dar am sa-i dau dreptate lui Zentai! Este bine sa pleci capul , sa ciulesti urechile si sa incerci sa furi de la cei mai vechi in ale balauritului...nu sa polemizezi! Eu asta am facut si prin ceea ce spun aici le multumesc tuturor carpatistilor ce m-au ajutat cu sfaturi(se cunosc ei)...Cat despre cele ce se spu pe "topicul tau"..se spun din bunavointa celorlalti ..nu din "datorie"fata de tine! Cu respect, ma inclin!

Sâmbătă, 9 octombrie 2010 - 15:23

senty
senty
(admin)

Oana, in principiu Ceahlaul e abordabil de orice incepator (echipat corespunzator), vreme buna sa fie; "dificultatea" traseelor are o legatura directa cu durata lor.
Traseul prin lutul rosu este cel mai ferit de intemperii, intrucat tot traseul (mai putin portiunea finala spre cabana) este prin padure. Fiind un traseu "padurar" prea multe nu poti vedea (in departari) dar sunt si pe aici cateva puncte interesante (de ex. piatra cu apa, si altele).
Din punct de vedere al efortului, e un traseu cu urcus sustinut, cel putin pana la Rachitis (e asa numita "panta a prostului"). Daca intentionezi sa urci acum toamna spre iarna, poti sa urci pe acest traseu, iar la coborare sa alegi varianta prin jgheabul cu hotar (TA).
In ceea ce priveste echipa, oamenii, cu care de multe ori ne dorim sa urcam pe munte... in Iasi suntem un grup de prieteni (ce ne intalnim in fiecare miercuri la terasa Versor), dar chiar si asa se intampla sa nu ai cu cine merge (cu toate ca suntem multi).
Vreme buna, trasee frumoase si numai bine.
Marius - yo8rku

Sâmbătă, 9 octombrie 2010 - 10:23

oanacamelia
oanacamelia

fara liste de indezirabili la mine pe topic.
imprumut unui administrator matura si faras pentru curatenia de toamna si ii dau binecuvantarea sa stearga ultimele doua postari din balciul de ieri.

ca sa revenim la ceahlau: e usor pentru incepatori sa parcurga traseul spre Dochia din izvorul muntelui, prin lutu rosu?

Sâmbătă, 9 octombrie 2010 - 09:40

senty
senty
(admin)

gata ma... terminati.
ia mai bine maine (ca tot e sambata) unul sa plece dintr un colt al Ceahlaului, iar celalalt din partea opusa... si sa va intalniti la mijloc sa continuati Carpati.org
Pe de alta parte... vine iarna; acum se "separa" unii... de altii Carpati.org
Hai sanatate ca peste o saptamana propun revizie (sa urce si je platit Carpati.org )

Vineri, 8 octombrie 2010 - 16:14

zentai
zentai
Coarda

@oanacamelia....nu stiu ce ai inteles tu din toate astea, da'apreciez faptul ca esti ironica, in continuareCarpati.org.Nu stiu de unde ai deprins "jmecheria" asta pen' ca-i groaznic de eficientaCarpati.org.Eu zic sa ne ignoram reciproc pe viitor, ca nu-ti sunt dator cu nimic, nici tu nu-mi ești mie datoare cu nimic.Eu tocmai te-am trecut pe lista cu persoane pe care n-o sa vreau sa le cunosc vreodata.

Cu Ceahlau...ramane asa cum am vorbitCarpati.org.

Chiar daca compunerile nu-ti sunt prielnice, tin sa precizez ca ironiile unei femei (fete, doamne si celelalte cuvinte consacrate pentru sexul feminin) nu vor determina niciodata confortul meu intelectual si linistea mea sufleteasca, de care tu pari a fi usor ingrijorata, fara motiv.... parol....

Vineri, 8 octombrie 2010 - 14:16

oanacamelia
oanacamelia

@ zentai: cred ca iti dai seama ca polemizezi singur. Carpati.org pentru confortul tau intelectual si linistea ta sufleteasca repet ca nu m-am plans nici un moment ca n-ar fi bine marcat traseul spre dochia sau ca as fi fost in pericol.

din contra.

pentru verificare poti arunca o privire peste ceea ce s-a scris. asta doar in cazul in care vrei sa nu mai continue telefonul asta fara fir.

Vineri, 8 octombrie 2010 - 10:42

zentai
zentai
Coarda

OK ,Oana.Ca sa eficientizam....N-ai fost in nici un pericol real pe Ceahlau,crede-ma,chiar daca sunt un siropos,precum insinueziCarpati.org.Si n-o sa fii niciodata,indiferent de vreme si anotimp,mai ales pe traseul acela.Dar daca ti-e sete sa crezi ce vrei tu...eu sunt genul care apreciaza un show daca e de calitate.Si mai am un pont pentru tine:indiferent de ce crezi tu la acest moment,nu esti intr-un pericol real pe nici un munte din tara asta,atat timp cat faci alegerile bune la acel momentele respective.Alegerile astea poarta un nume si ele sunt numite,indeobste,EXPERIENTA.Daca intri pe portal si intrebi de un traseu pentru incepatori,ceea ce spun ceilalti,poti s-o treci la capitolul ''experienta'',indiferent de forma sub care aceasta e prezentata.Daca dupa aia prezinti experienta ta ca pe un ''ultimate suviver'',PE CEAHLAU,sa stii ca nemultumirile tale legate de marcaje,cote si harti isi au sorgintea doar in lipsa ta de experienta.De asta nu suntem egali in experienta.Si eu tac,respectuos,cand altii vorbesc despre Fagaras,Vartopel-Arpasel,Retezat etc.pentru ca stiu,din bun simt si rezonabilitate ca experienta lor este incomparabil mai vasta ca a mea,iar asta pe munte,face diferenta.Sunt sigur ca acum nu intelegi dar iti spun ca indignarea ta doar o sa ma amuze.Dupa a 30-a tura pe Ceahlau si tu o sa prezinti punctul tau de vedere,la altii ce-or sa intrebe,punct de vedere bazat pe experientaCarpati.org.Acum e suficient ca iubesti muntele si vrei sa urci.E un inceput bun.Restul o sa vina de la sine.Dar nu uita,si acelasi reper il am si eu:unii au mai multi km.de mers pe munte decat ii ai tu de mers pe jos,prin oras.Unii se intampla sa aiba talent la ''compuneri''si incearca sa-ti prezinte experienta lor prin prisma asta.Site-ul prezinta si acest aspect.Nu stiu ce repere ai tu in literatura si nu-i in cheful meu sa aflu dar sa stii ca unele RT-uri chiar au o calitate literara indiscutabila.Tu poti sa la iei ca pe niste ziceri....Sunt alegerile tale.

Joi, 7 octombrie 2010 - 23:37

y.o.z.
y.o.z.

Unii mananca iarna prajituri siropoase pe acoperisul cabanei ptr ca nu au gasit-o.

Joi, 7 octombrie 2010 - 21:37

oanacamelia
oanacamelia

mergand pe deviza: "ai dreptate chiar si cand nu ai" (desi e evident ca, pe alocuri, dreptatea mea nu coincide cu a ta), imi permit sa sugerez sa nu mai schimbam opinii despre fanetze, ca a trecut vara. Carpati.org

iar ceahlaul pe ninsoare si ceatza este o splendoare. de abia astept sa ma intorc acolo.

Joi, 7 octombrie 2010 - 21:26

claudiuiasi
claudiuiasi
Coarda

Da, Oana Camelia, asa-i cum spui tu cu continuarea, cu totul de acord. Carpati.org

Cand vei incepe sa cunosti acest munte de suflet vei vedea ca acele compuneri sunt descrieri din carti si ca fiecare cuvant (ma refer aici la cuvintele din cartile dr Iacomi) e un condiment adaugat pentru a cunoaste acest munte. Fiecare stanca, fiecare denumire, fiecare loc asa cum a existat si exista e plin de poezie, iar poezia face parte din descriere. Vrei sa treci peste ea, sigur nu-i cu suparare; vrei sa o citesti, la fel.
Descrierea respectiva era facuta la inceputul traseului pe vremea cand, uf, pe vremea cand in Ceahlau se mai pasuna, pe vremea cand oamenii se respectau mai mult.

Solutia era clara (desi stiu ca exista si stalpi de marcaj)si vorba lui Florin e un platou mic fata de platoul Bucegiului: harta si busola. Si daca erai langa statia meteo acolo cu siguranta iti ofera dapost si ajutor. Deci probleme nu-s.

Domnu Pisti, gps-ul nu face parte din lada mea de zestre. Carpati.org

Joi, 7 octombrie 2010 - 20:23

Afisari: 7,006

#46  Inapoi 1 2 3 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0967 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org