Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Octombrie 2021
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Noiembrie 2021
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Vremea
Varful Papusa
Muntii Parang

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Informatii despre munti Tisita Mare / PN Putna-Vrancea (4)

cosminandrei
cosminandrei..
Busola

Mersi de feedback Carpati.org da, suna mai lesne de urmat la vale; habar n-aveam de exploatare; prin saua tisitei pe marcaj n-am mai trecut de mult; de urcat pe Cristian in gol si apoi a doua zi , pe Coza , asta am facut toamana trecuta, parca si am dat si noi de doi martinei sus in gol, la cort dar a fost in regula, nu s-a intamplat nimic.

Duminică, 22 noiembrie 2020 - 23:33

vestale
vestale

Am parcurs traseul in aval(mai simplu de urmarit) dinspre Saua Tisitei pana la gura Cristianului Mic si apoi marcaj turistic. Asta acum 2 ani, cand se exploata multisor in partea superioara a vaii Tisitei Mari, la inceput pe drum separat, apoi chiar pe firul de apa se scotea lemnul; doar e parc natural, nu ;( S-au facut sesizari, cu raspunsurile ca in tren.
Din fericire atunci mai era si o parte inca salbatica si interesanta, cu mers pe firul de apa, cu pietre foarte alunecoase, deci musai bocanci buni si nu dupa ceva ploi. Plus o intalnire cu un "martinus".
Acum nu stiu cum se mai prezinta situatia in zona, daca au terminat exploatarile sau au avansat cu ele.

@Daniel Iarna, sunt cateva zone interesante, chiar si pe marcajul de creasta(deasupra stanei Halausteni spre exemplu), nu mai zic de urcarea spre Golul Roibului, la ce panta se taie si urca acolo, venind dinspre valea Cristianului.
Traseul propus de tine l-am parcurs in 2 zile de toamna tarzie, in sens invers insa si cu ceva timp mers la frontala in prima zi, campare tot in Saua Tisitei.

Sâmbătă, 21 noiembrie 2020 - 23:04

danielpopescu25
danielpopesc..

Salut, Cosmin!
Nu am mers pe firul văii Tișiței în amonte de Gura Cristianului, însă am mers pe traseul de creastă (BR) până la Șaua Tișiței! Foarte puțini se încumentă să parcurgă acest traseu!
Dar nu aș fi reticent la o propunere de explorare a traseului nemarcat prin Valea Tișiței! Însă un astfel de traseu presupune obligatoriu campare undeva în zona Șaua Tițiței (există acolo un canton, o stână și mai multe adăposturi în Poiana Izvoarelor). Ar fi intresant un traseu circular, cu urcare prin Cheile și apoi pe Valea Tușiței și întoarcere pe creastă (BR) până în satul Coza! Un astfel de circuit ar necesita 3 zile iarna și 2 zile pe timp de vară-toamnă!

Sâmbătă, 21 noiembrie 2020 - 17:40

cosminandrei
cosminandrei..
Busola

Salut,

Am si eu o curiozitate : ati mers careva pe Tisita Mare in amonte de punctul de varsare al Cristianului Mic; cumva, spre Saua Tisitei ?

Ma intreb ce-o fi de gasit pe-acolo ? Carpati.org in afara de boschetareala de rigoare ...

Sâmbătă, 21 noiembrie 2020 - 10:53

Afisari: 450

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0553 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org