Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Septembrie 2021
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Octombrie 2021
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Vremea
Varful Grindusu
Muntii Tarcau

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#21  Inapoi 1 2 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Informatii despre munti Telecabina Busteni-Babele (21)

ionescuadrian
ionescuadria..
Cort de expeditie

Legat de traseele montane cu masina din Balcani sunt multe de spus. La noi asa-zisa "crema" nu exista. Parca ne intoarcem in martie 1939.

Cu privire la tariful pentru telecabina spre Mont Blanc. Pe calea cea mai simpla spre varf, telecabina Le Houches-Belevue este 19.50 dus-intors. https://bit.ly/3qNsRtk

Din Belevue ai optional varianta tramvaiului MONT BLANC, la 25.80 euro dus-intors, pâna la Nid d`Aigle, intrarea in traseul catre Refugiul Gouter. https://bit.ly/3hCKWWR

Acum vreo doua saptamani mai erau locuri libere in zona Tete Rousse (3167m) - cabana sau bivuac.

In general, la o intalnire cu jandarmii montani ai nevoie de dovada ca esti cazat la Tete Rousse sau Gouter.

La inceputul lui iulie, in urma cu doi ani, am beneficiat de o minune. Am reusit sa fac o rezervare la Gouter si am scapat de control. Am stat vreo doua nopti in tabara de corturi la Tete Rousse pentru aclimatizare si o noapte la Gouter.

Marți, 6 iulie 2021 - 17:38

zentai
zentai
Coarda

@yo6ial - în afară de ăia cu cremă (care în opinia mea, poate greșită, nu aleg să se crispeze aruncând privirea pe geamul telecabinei) mai sunt și alte cazuri bine justificate.

Dar înțeleg ce-ai vrut să spui! Cum că ești bengos de-acum dacă faci o poză cu tine în telefericul de la Bușteni. O să ajungă să fie ca și și cum ai face o poză cu tine la Gizeh sau Ierusalim! Carpati.org
De banii ăia, orice altceva ai face, ești mai câștigat. Și nici nu ai impresia că ești prostul unor șmecheri care vorba aceea, au fost și sunt mereu "în inventar"! Carpati.org
Mesaj modificat de autor!

Marți, 6 iulie 2021 - 16:04

yo6ial
yo6ial
Coarda

Pare că nici termenul "trasru montan" nu îți este familiar, din cele descrise mai devreme.

Sau poate n-am pus eu accentul corect...

Da... probabil...

Marți, 6 iulie 2021 - 09:22

ionescuadrian
ionescuadria..
Cort de expeditie

@yo6ial chiar nu stiu ce inseamna "creme de la creme"

Am fost saptamana trecuta cu masina pe traseul Sofia-Scopje-Priștina-Tirana-Podgorita-Kotor-Dubrovnik-Sarajevo-Belgrad.

Am crezut ca plec cu masina pe un traseu normal, dara fost 80 la suta un fenomenal traseu montan: autostrazi la mare inaltime (Scopje-Pristina-Tirana), tuneluri (unele mai lungi de 2000 m), serpentina dupa serpentina, drumuri montane fara sfarsit.

Nici nu se compara cu Platoul Bucegilor, mai degraba a fost un fel de autostrada sau un drum cu multe serpentine pe creasta Muntilor Fagaras.

Luni, 5 iulie 2021 - 22:33

yo6ial
yo6ial
Coarda

Dar nu văd nici o problemă.

Se mai triază clientela și mai ajunge sus doar la creme de la creme.

Nu?

Luni, 5 iulie 2021 - 20:43

zentai
zentai
Coarda

170 lei/persoană pentru o "voioșie" tur/retur cu telecabina, Bușteni- Babele. Ultimul preț.
Băi, așa ceva...
Înțeleg, a fost pauză, distanțare în telecabină dar să ceri atâtaaaaa?

Am fost în Bușteni acum două săptămâni și dacă vedeam 2-3 persoane la coborâre, în telecabină. Iar de jos, din Bușteni, nimeni timp de 2 ore și nicidupă-amiaza când ajungeam înapoi la hotel nu am, văzut aproape pe nimeni (am avut timp să observ, că luam micul dejun la Silva) Și asta mă ungea pe suflet pen'că, băi, nu mai e prost românul!

Deci, ca să urci de la Chamonix la Auguille du Midi - 67 euro! ( https://www.montblancnaturalresort.com/en/nos-forfaits-ete). Hai că-i gheșeft. La românașii din Bușteni ieși la barosăneală cu tur și retur, la juma' de preț! Băi, lăcomie dusă aproape la forme patologice! (Hai sictir, Telecabina Bușteni! Carpati.org )

Eu mai aștept să se facă undeva la 300 lei de persoană! Carpati.org Voi să fiu jupân! Carpati.org

Luni, 5 iulie 2021 - 14:45

victoranica
victoranica
Coarda

https://adevarul.ro/locale/ploiesti/preturiexorbitante-telecabina-busteni-familie-cop
il-plateste-lababele-inapoi-bilet-avion-bucuresti-paris-1_60df49ed5163ec4271b0e7e3/in
dex.html

Sâmbătă, 3 iulie 2021 - 12:15

tinel
tinel

Asta vara in august nu functiona - cei din zona Pestera ziceu ca sa chinuie de 2 ani sa inlocuiasca un motor -(?!). Cred ca exista informatia pe saitul lor sau pe FB-ul lor.

Miercuri, 24 martie 2021 - 16:32

ionescuadrian
ionescuadria..
Cort de expeditie

In plus, telecabina Babele-Peștera și retur mai funcționează?

Miercuri, 24 martie 2021 - 11:17

tinel
tinel

Nu stiu vara trecuta cum a fost dar in 2016 am coborat (dupa 2 ore de stat la coada) dupa ora 19. Cred ca nu se opreste instalatia daca mai sunt turisti pe platou.

Marți, 23 martie 2021 - 12:58

neco
neco

Programul telecabinei Busteni prevedea, cu exceptia zilei de marti, zi de revizie, ultima coborare la 15:30. Dar cand erau multi clienti se coboara si dupa aceasta ora. Asta se intampla de regula sambata si duminica, in 2019. Vara trecuta a mai functionat aceasta cutuma ? La ce ora a fost ultima coborare ?

Marți, 23 martie 2021 - 12:23

tinel
tinel

Stiu ca sunt dis de dimineata la telecabina Busteni in fiecare zi , dar pana la ce ora iau turisti de pe platou nu stiu exact (am coborat cu ei doar o data , la ora 14) . Cred ca vin la orice ora daca au clienti - daca vb cu soferul. Cel mai tarziu am vazut un microbuz din Sinaia la Pestera , la ora 20.
Din ce-am vazut nu au ore fixe de plecare - se inteleg intre ei , isi paseaza clientii unul altuia si pleaca cand e microbuzul plin - bine , careodata sunt,, pb pe traseu'' (controale , adica ) si atunci o mai lungesc cu plecarea 20-30 minute .

Luni, 22 martie 2021 - 22:08

neco
neco

@tinel : Multumesc !
Te rog sa îmi spui la ce ora pleaca in general automobilele si cam la ce ora coboara de pe platou ultima masina.

Luni, 22 martie 2021 - 11:32

geo_graful
geo_graful
Caraba

Faptul că telecabinele circulă cu un număr redus de persoane nu justifică dublarea prețurilor. Și restaurantele/terasele au funcționat mult timp la capacitate redusă (unele încă mai funcționează așa), dar nu am observat în niciun caz o dublare a prețurilor. De altfel, la capacitate redusă circulă și telecabina din Sinaia, dar acolo nu s-au dublat prețurile. Sau la Sinaia, având concurență și din partea telegondolei, nu își permit să facă lucrul acesta, iar la Bușteni, unde au monopol, da? Din punctul meu de vedere, ceea ce fac cei de la telecabina Bușteni este jecmăneală pe față. Înțeleg că este vorba despre cerere și ofertă, și că, cel mai probabil, ar putea să ceară și 150 de lei pentru un drum și tot s-ar găsi oameni care să plătească acel preț, dar până unde poate merge nesimțirea aceasta?

Luni, 22 martie 2021 - 10:01

florin.ciobanu
florin.cioba..

Prin anii '80 un baiat fain pe nume Ovidiu organiza excursii du copii. Stiu ca primeam de acasa 100 de lei ,echivalentul unei zi de munca cu salariu mediu pe economie, si imi ajungeau de tren si telecabina. Personalul costa 33 de lei pana in Busteni la intoarcere la fel, deci urcam cu telecabina la Babele si coboram de la Cota 1400 tot cu telecabina si ma incadram in restul de 34 de lei. Comparativ cu vestul... in Italia m-a costat 6 euro o coborare aproape la fel de lunga ca Busteni-Babele.

Luni, 22 martie 2021 - 08:43

tinel
tinel

LE - nu imi apare butonul de edit
Asta vara era 45 de lei urcarea la Babele cu telecabina - se respecta distantarea sociala - de aceea era 50 de lei drumul la ,,jeepari'' ; la astia in masina nu se respecta nimic ...daca s-a facut 80 de lei urcarea la telecabina , nu m-ar mira sa ceara si ei 70 de lei , sau chiar tot 80.

Duminică, 21 martie 2021 - 19:11

tinel
tinel

@neco: asta vara in august -
1si 2 idem
3 tot 50
4 toti baga suma biletelor in casa de marcat portabila si asteapta ca sa-i opreasca politia ca sa dea Enter , altfel nu dau nimic -totusi ,cred ca daca li se cere la modul serios dau chitanta sau factura deoarece le e frica sa-si riste afacerea extrem de banoasa.
5 cam o ora -depinde de traficul de pe DN
6 pana la schit , aproape de Hotel Pestera e acelasi tarif (-e cam aceiasi distanta- ) chestia e sa aiba un grup mare de clienti pe destinatia asta .
Daca nu sunt ,se poate vorbi cu respectivii soferi ca sa se abata la intoarcerea de la P.Arsa si pe cealalta varianta (e acelasi drum care se bifurca la cabana Dichiu -stanga spre Pestera , dreapta spre P Arsa) Cred ca nu ar avea tupeul sa ceara mai mult de inca 50 de lei.
O alta optiune ar fi jeeparii de pe langa tlcabina Sinaia - aia se feresc , nu stau langa masini ,dar au afise cu nr de tel in geam . Asta par specializati pe traseul spre Schitul Pestera - Ialomicioara.
Sau , pt cei care 2 km de mers pe jos nu-s o pb - de la P Arsa la Babele , apoi coborare cu telecabina la Pestera - (nu e coada)

Duminică, 21 martie 2021 - 18:57

victoranica
victoranica
Coarda

O explicatie ar fi ca, urmare a regulilor de distantare sociala impuse de pandemie, telecabinele circula cu numar limitat de oameni.

In august am urcat cu telecabina sub Postavaru si bagau maxim 15 persoane in ea, in loc de 30 cat ar fi fost de obicei.

E logic ca daca o cursa are loc cu numar injumatatit de pasageri, pretul sa fie dublu pentru a mentine acelasi raport al incasarilor vs cheltuieli.

Duminică, 21 martie 2021 - 16:19

andras
andras

Din curiozitate am cautat: in 2017 urcarea era 35 de lei, in 2019 dupa revizie 45 de lei, iar acum e 80. Cu 160 lei (32 euro) dus-intors ne apropiem foarte mult de preturile din Alpi... Probabil Transbucegiul va fi si mai aglomerat anul acesta si da, s-ar putea ca Jepii Mici sa devine un bulevard cu multe stiri pentru Pro TV.

PS. Mi s-a parut ca si telegondola de la Azuga s-a scumpit in aceasta iarna.

Sâmbătă, 20 martie 2021 - 22:37

neco
neco

Rog pe cei care au apelat la tranportatorii cu automobile de la statia de telecabina Bușteni sa edifice, precizand data, aspectele:
1.unde este punctul terminus. In 2019 mi s-a spus ca este la intersectia bretelei asfaltate din Dichiu cu drumul ce duce la cabana Piatra Arsa (unde este "parcarea" pentru cei care vin cu masina pe platou)
2.care este pretul de urcare. Atunci se pretindeau 50 lei
3.daca se poate coborî cu o astfel de masina si care este pretul
4.cum se poate decela un transportator legal (cu firma si care remite document fiscal), respectiv unul ilegal. Cand am intrebat daca mi se da chitanta mi s-a spus sa ma sui in masina si voi vedea
5.cat dureaza drumul
6.daca se fac transporturi si la Bolboci (sau hotel Pestera) si cat costa
Multumesc !

Sâmbătă, 20 martie 2021 - 12:24

Afisari: 1,436

#21  Inapoi 1 2 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0633 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org