Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Noiembrie 2022
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Decembrie 2022
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Vremea
Varful Podul Calului
Muntii Buzaului

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Informatii despre munti Ruta in Cheile Turzii (3)

andras
andras
Caraba

Este in zona Grotei, dar nu pe creasta acela. Ruptura de care vorbesc e mai jos de platou, mai mica (nu ca intre crucea Sandulesti si platou) iar creasta acolo e mai ingusta ca si in poza cu grup (din pacata momentan imgur nu merge). Ma gandesc daca ar fi fost creasta scolii turdene sau ceva similar, dar sigur nu am urcat in locuri unde trebuie asigurare, singura portiune mai verticala era aproape de poteca din chei.

Luni, 18 iulie 2022 - 10:05

edy
edy
Busola

Prima poză este similară cu o poză ce o am de la ieșirea din traseul de via ferrata. Este făcută exact de pe creasta cu urcă de la ieșirea din grotă spre Crucea Sânduleștilor. Pe ea este și o ruptură de pantă, poate acel mic V.

Vineri, 15 iulie 2022 - 13:02

andras
andras
Caraba

Salut,

cum recent am fost in Cheile Turzii, mi-am adus aminte de o iesire de acum cca. 24 ani cu niste prieteni. As fi dorit sa aflu exact unde am fost, dar nici prietenul meu care a condus grupul nu mai stie exact. Carpati.org
Poate e cineva aici care cunoaste in detaliu locurile din chei si poate sa-mi da ceva informatii despre unde exact e ruta, cum se numeste (daca are o nume anume, etc).
Ce stiu eu e ca am intrat in chei dinspre Cheia, am traversat undeva pe partea dreapta cum urcam, undeva acolo era si o grota/pestera, dar noi luam inspre dreapta pe o poteca. La un moment dat am urcat o fata inclinata, destul de verticala, dar cu prize. Pana aici seamana foarte mult cu poteca care duce spre Grota lui Hili. Insa parca placa respectiva era mai mica si iesirea nu era inspre dreapta, ci drept sus langa un bolovan putin surplombat. Dupa aceea urcam pe o panta inclinata si treceam pe o muchie ingusta, gen creasta Craiului, deci puteai catara fara echipament. La un moment dat in partea superioara creasta avea o intrerupere, un mic V prin care ori sareai sau trebuia sa cobori max 2 metrii si sa urci dupa acea ca sa continui creasta. Parca era si un copacel subtire acolo.
Ceva poze de calitate proasta facute in ziua respectiva sunt aici: https://imgur.com/a/9L8Ublk

Marți, 12 iulie 2022 - 11:46

Afisari: 260

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0485 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org