Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Septembrie 2020
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Octombrie 2020
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Informatii despre munti Retezat 2020 (12)

radmar
radmar
(admin)

Pentru drumul de acces Poiana Pelegii va rog sa scrieti informatiile la: https://www.carpati.org/forum/informatii_despre_munti-13/poiana_pelegii_drum_campare-
2965/

Miercuri, 16 septembrie 2020 - 16:10

iuliaminea2008
iuliaminea20..

Eu am fost acum 2 saptamanii cu masina pana la Cabana Buta, am mers cu un Duster -specific ca nu era 4x4, insa din cauza ca plouase foarte tare in ultimele zile, ne-am oprit cu masina la 1 km de cabana, restul drumului l-am parcurs pe jos. Refugiul Salvamont de deasupra cabanei Buta doar ce il terminasera de amenajat, cu canapea la parter si prici la mansarda; refugiul Salvamont de la lacul Bucura era deasemenea deschis, iar refugiul Salvamont din Poiana Pelegii era inchis la momentul respectiv.

Duminică, 9 august 2020 - 09:23

andras
andras

Pana la urma am fost acolo duminica-marti:
- drumul pana la baraj e mult mai bun decat am asteptat, dar e stresant daca te uiti sus, sunt o multime de locuri cu caderi de pietre
- drumul de la baraj pana la parcare e practicabil. Cu Duster n-a fost nici o problema, dar au urcat acolo cu tot felul de masini. In general partea cu probleme mi-au parut zona cu serpentine. O problema mai mare e traficul, in unele locuri trebuie sa dai inapoi ca sa faci loc pentru cei din sens opus
- Duminica parcarea nu mai era plina, adevarat nici progrnoza nu era foarte buna. Pe Poiana in afara de noi am vazut un singur grup cu cortul.
- Marti, cand vremea s-a indreptat, era plin-plin deja, mai multe masini erau parcate langa drum, si inca urcau foarte multe masini.
- la Bucura duminica erau cateva corturi, dar nu era aglomerat

Pana la urma am reusit in cca 2 zile jumate sa vizitam lacurile din zona Bucura, a doua zi o tura la Papusa-Custura-Saua Buta (din pacate vremea pe Papusa era proasta, n-am vazut nimic, era umed, astfel nu am mers si la Portile Inchise), iar ultima zi am dat o fuga pana la Pietrele lui Iorgovan in vreme excelenta. Totusi in afara de bocanci udati complet in primele doua zile nu am prins ploaie mare, numai ceva maruntis.
Mesaj modificat de autor!

Joi, 30 iulie 2020 - 18:17

meliton1982
meliton1982
Caraba

Salutare! Am fost și eu săptămâna trecută în Retezat, iar drumul de la Baraj până în Poiana Pelegii este practicabil. Exista o porțiune cu ceva denivelări chiar înainte de poiană și e posibil să atingi dacă ai o mașină cu garda normala/joasă. În perioada asta ar fi de evitat pe cât posibil weekendurile din cauza supraaglomerarii.

Vineri, 17 iulie 2020 - 19:26

mystic
mystic
Caraba

andras,m-am intors din Retezat sambata 11 iulie si drumul spre poiana Pelegii e bun.Sambata chiar au fost vreo 200 -300 de masini (de toate felurile), parcate in parcare si de-alungul drumului .

Miercuri, 15 iulie 2020 - 17:32

andras
andras

Da, stiu despre accesul dinspre Vale Jiului, nu am fost prea concret. Ideea ar fi atat Pietrele lui Iorgovan, cat si o parte a Retezatului unde nu am fost pana acum, dar accesibil din Poiana Pelegii: zona Custura - Papusa. Daca drumul nu e practicabil cu (cel mai probabil) un Duster, vom merge probabil dinspre Jiu. Din pacate vom avea o singura masina, deci e preferat un loc unde se poate reintoarce si campa. Poiana Pelegii e un loc ideal. Altfel in Retezat de obicei mergem dinspre Carnic, dar acum vrem ceva diferit.

Miercuri, 15 iulie 2020 - 15:49

cipanul
cipanul

dodo, planul initial era ca o masina sa ramana la Campu lui Neag/Cheile Butii si cu a doua masina sa urcam la Rausor. In felul acesta puteam face o traversare a Retezatului. Dar probabil va trebui sa modificam planul, sa vedem ce vreme gasim sambata.

Miercuri, 15 iulie 2020 - 15:37

dodo79
dodo79

Andras, daca vreti sa mergeti in Retezatul Mic traseele pot sa inceapa si dinspre Valea Jiului de Vest, unde ai acces poe drum astfaltat dinspre Campul Lui Neag. In opinia mea asta ar fi solutia optima pentru Piule-Iorgovan, puteti face si un circuit la o zi cu 2 masini (altfel distanta pe sosea intre triunghiul rosu pt Iorgovan si banda galbena pt creasta Pleasa Piule este mare... eventual puteti combina cu coborare pe Scoprota dar si asa ai peste 8 km pe sosea). Daca vreti si in Retezat solutia este din Poiana Pelegii.

Miercuri, 15 iulie 2020 - 15:33

andras
andras

Planul nostru e sa mergem in Retezatul Mic (Munții Piule-Iorgovanu), deci ar fi bine sa campam la Poiana Pelegii, de aceea sunt interesat de drumul respectiv. Carpati.org

Miercuri, 15 iulie 2020 - 13:10

cipanul
cipanul

Andras,
nu este bai. De acolo doream și eu să intru în masiv, apoi spre Bucura, dar prognoza meteo m-a făcut să modific planurile ... merg la Râușor, stau aacolo două nopți și apoi urc la Bucura. La Bucura campez și am în plan măcar două trasee ... Vf Peleaga și circuitul lacurilor, dar asta în funcție de vreme. Fiind în concediu sunt flexibil în ceea ce privește zilele și traseele.

Miercuri, 15 iulie 2020 - 12:55

andras
andras

Nu am fost, dar si eu sunt interesat, mai ales despre accesul auto la Poiana Pelegii, care e starea actuala a drumului?
Scuze ca am intrebat in topicul deschis de tine.

Miercuri, 15 iulie 2020 - 12:16

cipanul
cipanul

Bună ziua,
Sper să nu fie spam ...
Aș dori să știu dacă a fost cineva recent în munții Retezat, mă refer în ultimele 3-4 săptămâni.
Vreau să fac o tură de câteva zile în această lună și aș dori să știu câteva lucruri legate de: ce cabane sunt deschise pentru cazare/masă, dacă sunt drumuri de acces cu probleme - mă refer aici la accesul în zona Cheile Buții etc.
Mulțumesc.

Vineri, 10 iulie 2020 - 16:30

Afisari: 858

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0560 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2020) www.carpati.org