Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Ianuarie 2022
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Februarie 2022
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28

Vremea
Varful Oslea
Muntii Valcan

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Informatii despre munti Puntea lui Mohamed (9)

monycata
monycata

Din filmulețele văzute nu pare foarte tehnic. Dacă ar fi situat la vreo 2 metri de pământ l-ar traversa aproape oricine fără probleme. Dar nu e la 2 metri .... Carpati.org

Luni, 26 martie 2018 - 07:58

titus1960
titus1960

Camerele astea cu unghi larg denatureaza destul de mult perspectiva. Terenul cred ca e mai pasnic in realitate si probabil, tehnic dificultatile nu sunt peste 1A. In mod normal, daca nu ai frica de hau, se trece usor.
Ceea ce nu-mi place este ca arata ca o ruina. Daca te uiti la culoarea stancii, in multe locuri pare spatura noua, fara licheni, fara culoarea aia mai inchisa pe care o capata stanca prin contact indelungat cu ploile. Riscul major e sa pleci cu vre-un "televizor" sau chiar sa se duca si chestii mai mari la vale.

Joi, 22 martie 2018 - 23:06

vestale
vestale
Caraba

Depinde de experienta fiecaruia, de incredere pe care o ai in picioare/maini. Si eu cand am parcurs prima data toata Creasta Pietrei Craiului trebuia sa pun destul de des mana pe stanca la catarari si descatarari(Marius @senty poate confirma), acum am incredere in bete(atunci nu aveam) si in picioarele si in echilibru meu. Lucru pe care l-am observat si la alte persoane cu care am fost pe acolo, la prima trecere intre vf Ascutit si vf La Om, s-a lasat si cu atac de panica la cineva, pauza, asteptat si admirat caprele negre, iar peste un an, aceeasi persoana ma intreba unde era pasajul ala tehnic ce ii facuse probleme, dar trecuse demult de el Carpati.org In urmatorul in an deja mergeam impreuna pe nemarcate pe acolo (cu acordul parcului).

Pentru pasajul acesta de de 20-30m relativ orizontal se poate face asigurate de tip balustrada, cu bucle de cordelina/chinga mai lungi pe tancuri. E o tehnica pe care am prins-o si experimentat-o in canyoning, aici ai avantajul ca te intorci pe acelasi traseu si iti poti recupera echipamentul usor.
Custura Saratii cred ca e un picut mai lunga si eu nu am prins-o fara lanturi, dar din imagini eu as putea compara cu o portiune scurta din Creasta Vartopel, deci tot un 1A.

Alcoolul nu e bun pe munte si sigur nu in timpul traseului sau cand mai ai traseu de facut. Pe langa incetinirea reflexelor, te face un pic mai "viteaz" si anuminte instincte, precum cel de conservare, nu mai devin asa de importante. Daca ai nevoie de asa ceva pe varf, inseamna ca nu e suficient de solicitant/frumos/zi cum vrei tu acel varf. Si trebuie tinunt cont ca la atingerea varfului inseamna ca esti doar la jumatatea traseului, jumatatea mai grea atunci incepe.

PS: Nu as vrea sa imi imaginez cu mirosea rucsacul tau dupa ce ai spart/varsat o doza de bere in el.
Coltarii nu au husa prin care sa nu treaca coltii? Ieri o doza, maine o semicoarda pe care tu te bazezi la un rapel...

Marți, 20 martie 2018 - 11:25

ionescuadrian
ionescuadria..
Cort de expeditie

Multumesc pentru punctele de vedere!

victoranica@: "Si berea aia..." poate sa fie sau poate sa nu fie, cu acelasi rezultat. Era o vreme cand expresia "am plecat la munte insemna ca am plecat pe Varful Moldoveanu".

Mai demult, prin 3 iunie, cand am baut o bere pe Varful Moldoveanu era de fapt episodul 2. Era o datorie, un experiment.

Mai demult, cu o luna inainte, de 1 Mai, aveam o doza de bere in rucsac, dar cand am ajuns pe Varful Moldoveanu un varf de la coltar gaurise doza, care acum era goala. Efectul a fost ca supararea, o anumita situatie, poate avea acelasi efect ca si consumul de alcool.

Pentru cineva care nu consuma alcool te poate destabiliza si un dop de bere. La fel o alergie la un ceai mai special, consumat in exces.

Pe de alta parte, azi sunt tot feluri de geluri (doping), tot felul de tehnici prin care poti obtine o stabilitate psihologica extraordinara similara cu asigurarea in coarda. Il poti exmatricula pe Mahomed cu tot cu punte. Carpati.org

Luni, 19 martie 2018 - 21:09

victoranica
victoranica
Coarda

Adrian, cel mai bun raspuns pe care ti-l pot da e ca escaladarea cu sau fara asigurari a varfului Pico de Aneto si a altor varfuri depinde de tine. Tu trebuie sa te cunosti cel mai bine si sa iti stii calitatile (fizice si psihice).

Eu ti-as spune ca, din ce vad in video, problema Puntii lui Mahomed se rezuma la curajul de a traversa cateva zeci de metri de custura expusa. As face o comparatie, pastrand proportiile, cu Acul Mare din Morar (da, Acele au 2A dar nu pentru Acul Mare, care e un 1A).

Sunt oameni care trec pe langa stane fluierand si oameni care se tin la sute de metri buni si, cand ocazional sunt mirositi de cate-un latrator, fac ca toti dracii, apoi urla pe forumuri ca nu se mai poate cu stanele.
Sunt care plonjeaza in zmeuris si altii care incep sa o ia la fuga doar cand aud de urs.
Aceleasi conditii, reactii diferite..

La fel, urcarea pe Aneto ti se poate parea nebunie curata sau o senzatie ce merita incercata. Iti recomand sa mergi pe varianta care te face mai confortabil ! Si berea aia... las-o pentru dupa ascensiune

Valabil si cand postezi : intai scrii, apoi bei Carpati.org

Luni, 19 martie 2018 - 16:57

ionescuadrian
ionescuadria..
Cort de expeditie

Aneto, ce parea la prima vedere "floare la ureche", ridica din start problema pregatirii psihologice, a increderii, a modului cum controlezi teama....

Daca nu intervine ceva special, la vara vreau sa ajung sa cobor de pe Mulhacén, Aneto, Mont Blanc cu intoarcere prin Dolomiti. Asta inseamna ca voi avea la mine kitul de via ferrata, inutilizabil, la prima vedere, pe Aneto.

goo.gl/1czHVo Asa ca pe langa un rucsac bine calibrat, de multe cunostinte tehnice, voi avea nevoie si de o stare de spirit mult diferita de cea pe care o ai cand mergi pe strada. Carpati.org

Mai demult, prin iunie, scobitura Moldoveanului era plina de zapada si nu eram prea convins ca daca voi trece spre Varful Moldoveanu stratul de zapada o sa ramana stabil. In cele din urma dupa vreo ora de calcule am ajuns pe varf, unde de bucurie am baut o bere. Nu stiu ce a contat mai mult, alcoolul sau euforia atingerii varfului, dar la intoarcere am ajuns dincolo de scobitura in doar zece minute.

Luni, 19 martie 2018 - 15:19

markbv
markbv
Caraba

Din contra, eu vad suficiente colturi de stanca dupa care poti sa treci bucle de cordelina, nu anouri gata facute din comert. E adevarat, poate fi mai "old style" si din cand in cand e nevoie de unele bucle ceva mai lungi, pe care trebuie sa le strangi suficient in jurul detaliilor pietrei, astfel incat sa nu se adune pe coarda la o simpla smucitura sau la o solicitare in sensul de urcare.

Am citit undeva (penultimul paragraf din http://www.spain.info/en/reportajes/escalar_el_aneto_el_coloso_de_los_pirineos.html ) ca portiunea cu probleme ar fi de 20-30 m, deci, avand in vedere ca te intorci pe acelasi traseu, cel putin la nivel teoretic o poti trece asigurat si singur, cu o coarda de lungime adecvata.

P.S. - Adrian, tare mi-ar placea sa citesc pe site un jurnal bine documentat despre Sierra Nevada, Pirinei sau multe alte locuri unde eu probabil ca nu o sa ajung niciodata, asa ca, fara suparare, scrii ceva sau doar "testezi piata"?. Ca ar fi pacat sa nu impartasesti si cu noi!

Toate bune!

Duminică, 18 martie 2018 - 20:33

victoranica
victoranica
Coarda

M-am uitat la filmulet, cam greu de facut asigurare peste lespezile acelea, mai ales daca esti singur.
Nu e obligatoriu sa urci pe Aneto, urca cine poate.
Personal mi se pare ca se preteaza ok la liber, precum tipul din video. Depinde de fiecare.

Duminică, 18 martie 2018 - 15:24

ionescuadrian
ionescuadria..
Cort de expeditie

goo.gl/4fJbnh (Passage du Pas de Mahomet, Pic de l'Aneto (3404 m) , aout 2015)

Despre "Puntea lui Mohamed" există părerea că este mai mult o problemă psihologică si mai putin una tehnică.

Din ce am vazut eu pe Youtube, majoritatea (100% sunt barbati) abordeaza cei 30 de metri dinaintea Varfului Aneto fara asigurare, bazandus-se pe soliditarea rocilor, vibram, lipsa echipamentului (rucsac)...

Este cea mai buna solutie?

Raportat la Carpati, Puntea lui Mohamed a fost comparata cu o mini Custura a Saratii, inainte sa apara lanturile acolo.

Sâmbătă, 17 martie 2018 - 22:33

Afisari: 1,252

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0581 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org