Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Ianuarie 2022
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Februarie 2022
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28

Vremea
Varful Hasmasul Mare
Muntii Hasmas

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Informatii despre munti Poteca spre traseul catre Refugiul Costila (17)

neco
neco

Nicio harta nu corespunde intocmai terenului ! Cele trei poteci care unesc poteca TR cu cea spre Refugiu Costila/Valea Alba se intersecteaza fix in acelasi punct, la cca. 30 m mai jos de borna de beton de la intersectia potecilor de Refugiu cu cea de Valea Alba. Cea care duce de la aceasta intersectie la inceputul Poienii Costila, cea mai din stanga (privind in jos, de la borna de beton spre intersectie), este foarte slab conturata.
Mesaj modificat de autor!

Joi, 23 august 2018 - 16:34

jadeasp
jadeasp

Eu am fost pana la refugiul Costila si sfatul uriasilor urmand poteca vizibila pe https://www.openstreetmap.org/#map=17/45.42757/25.50768 , folosind aplicatia Osmand pentru Android. Vad ca mai sunt multe poteci inscrise in zona.

Joi, 23 august 2018 - 16:16

neco
neco

Cam asta e menirea sa. Si pentru ca la el recurg in general alpinistii care catara in zona, nu neaparat "pe peretele de la Costila". Sunt o multime de trasee de catarare in proximitate, niciun traseu marcat conventional. De aceea cred ca rar se gandeste vreun montaniard nealpinist sa doarma acolo. Poate eu cand voi pleca spre Aeriana dis de dimineata ca sa am timp de balarit/jnepenit. Nu cred ca daca un nealpinist doreste sa doarma acolo si e loc il da cineva afara.

Joi, 23 august 2018 - 09:36

gabi84
gabi84
Caraba

Din ce am dedus eu din mai multe discuții pe acest subiect, ar fi faptul ca, refugiul se vrea sa fie folosit doar de alpiniștii care fac cățărări pe peretele de la Costila.

Miercuri, 22 august 2018 - 21:18

neco
neco

Stiam prima varianta. Am descoperit variantele 2 si 3. Am mers pe ele, de la un capat la altul. Daca e cineva interesat, ofer cu placere informatii, astept mesaj personal/privat. Nu vreau sa plictisesc lumea pe aici, cu exceptia cazului in care constat ca sunt un numar rezonabil de amatori in cadrul acestui topic.

Luni, 20 august 2018 - 10:54

mar1us
mar1us
Caraba

Daca mergi pana acolo sa vezi refugiul cu siguranta o sa ai o mare dezamagire.....e doar o cutie de tabla cu un teren minuscul in fata.
Multe sunt de vazut prin zona inconjuratoare dar cum zona este alpina si destul de dificila pentru turism...accesul la refugiul precum si folosinta ca adapost sunt rezervate exclusiv alpinistilor(pe vechia fatada era o placa cu mentiunea respectiva)!

Joi, 2 august 2018 - 21:25

miparv
miparv
Rucsac

Oricum, refugiul e refacut - merita o plimbare pana acolo.

Marți, 31 iulie 2018 - 08:37

neco
neco

@victoranica : nu vreau sa fiu rautacios, dar uneori anumite concluzii se impun axiomatic. Cum ar fi aceea ca poti trece drept filozof indeplinind o conditie minima. Eu am fost atat pe Valea Alba cat si la Refugiul Costila (mai mult, am descris si un traseu mai putin circulat dintre cararile catre cele doua obiective, aici : http://www.carpati.org/forum/informatii_despre_munti-13/poteca_nemarcata_intre_carari
le_de_valea_alba_si_refugiul_costila-4646/1/)
chiar pe traseul descris in link-ul trimis de dvs. Poliloghia a fost determinata despre niste variante de poteci pe care nu le cunosc, nimeni nu e perfect. Asta era șpilul topicului !

Luni, 30 iulie 2018 - 13:50

victoranica
victoranica
Coarda

https://www.climbromania.com/Cazare.aspx?ID_Cazare=1

Aici ai și track GPS . Puteai sa-l găsești instant, căutând pe google: “acces refugiul costila”

Nu vreau sa fiu răutăcios, dar dacă un om are nevoie de atâta poliloghie pentru a nimeri poteca spre refugiu, poate ca locul lui nu e acolo

Luni, 30 iulie 2018 - 12:45

neco
neco

@mar1us : Multumesc ! Pe asta (prima) cred ca am fost eu de fapt iar poza e de la cea de-a doua.
Ambele variante pleaca din proximitatea unor copaci pe care sunt sageti indicatoare. Se pare ca prima pleaca pana in copac, cea de-a doua dupa copac. Poate cineva sa furnizeze niste elemente care sa diferentieze aceste variante ? Varinata pe care am mers eu (se pare ca prima) este in punctul in care poteca marcata cu triunghi rosu face o curba relativ stransa la dreapta (venind dinspre Caminul Alpin).

Luni, 30 iulie 2018 - 12:17

mar1us
mar1us
Caraba

@neco: Prima varianta a traseului incepe in punctul 45°25'25.7"N 25°31'25.3"E....vezi pe maps.

Luni, 30 iulie 2018 - 11:27

neco
neco

A treia varianta nu se face dupa un copac care are o sageata indicatoare ? Eu am fost pe ceea ce numesti "a doua varianta" dar nu am vazut ca in punctul de desprindere in stanga a potecii de Valea Alba (e o borna de beton cu capul vopsit in rosu acolo) sa ajunga venind cumva din stanga vreo poteca. Adica prima varianta de care vorbesti. Si nici mai inainte de acel punct ! Rog lamureste-ma !

Luni, 30 iulie 2018 - 11:22

anta
anta

@neco: Da, stiu care este topicul acestui post.
Prima varianta: la 20 minute dupa ce ai intrat pe poteca TR o sa vezi o sageata cu marcaj. Aici incepe prima varianta
A doua varianta: incepe unde ai indicat poza.
A treia varianta: mergand pe TR, pana in Poiana Costilei, ai sa traversezi intai Valea Costilei si dupa cam 10-15 min Valea Galbenele. Cam la 10 min dupa ce ai trecut de aceasta vale, se face o poteca pe stanga. Nu se cunoaste prea bine din traseu.

Primele doua variante se intersecteaza borna de bifurcatie/copacul lui cristea de unde alegi in stanga pentru Valea Alba, in dreapta Refugiul Costila.
A treia varianta te scoate direct Poiana La Sdatul Uriasilor, exact sub bancuta de la izvor.

Toate trei variante sunt marcate neoficial cu o banda galbena pe copaci si marcajul nu incepe direct din poteca TR.

Luni, 30 iulie 2018 - 10:26

neco
neco

@anta : vorbim despre variante de poteci spre Refugiul Costila care se desprind din poteca marcata cu triunghi rosu care pleaca de la Caminul Alpin. Care sunt cele trei variante ? Nu stiu si nu am auzit sa fie o varianta mai jos de cea prezentata in poza din primul meu mesaj. Ca zici ca varianta asta ar fi a doua ! In ceea ce priveste varianta a treia in acceptiunea ta, cea care zici ca te scoate intre "La Sfatuk Uriasilor" si bancuta din schiuri/placi, am inteles ca se face imediat dupa un copac care are o sageata indicatoare (cam ca la varianta din poza, deosebirea fiind ca in cea din poza poteca se face pana in copacul cu sageata) si este marcata neconventional cu banda galbena orizontala.

Luni, 30 iulie 2018 - 09:54

anta
anta

@Neco:
Sunt 3 drumuri spre Refugiul Costila. Din poza care ai atasat-o, este varianta numarul doi pentru poteca spre Costila. Pentru a treia varianta de care vorbesti, se desprinde undeva pe stanga dupa ce treci de Valea Galbinele pe poteca TR. Daca nu stii zona, nu iti dai seama ca e o poteca pe acolo.
Mentionez ca pe varianta 3 am intrat din greseala o data cand ma intoarceam de la Refugiu seara tarziu. Te scoate aproape de bancuta, mai sus de peretele cu placute din zona "La Sfatul Uriasilor".

Vineri, 27 iulie 2018 - 14:13

mar1us
mar1us
Caraba

Nu stiu daca mai exista o alta varianta mai sus de cea din poza...dar eu cand merg prin zona Costila/Valea Alba folosesc drumul paralel de mai sus de traseul marcat cu triunghi rosu pe coasta muntelui care te scoate exact la borna de bifurcatie intre cele 2 directii:Valea Alba in stanga sau Costila in dreapta.

Vineri, 27 iulie 2018 - 11:45

neco
neco

Buna ziua !
Din niste discutii pe care le-am purtat cu diversi muntomani am inteles ca din poteca marcata cu triunghi rosu care pleaca de la Caminul Alpin spre Pichetul Rosu, se desprinde o varianta catre traseul spre Refugiul Costila. Traseul spre Refugiu se bifurca prima oara in acest loc : http://bloguldecalatorii.ro/wp-content/uploads/2013/08/valea-alba_125.jpg . Este poteca (si) spre Valea Alba. Va rog sa-mi spuneti daca dupa acest punct, mergand pe triunghi rosu, se mai face vreo alta carare spre traseul de Refugiu. Am inteles ca la cca. o jumatate de ora este o carare marcata neconventional cu banda orizontala galbena, care duce in poiana "La Sfatul Uriasilor", cea in care pe o stanca sunt diverse placute comemorative care amintesc de alpinisti cazuti.
Multumesc !

Vineri, 27 iulie 2018 - 10:51

Afisari: 1,679

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0621 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org