Cat despre starea pe varf (Vf.Lapos 1402m), pot folosi acest site l-am gasit pe carpati.org si e deosebit de util:
http://m.viewweather.com/ sau http://viewweather.com/ unde pot cauta varful sa stiu starea curenta a vremii (daca aveti si alte link-uri nu ezitati sa mi le furnizati).
Ar insemna cam 3 ore Comanesti-Cascada Supan din cate vad sunt 5km +1,5km daca se pleaca din Gara din Comanesti:
Din articol:
"Īn apropierea orasului Comanesti, pe Pīrīul Supanu, ascunsa trecatorului grabit, se afla o asemenea capodopera a naturii. Pentru a o gasi si a ne bucura de spectacolul pe care-l ofera, trebuie sa parcurgem Valea Supanului cale de cinci kilometri, de la podul peste Rīul Trotus situat īn apropierea centrului orasului; daca plecarea se va face din gara, mai avem de strabatut 1,5 km pīna la pod.
Valea Supanului este strabatuta de un drum forestier, accesibil auto. Dupa ce trecem de al patrulea pod, peste un afluent de stīnga al Supanului (din dreapta, īn sensul nostru de deplasare) mai mergem 150 de metri pe drum si-l vom parasi; ultimii 700 de metri īi vom parcurge prin albie, avīnd astfel posibilitatea sa admiram si alte caderi de apa. Dupa mai putin de o jumatate de ora de la parasirea drumului, ajungem la caderea principala, care īnsumeaza (din mai multe trepte) circa zece metri.
"
De aici se mai continua inca 5km pana la Obcina Lapos si Vf.Lapos o urcare de aproximativ 800m-> stie cineva daca traseul continua pe forestier si apoi urca la un moment dat (ai un reper marcaj?).
Multumesc pentru raspuns.
Daca sunt doritori de o excursie in zona nu ezitati sa-mi trimiteti mesaj pe privat (chiar cei din zona Comanesti).
http://www.accuweather.com/ro/ro/comanesti/277203/daily-weather-forecast/277203?day=2
6
Cat despre starea pe varf (Vf.Lapos 1402m), pot folosi acest site l-am gasit pe carpati.org si e deosebit de util:
http://m.viewweather.com/ sau http://viewweather.com/ unde pot cauta varful sa stiu starea curenta a vremii (daca aveti si alte link-uri nu ezitati sa mi le furnizati).
Joi, 26 februarie 2015 - 14:27