Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Octombrie 2021
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Noiembrie 2021
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Vremea
Varful Grindusu
Muntii Tarcau

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Informatii despre munti Munii Brecu (Brecani) (13)

zentai
zentai
Coarda

Mulumesc, Mihaela! Uitasem!

Cu plecciune tuturor celor care au dat un sfat.

Munii Brecani: marcaj OK. Popul de marcare a vrfului este n stnga, n sensul de urcare, pe zona de platou, unde se ntlnete cu crarea de pe culme. Zic asta pentru c l-am gsit destul de greu. Adevrat, ne-au scit i nite mure! Carpati.org

Munii ntorsurii: niciun dram de marcaj (doar cu Locus Map). Am ajuns trziu la popul ce marcheaz vrful. Am vrut doi muni ntr-o zi i am tras tare dar tot ne-a prins noaptea la retur. La ntoarecere, de pe crarea ce venea de pe vrf, ne-a fost dat s vedem unul din cele mai faine asfinituri. Apoi c ne uitam ca papuaii la luminile ce se vedeau de la Braov i mprejurimi. Foarte fain panoram de noapte. Cred c nu am mai vzut de muli ani o aa feerie de lumini. Localitatea Dobrlu este super OK. Noi am lsat maina n faa magazinului stesc ("La doi pai"), ntrebnd n prealabil dac nu deranjm (c adic nu deranjm, doamna a fost foarte amabil. Totui nu aveau bere Csiki Sor, ceea ce am socotit un minus al localitii Carpati.org ).

Inim bun i ture la max!

Joi, 12 noiembrie 2020 - 15:24

mihaela
mihaela
(admin)

Localitatea Dobrlu e f ok. Am facut o data traseul spre Pilisca si am lasat masinile in sat: oamenii f ok, omenosi, deschisi, educati. Tura faina!

Joi, 8 octombrie 2020 - 11:47

zentai
zentai
Coarda

M-am uitat un pic pe track.Am vzut c l-ati fcut și voi din Pasul Oituz,ca si Cristi.Noi am socotit c ar fi mai eficient din Pasul Musat.Tot același track,evident.Nu pare s ridice probleme de orientare.Dar un track e bun mereu pentru o tur de iarn sau pe ceata.Mulțumesc.Si Kyei! Carpati.org
Mesaj modificat de autor!

Miercuri, 7 octombrie 2020 - 14:57

baltighost
baltighost
Coarda

Salut,

Am obtinut si un track din Muntii Brețcu. E facut de colega noastr de site kya ntr-o tura la care am participat si eu :

http://www.wandermap.net/en/route/3642007-muntii-bretcu-23-oct-2011/

Miercuri, 7 octombrie 2020 - 12:40

zentai
zentai
Coarda

Mulumesc, Bogdan! M-am uitat pe poze i am vzut c ai urcat iarna ( o s m uit mai pe ndelete acas) Foarte fain! Felicitri! Carpati.org
Mesaj modificat de autor!

Luni, 5 octombrie 2020 - 17:03

baltighost
baltighost
Coarda

Am facut atunci si track GPS:

https://www.alltrails.com/explore/map/track-20180114-081248-intorsurii-pilisca-fec87a
3?u=m

Luni, 5 octombrie 2020 - 16:04

baltighost
baltighost
Coarda

Salut,

Mai jos ai o relatare privind un circuit care include Vf. Pilisca. Sper s ți fie de folos.

http://bogdanbalaban.ro/572.html

Luni, 5 octombrie 2020 - 15:58

zentai
zentai
Coarda

Mulțumesc,Cristi!
Inim bun și ture la max si tie! Carpati.org

Smbt, 3 octombrie 2020 - 10:32

cristi.iliescu
cristi.ilies..
Busola

Salutare, Gabi!

Din Pasul Mușat am urcat eu acum 4 ani. M rog, eu am nceput traseul din Pasul Oituz, dar nu exist deloc marcaj turistic pn n Pasul Mușat.

Din Pasul Mușat, marcajul era atunci CR, iar n zona vrfului ncepea BR spre Lcuți. Din cte mi aduc aminte, vrful Mușat este mpdurit, dar pe urcare ai vizibilitate spre munții Vrancei.

Dac vrei, poți consulta jurnalul aici: https://www.carpati.org/jurnal/prin_munti_uitati_cu_coama_rar%C4%83_-_singur%C4%83t%C
4%83ti_prin_muntii_bretcu-oituz/3395/

Tur fain!

Smbt, 3 octombrie 2020 - 09:48

zentai
zentai
Coarda

Salutare!Mulțumesc pentru rspunsuri.
@Marcel /@Andras - am greșit eu fiind evaziv.Pe Brețcani ne-am propus s urcm din Pasul Mușat pe vrful cu același nume.Aici e clar ce e de facut.Pentru Muntii ntorsurii ne-am propus s urcm dinspre Dobrlu pentru Vrful Pilișca!

Andras- nou ne plac si dealurile! Carpati.org Le zicem munti din condescendenț!Dar am cptat in timp convingerea ca orice loc are farmecul lui.Inim bun s fie! Carpati.org
Marcel- mi-am smuncit mintea n toate prțile dar nu-mi aduc aminte.Zic asta doar ca sa nu profit nemeritat! Carpati.org
Cu stim

Vineri, 2 octombrie 2020 - 21:29

andras
andras

In ce parte ai vrea sa mergi? Sunt din judet dar admit ca ma colindeam mai mult in muntii inalti decat pe dealurile din zona. Carpati.org Dar am prieteni care cunosc zona mai bine. Nici eu nu vad de ce ai parca in Dobarlau. Carpati.org Daca vrei pe Vf. Zarna, poti pleca din Ghelinta, Zabala, Covasna (de fapt drumul dintre Covasna si Comandau).
In mare parte judetul e sigur, poti lasa masina aproape oriunde unde vezi case decente.

Vineri, 2 octombrie 2020 - 20:54

marcelstamate
marcelstamat..

Salutare Gabi,

Profit de ocazie sa iti multumesc pentru indrumarile primite cu ceva timp in urma si incerc pe aceasta cale sa iti intorc serviciul. Carpati.org

Avand in vedere ca Muntii Bretcu-Oituz sunt in estul orasului Covasna, iar Localitatea Dobarlau e in vest eu aici vad 2 puncte:
1. Acces in Muntii Bretcu
Informatii:
Asaltul Carpatilor - Muntii Bretcu Oituz - nu cunosc ceva mai nou
Cu puncte de acces:
a. Pasul Oituz
b. DN2D Tg. Secuiesc Focsani ... cu 10 ani in urma eu am gasit o parcare pe aici dar nu am gasit marcaje
c. Comandau

2. Localitatea Dobarlau
Informatii:
Asaltul Carpatilor - Munceii Intorsurii - nu cunosc ceva mai nou
Se poate urca spre vf. Pilisca 1222 cu marcaje intermitente nu corespund cu harta
Dobarlau mi s-a parut un sat decent fara extravagante. Masina am lasat-o la marginea satului pe un drum forestier ce ducea direct catre vf. Pilista (era zapada si pana acolo am putut urca).
Nu am intampinat probleme (asta cu (cred) 4 ani in urma).

In speranta ca info date iti sunt de folos iti urez o iesire placuta.

De asemenea sper ca info sunt inca de actualitate, daca nu, orice feedback e apreciat. Carpati.org

Carari cu soare,
marcelstamate

Vineri, 2 octombrie 2020 - 19:43

zentai
zentai
Coarda

Salutare. Exist cineva cu informaii (de oricare) privind Munii Brecani? M intereseaz unde s-ar putea lsa maina, pe unde e mai OK de urcat, dac localitatea Dobrlu este locuit de igani i e genul celei de la Scele (spre Braov) etc. Orice!
Mulumesc!

Vineri, 2 octombrie 2020 - 11:01

Afisari: 837

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0555 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org