Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Decembrie 2022
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Ianuarie 2023
LMMJVSD
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Vremea
Varful Hodrancusa
Muntii Padurea Craiului

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Informatii despre munti Munții Baiului (13)

zentai
zentai
Coarda

@-all. Fraților, aveți dreptate! Carpati.org Phaaa, ce confuzie jenantă! Am urcat pe Vf.Neamțului, pe la Stâna Neamțu, direct pe vârf. Și tot pe acolo vreau să urc iarna. Și să și cobor. După cum se vede și pe hartă, problema este acel forestier care pleacă din Azuga! În vară, am luat la picior tot segmentul: Vârful Neamțu, Vârful Pâraie, Șteviei, Rusu, Vf.Baiul Mare și apoi am coborât pe Piciorul Unghia Mare. Am făcut un pic de creastă. Inițial voiam să facem toată creasta Baiului, la sfatul unor colegi de pe site. Dar vremea nu a ținut cu noi și am coborât pe unde am zis. Și-așa ploaia ne prinsese de două ori în acea zi. Am socotit că a treia ploaie s-o lăsăm pentru altă tură. Carpati.org

Pe harta din link este punctat acest traseu: https://muntiibaiului.files.wordpress.com/2015/07/baiului.jpg

Reiau: știe cineva vreun izvor pe acest traseu?

Miercuri, 17 noiembrie 2021 - 12:02

victoranica
victoranica
Coarda

Probabil ai confundat Baiul Mare cu Neamtului. Din ce spui, tu vizezi creasta Muntilor Neamtului (Unghia Mare - Vf Neamtului). Cazacu si Baiul Mare nu au nicio legatura aici, desi poti lega Baiului de Neamtului printr-un traseu care sa includa si culmea de legatura Petru-Orjogoaia.

Am urcat acum o saptamana pe Muchia Steviei, pe un forestier de taf care iese la Stana Steviei si de acolo destul de lejer am iesit in creasta sub Vf Stevia, matematic pe culme. Se urca fara probleme.

De pe Unghia Mare am coborat cu alta ocazie la oha, cum ai spus tu, pentru ca forestier / poteca nu prea exista, dar am iesit fara mari probleme in drumul lui Ceausescu.

Traseul recent facut de mine a fost: Poiana Steviei - Muchia Steviei - Vf Paraie - Vf Neamtului - Stana Neamtului - drumul lui Ceausescu - Poiana Steviei. Toata treaba asta se face in 5 ore sau in 6 daca chiar tragi de timp.

Un loc de cort foarte interesant e si pe varful imediat de sub Neamtului, cum cobori spre sud pe muchia care duce spre Stana Neamtului. E practic o denivelare ferita din toate partile unde incap lejer cateva corturi.
Mesaj modificat de autor!

Miercuri, 17 noiembrie 2021 - 11:42

cristi.iliescu
cristi.ilies..
Busola

Stai puțin, Gabi, fiindcă ceva nu iese la socoteală. Așa cum spun Andras și Victor, vârful Baiul Mare nu e în zona din care vrei tu să începi urcarea. Mă gândesc că tu vizezi vârful Neamțului (1.923 m), cel mai înalt din munții Gârbovei.

În acest caz, da, poți urca pe piciorul Unghia Mică. Eu n-am fost pe acolo și nu mi se pare cea mai inspirată alegere, fiindcă va trebui să urci pe vf. Unghia Mare, să îl cobori și apoi să începi urcarea spre vf. Rusu pentru ca în cele din urmă să te îndrepți pe creastă spre vf. Neamțului. Dar alegerea îți aparține.

Dacă tot ai stabilit că tura va avea două zile la cort, cred că ai avea suficient timp să urci cu gondola și să străbați creasta până sub vf. Neamțului într-o zi. Eu așa am făcut, am publicat și un jurnal al drumeției. Între vf. Pâraie și vf. Neamțului e un mic platou pe care pot fi montate mai multe corturi la adăpost de vânt. Nu văd nevoia unui izvor, care oricum va fi imposibil de găsit sub nămeți. Îți vor fi suficienți 2 l de apă (pe care va trebui să îi ferești pe cât posibil de înghețCarpati.org, un termos cu ceai și un arzător. Poți găti cu zăpadă și dacă vei încălzi apa din bidon îți va ajunge pentru 24 de ore.

Indiferent de traseul urmat la urcare, poți coborî pe piciorul Neamțului până în valea Azugii, pe care să o urmezi apoi până în localitate. Fiind câteva cabane pe vale (Trifoiul, Ștevia), cred că vei putea avea acces cu mașina până la punctul de plecare (sau de coborâre), dar asta - din nou - rămâne la aprecierea ta. După cum am spus, eu am urcat cu gondola din Azuga și am coborât a doua zi în Predeal via Susai. Deci variante ar fi suficiente.

Miercuri, 17 noiembrie 2021 - 11:35

andras
andras
Caraba

Daca destinatia cea mai importanta e Vf. Baiul Mare eu as merge ori cu telegondola ori prin Culmea Sorica, eventual combinat (urcare cu gondola, coborare pe culme). Ai timp destul sa ajungi pana la varf si inapoi, noi am facut iarna in 6 ore, cu o fata de 13 ani. Daca vrei sa adaugi si Vf. Rusu, e alta poveste, mai complicata.

Miercuri, 17 noiembrie 2021 - 11:22

zentai
zentai
Coarda

@-Victor - urc pe acel traseu pentru că este cel mai scurt traseu pentru Vârful Baiul Mare (fără forestier Carpati.org ). Apoi că pentru acest traseu am track. Știi cum este: cel mai bun traseu este cel pe care îl știi. Apoi că prin asta evit să fac prea mult din creasta Baiului. Prin Vârful Cazacu este ceva de băgat pe creastă până pe Vârful Baiului. Prefer să fac distanța asta pe drumul forestier decât pe creastă.
Am socotit că nu ne iese într-o singură zi. Deci, cort sau mers 14 ore, eventual. Am optat pentru varianta cort.

În vară, am coborât pe Unghia Mare (pe locus map arăta că ar fi un traseu) și, în fapt, traseu inexistent. O fi fost cândva pentru că se arăta în felul cum fuseseră tăiați brazii dar nu recomand. Am coborât și noi la oha, după configurația traseului, calculând să dăm în forestierul cu pricina, ceea ce s-a și întâmplat. Unde mai pui că pe acolo voiam să urcăm inițial. Pe drum ne-a luat și pe noi un localnic cu mașina și ne-a spus că este un traseu pe la fosta cabană a lui Ceaușescu, mai scurt ca cel de pe Unghia Mare de care nici el nu era foarte sigur c-ar fi mai practicabil, astfel că și noi am schimbat configurația turei, loco.

Eu nu m-aș băga cu mașina pe un forestier unde e clar că este interzis accesul. De ce să stârnesc excesul profesional al cuiva?! Cât am mai mâncat noi câte ceva atunci, a trecut o mașină a jandarmilor montani pe acel forestier. Deci mă chitea sigur, mai ales că postul de poliție în Azuga este destul de aproape de intrarea în traseu. Oricine poate suna să anunțe că a văzut o mașină de Neamț pe unde nu are ce căuta! Carpati.org

Miercuri, 17 noiembrie 2021 - 11:04

victoranica
victoranica
Coarda

Cu masina am fost si eu acum o saptamana pana la 1 km de Vila Stevia, de unde am intrat in traseu. Nu au fost probleme de niciun fel, doar ca la intrare pe forestier era o bariera si cei de acolo ne-au intrebat daca mergem la partie (costa parcarea). I-am lamurit ca nu si ne-au ridicat-o.

Miercuri, 17 noiembrie 2021 - 10:50

andras
andras
Caraba

Ce sa spun, am vazut indicatorul, e scris si amenda, dar am intrat. Bariera atunci nu era, si nu eram singurii care intrau cu masina. Am parcat langa o cladire de pe marginea raului. Trackul turei e aici https://connect.garmin.com/modern/activity/6815596108 , acum vad ca nu e exact unde vrei sa mergi tu, am urcat pe Stevia, nu pe Rusu. Scuze. Carpati.org

Miercuri, 17 noiembrie 2021 - 10:48

victoranica
victoranica
Coarda

La Stana Steviei acum o saptamana eu nu am mai gasit stana, ci o gramada de lemne. Am urcat pe Muchia Steviei si am coborat pe o muchie foarte salbatica fix de sub varful Neamtu, iar pe toata bucata asta n-am gasit niciun izvor. Oricum, nu vad ce legatura are muchia Steviei cu traseul lui zentai, ea fiind la vest de Unghia Mica si la 400 m diferenta de nivel sub creasta.

Poate la stana din Orjogoaia (cea de langa lac) sa fie oarece sorti de izbanda, iar pe ViewRanger figureaza doua izvoare mici sub varful Cazacu, pe partea sa estica, chiar pe forestier.

@zentai: de ce vrei sa-l faci fix in configuratia asta ? forestierul acela e foarte lung daca il faci de doua ori si pleci tocmai din Azuga.

In iarna de acum doi ani am urcat cu telegondola deasupra Soricai si de acolo am luat-o la pas spre Cazacu, apoi Petru-Orjogoaia, Unghia si de sub Unghia am coborat pe forestier in Azuga, toata treaba asta mi-a luat 6 ore, dar am scutit o urcare. Drumul de la Cazacu la Baiul Mare dus intors ar lua si el vreo trei ore si ceva pe putin (sunt 5 km dus).

Miercuri, 17 noiembrie 2021 - 10:46

zentai
zentai
Coarda

@-Andras -mizez pe experiența ta. Se poate face iarna traseul acesta, de la fosta cabană a lui Ceaușescu, pe la Piciorul Unghia Mică - Vârful Baiul Mare și retur într-o singură zi? Întreb pentru că drumul acela forestier de 10 km (că numai acesta înseamnă 20 km tur-retur) mă pune serios pe gânduri. Există bariera aceea chiar la intrarea pe forestier, unde pe un copac în dreapta este un panou pe care se specifică clar că intrarea auto este interzisă!

Miercuri, 17 noiembrie 2021 - 10:40

andras
andras
Caraba

Nu tin minte sa fi vazut sursa de apa intre forestier si Vf. Rusu, adevarat am fost iarna si pentru o singura zi, deci nu era important sa gasim izvoare.. La Stana Steviei nu e exclus sa fie, dar e loterie. Cum spunea Cristi, cel de sub Vf. Cazacu (care exista si mi se pare ca chiar era cu debit mareÖ e probabil sa fie sub zapada, panta aia e o panta numai buna pentru avalanse. Sigur, depinde de cantitatea de zapada de pe munte.

Miercuri, 17 noiembrie 2021 - 10:29

zentai
zentai
Coarda

@-Cristi-treaba cu arzătorul este în calcul. Izvorul să fie de back-up! Zăpada topită nu prea ține de sete.
Izvorul de bere este de luat în seamă...dar după cinci-șase drumuri de la vreo stână la Popasul Uriașilor socotesc că m -aș deznădăjdui, ori să ajung la cort, ori să mai plec de la Popas! Carpati.org
PS- nu urc prin Culmea Cazacu, ci prin Piciorul Unghia Mică și tot pe acolo se va coborî. Deci izvorul de la Vârful Cazacu nu-mi este de folos.

In traseu, la urcare, chiar la baza piciorului care dă în Vârful Rusu (?), era o stână care din experiență știu că acestea se așează aproape de vreun oarecare izvor! când am urcat în vară ploaia era iminentă și nu am mai apucat să caut izvorul ce bănuiam c-ar fi prin preajmă! Poate confirma cineva c-ar fi pe-acolo vreun izvor?

Marți, 16 noiembrie 2021 - 14:58

cristi.iliescu
cristi.ilies..
Busola

Pe harta MN apar două izvoare la sud de vârful Cazacu, în potecă. Acolo se strânge multă zăpadă iarna și mi-e greu să cred că le vei găsi. Dar dacă ai un arzător la tine, iarna poți fabrica apă pe munte Carpati.org

Cu o mică deviere din traseu, la stația de sus a telegondolei Azuga mai ai și un izvor de bere la Popasul Uriașilor.

Marți, 16 noiembrie 2021 - 14:43

zentai
zentai
Coarda

Salutare!
Știe careva dacă pentru o tură în Munții Baiului, cu urcare prin Azuga (pe forestierul acela nesfârșit de lung) pe la fosta cabană a lui Ceaușescu, apoi doar pe sectorul Piciorul Unghia Mică, Vârful Roșu și Vârful Baiul Mare, doar pe acest segment de traseu, există vreun izvor care să fie accesibil și de găsit iarna?
Mulțumesc!

Marți, 16 noiembrie 2021 - 13:56

Afisari: 616

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0546 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org