Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

August 2022
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Septembrie 2022
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Vremea
Varful Bora
Muntii Latoritei

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Informatii despre munti MARCAJE FACUTE AIUREA (2)

yo6ial
yo6ial
Coarda

Nu râde nimeni. Din cauza celor câteva parcele aflate în exploatare și care urmează să intre, bănuiesc, s-a mutat intrarea/ieșirea în TR din haltă în dreptul acelui han... Cotul Donului. O căruță de mers pe jos pe șosea, după mine... degeaba.

Cei care coboară pe TR nu cred să aibă probleme ci doar cei care doresc să urce și pleacă din spre haltă.
Pentru cine coboară forestierul se bifurcă în punctul ăsta: 45.547830, 25.578983, și continuat pe stânga iese la calea ferată și la haltă, după ieșirea din pădure, spre dreapta. Mie mi se pare destul de evident și fără marcaj, fiindcă e vizibil DN1 de acolo și ceva case, curți.
Cine continuă la dreapta, urmărind marcajul nou, o să aibă ceva de mers, o să iasă la Cotul Donului și de acolo înapoi spre haltă, ceea sigur ni va fi haios.

Și pe mine m-a mirat noul marcaj și l-am urmărit din curiozitate. Cu bicicleta mi-e indiferent de gări sau halte.
Dacă eram pe jos nu mai exploram trasee proaspete chiar așa.

Duminică, 15 octombrie 2017 - 22:01

rivas
rivas
Caraba

Tocmai m-am intors dintr-o tura in masivul Postavaru . Vroiam sa urc de la halta Timisul de Sus - pe trriunghi rosu - spre Saua Calului si apoi sa continui pe banda galbena spre Vf. Postavaru. Dar am gresit traseul la inceput astfel : din halta am mers pe drumul forestier ( stilp indicator linga calea ferata ) cam citeva sute de metri pina ma ajuns la o bifurcatie : inainte si la stinga , numai ca marcajul TR proaspat aplicat arata la stinga ( marcaj si sageata indicatoare pictate pe copac - de fapt erau 2 astfel de marcaje la citiva metri unul de altul ). In fata era un marcaj TR dar pus pe partea stinga. Si normal ca am facut stinga , si am tot mers pe drumul forestier ( marcat in continuare cu TR ) pina am ajuns in apropierea unor cladiri si a liniei de cale ferata ( cred ca m-am apropiat de Cotul Donului ). Eu citisem descrierea turei si se spunea ca mergi pe drumul forestier cam 40 de minute inainte de a incepe urcusul spre Saua Calului. Si la un moment dat mi-am dat seama ca ceva nu este in regula . Am scos harta si am vazut clar ca eu ma aflam pe drumul ce duce la Cotul Donului ( pe harta nu era marcat ) si nu pe cel corect ce mergea de la amintita bifurcatie drept inainte. Unde gresisem ? la bifurcatie in loc sa o iau drept inainte am facut stinga ca asa aratau sagetile si marcajele pictate pe copaci ! Revin la bifurcatie si ma uit dupa vreun stilp indicator : nimic . O iau in sus si apare TR . Deci pe aici trebuia mers ! Privesc inapoi bifurcatia cu bucluc : in fata niciun marcaj TR spre halta Timisul de Sus dar se vedea clar marcajul si sageata TR spre dreapta ! Cei care nu cunosc zona si coboara pe aici sint indrumati gresit spre dreapta in loc sa mearga drept inainte spre halta CFR. Nu stiu ce a fost in capul celor care au marcat forestierul ce merge la Cotul Donului tot cu TR fara sa puna un stilp indicator la bifurcatie , fara sa marcheze corect drumul spre halta si spre Saua Calului ca tot aveau vopseaua la ei . Puteau sa deseneze si o sageata inainte sau pe stilpul indicator de linga sinele de cale ferata sa puna o informatie despre acest nou si totusi identic marcaj. Sper ca noul marcaj nu a fost facut de cei de la AMC . Am pierdut cu aceasta aventura 1 1/2 h cit sa ratez drumetia spre Vf. Postavaru ne mai avind posibilitatea sa cobor in Timisul de jos sa prind trenul in timp util. Pe drumul ce duce la Poiana Brasov era un raliu auto astfel ca nu avea rost sa cobor cu telecabina caci autobuzele mergeau din nou dupa ora 19.
Poate unii or sa rida de patania mea dar as vrea sa se puna in pielea celor care coboara de pe munte si spera sa ajunga la tren in timp util ( halta cfr cu doar 2 trenuri spre Buc. seara ) dar sint indrumati gresit de marcaje. De aceea imi place mie sa merg pe nemarcate . Cu toate ca sint nemarcate oficial ele sint marcate totusi in diferite moduri cu bun simt si mai ales cu inteligenta . Multumesc ca ati avut rabdare sa lecturati acest comentariu.

Duminică, 15 octombrie 2017 - 20:45

Afisari: 1,104

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0552 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org