Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Iulie 2022
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

August 2022
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Vremea
Varful Pietrele Rosii
Muntii Suhard

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Informatii despre munti Info trasee Parang (7)

ioana_m
ioana_m

Mersi, Mircea, si pentru poze si pt sugestie.

Miercuri, 27 mai 2020 - 07:36

micro
micro
Caraba

Daca nu s-a marcat recent (in plus, prelungire) traseele cruge galbena si punct galben nu se interesecteaza.

Poate ar fi mai bine sa alegi varianta cruce rosie (comun la inceput cu cruce galbena) pentru a ajunge mai usor pe Mija/La Scari de unde cobori ocolit la lacul Mija si ajungi pe punctul galben care te duce la telescaun.

Pentru o descriere care se suprapune partial cu ce vrei sa faci, poti urmari albumul din linkul de mai jos. Primele imagini sunt descriere si capturi de Google Earth cu track-ul GPS incarcat, si un articol de Nae Popescu, cred ca e din revista Romania Pitoreasca. E un traseul care l-am facut de 2 ori. Trebuie atentie la o portiune mai custuroasa intre Mija si La Scari si ceva balaureala prin jnepeni in partea de sus.

https://photos.google.com/share/AF1QipOTIUgH6DoglhdUDA2x1fPJqeiPUH4By2nZiTh69gFGwKSgu
Fg-fsuYjrKI05mOiw?key=SVV2Z19LVkVBR0dUd0F0Q1U2TV9aVGhDd0ZTbUxn
Mesaj modificat de autor!

Marți, 26 mai 2020 - 10:21

ioana_m
ioana_m

Salutare Victor, Alina, multam fain pentru raspunsuri, cam asta voiam sa aflu din experienta cuiva care a fost acolo.
Am o harta ( probabil mai veche ) a traseelor din Parang si cele 2 galbene par a se intersecta, lucru care pe harta de la Muntii Nostri nu se vede : https://imgur.com/a/AXuohxF ; de aceea am vrut sa verific Carpati.org
Seara buna!

Luni, 25 mai 2020 - 21:51

alinas
alinas

Buna. Anul trecut noi am urcat de la lacul Carja spre nord pe muchia dintre lacul Carja si Inghetat, traseu nemarcat. In creasta dintre Vf. Carja si Vf. Mija trebuie tinut dreapta si intalnesti crucea rosie. Se coboara putin spre nord si de acolo cobori in stanga spre lacul Mija (cum a explicat si Victor in sens invers). Urcusul nu mi s-a parut greu, in schimb coborarea spre lacul Mija a fost destul de abrupta si trebuie sa ocolesti cateva zone cu stanci si rupturi de panta (noi atunci nici nu am avut vizibilitate f buna).
A doua zi am vazut intradevar un punct galben (si noi il vazusem pe o harta mai veche intre lacul Inghetat-lacul Mija) care urca pe muchia dinspre vest de lac, dar nu stiu sa-ti spun cum e traseul pana sus.
In schimb din caldarea Slivei se poate ajunge destul de usor, tot pe un nemarcat, dar usor de urmarit, pe langa lacul Slivei - culmea Slivei (se poate cobora la Lacul Zanoaga Stanii) - Vf. Gemanarea care e pe creasta principala.

Luni, 25 mai 2020 - 17:35

victoranica
victoranica
Coarda

Buna Ioana,

Intrebarea ta este daca se poate face o legatura pe marcaj de la Groapa Seaca pe la Lacul Verde, apoi continuat pe punct galben, mers spre Mija si apoi racord banda rosie ?

Raspunsul este nu. Crucea galbena se termina undeva in caldarile de sub Carja (pe Muntii Nostri sunt date trei ramificatii - una spre Lacul Inghetat, alta spre Lacul Carja si alta spre Lacul Mic).

Mai departe, punctul galben coboara din Saua Scurtu pana la Mija, unde se termina. DAR, aici se poate face un truc. In toamna lui 2017 am ajuns la Mija pe acest punct galben, iar a doua zi am urcat pe Vf Mija pe muchia de la nord de lac. Este o urcare nemarcata, care nu pune totusi probleme nici de orientare, nici de ordin alpin. Urcusul, putin mai sustinut, se intuieste relativ usor printre jnepeni.

De pe Varful Mija exista o cruce rosie care ajunge la o stana si apoi se orienteaza spre crucea galbena.
De pe Carja se poate ajunge pe Mija pe Custura Carjei, dar traseul este nemarcat, cu portiuni elementare de catarare, preferabil cu bagaj usor.
Nu am cunostinta de un traseu nemarcat de la cele trei lacuri spre Carja (probabil ca e posibila o varianta).

Ati putea face un circuit urcand din Groapa Seaca pe punctul rosu, pe la Rosiile si Mandra in Saua Gruiu, apoi peste Parangu Mare si Carja, coborat la Mija pe punctul galben, campat la Mija, a doua zi urcat pe Vf Mija, continuat pe cruce rosie si revenit pe cruce galbena la Groapa Seaca.

Iti atasez aici cateva poze cu portiunea nemarcata Lacul Mija - Vf Mija si continuarea pe cruce rosie:

https://drive.google.com/drive/folders/1sWZnkMrXp6M9X49wjT5JhaJ5xmH3ZEGd?usp=sharing

Tura faina !
Victor
Mesaj modificat de autor!

Luni, 25 mai 2020 - 09:54

grizzly_bear
grizzly_bear..
Caraba

Salut . Google Play , aplicatia Muntii Nostri .

Duminică, 24 mai 2020 - 21:43

ioana_m
ioana_m

Salve! Stie cineva daca traseul cruce galbena din Parang (ce pleaca de la Groapa Seaca) se intersecteaza cu punctul galben (ce pare a incepe din apropierea Lacului Carja)? Am o harta a traseelor din care pare a fi posibila o drumetie Groapa Seaca -> Lacurile Verzi + Carja / pe cruce galbena ,apoi pe punct galben s-ar putea iesi spre Lacul Mija si traseul de creasta.
Cu alte cuvinte vreau sa stiu daca e bine sa ma aventurez intr-un drum de la Groapa Seaca pana la Cabana Telescaun folosind cele 2 marcare de mai sus, apoi banda rosie.
Daca aveti ceva de impartasit, multam fain anticipat Carpati.org

Duminică, 24 mai 2020 - 20:03

Afisari: 599

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0597 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org