Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Septembrie 2020
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Octombrie 2020
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Informatii despre munti Campare la Lacul Bucura(Muntii Retezat) (11)

raluca_cladoveanu
raluca_clado..
Busola

@Andras - daca nu ti-l gaseste vreun alt carpatist pana atunci, o sa ne uitam si noi dupa el si-ti dau de veste daca il gasim.

Miercuri, 5 august 2020 - 15:33

andras
andras

E putin off-topic, dar daca gasiti cumva un parasolar pentru un obiectiv Canon intre Bucura si lacurile Viorica/Florica (cel mai probabil undeva intre aceste lacuri), va rog sa ma contactati.

Sâmbătă, 1 august 2020 - 18:02

raluca_cladoveanu
raluca_clado..
Busola

Va multumesc tuturor pentru feedback, am hotarat sa nu las niciun bagaj la Bucura, am reconfigurat traseele si m-am impacat cu ideea ca voi cara totul dupa mine.

Acum 10 ani ne-au taiat si noua cortul in Plaiul Foii si au furat tot ce au gasit.

Carari senine sa aveti!
Raluca

Sâmbătă, 1 august 2020 - 09:43

yo6pnc
yo6pnc
Caraba

@jimb - si eu am ramas descult, acum vre-o 7 ani, la lacul Avrig din Fagarasi. Bocanci relativ noi. N-a fost placut!

Vineri, 31 iulie 2020 - 05:17

andras
andras

Am campat zilele trecute la Poiana Pelegii. Dat fiind ca masina e aproape am pus lucrurile mai scumpe in masina, dar personal am lasat ceva lucruri in cort, nu a disparut nimic. Daca e ceva scump si poti cara cu tine, ia cu tine, dar ce e greu sau voluminos si nu foarte scump, eu as lasa in cort.

Joi, 30 iulie 2020 - 18:08

jimb
jimb

Am stat acum 2 ani 5 zile/4 nopti in refugiul Salvamont, spre jumatea lui octombrie - Salvamontul coborase.
Refugiul a fost plin aproape in fiecare zi/noapte.
Noi am facut ture de dimineata pana seara, fara sa ne lipseasca nimic din ce am lasat (rucsaci mari de 60-70l, saci de dormit, echipament de gatit, mancare, cateva haine, power bank-uri si alte cabluri/electronice minimale). E adevarat, ca sacii de dormit erau vechi de vreo 7, 8 ani. Acum probabil ca m-as gandi mai mult inainte de a-l lasa pe asta nou.

Pe de alta parte, nu mai stiu daca vara trecuta sau acum doua veri circula informatia (neverificata la sange de mine) despre un turist strain ramas fara bocanci la refugiul Caltun.

Miercuri, 29 iulie 2020 - 11:33

cipanul
cipanul

raluca - tocmi am fost la Bucura (20-22 iulie). Am lasat cortul o zi intreaga cat am fost in ture (vf. Peleaaga si turul lacurilor) nesupravegheat. nu am avut probleme. Cat am stat acolo singura problema au fost caii - erau liberi iar noaptea alergau printre corturi, in ultima seara a fost cel mai rau - un cort, desi era amplasat in zona unei "cazamate" a fost lovit - locatarii nu au avut de suferit si nici cortul nu a suferit avarii.
PS: in zona lacului isi are tabara o vulpe - cat am stat acolo a vizitat un cort in timpul noptii si a furat toata mancarea - era lasata afara, langa cort.
Tura senina!
Mesaj modificat de autor!

Miercuri, 29 iulie 2020 - 09:54

yo6ial
yo6ial
Coarda

Cum dorești...
Am intenționat doar să fiu de ajutor. Exact datele cazurilor în care unii și alții s-au plâns public de lipsa lucrurilor nu mi le mai amintesc dar au fost perioade în care astfel de plângeri deveniseră aproape plictisitoare.
Lunile iulie-septembrie fiind vârful.

Și nu toată lumea plânge public de furturile de echipament sau alte bunuri din zonele clasice de campare. Uneori am auzit (nu citit) doar remarci resemnate cu privire la subiect.

Hoții de carieră sau oportuniști nu au dispărut dacă de câteva luni n-au mai dispărut chestii. Nu uita că s-au întors mulți din vest, cu ocazia covidului și impedimentelor în mișcare.

Da, în mod activ încerc să descurajez această practică.
Nu că nu mi s-ar părea în regulă sau normală ci doar pentru că am interacționat cu toate felurile de oameni în ultimii 37 de ani. Și pe munte i-am regăsit, de asemenea, pe toți, de toate meseriile și înclinațiile.

P.S. @dxxx: cum ți-am răspuns și în particular, nu contest și nu discut deciziile administratorilor, indiferent de viziunile sau pprerile privitoare la politici. Regulile casei sunt regulile casei și am fost de acord cu ele la înscrierea pe site.

Cărări cu soare și inventar complet la dus și întors. Carpati.org

Marți, 28 iulie 2020 - 20:54

raluca_cladoveanu
raluca_clado..
Busola

@yo6ial - intrebarea mea a fost daca a auzit cineva de cazuri recente de furt, nu am cerut niciun fel de recomandare de la nimeni. Este destul de deranjant ca pe acest forum, aproape indiferent de topic, sa raspunda aceleasi persoane, cu mesaje aproape vesnic moralizatoare. Cred ca, daca cineva doreste musai sa ofere un raspuns (desi fara a raspunde, de fapt, solicitarii mele), poate formula un raspuns care sa nu sune a "cat de proasta sa fii sa vrei sa-ti lasi bulendrele nesupravegheate". Chiar daca, sa zicem, as fi proasta.

Ar fi frumos si constructiv ca toti sa invatam sa ne formulam raspunsurile / comentariile mai cu tact si poate nu s-ar mai declansa "crize de ego" la nimeni.

Da, poate ca am fost norocoasa in 2009, desi am fost sute de corturi de norocosi atunci si nu numai.

In fine, as vrea ca acest topic sa fie considerat inchis.

Marți, 28 iulie 2020 - 20:35

yo6ial
yo6ial
Coarda

Indiferent de munte, nicăieri pe planetă, nu aș putea recomanda nimănui, vreodată, să-și lase lucrurile și să plece decât dacă nu-i mai sunt de trebuință. Și nici atunci că s-ar numi "depozitare de deșeuri"

De la ciobani, țigani, turiști blindați de goretex-uri la urși, cai, măgari, oi, capre, oricare poate trece pe lângă lucrurile tale și să zică că-i sunt mai de trebuință decât ție.

Am cunoscut oameni, am și rude, bolnavi de cleptomanie. Nu înțeleg diferența dintre "al meu" și "nu-i al meu".
Există oameni, ce-i vezi că-s îmbrăcați la patru ace, ce umblă pe coclauri cu scopul de a-și completa colecțiile și oameni ce se... bucură de oportunitate.

Un animal nu l-aș putea blama, că-i miroase a mâncare sau doar se încurcă în sforile cortului.

Poți lăsa pe cineva de strajă? Ok. Altfel... niciodată să nu aștepți să-ți mai găsești ce ai lăsat ne supravegeat.
Știu că-i mai comod fără bagaj dar nimeni nu-i obligat să se bată cu tâlharii pentru lucrul tău, poliția pe munți e rara avis sau decorativă, și nu în ultimul rând: în pădure e ca-n codru.

Eu zic că-n 2009 ai avut noroc.

Marți, 28 iulie 2020 - 14:10

raluca_cladoveanu
raluca_clado..
Busola

Salutare!

Vara aceasta as vrea sa campez pentru cateva zile la Lacul Bucura. Ultima data cand am fost in zona, in 2009, am lasat cortul, salteaua, sacul de dormit si tot restul echipamentului in cort si am facut drumetii de o zi cu rucsac mic.

Acum am retineri in a mai face acelasi lucru. Deh, mi-am luat si eu echipament mai bun, am mai dat piept cu viata Carpati.org

Intrebarea mea este daca a auzit cineva de eventuale furturi de echipament din zona de campare anul asta sau anul trecut.

Multumesc!

Luni, 27 iulie 2020 - 20:51

Afisari: 640

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,9422 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2020) www.carpati.org