Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Martie 2021
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Aprilie 2021
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Harti / Documentatie Alte variante de harti in afara colectiei Muntii nostri (16)

hugbear
hugbear

Bună ziua. Nu știu dacă subiectul mai e de actualitate, dar ca alternativă la hărțile din hârtie mi s-a părut util Caltopo (https://caltopo.com) unde se pot crea, descărca și printa hărți de lucru.

Interfața nu e foarte prietenoasă dar efortul inițial zic eu că merită. Cu un cont free se pot descărca PDF-uri de până la 5 pagini în format A4 pentru fiecare hartă creată. Rezoluția pentru varianta free e cam mică (doar 200dpi) dar utilizabilă. Avantajul e că se pot printa oricâte exemplare (de exemplu unul de lucru și unul de rezervă).

Pentru hărțile descărcate se poate selecta atât scara cât și includerea unei grile UTM kilometrice. (Hărțile de la Munții Noștri pe de o parte folosesc scări non-standard iar pe de alta caroiajul kilometric are dimensiuni prea mari, ceea ce-l face inutilizabil cu „riglele” de pe marginea busolelor, care de obicei nu depășesc 5cm)

La crearea traseelor este de mare ajutor funcția „autosnap” pe rutele existente, dar se pot defini manual și trasee în zone nemarcate. De asemenea, traseele se pot „rupe” în bucăți, de exemplu, zilnice. Pentru orice „bucată” creată se poate descărca profilul de altitudine.

Există și o aplicație de mobil dar se pare că e încă în variantă (foarte) beta, și asta se vede... În plus, cu cont free nu se pot descărca hărțile pentru utilizarea offline.

Pentru că nu știu dacă se pot atașa fișiere aici, am pus pe Google Drive câteva exemple cu ce se poate obține folosind ca base-layers „TF Outdoors” și „Terrain Shading”: https://drive.google.com/drive/folders/1ZIRZksF9yPMuBfYIFmFQcVVmGTaNC75z?usp=sharing

Joi, 21 ianuarie 2021 - 12:47

midan
midan
Rucsac

Acum câteva luni aplicația de la Zenithmaps era disponibilă și o am instalata, hărțile sunt disponibile în continuare, din aplicație. Vreo zece în total.

Varianta de la mine din telefon e din 20 martie 2020, eu am instalat-o prin vară.

Ce scrie la whats new:"Fix track logging for Android 9.
Unfortunately due to Google Play restrictions we had to remove SMS share location. If you think this feature is important for you please let us know in order to find a solution"
Sper să revină cu o variantă nou curând.

Ca "supliment" folosesc Viewranger, care știe să salveze offline hărțile.

Cred că mai dau o tură și prin Locus, mi s-a părut interesant acum câțiva ani dar am rămas cu Viewranger. Să văd ce mai e nou.. .

Sâmbătă, 9 ianuarie 2021 - 15:43

jimb
jimb

Zenith aratau bine, erau amanuntite si se miscau mai repede decata varianta veche de Muntii Nostri, insa hartile erau foarte putine.
Acum ceva timp am vrut sa verific daca au harti noi, insa retrasesera complet aplicatia pentru mobil. In continuare e indisponibila:
https://www.zenithmaps.com/zenithmobile

Mie versiunea noua de MN (acum mult imbunatatita fata de releas-ul schiop si incomplet cu care iesisera in 2019), dublata de Locus Map, imi asigura satisfactii complete.

Vineri, 8 ianuarie 2021 - 18:55

midan
midan
Rucsac

Pentru mobil ar mai fi Zenithmaps cu hărțile pe hârtie corespunzătoare https:// www.zenithmaps.com/

Și aplicatia Munții Noștri permite descărcarea de hărți offline cât și trasee, nu e chiar prima opțiune din meniu dar e acolo

Joi, 7 ianuarie 2021 - 19:27

perseon
perseon

Confirm ca se pot salva hartile offline in ViewRanger.
Multam pentru pont, Cristi!

Marți, 29 decembrie 2020 - 23:14

titus1960
titus1960

Hartile mari vandute in magazine nu prea sunt bune pe munte, mai ales in conditii meteo defavorabile (vant, ploaie, etc), plus dezavantajul mentionat de tine.

Iar o copie a unei harti pe hartie asa cum a sugerat xoreax, e si ea oricand binevenita. Eu le fac de obicei pe A4 si daca e cazul fac mai multe foi care se suprapun usor.

O previzualizare a traseului pe Google Earth e si ea buna. Tot acolo poti sa-ti planifici si trasee nemarcate, fiindca ai pana si potecile din zonele despadurite, drumurile de caruta (vizibile cat de cat chiar si in zone impadurite), salase, etc. Atata doar ca trebuie tinut cont ca imaginile nu sunt in timp real, unele pot avea ani buni vechime (valabil si pentru harti la o adica). In zonele de abrupt GE nu e prea folositor dar tot iti poti face o idee. Poti pune un track GPS luat de pe net sau iti poti face propriul track si vezi diferentele de nivel, lungimea, etc Waypointuri/POI (izvoare, adaposturi, bifurcatii, etc), luate de pe alte trackuri sau stabilite de tine in GE sunt si ele utile.

@perseon Dupa parerea mea, daca nu poti avea hartile offline aplicatia e aproape inutilizabila in munti, unde poti intalni frecvent zone fara semnal. Eu unul folosesc Oruxmap care cu o mica smecherie ce o poti gasi pe site-ul bandarosie poate descarca offline si harti satelitare, pe langa osm si alte cateva formate. Zona si rezolutia o alegi tu. Poti incarca si salva trackuri, etc.

Marți, 29 decembrie 2020 - 22:57

cristi.iliescu
cristi.ilies..
Busola

O singură observație: cu ViewRanger se pot salva hărți pentru utilizarea off-line. Am verificat acum, opțiunea se numește Save for offline use. Știu că "pe vremuri" descărcam hărțile în telefon, între timp s-a mai schimbat și versiunea aplicației. În orice caz, sunt utile fiindcă îți arată curbele de nivel, poziționarea și traseele (dacă există).

Marți, 29 decembrie 2020 - 22:42

vestale
vestale

Locusul eu il folosesc de cand am trecut la Android (de la windows mobile), fiind unul de principalele motive atunci.
Nu omoara bateria, chiar si in modul inregistrare traseu, poti face planifica/fac un traseu nou direct in el, cand suntem nevoit sa schimb planul de acasa.
Hartile vectoriale am gasit pentru el cam pentru toate zonele in care am ajuns.

Marți, 29 decembrie 2020 - 22:42

jimb
jimb

Nici Locus Map (chiar si free) nu poate fi ignorat.
Mai ales ca ofera posibilitatea utilizarii offline (spre deosebire de ViewRanger) si posibilitatea de inregistrare si salvare track-uri (spre deosebire de Muntii Nostri). In plus, acopera zone care lipsesc din MN (cum ar fi Buila).

Marți, 29 decembrie 2020 - 21:07

perseon
perseon

ViewRanger - versiunea free mi se pare cel mai profi soft de android. Apreciez cel mai mult existenta mai multor harti interschimbabile, inclusiv cea satelitara. Harta implicita are curbe de nivel si tipuri de vegetatie. Astea imi permit sa aproximez destul de bine gradul de dificultate, mai ales atunci cand marcajul este insuficient si trebuie sa improvizez. De asemenea vine cu busola si un utilitar de masurare a distantelor intre puncte. Este de departe cam cel mai bun soft gratuit. Versiunea platata aduce multe imbunatatiri dar nu m-a convins intr-atat incat sa o cumpar.
La partile rele pot zice lipsa unor harti offline si faptul ca hartile nu sunt vectoriale.

OsmAnd si maps.me sunt si ele destul de ok le folosesc mai mult in completarea ViewRanger, decat ca soft principal. Ma mai folosesc de un ceas care are pulsoximetru si barometru. Si mereu am un un powerpack in caz ca se descarca prea rau.

Despre aplicatiile din appStore nu stiu ce sa spun ca nu folosesc.
Mesaj modificat de autor!

Miercuri, 23 decembrie 2020 - 21:04

xoreax
xoreax
Coarda

Da, hartile se strica, e normal.
Am cumparat si eu harta Calimanilor de la MN pentru ca la momentul respectiv inca nu aparuse online si intr-adevar, are ceva rupturi din cauza deschiderilor repetate - si chiar am grija cand umblu cu ea.

Dar cat timp ai varianta digitala la dispozitie, lucrul asta n-ar trebui sa fie o problema reala.

Chiar daca esti unul dintre cei care considera ca nimic nu se compara cu o harta tiparita, iti printezi portiunile care te intereseaza in tura respectiva. Ai harta in format digitial la rezolutie maxima, tu decizi nivelul de zoom.

Ca tot veni vorba, mie mi se pare mult mai eficient sa folosesc track-urile gps ale traseelor de pe harta (cele de la MN au track-urile disponibile pe site). Acasa le pun in Google Earth pentru a-mi face o privire de ansamblu iar in tura le incarc in OsmAnd pentru a determina cu precizie unde ma aflu.

Joi, 3 mai 2018 - 08:10

alek
alek

Din ce se gasesc in magazine astea Muntii Nostri mi se par cele mai rezistente. Eu am un scoci mat pe care il lipesc la indoituri, nici nu se vede. O varianta ar fi infoliatul cu o folie mai subtire, rezista si la apa cat de cat.
Mesaj modificat de autor!

Miercuri, 2 mai 2018 - 15:52

grumi
grumi

Experienta mea pe munte este mica deci poate gresesc. Nu mi se pare normal sa imi fie frica sa ating harta pentru ca se rupe . Am trimis un mesaj referitor la problema si raspunsul lor a fost : " Evident ca orice hartie in timp se uzeaza… dar nu atat de rapid, iar colturile se rup doar din neatentie. " . Pacat ca nu sunt din cluj sa le arat despre ce vorbesc.

Miercuri, 2 mai 2018 - 14:32

vestale
vestale

@grumi Eu am pus banda lata de scoci transparent pe muchiile unde se indoaie pe hartile care le folosesc mai des, 2 sau 3 le-am "bandajat" complet. Dar trebuie ceva rabdare si atentie.
Am un amic, care isi scaneaza la rezolutie mare hartile cumparate si pentru zonele de interes isi listeaza pe A4/A3 color si foliaza. Obtine astfel harti mult mai practice si rezistente, chiar daca nu sunt complete. Dar sunt suficiente pentru turele de 1-2 zile
@Victor Si la telefon poti sa ii rupi un colt si atunci plangi mai mult Carpati.org

Miercuri, 2 mai 2018 - 14:16

victoranica
victoranica
Coarda

ai varianta aplicatiei pentru telefon, se pot accesa si offline daca le ai descarcate in telefon si sigur nu ii rupi colturile Carpati.org

Miercuri, 2 mai 2018 - 14:05

grumi
grumi

Buna ziua . Imi cer iertare daca mai exista topic cu tema asta ( eu nu am gasit ). Dupa cum am scris in titlu , exista alte variante? Am cumparat doua harti din colectia mai sus amintita si dupa ce le-am deschis de cateva ori cu grija acasa au inceput sa se rupa la colturile unde se impatureste si informatiile se sterg . Nu vreau sa ma gandesc cum e la graba si pe vant . Multumesc

Miercuri, 2 mai 2018 - 14:00

Afisari: 1,869

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0675 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org