Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Mai 2021
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Iunie 2021
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Vremea
Varful Mare
Muntii Gurghiu

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Fotografii Tehnici moderne de fotografie (3)

odin
odin
Rucsac

Tehnica HDR mie nu imi face placere la peisaj, natura. In schimb da foarte bine la alte subiecte "abstracte" gen monumente, cladiri si obiecte parasite. Dintr-o poza cam gresita din start, se poate transforma in ceva dragut, folosind tehnica asta.

Joi, 24 februarie 2011 - 00:01

cipicernat
cipicernat
(admin)

Carpati.org Nu cunosc fotografiile cu pricina dar HDR-ul este, in general, o tehnica destul de "barbara" (in sensul ca imprima un efect destul de suprarealist in ceea ce priveste culorile si atmosfera fotografiei). Asta nu inseamna ca nu imi aduc aminte de o fotografie a lui Savcoco ce a avut succes (e drept, unul destul de controversat) intre membrii carpati.org (membrii de la vremea aceea, pentru ca exemplul este destul de vechi).

Urmarind, in ultima vreme, destui fotografi de peisaj "cu nume" (si nu ma refer aici doar la cei deja arhicunoscuti din spatiul destul de sarac al fotografei romanesti de profil ci, mai ales, la nume mari din spatiul "vestic"), as zice ca toti folosesc tehnica layerelor diferit expuse, dar in general se limiteaza la folosirea unor masti care sa lase "la vedere" doar acele zone ale fiecarui layer corect expus, obtinand, in final, o fotografie corect expusa.

Rezultatul este de cele mai multe ori mult mai spectaculos si, in orice caz, mai potrivit fotografiei de natura decat rezultatele HDR-ul "clasic", ale suprasaturarii si ale mastilor blurate aplicate "de amorul artei".

Dincolo de aceste considerente, daca imi aduc aminte bine, in regulament a fost - destul de mult timp - prevazuta in clar interdictia utilizarii HDR-ului.

Miercuri, 23 februarie 2011 - 23:54

florinangelescu
florinangele..
Busola

Salutare,

Dedic acest post mai ales celui ce mi-a sters niste poze din galerie si m-a convins sa nu mai imi bat capul cu astfel de lucruri.
Pozele mele nu erau prelucrate excesiv. Te rog sa citesti despre HDR.

http://en.wikipedia.org/wiki/High-dynamic-range_imaging

Numai bine!

Miercuri, 23 februarie 2011 - 22:33

Afisari: 3,195

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0770 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org