Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Februarie 2021
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

Martie 2021
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#36  Inapoi 1 2 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Fotografii Redimensionare fotografii (36)

cipicernat
cipicernat
(admin)

Din cate imi aduc aminte, nu era implementata o astfel de functionalitate.

Vineri, 8 ianuarie 2021 - 15:56

victoranica
victoranica
Coarda

Salut, am o intrebare pentru admini:

pozele incarcate pentru jurnale pot fi sterse de catre utilizator ? Ma refer la cele mici (< 200 kb). Mi-ar placea sa fac curat prin ele si nu vad nicio varianta de stergere.

Daca m-ar putea ajuta cineva ar fi super.

Multumesc !

Vineri, 8 ianuarie 2021 - 13:33

miparv
miparv
Rucsac

ACDSEE are avantajul ca poti redimensiona rezolutia in functie de ce marime a fisierului vrei sa-ti iasa.

Duminică, 6 martie 2016 - 10:20

john_tukey
john_tukey

Salut,

Am raportat problema asta in urma cu ceva timp, insa nu am primit un raspuns deocamdata:
http://www.carpati.org/forum/asistenta_tehnica-1/imbunatatirea_calitatii_imaginilor-3
963/1/

Pana la o eventuala rezolvare din partea echipei de dezvoltare, poti incerca urmatorul lucru:
inainte de incarcarea lor pe site, prelucreaza fotografiile offline prin aplicarea unui filtru lowpass, mentinand in acelasi timp rezolutia originala. Obtii practic o fotografie incetosata, pe care un algoritm naiv de redimensionare genereaza mai putine artefacte.

Sâmbătă, 5 martie 2016 - 21:44

victoranica
victoranica
Coarda

Blogul meu era dedicat filmelor de o oarecare esenta. Folosesc imperfectul pentru ca, de o buna bucata de vreme, blogului nu i-am mai acordat atentia cuvenita.

Probabil o sa urc o parte din fotografii pe picasa. Probabil. Ce pot spune de pe acum este ca pe ele nu va sta scris niciun copyright. Daca o sa ajung vreodata in viata asta la un nivel decent in fotografie, poate o sa iau in considerare. Cata vreme sunt doar un prapadit de incepator, fotografiile pe care le voi face (cred ca le pot zice si poze fara sa se supere nimeni) sunt libere a fi folosite de oricine are chef. Nu am de gand sa-mi fac pagina Victor Anica photography si alte damblale de gen. Daca pot sa cresc, voi creste si atat. E plina tara asta de pozaci de tot soiul, care mai de care mai talentati. Eu imi vad de drumul meu deocamdata.

In rest, ce e pe blog e original in sensul ca e scris de mine fara sa fi reprodus de nicaieri nimic. Daca cineva crede de cuviinta sa ia ce e pe acolo, iarasi, nu am pus niciun copyright si nicio interdictie si nu cer bani pe nimic Carpati.org

Multumesc pentru amabilitate, deocamdata o sa ma rezum la ce am, dar apreciez gestul ! J
Mesaj modificat de autor!

Sâmbătă, 5 martie 2016 - 03:16

robertl
robertl

@Victoranica, Domeniul fotografiei este..imens..vast...daca doresti sa aprofundezi ( si ma gandesc ca acesta este scopul, din moment ce ti-ai achizitionat un Dslr) trebuie sa "ciupesti" putin mai mult..
Programele recomandate de ceilalti sunt mai mult decat acceptabile pentru ce iti trebuie tie..(momentan)

Photoshop CS6 Bible-ul este un bun inceput pentru a intelege "puterea" unui soft ca PS-ul, totusi ar fi mai indicat sa inveti Lightroom-ul.

PS: am pomenit si de licenta pentru ca am observat ca ai un blog.. acel continut este protejat automat de legea drepturilor de autor Carpati.org, nu am intrat sa vad dsp ce este vorba..insa cand vor aparea si fotografii si probabil vei pune lozinca cu "este interzisa.... fara acordul autorului"..e cam... nu prea "pusca" sper ca ai inteles unde batCarpati.org

Si eu sunt roman Carpati.org ideea este ca respect munca altora indiferent daca e vb de text grafica, muzica sau.. software si astept acelasi lucru si cand vine vorba de munca mea... in cazul softurilor "free" autorul isi da acordul pentru ca ele sa poata fi folosite gratuit..in cazul celorlalte...ele trebuiesc licentiate.. regula care se aplica si in cazul continutul de pe blogul tau Carpati.org

Stai linistit, nu esti singurul.. doar ca tu esti sincer Carpati.org

Daca este cazul si ai nevoie de ceva te pot ajuta cu placere ( ma refer la plugin-uri, filtre, etc.. am licente pentru 5-10 useri si am folosit doar vreo 3-4 deci..)

Mult succes si lumina buna!

Sâmbătă, 5 martie 2016 - 02:22

victoranica
victoranica
Coarda

Andrei, Cristian, multumesc . Cu IrfanView mi-amintesc ca am lucrat la primele jurnale postate aici. Aveam de redimensionat cateva zeci de imagini si am folosit batch mode ul ca sa rezolv lucrul rapid. Si cu FastStone Resizer am lucrat, de fapt inca il mai am instalat pe laptopul de casa. Multumesc ca mi-ati reamintit de ele, chiar uitasem de aceste alternative.

Robertl: Am Photoshop cu licenta, nu am platit insa pentru ea, ca un roman adevarat ce sunt Carpati.org (si acum ma rog sa nu intre careva sa inceapa o polemica pe tema asta si de ce nu e bine sa faceti ca mine, pentru ca nu o sa continui threadul Carpati.org )

In legatura cu aparatul si folositul, am un Nikon D3300 cu obiectiv AF-S 18-105, am una bucata Guide to Digital Photography de David Busch, scris fix pentru acest tip de aparat, si am mai tras jos un Photoshop CS6 Bible. Si pe marginea cartilor / manualelor de fotografie utile unui incepator ar fi o discutie paralela..

Da, sunt novice, stiu ca fotograful bla bla si nu altceva, o sa incerc sa ciupesc pe cat posibil Carpati.org

Va multumesc la toti trei pentru sugestii ! Carpati.org

Sâmbătă, 5 martie 2016 - 00:41

vtcris
vtcris

Din aceeași categorie cu Irfanview-ul: FastStone Image Viewer (care include funcționalitatea de resize, disponibilă și separat în FastStone Photo Resizer).
http://www.faststone.org/

Vineri, 4 martie 2016 - 21:41

baumwolle
baumwolle
(admin)

Pentru redimensionări rapide și gratuite, recomand http://www.irfanview.com/ .

Vineri, 4 martie 2016 - 16:44

robertl
robertl

@victoranica , Nu stiu cat merita o licenta PS intr-o situatie de genul..( merg pe ideea ca ai softul licentiat Carpati.org ) totusi, diferitele "softutele" cu licenta free gen CC, GNU, OSI, GPL, FSF etc... nu ofera performantele unui soft puternic gen PS, LR, AE, AF etc..

Un aparat are propriile lui limitari, totusi cu un obiectiv bun se pot obtine performante acceptabile...sa nu uiti ca nu aparatul iti face fotografia.. ci tu..prin modul in care sti sa-l folosesti.. bun..

Daca ai PS-ul atunci intra la Image/Image size ( mereu sa lucrezi pe dimensiunile in pixeli) introdu valorile dorite, bifeaza scale styles, constrain proportion, resample image, selecteaza Bicubic Sharper ( best for reduction) si OK

Cam asta este cea mai simpla metoda in PS, mai sunt si altele dar nu este cazul acum..

Pentru a salva imaginea, Save As si selecteaza jpeg ( ajunge momentan profilul de culoare etc, nu sunt necesare pentru ce iti trebuie tie.. banuiesc ca nu ai un monitor calibrat)

PS: un fotograf face INTODEAUNA fotografii nu poze...... doar modelul ( muntele, capra, varza, omul, etc, din fata obiectivului, "sta" la pozat si produce poze Carpati.org Carpati.org

Mult succes si lumina buna!

Vineri, 4 martie 2016 - 16:22

victoranica
victoranica
Coarda

Salut,

Pentru ca recent mi-am cumparat un DSLR de Doamne-ajuta, observ, oarecum de asteptat, o calitate destul de inferioara a pozelor urcate pe site, asta din cauza resize-ului.

Am incercat variante de resize online, cu imageresize.org/ , www.picresize.com/ sau https://www.lunapic.com/ , cel mai bun din cele trei mi s-a parut picresize insa tind sa cred ca exista si variante mai ok. Am si Photoshopul instalat insa nu am apucat sa il aprofundez prea mult.

Am citit postarile colegilor, vad ca totusi ultima dateaza abia din 2013, poate intre timp s-au mai facut progrese si in directia asta. Astept cu interes recomandari bune Carpati.org

Victor

Vineri, 4 martie 2016 - 15:25

yo6ial
yo6ial
Coarda

Vă ofer și eu câteva nume pentru programe de redimensionat și alte feluri de procesare fotografii digitale, de nivel mediu sau avansat, după fiecare:

G.I.M.P http://www.gimp.org - îl folosesc pentru tot ce înseamnă post-procesare foto.
ImageMagic http://www.imagemagick.org/script/index.php - îl folosesc pentru conversii și redimensionări când am nevoie să lucrez cu sute de poze și să le aduc pe toate la aceeași rezoluție.
DigiKam și ShowFoto (Suita KDE) http://www.digikam.org/node/326 - Dacă am de lucru cu RAW-uri sau vreau să le organizez/administrez.

O să scriu un mic articol despre Gimp ”Procesare Foto pentru oameni săraci dar cinstiți” zilele astea. Carpati.org

Joi, 23 mai 2013 - 11:00

vasile.popescu
vasile.popes..
Caraba

Strict pentru redimensionare, folosesc Pixresizer
( http://bluefive.pair.com/pixresizer.htm )

Este foarte simplu de folosit. Alegi sa lucrezi cu o imagine sau mai multe, caz in care alegi folderul sursa si cel destinatie, latura cea mai mare a imaginilor, si tipul de compresie.

Joi, 23 mai 2013 - 09:54

mirciuca47
mirciuca47

multumesc frumos pentru ajutor am reusit sa redimensionez pozele dupa sfaturile lui alex_buru

Miercuri, 22 mai 2013 - 18:38

odin
odin
Rucsac

Poate ca s-a auzit de Acdsee ca fiind prost, dar eu il folosesc mereu, in combinatie cu Photofiltre. Depinde de poza, ce vreau de la ea. Pe scurt, fac 2 copii ale pozelor pe care le lucrez separat, apoi le compar. Acolo vad daca ce am vrut sa scot in evidenta cu fiecare soft e ce imi doresc. Vad rezultatele apoi "prepar" poza finala ( a treia copie) lucrand cand cu un soft, cand cu celalalt pana cred eu ca imi place mie.

Despre redimensionare: lucrez cu Acdsee. Mi se pare mai simplu.
Am mai spus, calitatea pozei depinde de cativa factori, care s-au mai discutat aprins. Sa ai ce fotografia, conditiile de lumina, ochiul si experienta, aparatul foto si softul de prelucrare.
De multe ori mi se pare si mie ca pe site, calitatea pozei (la unele) e mult scazuta fata de ce vad la mine pe monitor cand deschid folderul.
Ce o fi de vina, nu stiu...cateodata pozele mi se par "crapate",
"creponate", "sterse". O fi culoarea de fundal a site-ului "de vina" caci pozele care sunt facute pe ceata, fara soare ies groaznice si deseori cu note mici iar cele pe cer senin ies fenomenale si avantajate din punctul asta de vedere.

Nu doresc sa supar pe nimeni, e o parere a unui incepator in domeniul fotografiei digitale.

Miercuri, 28 ianuarie 2009 - 19:27

alex_buru
alex_buru
Caraba

Salut!
Eu recomand FastStone Photo Resizer. Poti sa redimensionezi mai multe fotografii deodata si e foarte rapid. E extrem de folositor mai ales la jurnale. Se poate downloada free si de pe internet( doar cautati prin google numele soft-ului).

Miercuri, 28 ianuarie 2009 - 18:44

crissie
crissie

Cipi,merci pt sfat..precum vezi,mi-a fost de ajutor.Sper ca asta va fi inceputul unei frumoase prietenii!

Miercuri, 28 ianuarie 2009 - 17:42

cipicernat
cipicernat
(admin)

Cand ajungi la save as o sa gasesti in partea de jos a ferestrei un drop down precedat de "Save as type".

Click pe el si alegi Jpg/Jpeg format.

Miercuri, 28 ianuarie 2009 - 17:27

crissie
crissie

Buna!Sunt si eu noua pe aici...si noua si in ale computerului...asa ca ajutati-ma sa capat si eu o ''imagine''pt profil.Am incercat sa redimensionez poza cu irfan asa cum ati spus voi aici,dar imi transforma poza din jpeg in bitmap,si nu o pot incarca pe site...iar cu Paint zice ca nu poate finaliza ce i-am dat eu sa faca..adica redimensionarea.Heeelllpppp!!!

Miercuri, 28 ianuarie 2009 - 17:14

darkhriss
darkhriss
Coarda

Vrand sa pun niste fotografii pe site, am cautat pe google despre redimensionare, si primul rezultat a fost...carpati.org ( cred ca e o conspiratie...). Oricum, eu cand redimensionez pozele, fac exact cum a zis mike. Arata perfect dupa ce termin, dar de multe ori groaznic dupa ce le pun pe site. E din cauza ca scad calitatea? Daca da, cum sa fac sa las calitatea asa cum e, dar sa nu intreaca dimensiunea impusa?

Sâmbătă, 5 iulie 2008 - 05:28

Afisari: 4,779

#36  Inapoi 1 2 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0647 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org