Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Martie 2021
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Aprilie 2021
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#25  Inapoi 1 2 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Fotografii Criterii pentru galeria carpati.org (25)

dan_22pd
dan_22pd
Busola

eu cred ca daca cinerva ar vrea neaparat sa ii fie "afisate" pozele pe prima pagina, ar face bine sa si le expuna in cadrul unei galerii de arta, sau ceva de acest gen. restul sunt doar egoisme

Duminic„, 24 iulie 2011 - 11:37

cipicernat
cipicernat
(admin)

Prima fotografie este galeria Carpati.org pentru ca, pana la un moment dat, nu existau doua galerii diferite.

Odata separarea celor doua galerii, toate fotografiile din galeria initiala au trecut, automat, in galeria .org (asta daca nu cumva din prea multa plictiseala a trecut vreun admin si a notat in spate cateva mii de poze).

Comparatii se pot gasi, dar aceasta de fata nu isi are rostul. Carpati.org

Joi, 9 decembrie 2010 - 22:45

vercingetorix
vercingetori..
Caraba

ce sa mai vorbim ! buna comparatia ! bine aleasa !

Joi, 9 decembrie 2010 - 22:39

johnie_walker
johnie_walke..
Busola

Ca sa exemplific.

Dintre urmatoarele doua poze - in opinia Dvs. - care ar merita sa faca parte din galeria carpati.org ?
(cu argumente daca se poate)

1) http://www.carpati.org/poze_fotografii/piatra_mare/cele_33_de_trepte_ale_scarii_mari_
din_canionul_7_scari/4788/

sau

2) http://www.carpati.org/poze_fotografii/bucegi/de_pe_baiul_mare_catre_caraiman/69632/

P.S. a)nici una din poze nu-mi apartine mie sau vreunui cunoscut.
b)imi cer scuze anticipat, nu incerc sa aduc vreo ofensa - nici unuia dintre autorii acestor poze (pozele au fost alese strict in scopul comparatiei).

Joi, 9 decembrie 2010 - 22:23

johnie_walker
johnie_walke..
Busola

Adminii care noteaza fotografiile sunt totusi oameni, deci mai mult sau mai putin subiectivi in notele acordate.

Totusi e ciudat sa vezi ca o poza notata relativ bine de useri dispare la un moment dat din galeria carpati.org datorita notelor date de un admin. (mi s-a intamplat si mie)

Pana la urma userii carpati.org ar trebui sa fie "beneficiarii" acestor poze, deci ar trebui sa aiba deasemenea un cuvant de spus asupra pozelor pe care le doresc sau nu in galeria carpati.org...

Joi, 9 decembrie 2010 - 22:06

cosminandrei
cosminandrei..
Busola

radmar, eu m-am lamurit. din punctul meu de vedere, discutia s-a terminat, de ceva vreme.

Joi, 9 decembrie 2010 - 16:15

radmar
radmar
(admin)

@all: mesajele offtopic au fost inactivate. Totodata, va anunt ca nu va fi bine pt cei care continua sa jigneasca si sa foloseasca un arsenal de cuvinte urate si injurii. Presupum ca va puteti exprima parerile tehnice despre subiect si in mod civilizat, fara atacuri la persoana.

Joi, 9 decembrie 2010 - 16:07

florinbalan
florinbalan
Rucsac

De fiecare data cand apare pe aici cate un nemultumit in ceea ce priveste aprecierea pozelor ma intreb de ce nu incearca sa vada cum sunt evaluate aceleasi imagini pe siteurile specializate in arta fotografica.

Joi, 9 decembrie 2010 - 15:33

oanafoca
oanafoca

Recitind mesajul imi dau seama ca pot fi inteleasa gresit. Ideea pe care am vrut sa o transmit a fost aceea ca nu are nimeni nimic cu nimeni si chiar daca a fost cineva nedreptatit vreodata, sunt sigura ca se va repara....si ,daca nu se va intampla, nu e un capat de lume....

Joi, 9 decembrie 2010 - 15:02

oanafoca
oanafoca

Pai nu? Cumva acest site este forul suprem pt acordarea valorii unei fotografii sau film sau altceva? Daca intr-adevar exista o valoare, sigur va fi promovata, aici sau in alta parte, nu? Poate n-am aprofundat eu bine problema, are cineva de castigat ceva daca promoveaza pe x sau pe y? Eu nu cred... Insa cred ca orice lucru bun, la un moment dat, va fi recunoscut.

Joi, 9 decembrie 2010 - 14:42

andrey
andrey
(admin)

@Daniel imi pare rau ca ai inteles gresit mesajul meu mai ales ca in toti anii de cand sunt in comunitate am facut destule lucruri "palpabile", uneori pe buzunarul meu fara ca cineva sa stie, insa cu mare drag pentru a contribui la coeziunea membrilor.

@ Gabriel ai mare dreptate dar cand stiu cat muncesc toti colegii mei atat prin munca voluntara cat si prin suport financiar nu pot sa vad cum cineva care beneficiaza de ceva in mod gratuit vine sa arunce cu noroi atata vreme cat exista un regulament pe care toti suntem obligati sa il respectam daca vrem sa fim aici impreuna.

@cosmin iiti raspund pentru ca asa este politicos:
1- nu cred ca este cazul sa cautam link-uri de la toate contrele pe care le-ai generat in mod voluntar sau involuntar.
2. fotografiile sunt notate de catre admini in functie de timpul lor liber, in general au cel putin 2 note din care se face o medie aritmetica a lor si rezulta o medie daca este peste 5 intra in galerie. De ex daca ai un 4 si un 5 de la doi admini nu intra in galerie fotografia inscrisa de tine. Precizez ca notele utilizatorilor nu au nici un aport aici, adica la intrarea in galerie, ele doar contribuie la clasament in cadrul galeriei.
Sper sa fi inteles toti acum.
3. Daca tot spui ca ai notiuni de fotografie explica ce rol are difractia intr-un articol pentru incepatori in care noi incercam sa aflam care este diafragma cea mai optima in functie de obiectiv, adica la ce diafragma este cel mai bun acel obiectiv, pentru ca in general fiecare categorie de obiective au o diafragma "magica". Lamurit ? Crezi ca avea rost sa arunci cu injurii in acest caz ???

Nu in ultimul rand va doresc lumina buna pe cararile Mariei sale Muntele acolo unde cu toti avem loc !

Joi, 9 decembrie 2010 - 13:50

mihaitzateo
mihaitzateo
Coarda

@Cosmin:
Nu inteleg ce te afecteaza asa tare ca fotografiile tale au fost sau nu introduse in galeria carpati.org e doar parerea a cinci oameni (uneori doi sau trei,ca se intampla mai rar sa noteze toti adminii foto la o fotografie).
Chiar daca ar fi cineva considerat super-mester in fotografie nu mi se pare o tragedie sa iti zica ca o fotografie de a ta e proasta.
Asta e parerea respectivului,nu exista criterii obiective pentru fotografiile care nu sunt gresite din punct de vedere tehnic sa zici ca sunt bune sau nu.

Sa dau un exemplu eu nu vad nimic deosebit in fotografiile lui Ansel Adams de sunt considerate foarte bune de unii .

Joi, 9 decembrie 2010 - 13:49

emilian
emilian

Salut. io ce sa mai zic mi-au lasat una din cinci. Deci mai am de lucru.Trebuie sa merg la scoala.

Joi, 9 decembrie 2010 - 13:38

cosminandrei
cosminandrei..
Busola

@andrey:
1. Te rog frumos sa argumentezi prima ta afirmatie...

2. Spui ca se ia in considerare media notelor administratorilor, varverica spune ca ajunge sa fie o singura nota sub 5 ca sa nu ajunga in galerie. Cum e, pana la urma?

3. Nu gasesc ca ar trebui sa-mi cer scuze pentru referinta la blogul tau, nu cred ca e deloc un atac la persoana (am spus-o si o mai spun, apreciez multe dintre initiativele tale, ex. turele de initiere in foto) dar e o observatie. Nu eu am scris randurile alea si nu eu sunt de vina ca tu nu ai pomenit nicaieri in textul ala cuvantul "difractie"!

@grebe:
- in primul rand al textului scriam ca l-am intrebat personal pe unul dintre ei (primul pe care l-am gasit pe vreo lista);
- ma bucur ca esti "fotograf" (tu stii la ce te-oi referi cu asta) si ca-ti argumentezi vorbele in felul asta.

Joi, 9 decembrie 2010 - 13:23

midan
midan
Rucsac

Venind din partea unui administrator ( prin alte parti se mai zice moderator, dar aici calitatea asta e mai greu de observat ) comentariul de mai jos ma nemultumeste.

Eu percep site-ul asta ca pe o incercare de a creea o cumunitate, daca nu se reuseste a fi o cumunitate putem sa ne luam boceluta si sa lasam mai departe zeii sa traiasca in Olimpul lor ...

Joi, 9 decembrie 2010 - 12:35

andrey
andrey
(admin)

Fara suparare Cosmin de cand ai venit in comunitatea Carpati.org ai cautat sa faci numai discutii, tot mereu ai crezut ca esti nedreptatit bineinteles fara a avea dreptate in acest sens. Nu poti sa ceri socoteala mereu pentru actiunea a 5 administratori de la sectiunea fotografie care fiecare noteaza independent si rezulta o medie, este posibil ca unul sa greseasca insa cand 5 persoane considera ca imaginea inscrisa de tine nu intruneste calitatile de a ajunge in galerie sigur asa este. Iti reamintesc si tie ca nu esti obligat sa postezi imagini aici pe acest portal, o poti face linistit pe blog-urile personale fara ca cineva sa te ingradeasca.
Referitor la partea finala a comentariului tau referitor la mine in care spui "sper ca autorul a mai inteles si el cate una-alta despre optica in anii ce-au trecut de-atunci..." mie sincer imi pare atac la persoana si putina lipsa de buna crestere asa ca ai face bine sa iti ceri scuze in mod public.

Joi, 9 decembrie 2010 - 12:20

mihaitzateo
mihaitzateo
Coarda

Eu am renuntat de mult sa ma mai intreb care sunt criteriile dupa care sunt date note la fotografii sa intre in galerie sau nu.
Exista niste reguli la fotografii care tin de chestii artistice.
Eu neavand aplecari artistice nu prea inteleg regulile astea.

Parerea mea fotografia cu subiect montan ar trebui apreciata dupa alte reguli decat fotografia artistica.
Chestiile astea cu incadrarea si subiectele ales si mai stiu eu ce alte reguli de sunt la fotografia artistica nu prea iti dau mare libertate la ce sa pozezi cand mergi la munte.
Plus ca daca toti pozeaza dupa regulile respective nu mai vezi diversitate la fotografie (s-a si intamplat aci,nu stiu cat de des sa vezi aceeasi cabana/stana/casa singuratica sau acelasi copac in poze de la diferiti autori care poze seamana ca incadrare una cu alta.)

Joi, 9 decembrie 2010 - 12:18

grebe...
grebe...
Busola

Ca ultim comentariu:
Pt. Cosmin: se pare ca esti romanul tipic care este vesnic nevinovat si care mereu este incomodat de alti factori (aburii care se ridica, frigul care te face sa tremuri cu aparatul, condensul de pe lentila foto care provoaca neclaritate etc).
Ti-am spus ce-am avut de spus din perspectiva adminilor foto, nu ma crezi? INTREABA-I PERSONAL si vei primi acelasi raspuns.

Inainte de a fi nesimtit si sa arunci cu cuvinte, documenteaza-te despre persoane cine sunt si ce fac (cu ce se ocupa mai exact) in cazul asta EU - care sunt fotograf si nu poti afirma ca nu stiu ce-i DOF sau mai stiu eu ce aberatii subtile de-a tale.

Exemplul care l-ai gasit legat de poza mea te caracterizeaza pe deplin dupa cum am spus...nu sti sa iei nimic bun, decat ce-i rau si la oameni si la arta. si DA sunt de acord cu calitatea pozei dar si-a primit notarea si e in galeria personala, dar asta nu m-a facut sa ma plang pe forumuri ca vai de mine - nu mi-a fost inteleasa creativitatea de artist.
Daca vroiai sa fi realist, faceai o medie intre fotografiile mele si vedeai cate sunt proaste si cate sunt in galeria carpati cu medii peste 9 si vedeai cu cine stai de vorba (si luai o critica constructiva ca atare).

Asa nu ai facut decat sa te inchizi mai departe in coconul tau de nevinovat pt care altii sunt factorul de decizie care lupta impotriva artistului din tine.
Ar trebui ca adminii foto de pe site sa se retraga si sa dea drumul tuturor sa posteze pozele direct in galeria carpati, umpland astfel site-ul cu mii de poze de rahat.

O zi buna si mult succes in cresterea ta spre orizonturile artei.

Joi, 9 decembrie 2010 - 12:14

snowbest_of
snowbest_of
Cort

@varverica: fara suparare dar eu nu am de unde sa stiu modul de evaluare si notare a adminilor,chiar daca sunt membru de ceva timp.. nu m-am imprietenit cu unul din ei ca sa imi sopteasca secretul Carpati.org
imi cer scuze daca am fost prea rau si indraznet sa spun astea,dar uite ca au ajutat la problema mea..

acum la sfarsitul anului am aflat si eu o chestie fainaCarpati.org

Joi, 9 decembrie 2010 - 11:58

cosminandrei
cosminandrei..
Busola

bun, grebe, bun!

imi place ca esti atent, vorbesti de emotie dar argumentezi fix pe prezentare Carpati.org
- cer, culori, alea, alea, oi fi si tu vreun fan al marelui hartist KR, cine stie ?!
- treimi?! - e bine ca nu le vezi si le intelegi la nivelul ala , de 1/3 cer, 2/3 munte...
- poze miscate, neclare?! iti multumesc dinnou pentru atentie, sigur ai vazut vaporii aia ce se ridicau peste picatura, sigur si sigur pentru tine nu conteaza un USM (sau poate nu stii ce-i ala, sa zicem, doar sharpen) dus in balarii
sa luam un simplu exemplu la nimereala de la tine , o poza dealtfel draguta dar prezentata exagerat:
http://www.carpati.org/poze_fotografii/bihor_-_vladeasa/pictura.../45789/
a se observa ce misto se vad artefactele produse de "ascutirea" exagerata in dreptul copacului din colt sau ce dragut se gradeaza in scarite pantele din fundal Carpati.org
aa, si e bine ca (in cazul pozei cu nr2.) nu prea intelegi nici diferenta dintre profunzime de camp (ce e aia?! dof, in limbajul forumistului comod actual) si claritate/rezolutie a unui obiectiv dar nu-i bai, macar tu nu esti un factor de decizie in chestiunea pe care speram sa o discut, sa dau un exemplu misto (e drept, in sens invers) din sfera aia: http://www.adphoto.eu/2010/02/10/diafragma-magica-a-unui-obiectiv.html
e drept, postarea e veche si sper ca autorul a mai inteles si el cate una-alta despre optica in anii ce-au trecut de-atunci...

Joi, 9 decembrie 2010 - 11:17

Afisari: 4,285

#25  Inapoi 1 2 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,9237 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org