Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Ianuarie 2022
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Februarie 2022
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28

Vremea
Varful Pietrosul
Muntii Calimani

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Fotografii Comprimare automata? (7)

cosminandrei
cosminandrei..
Busola

da , povestea cu spatiile de culoare e oricum cunoscuta. eu unul folosesc sRGB pentru tot ce postez pe net si tiff CMYK pt printuri. probleme legate de redarea culorilor eu nu am avut.

am vazut ca topicul e lung , ma voi uita mai pe indelete poate gasesc si ceva legat strict de ceea ce am intrebat eu . pana la urma , oricum cred ca totul se reduce la codarea de dupa aplicarea watermarkului. presupun ca oricum fotografiile se stocheaza pe server dupa aplicarea watermarkului tot ca jpeg ( nu se foloseste un soft care sa afiseze watermarkul doar ca un overlay) deci in final conteaza codarea finala (la ce calitate se face jpegul care se stocheaza pe server) si practic dimensiunea (in K) la care a fost trimisa poza nu prea are importanta (decat in masura in care calitatea initiala - la care a fost trimisa de user- e mai slaba decat cea la care se stocheaza si atunci evident e cam rau)

Marşi, 23 septembrie 2008 - 13:06

cipicernat
cipicernat
(admin)

Am vorbit cu Ovidiu. A mai raspuns la aceeasi intrebare aici:

http://www.carpati.org/forum/sugestii_si_impresii-11/impresii_site-734/1/

Marşi, 23 septembrie 2008 - 12:48

cosminandrei
cosminandrei..
Busola

ok . astept pana cand apare el .. se poate ca artefactele sa apara dupa recodarea care se face dupa aplicarea watermarkului , uitasem de prezenta lui si cam ce implica asta.

Marşi, 23 septembrie 2008 - 09:14

cipicernat
cipicernat
(admin)

Raspuns de principiu:

400KB

Dimensiunea la care, teoretic, nu se face redimensionare tine de latime: 700px

In toate cazurile se aplica watermark-ul carpati.org - deci se face o prelucrarea automata.

Pentru raspunsuri mai exacte si mai tehnice ar trebui sa iti raspunda Ovidiu, problema este ca el nu este in tara pe moment.

Marşi, 23 septembrie 2008 - 08:23

cosminandrei
cosminandrei..
Busola

odin , nu asta am intrebat.

hai sa nu divagam pentru ca nu prea are rost. stiu bine ce-i ala jpeg , stiu si cum sa-mi aleg chroma subsampling (daca e cazul) , stiu si sa-mi aduc o poza la o dimensiune(in kb)data, stiu cum sa-mi aplic ca lumea un usm dupa redimensionare etc. nu era asta problema.

Marşi, 23 septembrie 2008 - 01:14

odin
odin
Rucsac

nu le comprima. fa cu "resize".
o sa vezi ca iti da in stanga sus 2 dreptunghiuri, ex 2514X1475
dai click pe sageata albastra din dreapta cifrei darta ca ex 1475 si incepe sa scada....apoi dai estimate new file size, cam asa ceva. iti apare cati kb va avea. in continuare scazi sau urci cifra. apoi dai "done" si gata. la inchidere te intreaba daca pastrezi modificarile. dai yes si ramane redimensionata.

Marşi, 23 septembrie 2008 - 00:51

cosminandrei
cosminandrei..
Busola

Am si eu niste nelamuriri :

Care este dimensiunea maxima a unei fotografii - 400KB (Kbytes) sau 400Kb (kbits) ?

si ce se intampla daca o poza depaseste dimensiunea maxima, este respinsa sau este comprimata (recodata jpeg cu o calitate mai mica) ?

toate pozele pe care le-am pus eu pana acum se invart in jurul valorii de 200KB dar am observat ca toate au niste artefacte care spun ca au fost recodate.sincer , sa fiu as prefera sa nu se intample asta . mi se pare mult mai decent sa se dea o limitare clara si sa se accepte pozele sub limita asta si gata. recomprimarea asta strica foarte mult , se poate obtine ceva la calitate superioara rezultatului asteia si la aceeasi dimensiune de stocare.

Marşi, 23 septembrie 2008 - 00:32

Afisari: 1,465

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0553 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org