Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Ianuarie 2022
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Februarie 2022
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28

Vremea
Varful Nemira Mare
Muntii Nemira

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#58  Inapoi 1 2 3 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Fotografii Clasificare fotografii in functie de note (58)

mihai.telemark
mihai.telema..
Rucsac

" Suntem...oameni simpli,..." Mersi, Alex! Mi-ai zis-o Carpati.org

Marți, 18 noiembrie 2008 - 08:28

stefalexe
stefalexe
Busola

Mi-ar plăcea să dăm de muncă altora doar când e musai, și să contribuim fiecare cât mai mult și util. Orice contribuție este recunoscută de sistemul de clasificare a membrilor. Pentru notări și comentarii se acordă doar 1 punct de rank. Mai mult, nu merită, mai puțin, cam la fel.

Clasificarea fotografiilor în funcție de note nu va satisface probabil niciodata pe toți: unii postează doar de plăcere, să arate și altora imagini frumoase sau informative, alții pentru clasamente. Sute de oameni privesc, zeci dau note, câțiva scriu comentarii. Numărul tuturor crește constant, ceea ce ar trebui să ne onoreze pe toți. Oricum, pe carpati.org chiar se interacționeaza puternic!

Caracteristicile tehnice au fost solicitate de membri care vor să-și îmbunătățească tehnica. E o facilitate pe care o folosește cine vrea.

Nu suntem nici galerie pentru fotografi profesioniști, nici spațiu nelimitat de stocare gratuită. Suntem portal pentru montaniarzi, oameni simpli, care împărtășesc aspecte frumoase din colțurile de natură prin care ajung. Clasificările sunt utile pentru a economisi timpul celor prea grăbiți, pentru că evoluția a presupus întotdeauna și ceva competiție, și ca felicitare autorilor.

Și eu prefer cuvinte în locul cifrelor, dar atunci când sunt repetate la infinit cuvinte precum « wow, super, 10 și no comment », devine tristă treaba și cu comentariile. Fotografia e artă, majoritatea suntem profani, iar comentariile puse forțat ar fi scurte și seci, și nu știu cât ar încălzi sufletul autorilor!

Și eu am propus mai demult punctare la pachet: nota + comentariu la poze, dar constrângerile nu au fost salutate niciodată, în timp ce munca de convingere are efecte pozitive în timp. Cine binevoiește să scrie câteva cuvinte, o va face oricum, cine nu vrea deocamdată, probabil nu ar accepta să fie obligat în vreun fel. Cred că ar scădea numarul de note, iar o clasificare onestă trebuie alcătuită din multe pareri, bune sau rele, de profesioniști sau nu, deci nu cred ca e o soluție fericită !

Se ocupă cineva și de cei care abuzează de facilitățile site-ului, cum ar fi notare doar pentru rank sau comentarii inutile ! Important e să ne bucurăm de ce avem, și să îmbunătățim daca trebuie!

Marți, 18 noiembrie 2008 - 06:14

cosminandrei
cosminandrei..
Busola

Poti sa crezi ce poftesti...

Ti se pare o propunere aiurea asta cu existenta unui camp optional ?

In fond , de ce sa nu lasi decizia de a spune sau nu (incl. de a salva sau ba exif-ul in corpul jpegului) ce echipament a folosit?

Marți, 18 noiembrie 2008 - 00:02

octavian67
octavian67
Caraba

Decat ulei pe foc, mai bine niste cerneala in calimara, ca pana la urma cel mai bine au iesit alea scrise cu pana sau cu tocul. E ca-n povestea cu Svea. Carpati.org

Marți, 18 noiembrie 2008 - 00:00

ad078
ad078
(admin)

cred ca nu ai inteles bine ce a vrut sa spuna mihai...
si oricum informtiile despre aparat se iau din exif,asta daca nu le sterge utilizatorul

Luni, 17 noiembrie 2008 - 23:54

cosminandrei
cosminandrei..
Busola

chiar, mihai zice bine ce zice - nu se poate face cumva ca acel camp "aparat" sa fie optional ?

Luni, 17 noiembrie 2008 - 23:48

mihai.telemark
mihai.telema..
Rucsac

Mai pun si eu putin ulei pe foc. Faza cu notele, clasificarea si aparatul folosit e tot atât de importanta precum e indispensabil sa stim daca Eminescu a scris cu un stilou Montblanc sau cu un creion de la Flaro Sibiu. Ca altfel nu putem aprecia creatia.
Carpati.org

Luni, 17 noiembrie 2008 - 22:45

senty
senty
(admin)

Consider ca discutia mai aprinsa a luat o pe cale gresita. Nu am sa mai raspund aici pe la acest ultim mesaj ci pe personala.

Luni, 17 noiembrie 2008 - 22:32

octavian67
octavian67
Caraba

Da, doar ca nu e vorba despre "fiecare cu parerea lui", sau de faptul ca o parere personala supara sau nu pe altcineva. Este vorba despre a jigni pe altcineva, respectiv de a-l face idiot, pentru ca noteaza doar pentru rank, si asta chiar admitand ca e asa.

Luni, 17 noiembrie 2008 - 22:28

senty
senty
(admin)

Revin, caci am dat send la mesaj fara sa termin.
Accept ca cele spuse de mine nu sunt tocmai decente. Da, nu e chiar de bun simt ceea ce am zis.. am utilizat o forumla mai acida. Consider ca unele chestii spuse mai urat au o sansa mai reala de asi atinge scopul.
In concluzie imi mentin parerea, asa cum oricine poate opta pentru parerea lui. Daca deranjeaza, asta e - in multe cazuri adevarul deranjeaza.
Cu asta mi am spus punctul de vedere. Fara a ma duce la pascut (desi am inteles ca e vb de nume nu de activitate - dar ti ai atins scopul), iti urez numai bine si poate vreodata sa ne salutam si pe carari montane nu numai pe cale digitala.
Cu respect - Marius, yo8rku

Luni, 17 noiembrie 2008 - 22:22

senty
senty
(admin)

Octavian... fiecare cu parerea lui. Eu mi mentin parerea indiferent daca supara sau nu. In general persoana mea zice verde-n fatza ce are de zis, fie ca supara sau nu.
Iar cand am zis cele de mai jos... fii sigur ca nu vb numai de dragul de a ma afla in treaba. Cunosc cativa d'astea.... iar daca te uiti mai atent la miile de "interventii" ale unora ai sa vezi ca nu bat campii.

Luni, 17 noiembrie 2008 - 22:15

octavian67
octavian67
Caraba

Pentru Ciobanu (la propriu, nu la figurat), alias senty:
"Sunt destui idioti pe aci care asta au in cap: punctaj cat mai mare; (cine se simte sa mi reproseze)"

Pai uite ca eu iti reprosez, ca nici nu conteaza daca cineva scrie doar ptr. rank sau nu, dar este lamentabil si de maxim prost gust sa faci pe cineva idiot, de fapt nu pe cineva, ci chiar pe mai multi ("Sunt destui idioti pe aci"), doar pentru simplul fapt ca tu crezi ca respectivul posteaza ptr. rank. Si altfel tu ai vrea, zici tu, ca "acele comentarii sa fie decente...". Decente ca asta al tau sau cum?
Hmmm...

Luni, 17 noiembrie 2008 - 21:21

xemax
xemax

Pana la urma cred ca noi discutam despre natura umana si nu despre regulile de pe carpati.org.

Ca simplu privitor vreau sa spun ca admir foarte mult pe cei care au surprins ceva frumos si ne impartasesc si noua asta; o fac fara a cere nimic in schimb si fara sa se planga de faptul ca uneori fotografiile lor nu sunt apreciate - ma inclin in fata lor!

Cat despre problema cu rankul, ea exista doar in mintea unora, pentru mine campul acela nu exista si de fapt am aflat de el foarte tarziu.

In final (in general vorbind): ai surprins ceva frumos, ai pus talentul tau intr-o poza, vrei sa ne-o impartasesti si noua - fa-o! Nu? ... Nu!
Iar daca uni nu pot aprecia talentul tau iarta-i!

Luni, 17 noiembrie 2008 - 21:01

senty
senty
(admin)

notarea aduce mult orgoliu si rautate in sufletul multora. poate ca unora le place competitia... dar nu cred ca se merita sa i dai in cap cuiva pentru ca nu a notat cum trebuie o fotografie. cunosc cateva persoane care au plecat de pe acest site pentru ca nu le au fost acceptate fotografii, alte persoane au inceput sa aiba o activitate mai restransa in ceea ce priveste fotografia tot din aceeasi cauza, migrand catre alte site-uri.
mihai (adminu') are (cum au aproape toti dreptate) legat de calitate in raport cu cantitatea. pana la urma treaba asta e greu de combatut... indiferent de site (portal); pur si simplu si userii adauga foto absolut banale.... dar si adminii accepta banalitati (ce i drept e greu pt cativa oameni sa judece sute de foto si sa zica.. asta da si asta ba).
ceea ce zicea canon5d e ok pana la punctul cu comentariile... iar acele comentarii sa fie decente.. astfel se ajunge la ce zice midan ... "oau, super, fain, frumos". muuuuulte din aceste expresii "incantatoare" provin nu din dorinta de a comenta o fotografie... ci din dorinta de a acumula punctaj pentru rank. Sunt destui idioti pe aci care asta au in cap: punctaj cat mai mare; (cine se simte sa mi reproseze Carpati.org )
Poate ca ar fi cel mai bine pentru inceput sa se scoata acel rank, sau sa fie vizibil numai pentru administratori. Nu e relevanta aceasta contorizare atata timp cat unii dau note numai de 10 si comenteaza cu "fain" numai sa i creasca carabiniera si cortul.
Bun, dupa ce s ar scoate aceasta "contorizare de activitate" cred eu ca o mare majoritate s ar mai potoli. Nu toti dar multi ar renunta.
Numai bine va doresc, si cat mai multe fotografii frumoase vreau sa vad (ca eu nu am cu ce si nici nu prea s pasionat sa fac foto... dar in schimb apreciez [si daca e necesar notez] o fotografie placuta).
cu respect Marius - yo8rku

Luni, 17 noiembrie 2008 - 20:03

midan
midan
Rucsac

mda, si o sa ai 'j de mii de comentari cu "fain", "oau", "super"
Sunt poze care mi-au placut, m-am logat special sa le dau nota pentru ca mi-au placut, pur si simplu.
De ce ar trebui sa explic ca mi-a placut o poza ?
Acolo unde am avut de comentat am comentat.

Luni, 17 noiembrie 2008 - 18:46

canon5d
canon5d

Vad ca in ultimul timp se noteaza foarte mult fotografiile ce sunt in Topul carpati.org si galeria foto carpati.org,dar,se comenteza foarte putin pe marginea fotografiilor notate si asta imi da o stare de disconfort!!
Apreciez foarte multe lucruri de pe acest site unde mi-am facut cativa prieteni buni de cand sunt "membru carpati.org",dar vad ca galeria foto a devenit o competitie pentru unii membri si asta ma dezgusta!
Multe fotografii sunt notate doar pentru a urca in clasamentele carpati.org!!!
Mie unul mi-ar placea ca nici o fotografie sa nu poata fi notata de un membru carpati.org daca mai intai nu a facut un coment despre ceea ce-i place sau nu-i place la acea fotografie si sper ca acest lucru sa se rezolve cat de curand!
Sa vedem atunci cam cate notari vor avea fotografiile ce ajung in "topul lunar" si in "topul carpati.org"!!!
Daca tot se pune asa de mare accent pe aceasta galerie foto unde se posteaza uneori si peste o suta de fotografii zilnic haideti sa facem cateva schimbari si sa facem comentarii la fotografiile ce dorim sa le notam si sa invatam cate ceva din asta!!!
Uneori chiar ma gandesc sa-mi sterg contul de pe acest site!Postez fotografii si pe alte site-uri din strainatate,dar comentariile se fac pe marginea fotografiilor si comentariile ce nu corespund sunt sterse de catre admini!!!Ar mai fi multe de spus in legatura cu asta ,dar acum ma opresc aici.
Cu stima si respect Sorin R!

Luni, 17 noiembrie 2008 - 18:22

maserati
maserati
Coarda

Regulile sunt ok, notele conteaza mai mult sau mai putin...important e sa ne bucuram de ele.

Sâmbătă, 8 noiembrie 2008 - 13:06

mihai.telemark
mihai.telema..
Rucsac

Nota data de admin permite pozei sa intre în galeria "publica", altfel ramâne în cea "personala", pe baza unei note minimale. Restul discutiilor sunt sterile, obositoare si alte plictisitoare sinonime. Iata unul dintre motivele care m-au adus la renuntarea acestei munci patriotice.

Un alt motiv, si mai valabil decât precedentul, este avalansa de poze de vacanta postate pentru ca familia, prietenii si anturajul sa aiba acces la ele. Continui sa cred ca nimeni nu vrea sa tina cont de "amicalul avertisment" pe care l-am lansat cu ceva timp în urma :
CALITATEA NU CANTITATEA.
Eu vorbesc, eu aud Carpati.org

Joi, 23 octombrie 2008 - 00:15

odin
odin
Rucsac

Ultima mea interventie in acest topic: daca un admin face publica nota si comentariul aferent acelei poze, cu siguranta se vor naste milioane de controverse inutile si fara sens. Motivul: subiectivitatea.

Poate ar trebui sa nu se puncteze la rank pozele postate si notele date lor. Atunci poate nu se vor mai posta 80% din pozele fiecarui user intors din tura. E chiar aiurea sa postezi multe poze numai pentru rank. Ce naiba!
E si lipsa de inspiratie a unora care posteaza 10-15 poze din tura. E firesc sa fie alese numai unele. Uite ca am dat un pont ...

Miercuri, 22 octombrie 2008 - 23:51

odin
odin
Rucsac

Nu merita si nu e indicat cred eu, sa se modifice sistemul de clasificare a pozelor. Cati de 10, cati de 9...socoteli peste socoteli.
Ca unul dintre romanii care are zilnic de-a face cu notarile, pot spune ca nici un sistem de notare nu e eficient, un sistem se cauta de 2000 si ceva de ani!

Se pune in discutie valoarea pozei. VALOAREA pozei este exprimata implicit si explicit de nr de vizualizari si de numarul de note primit. De ce? Ca sa o vizualizezi si sa dai o nota, trebuie ca acea poza are o influenta asupra sufletului tau, iar acea influenta se numeste VALOARE.
Adica provoaca o reactie din partea observatorului. Asta e scopul ei.

Mai spun o data (daca are vreo importanta): fotografia e o "materie" adresata sufletului si ochiului, nu e fizica, matematica.

Miercuri, 22 octombrie 2008 - 22:45

Afisari: 5,627

#58  Inapoi 1 2 3 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0667 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org