Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

August 2022
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Septembrie 2022
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Vremea
Varful Retezat
Muntii Retezat

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#32  Inapoi 1 2 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Evenimente Revelion pe Moldoveanu (32)

ovidiug
ovidiug

Desi este off-topic ,dar tine de de Moldoveanu, multumesc senty pentru sfatul de a merge pe DF la stana lui Burnei-cam 38 km, cu un Logan. A fost ok ,dar acum ,13.09.2015, sunt gropi cu nemiluita si nu poti merge decat cu vit 2 !
Ramane solutia unei masini de teren. Pe Valea Rea a fost minunat, lume multa pe Moldoveanu,grupuri de straini, poze cu artificii, pahare cu sampanie,desi nu e Anul Nou ! Lumea sarbatoreste tot anul faptul ca a ajuns pe Moldoveanu. Acum,sa sarbatoresti Anul Nou pe Moldoveanu e cam mult ! Fiecare cu ale lui !

Multam din nou Marius,carari insorite !

Miercuri, 16 septembrie 2015 - 20:37

yo6pnc
yo6pnc
Caraba

La mine pentru anul acesta nu se pune problema sa fac astfel de nebunii. Chiar daca imi doresc mult.
De 5 ani incoace am fost tot cu muzica la petreceri in noaptea de revelion, iar anul acesta am primit interdictie din partea jumatatii. Daramite sa ii zic amu ca vreau sa plec in munti Carpati.org
Insa poate o conving sa iesim macar pe un varf de deal langa oras, langa un foc, un vin fiert, daca nu se iveste alt plan, si daca mai gasesc si alti doritori.
Si desi anul trecut, in noaptea de revelion, au fost -23 grade, nu cred ca imi conving prietena sa iasa cu mine pe dealuri, cu atat mai mult la orele alea. Iar o gasca amatori de asemenea nebunii nu cred sa gasesc.
La mine problema e ca nu am cu cine.

Dupa 5 ani de mers la petreceri cu muzica, iar prietena ramanea acasa, daca anul acesta ii fac pe plac, poate anul viitor punem de o tura "aventuri in noaptea revelionului" Carpati.org

Daca prinzi norocul sa fie senin, cred ca ar fi tare fain. Ar fi o poveste de spus nepotilor Carpati.org

@Senty, n-am avut niciodata ocazia sa fiu in frecventa in noaptea de revelion, chiar daca as fi avut, la noi in oras e liniste. Acolo sus e alta treaba Carpati.org
Banuiesc ca se aglomereaza "reteaua" ca si la retelele mobile, insa aici avantajul ca nu se blocheaza reteaua, si nu astepti o juma de ora sa se trimita mesajul Carpati.org

Negoiu, cred eu, e mult mai accesibil si plauzabil decat Moldoveanu, si are si deschiderea mult mai buna, cred ca se vede 70 % din Ardeal. De pe Moldoveanu vezi doar... alte varfuri Carpati.org

Marți, 15 septembrie 2015 - 23:04

senty
senty
(admin)

Visele pot deveni realitate, asa ca urmati-va visul, cel putin odata.
Revelionul 2007/2008 trebuia sa-l fac in ref. din Portita Vistei, dar dupa aproape 48 ore de nesomn, am avut puterea sa ajung numai pana in Fereastra Mare a Sambetei; de acolo retur la cabana si revu a fost la cabana. Intr-un fel a fost bine ca s-a intamplat asa, peste seara s-a lasat cu viscol in creasta.

Dupa ceva ani, tot am facut revelionul in Piatra Craiului, prin locuri mai putin stiute, si chiar la Ascutit.
Incercati macar o singura data, e o "dambla" ce se cere Carpati.org
A, pe langa artificiile ce se vad din crai, nu mai zic de deschiderea radio cu consecinte drastice asupra acumulatorului statiei radio... sunt destui yo**** ce sunt activi si in astfel de clipe, atat in V/UHF cat si in HF (de acasa).

Revenind la topic, in conditii propice (vreme buna, companie adecvata, etc) e plauzibila ideea de a prinde trecerea dintre ani chiar pe cel mai inalt varf al RO, chiar daca dupa momentul out/in drumul pana la refugiu/cort e mai lung si anevoios Carpati.org

Ture faine tuturor, 73, si...? la multi ani de pe acum? Carpati.org))

Marți, 15 septembrie 2015 - 12:57

zentai
zentai
Coarda

Cu un dram de noroc, dacă trec rușii pe aici, vrând să se invecineze cu Franța, poate că o să ai ocazia de multe artificii! Carpati.org

Mă muncea și pe mine, odată, gândul ăsta!Am întrebat pe cineva foarte priceput într-ale Făgărașului. M-a privit ca pe un mort, înainte să-mi răspundă!

Dar eu încurajez pe oricine să-și urmeze visul, mai ales c-o asigurare generoasă de viață în care aș merita să fiu beneficiar pentru încurajarea pe care o fac! Carpati.org

Făgăraș iarna e o loterie care nu ține de "mândria"flăcăului!Într-un an poti să ajungi pe Moldoveanu mangă și să-ți dai seama c-ai ajuns doar când dai cu capul de cruce (mai e epopeea despicăturii Viștea van Moldoveanu, dacă vii dinspre) și după 6 ore să suni de pe toate telefoanele să vină vreun elicopter. Și ca o ironie a sorții, pe Moldoveanu nu prea este semnal. Ar trebui planul B care ar seamăna a episodul pilot din "Twin Peaks", pentru cine mai ține minte...adică nu-ți dai bine seama unde se termină realitatea și unde începe ficțiunea! Carpati.org

Dar imi place că se pune problema!Poate citim un RT. Eu, ca să fiu sigur, l-aș scrie dinainte!
Mesaj modificat de autor!

Marți, 15 septembrie 2015 - 12:51

anta
anta

@yo6pnc : Eu am "facut" acum 3 ani revelionul pe Varful Piscul Baciului in Crai. In acelasi timp, la Varful Ascutit mai erau 4 persoane (doi in refugiu si doi la cort).
Ai deschiderea destul de larga, vezi toate artificiile de pe culoarul Rucar-Bran si este o experienta destul de interesanta sa privesti artificiile de la accea altitudine. Dar trebuie sa fii pregatit sa infrunti frigul din refugiu/cort si de pe varf cand iesi sa sarbatoresti Anul Nou.

Daca vrei sa sarbatoresti "Anul Nou" pe un varf de altitudine mare ar cam trebui sa stii sa folosesti pioletul si coltarii si sa cunosti destul de bine traseul pentru a evita zonele de acumulari de zapada, zone de avalanse si sa ai posibilitatea oricand sa te retragi in plina siguranta.

Marți, 15 septembrie 2015 - 12:49

yo6pnc
yo6pnc
Caraba

Corect zis yo6ial, e o "problema" adevarata Carpati.org
Insa la mine nu e musai sa fie Moldoveanu, m-as multumi cu orice varf cu deschidere larga, cum ar fi vanatoarea lui Buteanu, de exemplu, ori chiar un deal la mine in oras. Ce-i drept, de mai sus, ai vedea mai multe artificii Carpati.org
Chiar sunt curios cum se vad toate artificiile din atatea orase, din tot orizontul, de acolo de sus.

Luni, 14 septembrie 2015 - 21:18

yo6ial
yo6ial
Coarda

Ăsta e și-un vis de-al meu... Carpati.org
Dar n-ai să vezi prea multă lume să destupe șampania pe Moldoveanu, la trecerea dintre ani.
Asta pentru că, mai toți românii cu un dram de respect pentru noi și cei dragi, ne petrecem sărbătorile alături de cei dragi. Iar cei dragi nu sunt, în general, apți de o astfel de tură.
Abordarea Moldoveanului, Iarna, este deosebit de dificilă și periculoasă.
Poate doar să fie extrem de cald sau de lipsit de zăpadă ar face ascensiunea mai ușoară.
Sau, tot în condiții excepționale, abordat din sud, din-spre Scărișoara.

Îl ști pe Crivăț? Umblă iarna pe acolo și-i bate pe toți pe care-i prinde.
Da-i bate, nu-i mângâie! Carpati.org

Zic eu că de Crăciun și de anul nou, și lupii stau în bârlog cu ai lor.

Luni, 14 septembrie 2015 - 21:08

ionescuadrian
ionescuadria..
Cort de expeditie

Depinde de importanta pe care o dai zilei de Anul Nou. Am vazut persoane care pe 31 decembrie la ora 23.30 asteptau tramvaiul. In plus nu toate lumea are aceeasi data. In 2015, la evrei Anul Nou a fost sarbatorit pe 13 septembrie (ieri). Carpati.org

Un Revelion clasic pe Moldoveanu este si o loterie. Poti sa ai vreme frumoasa si cer senin sau nu. Furtuna de zapada, avalansele, traseul dificil, frigul extrem, zapada instabila sunt argumente pentru o petrecere la caldurica, langa o cana cu vin...

Eu am plecat iarna pe Valea Vistei cu directia Varful Moldoveanu de mai multe ori, dar o singura data am ajuns pe varf. Sa faci poteca prin zapezi de peste doi metri nu este prea usor. In plus, intr-un an m-au oprit ferm doi localnici, spunand ca este foarte periculos traseul.

Culmea ar fi sa faci Revelionul in refugiu la Portita Vistei, pentru ca afara este urgie.

Denumirea de Varful Moldoveanu este recenta. Inainte vreme se numea Varful Pichetului. La SSE de el, Varful Rosu se numea Varful Pichetul Rosu, fiind aproape de poteca granicerilor austro-ungari.

Luni, 14 septembrie 2015 - 16:40

adriannegoita
adriannegoit..
Caraba

Cândva am făcut un revelion la cort, lângă cabana Piatra Mare. Era interesant să urcăm pe vârf la miezul nopții dar nu eram suficient de pregătiți pentru asta.

Treaba e că, la vreo 6 ani după întâmplare, acea tură nu mai reprezintă cine știe ce amintire extraordinară. Prin urmare, nu știu dacă merită să-ți bați capul pentru un revelion la înălțime.

E OK să îți dorești să parcurgi un traseu în condiții de iarnă dar să ții neapărat să urci de revelion mi se pare un pic exagerat. Carpati.org

Luni, 14 septembrie 2015 - 12:31

yo6pnc
yo6pnc
Caraba

Dorinta mea mereu a fost sa petrec un revelion pe un varf de munte sau macar un varf de deal cu deschidere mare.
Cred ca se vad spectaculos artificiile de acolo de sus, daca prinzi senin. Carpati.org
Inca nu am reusit sa imi implinesc acest vis.

Duminică, 13 septembrie 2015 - 12:44

bogdan.t
bogdan.t
Coarda

gasisem pe net un jurnal scris de o tipa despre un rev pe Peleaga (2509 - Retezat). Eu mi-am petrecut un rev in Pietrosul Rodnei (2303 - Rodnei) si aveam in plan tot unul in Retezat dar din pricina unor probleme am anulat tot.
Despre Rev pe Moldoveanu am avut discutii cu niste colegi de vreo doua ori dar s-a renuntat la idee din pricina treburilor din familiile fiecaruia.
Dar ar fi interesant de citit/vizionat asa ceva Carpati.org
Referitor la acel filmulet sunt curios ce casuta e aia la care a ajuns omul ala :-?

Duminică, 13 septembrie 2015 - 10:52

ionescuadrian
ionescuadria..
Cort de expeditie

Am căutat date despre ceea ce poate fi numit "Revelion pe Moldoveanu".

Nu am gasit decat povestea unui englez din trupele speciale care a scapat miraculos dupa ce a vrut sa faca Revelionul pe Varful Moldoveanu. www.youtube.com/embed/9MxIQJj8uUM

Cu ani in urma am fost pe la jumatatea lui decembrie pe Moldoveanu iar refugiul Portita Vistei era cam plin. Carpati.org

Nu exista niciun jurnal despre o astfel de tura pe carpati.org sau nu am gasit eu?

Sâmbătă, 12 septembrie 2015 - 20:18

Afisari: 4,748

#32  Inapoi 1 2 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0766 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org