Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Ianuarie 2022
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Februarie 2022
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28

Vremea
Varful Piscul Negru
Muntii Fagarasului

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#56  Inapoi 1 2 3 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Evenimente Intalnirea de vara - 2009 (56)

mihai.telemark
mihai.telema..
Rucsac

Publicitate Carpati.org numarul 1 al (defunctei) reviste DINCOLO DE USA va fi disponibil la întâlnire la un prea democratic ca sa acopere costul de fabricatie. Lectura placuta!

Miercuri, 2 septembrie 2009 - 09:08

marian
marian
Rucsac

@mihai zis telemark: nu-i asa? Carpati.org
@mastroiani: drumul spre canton incepe din Vama Buzaului, dar nu din capatul localitatii. Trebuie intrat pe al doilea drum la dreapta dupa podul peste paraul Dalghiu si se iese de pe el abia dupa canton (spre stanga). Continuarea lui spre dreapta duce in Zizin, dar nu-l recomand celor cu masini joase

Miercuri, 2 septembrie 2009 - 08:56

lbzk
lbzk
Caraba

apropo de cort...eu o sa am un loc liber, dar cum imi plac florile frumoase si nu papadiile, as prefera sa-l ofer unei fete.

Marți, 1 septembrie 2009 - 21:23

mi
mi
Caraba

@ marian: multumesc pentru info...om vedea la fata locului, daca nu gasim o masina ceva sambata, venim pe jos cumva, ca doar nu ne fac pe noi 7 km, nu ? Carpati.org

cati vin din bucuresti cu trenul, cum a propus razvan, pana la urma? cine vine cu cort, ca sa stim ce si cum caram ?

Marți, 1 septembrie 2009 - 21:21

lbzk
lbzk
Caraba

se duce careva de vineri?
exista ursi in zona? si daca da, sunt pofticiosi? ce mancare prefera?

Marți, 1 septembrie 2009 - 21:10

mihai.telemark
mihai.telema..
Rucsac

"Da, pentru ambele intrebari, dar, eu voi merge cu masina pana in dreptul locului de campare." (Marian dixit)
Pai da, domnul tot domn ramâne.
Carpati.org

Marți, 1 septembrie 2009 - 19:11

mastroiani
mastroiani
Caraba

Multumesc Marian pt. amanuntele oferite.

In rubrica "De actualitate" la descrierea traseului am inteles ca se poate ajunge cu masina doar pana la canton. Din acest motiv am cerut referinte despre locuri de parcare in preajma cantonului. Acum daca mai merge inaintat catusi de putin ar fi ideal pt. ca venind cu copilul mai trebuiesc luate lucruri suplimentare (parintii stiu Carpati.org ).

O alta dilema am la intrarea pe acest forestier ce duce la canton. Am inteles ca la capatul localitatii Vama Buzaului dupa pod (in sensul spre Zizin) se face dreapta in dreptul indicatorului "curba la dreapta"... sa inteleg ca in acest punct se paraseste drumul ce duce spre Zizin si se intra pe acest forestier ce merge direct spre cantonul cu pricina ?

Multumesc.

Marți, 1 septembrie 2009 - 18:47

tesla4536
tesla4536
Caraba

@r4zv4n: Din cauza lucrarilor de la calea ferata

Marți, 1 septembrie 2009 - 17:27

r4zv4n
r4zv4n
Busola

@tesla4536

Ciudat... am mers de atatea ori cu personalu asta si nu-mi amintesc sa aiba intarziere asa mare. Probabil din cazua caldurii, a dilatarii sinelor etc

Marți, 1 septembrie 2009 - 15:06

r4zv4n
r4zv4n
Busola

Rectific. Din Brasov e tren pana in Intorsura Buzaului, nu pana in Vama Buzau.
Exista legatura directa din Brasov doar prin intermediul microbuzelor: la 6, 8, 13, si 16 jumatate. Costul este de 6,5 lei.

Marți, 1 septembrie 2009 - 15:03

maserati
maserati
Coarda

La masini este important sa nu le parcam razlete, in diferite locuri ci cat mai grupat, in apropierea poienei.

As dori sa facem o zona pentru corturile cu juniori, dupa cate stiu sunt 4-5 corturi in care sunt prezenti si copii carpatistilor...

Marți, 1 septembrie 2009 - 12:35

tesla4536
tesla4536
Caraba

@r4zv4n : Nu-ti fa mari iluzii ca vei prinde trenul de 11:00 mergand cu personalul de 6:13.
Ultima oara cand am mers cu el, la sfarsitul lui iulie, a avut aproape o ora intarziere pana la Busteni, a ajuns cam pe la 10,50 Carpati.org
De accelerat nu stiu ce sa-ti spun

Marți, 1 septembrie 2009 - 12:32

marian
marian
Rucsac

@mastroiani:
"... detalii mai amanuntite despre acei 7 km de forestier ce trebuiesc parcursi pana la canton.
Ma refer la starea drumului, cam cat ar fi de urcat cu masina pe un astfel de drum si daca in cazul unei ploi se mai poate iesi din zona."
--> E practicabil si pe ploaie. Diferenta de nivel intre Vama Buzaului si zona de campare e mica (cred ca ~100 m)

"Tot la acest capitol as mai intreba daca la canton se poate parca (macar pe marginea drumului) si daca la canton este cineva."
--> Da, pentru ambele intrebari, dar, eu voi merge cu masina pana in dreptul locului de campare.

@mi: M-as mira sa existe un mijloc de transport pentru ca pe vale nu mai exista zone locuite (exceptie facand cantonul silvic)

Marți, 1 septembrie 2009 - 09:57

r4zv4n
r4zv4n
Busola

Din cei cu care am vorbit, va rog confirmati pe privat plecarea si cu cine mai veniti, ca sa stiu cati suntem exact.

Vom merge pana la urma pe varianta Brasov, cu personalul de 6:13 sau acceleratul de 7:30. De aici exista un personal la 11:00 pe o linie privata pana in Vama Buzau.

Prin Buzau e mult mai scump, fiindca nu exista transport feroviar pana in Vama Buzau.

In functie de numar, ramane de rezerva si varianta cu masina.

De asemenea, ramane deschisa "lista" si pentru alti doritori, insa VA ROG confirmati in cel mai scurt timp pe privat.

Multumesc

Marți, 1 septembrie 2009 - 09:43

mihai.telemark
mihai.telema..
Rucsac

Daca mesajul lui intel450 se confirma, nu se mai pune problema apei Carpati.org

Marți, 1 septembrie 2009 - 09:01

marian
marian
Rucsac

@lbzk: este paraul Dalghiu si probabil ca sunt si izvoare

Marți, 1 septembrie 2009 - 08:49

intel450
intel450
Busola

Mai sunt si altii cu auto galben (in acte) pe motorina da nu-i Skoda.
Dupa cum se arata vremea cred ca-i loc de de jocuri de cort.

PS
Sper sa ma insel

Luni, 31 august 2009 - 21:33

lbzk
lbzk
Caraba

pana la urma, exista apa in zona de compare? am vazut ca sunt pareri pro si contra si nu stiu pe care sa le cred...

Luni, 31 august 2009 - 21:06

hana
hana
Coarda

Eu as putea sa ajung in Brasov sambata dimineata pe la 9,40 10 fara ceva.
Voiam sa stiu daca mai sunt persoane per pedes in acelasi timp pe acolo ca sa mergem impreuna.
A doua intrebare
Mai are cineva vreun loc disponibil la cort?
N-as vrea sa-l car pe al meu din supermarket.

Luni, 31 august 2009 - 19:45

mihai.telemark
mihai.telema..
Rucsac

Autovehiculul din comentariul precedent este galben. Pe motorina.

Luni, 31 august 2009 - 09:37

Afisari: 5,460

#56  Inapoi 1 2 3 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0622 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org