Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

August 2022
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Septembrie 2022
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Vremea
Varful Padina Popii
Muntii Piatra Craiului

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Tenda cort urît mirositoare (10)

yo6ial
yo6ial
Coarda

Neoprenul e una, poliesterul e alta.
Da... în neopren intră ușor și nu prea mai au cum să iasă.
Dar ăla rezistă și la acizi mai tari sau hiperoxidanți (hipoclor, apă oxigenată, etc, apropo - încearcă apa oxigenată)

Nylon-ul sau poliesterul, din care e fabricat un cort, nu prea tolerează acizii. Oțetul este foarte acid.
Dat fiind faptul că pânza de cort este subțire și nu oferă foarte multă suprafață pentru bacterii sau substanțe mirositoare, spălarea normală e cea mai eficientă. Poate fi tratat ca o jachetă, pantalon, etc.
Zi-mi... tu-ți dai șosetele cu spray sau le lași în apă cu oțet pesre noapte? Carpati.org

Marți, 7 aprilie 2015 - 19:49

zentai
zentai
Coarda

Alex...așa-s unii, norocoși! Un limax spilcuit și spălat era pe lumea asta și chiar ăla a nimerit la tine în cort...Ori că feromonii tăi nu au funcționat, ori că limaxului nu-i mirosea a belea Carpati.org

Dar unii sunt extrem de sensibili la mirosuri ciudate!Posibil să fie din motive de psihic.. dar problema persistă!

Poți testa teza ta, cu apa caldă și săpunul, pe neoprenul cu pricina! Nu l-am uitat decât vreo 10 ore intr-o geantă, ce-i drept, impermeabilă.Și e fix neoprenul meu, adică am ieșit din apă când mi-a venit să "admir peisajul"! Carpati.org Și ce n-am incercat , ca să-i dispară mirosul de ciudățenie?!Mai rămâne să-i dau foc!

De aceea, de dragul eficienței, să zicem că orice metodă e bună și rămâne să ne oprim la prima care are efect! Carpati.org

Marți, 7 aprilie 2015 - 17:05

yo6ial
yo6ial
Coarda

Hai, măi, oameni buni...
Apă caldă și săpun. În definitiv e o cârpă murdară, nu un bibelou.

Eu am ambalat un limax, anu trecut, în tenda cortului. Pe moment am dat cu spirt și ulei de cușoare pe pata ce-o
făcuto nevertebrata dar mirosul de hoit a ieșit tot cu apă și detergent.

Luni, 6 aprilie 2015 - 17:57

rivas
rivas
Caraba

http://www.camp-usa.com/products/essential-equipment/minima-2-sl/ asta-i cortul . Chiar nu ma gîndisem la o impregnare ignifugă... nu mori de foc dar mori intoxicat ! multumesc tuturor pentru sfaturi.

Luni, 6 aprilie 2015 - 17:50

micro
micro
Caraba

C.A.M.P. fiind o firma prezenta si in SUA, mai mult ca sigur ca au impregnat tenda cu o substanta rezistenta la foc - in legislatia anumitor state de acolo este obligatoriu. Pe langa faptul ca e o frectie la piciorul de lemn si o manarie destinata doar sa mareasca vanzarile unui singur producator de astfel de chimicale (patria coruptiei legalizate), cantitatea necesara de substante anti inflamabile ca sa fie efective fiind mult mai mare decat cea prevazuta in lege, aceste substante sunt si toxice - si nu toate degaja mirosul urat se te avertizeze ...

La fel am patit si eu cu un cort MSR Hubba HP luat din SUA, tenda avea din start un miros oribil care a disparut cu greu in timp doar (si acum se mai simte un pic parca). Probabil doar datorita descompunerii cauzata de ultraviolete.

Reteta clasica pentru scos mirosuri ar fi sa-l tii in primul rand in apa cu bicarbonat de sodiu, cateva zile bune, otetul avand efect doar in caz de mucegaiuri. Mai poti incerca sa-l pui intr-o cutie inchisa etans impreuna cu cateva zeci de pastile de carbune activ strecurate prin el (gasesti la farmacie), la o temperatura ceva mai ridicata decat a camerei (calorifer) sa se evapore mirosul pentru a fi adsorbit de carbune. Tot cateva zile.

Luni, 6 aprilie 2015 - 17:30

midan
midan
Rucsac

Nu m-aș risca cu detergent și oțet, zic mai întâi să strici 5 lei pe așa ceva
http://mmsport.ro/intretinere-reparatie-echipament-mirosuri-neplacute-p1.htm

Sâmbătă, 4 aprilie 2015 - 22:22

zentai
zentai
Coarda

Ai dreptate!O sticla de otet la 2/3 galeata cu apa!Iese mirosul.Adevarat,nu stiu cum o sa fie la tenda cortului dar mirosul ar iesi sigur!

Sâmbătă, 4 aprilie 2015 - 16:21

yo6ial
yo6ial
Coarda

Eu aș pune o cratiță mare, cu apă, la încălzit, tenda în lighean și aș spăla-o frumușel cu niște detergent bun.
30 de minute la înmuiere, minimum.
Acidul acetic (din oțet) poate deteriora țesătura.

Sâmbătă, 4 aprilie 2015 - 15:37

zentai
zentai
Coarda

Detașează tenda si pune-o in oțet vreo 12 ore,după care lasa-o la soare,la uscat.Eu asa scot mirosul mai ciudat din neoprenul de caiac.
Mesaj modificat de autor!

Sâmbătă, 4 aprilie 2015 - 13:12

rivas
rivas
Caraba

am primit un cort din străinatate ( Franta ) marca Camp modelul minima sl 2 dar la care tenda miroase foarte urît ! . Pesemne a stat mult timp împachetat. Am scos-o pe balcon la aer , dar după o saptămina tot miroase . Cu ce naiba au impermeabilizat astia tenda de miroase asa urît ? ce sfaturi îmi puteti oferii ? multumesc

Sâmbătă, 4 aprilie 2015 - 11:40

Afisari: 5,450

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0581 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org