Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

August 2022
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Septembrie 2022
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Vremea
Varful Piatra Arsa
Muntii Bihor-Vladeasa

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Suunto Vector (20)

dorinbodea
dorinbodea

ms cosmin de informatie...pai poate intr-o zi il dau la moni la lucru si sa il vezi si tu sa te joci cu el putin sa vezi despre ce ii treaba...si sa faci o diferenta fata de al tauCarpati.org

mersi

Miercuri, 4 decembrie 2013 - 17:42

cosmin2685
cosmin2685

Dorine, cand vei merge la munte si vei gasi un marcaj care indica altitudinea, sa setezi aceeasi altitudine si pe ceas. Atunci se va calibra. Treaba asta ar trebui sa o faci de fiecare data cand ai ocazia, in cazul in care altitudinea nu coincide cu cea de pe marcaje. Cel putin eu asa fac pe ceasul meu Casio. Daca nu ma insel la Suunto Vector, altitudinea se modifica din 5 in 5 metri. Deci in orase ai sanse sa vezi diferente doar daca cateva etaje de bloc. Parerea mea este sa nu incerci sa calibrezi barometru, pentru ca ai sanse sa il dereglezi si mai rau. Calculul alitudinii il face in functie de presiunea atmosferica. Acelasi lucru il arata si ceasul meu cand l-am primit, imi arata -130m. In momentul actual diferenta intre ce arata ceasul si ce arata statia meteo din Arad este 3mbar. Altitudinea nu este respectata, la campie. La munte incepe sa isi revina, poate ii place mai mult prin zone muntoase...Carpati.org

Miercuri, 4 decembrie 2013 - 11:02

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Altimetrul e de fapt un barometru. Presiunea atmosferica variaza foarte mult. Ce zic aia la meteo e la statia lor, tu daca esti la 1 km e posibil sa ai alta presiune in acel moment chiar daca esti la aceeasi altitudine.

Miercuri, 4 decembrie 2013 - 10:59

dorinbodea
dorinbodea

buna la fel ca precedentul cumparator de ceas suunto vector am si eu aceleasi probleme sau nelamuriri cu presiunea..eu sunt din arad si pe ceas arata 1012 mbar si la meteo pe net arata 1034 mbari nustiu de unde si cum ii diferenta asta....si inca ceva stand in casa altitudinea se modifica la cateva ore initial de la -70m ajunge intr-o zi in acelasi loc la -30m nustiu de unde aceste diferente cand eu stau in pat la aceiasi altitudineCarpati.org)

imi poate da si mie cineva niste sfaturi???Pls multumesc

a si inca ceva daca modific eu altitudinea de referinta de ex sunt la nivelul marii si pun alt de ref la 0m si urc un munte sau cobor... altitudinea se modifica tot in functie de presiunea atmosferica?va mai avea legatra cu pres atm de la niv marii 1013?

Miercuri, 4 decembrie 2013 - 09:53

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Nu-i nimic trist. Senzorii sunt destul de precisi pt niste gamalii de 6 mm. Si ambele marci fac ceasuri foarte bune. Suunto mai faine dpdv estetic si ergonomic cu mai multe optiuni si setari, casio ceva mai zdravene.

Joi, 28 iulie 2011 - 15:26

etodemerzel
etodemerzel

da. deci in lumina celor scrise de tine... este trist... am luat suunto si am renuntat la casio pe ideea ca este un ceas mai exact. in toate punctele de vedere si suedezii fac ceva de calitate. asa... Carpati.org

Joi, 28 iulie 2011 - 15:22

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Fusesera calibrate inainte?
Un ceas decalibrat (la care ai setat de exemplu o altitudine dupa o borna inainte de furtuna, sa zicem), nu va mai arata altitudinea corecta pe vreme frumoasa. Practic ceasurile astea au barometru nu altimetru. De asta ceea ce spune arcarius se poate intampla numai din cazul lu' X10.

Sensorii de pe ceasurile mele (suunto si casio) sun aceiasi, cu toate ca unul a fost aproape dublu ca pret. Fabricati de Shenzhen Huiyee Hope Electronics, avand adresa: Huaqiaocheng, Shenzhen, Guangdong, China. Carpati.org

Joi, 28 iulie 2011 - 15:09

etodemerzel
etodemerzel

si totusi anul trecut am avut ocazia de a testa un suunto core si un casio prg 100. dupa ce au fost tinute in acelasi conditii timp de 3 ore am testat altimetrul. diferenta era mare. pe suunto diferenta fata de altitudinea de referinta era -20m. pe casio valoare era +100m. daca totul este identic atat termometrul cat si altimetrul de unde apar aceste diferente?

Joi, 28 iulie 2011 - 14:17

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Senzorii suunto si casio sunt identici, diferenta consta in modul de implementare al lor. (Soft, setari). In plus, senzorul de presiune al celui mai ieftin casio e exact acelasi cu senzorul celui mai scump suunto. Si invers. Marele avantaj al lui X10 este faptul GPS-ul iti arata altitudinea cu precizie destul de mare, indiferent de vreme. (cu conditia sa gaseasca sateliti, desigur)

Joi, 28 iulie 2011 - 14:12

etodemerzel
etodemerzel

mda. nu ar strica un x10. problema este pretul. oricum este superior fata de un casio prg 60l. pentru asta am avut bani sta am cumparat. problema este ca nu ai cum sa elimini temperatura care influenteaza masuratorlle.

Joi, 28 iulie 2011 - 12:52

daimbeg
daimbeg

Temperatura e influentata de faptul ca il tii la mana si capsula ceasului e conductiva din punct de vedere termic.
Vizavi de altitudine, ea este data de barometru si daca cele 2 sunt impreunate(meteo si alti) vor exista probleme.

Daca urci, iti scade presiunea(asociata cu vreme rea), daca stai pe loc iti poate urca altitudinea daca vremea se strica. E vorba de cum interpretezi. Din ce am vazut eu pe sunnto la crestere si scadere brusca a vremii, aceasta se intampla pe intervalul 0-3 ore si 3-6 ore.

Scaderea presiunii cu altitudinea e variabila si cu temperatura. Deci ai o functie a presiunii functie de altitudine si temperatura. Daca elimini influenta asta, vei avea de fapt citirea corecta a barometrului. Oricum, e mult mai bine ca ceasul sa aibe gps ca descalceste foarte mult lucrurile. Iti regleaza extrem de bine barometrul prin corectii de altitudine si poti sa afli usor daca vremea se strica sau nu.

Si eu intimpin aceeasi problema si am tissot t touch. As fi preferat acel sunnto x10 sau sunnto core, desi ultimul n-are gps are o gramada de functii care te fac sa iei o decizie bazata pe statistica mai mult si in general mult mai corecta( si bine, arata muult mai bine si e mult mai rezistent din toate punctele de vedere)

Joi, 28 iulie 2011 - 12:38

etodemerzel
etodemerzel

mda este un x10 Carpati.org si pretul este diferit.

Miercuri, 6 iulie 2011 - 18:26

arcarius
arcarius

Eu am un Suunto X10. La capitolul barometru, citeste presiunea atmosferica la fiecare 15 min. In cazul in care apare o modificare de mai mult de 4hPa intr-un interval de maxim 3 h se declanseaza alarma de furtuna (daca a fost activata, bineinteles).
Poate realiza acest lucru chiar si in caz de modificare a altitudinii DAR cu conditia sa fie activat GPS-ul (asta este unul din marile lui avantaje; acela ca are si GPS)

Miercuri, 6 iulie 2011 - 16:48

etodemerzel
etodemerzel

multumesc f mult pentru link.

Miercuri, 6 iulie 2011 - 15:01

ratza
ratza
Busola

Pe munte ceasul mă tem că nu te va ajuta foarte mult. Sînt semne mult mai clare decît schimbarea presiunii. Citește aici:
http://www.carpati.org/articol/mic_indrumar_de_interpretare/172/

La mine nu a dat greș niciodată.

Miercuri, 6 iulie 2011 - 14:54

etodemerzel
etodemerzel

multumesc. am incercat. in oras urmarirea meteo e ok. dar la munte... si daca ar fi radio, nu primesc informatii despre starea vremii din 10 in 10 minute. nu voi fi avertezizat de o eventuala furtuna care se apropie si care in unele cazuri poate fi importanta. casio a fost ok. avea deficiente. dar am dorit un ceas mai precis. de aceea am ales suunto.

Miercuri, 6 iulie 2011 - 14:07

ratza
ratza
Busola

Poți găsi cu google ceea ce te interesează, dar mai bine e să urmărești tu modificările meteo și cele de pe ceas. Vei vedea că prognoza ta va fi mult mai precisă Carpati.org

Miercuri, 6 iulie 2011 - 14:02

etodemerzel
etodemerzel

multumesc. am verificat mai atent pe http://www.meteoromania.ro/ si ai avut dreptate. ceasul functioneaza perfect. mai inca ceva. nu am reusit sa fac legatura intre:

- scadere brusca a presiunii urmata de stablitate. ce vreme va fi. tinand cont ca altitudinea nu s-a modificat.
- crestere brusca - scadere brusca
- scadere brusca -crestere brusca.

sau un loc unde as putea sa citesc despre acestea. multumesc.

Miercuri, 6 iulie 2011 - 13:52

ratza
ratza
Busola

Ceasul merge bine. Nu ai cum ajusta presiunea atmosferică, ci doar altitudinea la care te afli. Presiunea scade pe măsură ce urci. În Sibiu, la 480m, valoarea presiunii se învîrte în jurul a 962mbar. Dacă ai ținut ceasul în soare, e normal să capete cîteva grade în plus. Acum... depinde și cu ce l-ai comparat Carpati.org

Miercuri, 6 iulie 2011 - 13:14

etodemerzel
etodemerzel

buna. am cumparat recent un ceas suunto vector black. am citit si rascitit manualul de utilzare si am cateva nelamuriri referioate la acest ceas. am setat presiunea atmosferica pentru nivelul marii (valoare default). ceasul arata 993 mbar. am verificat pe internet si presiunea in oras este 1009hPa. 1hPa=1mbar (http://www.sensorsone.co.uk/pressure-units-conversion.html) deci ma intreb de unde apare acesta diferenta. la fel este si cu temperatura. dupa ce am tinut ceasul 40 de minute afara azi dimineata imi arata 20 grade pe cand temperatura era de 16 grade. am incercat sa gasesc cum se poate ajusta temperatura si presiunea atmosferica dar nu am gasit. ma poate juta cineva? multumesc anticipat.

Miercuri, 6 iulie 2011 - 12:45

Afisari: 4,325

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0694 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org