Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Februarie 2024
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829

Martie 2024
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Vremea
Varful Scarita
Muntii Godeanu
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Sosete tehnice - de munte (13)

ionescuadrian
ionescuadria..
Cort de expeditie

@ratza: "Chiloți n-au?"

Poți sa intrebi la adresa goo.gl/h8v7z5

Eu am comandat o pereche de sosete si astept sa sosească.

Pe ebay produsul este cu 50% mai ieftin decat in magazinele din Romania.

Marți, 17 octombrie 2017 - 18:41

ratza
ratza
Busola

Șosete impermeabile? Chiloți n-au?

Marți, 17 octombrie 2017 - 13:50

ionescuadrian
ionescuadria..
Cort de expeditie

Am găsit sosete impermeabile la adresa goo.gl/h8v7z5

A folosit cineva această marcă?
Mesaj modificat de autor!

Duminică, 15 octombrie 2017 - 10:34

lukis
lukis
Caraba

PS. Bridgestone pana la carare si Bridgedale pe carare :-).

Vineri, 26 august 2016 - 08:12

lukis
lukis
Caraba

Am inceput cu sosetele cu talpa dubla "de la Bulgari", din bumbac, si cu sosetele militare din lana. Usor, usor, am trecut la sosete sintetice cu "calcai" si "degete" duble pentru vara (cele mai confortabile sunt cu CoolMax) si la versiuni noi ale sosetelor de lana duble pentru iarna. Marci folosite: Falke, Bridgestone si Mund (in ordinea calitatii). Tine cont de inaltimea cat mai mare a calcaiului dublu.

Joi, 25 august 2016 - 17:48

yo6ial
yo6ial
Coarda

Șosete, indispensabili, tricouri de bumbac am purtat și port.
Ca să fiu în ton cu ideea de ”Cotton kills”, Every now and then I know it's kinda hard to tell, but I'm still alive and well.

Bumbacul peste fleece merge foarte bine la vreme mai răcoroasă.

Da, blugii sunt criminali pe munte și de pe la vreo 12-14 ani am renunțat să mai dorm în pădure îmbrăcat în blugi și jachetă dublă de bumbac dar o pereche de șosete subțiri pe sub o pereche de oi n-au nici o treabă.

Da, sigur sunt alternative ca Sealskinz dar nu-s de bugetul meu și a multor alți români.

Joi, 25 august 2016 - 15:01

medias
medias

O lectura interesanta si instructiva adeptilor bumbacului pe munte http://sectionhiker.com/why-does-cotton-kill/

Joi, 25 august 2016 - 14:46

yo6ial
yo6ial
Coarda

Cele mai bune șosete pe care le-am purtat, iarnă-vară pe munte, au fost cele croștetate de o vecină pentru mine, acum vreo 10 ani, din PNA cu lână (50-50). Sub ele, un set de șosete subțiri de bumbac pentru a nu fi iritat de lână.

Șosetele de lână 100% sunt roase rapid la călcâie și sub degetul mare dar în amestec cu o fibră sintetică țin mulți ani.

Cine are în familie, printre prieteni sau vecini, pe cineva iscusit într-ale croșetatului să profite de ocazie.
Cele vândute prin talciocuri pot să aibă compoziții improprii (eg. 100% sintetic) dar împrietenirea cu producătorii poate aduce marfă de foarte bună calitate la prețuri normale.

Joi, 25 august 2016 - 12:11

victoranica
victoranica
Coarda

Foarte utile informatiile tale, @vestale. Eu pana acum nu stiam de existenta unor sosete impermeabile. Chiar daca pretul nu e unul accesibil, cred ca macar o astfel de pereche te poate salva din niste situatii incomode. Am mers de cateva ori cu apa in bocanci, si vara si iarna, e posibil ca soseta asta sa faca diferenta.

Am dat cateva clickuri si le-am gasit si la noi doar aici : http://www.onlybrands.ro/sealskinz-en . Pe site ul producatorului costa 35 - 39 lire, ceea ce e un pic mai mult ca pe site ul asta autohton.

Joi, 25 august 2016 - 11:13

vestale
vestale
Caraba

In mod normal eu folosesc Artengo subtiri de la Decathlon, fie ca e vara, fie ca e iarna. Ma impac bine cu ele; bocancul ofera confortul termic, cum a scris si macaz2006, iar branturile de silicon isi fac treaba foarte bine, cu dezavantajul ca in diminetele de iarna sunt reci Carpati.org
Dar am tot timpul la mine o pereche de sosete Sealskinz si isi fac treaba cu brio. Sunt la fel de importante ca si folia de supravetuire; piciorul trebuie sa fie uscat, chiar daca mi-a fugit piciorul de pe un bolovan in parau si mi-a intrat apa in bocanc sau daca am transpirat.
Daca se anunta vreme umeda, cu sanse mari de precipitatii, plec direct cu Sealskinz. Dupa o tura de 11 ore prin ninsoare, ceata, lapovita, zapada uda prin Suhard, din 7 oameni eram singurul care aveam piciorul uscat. Bineinteles ca a doua zi ne astepta un traseu asemanator si in aceleasi conditii. Ghiceste ce poarta colegii de tura acum Carpati.org In Romania le gasesti la magazin.rucksack.ro .
Pentru somn in stani sau refugii, la vreme de iarna am 2 perechi de Mund-uri groase.

Joi, 25 august 2016 - 10:15

macaz2006
macaz2006
Caraba

eu merg cu flausate de bumbac. Asta e, sunt zgarcit. Asta nu inseamna ca e vreo mare vrajeala soseta aia cu briz brizuri. Bocancul tine de cald, nu soseta. Apoi, la confort poate fi ceva in plus la soseta de un milion, dar prefer sa bag banii astia intr-un bocanc mai scump, pentru confort sporit. Apropos, branturile de silicon fac treaba inzecit in ce priveste confortul, prin comparatie cu o amarata de soseta.

Miercuri, 24 august 2016 - 23:22

medias
medias

Lâna merinos.

Avantage: calde, absorb bine umiditatea dar ramân calde chiar si atunci. Fibrele sintetice adaugate maresc rezistenta la frecusuri si usurea spalarea lor la temperaturi ridicate (între 40 si 60 de grade în functie de producator). La fel ca în cazul dedesupturilor, mirosurile dezagreabile se instaleaza greu, stiind ca spalarea si uscarea sunt complicate în ture de lunga durata.

Inconvenient: pretul destul de ridicat.

Marți, 23 august 2016 - 14:58

jidanu
jidanu

Ce fel de sosete utilizati? Ce recomandati pentru sezonul cald cat si pentru sezonul rece?
De ce caracteristici sa tin cont in alegerea sosetelor?

Marți, 23 august 2016 - 12:45

Afisari: 2,857

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0774 secunde

Deblocari usi Bucuresti | GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2024) www.carpati.org