Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Martie 2024
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Aprilie 2024
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Vremea
Varful Sandru Mare
Muntii Nemira
#74  Inapoi 1 2 3 4 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Siguranta off-road (74)

varverica
varverica
(admin)

Comentariile off-topic au fost sterse. Puteti continua discutia Carpati.org

Vineri, 23 iulie 2010 - 08:49

arcarius
arcarius

@spot; exista posibilitatea ca, poate intr-un viitor apropiat, sa existe un tip de abonament de genul: activez spot-ul atat cat am de gand sa-l folosesc, platind evident doar perioada respectiva?
Sau, cel putin, merg 10 zile pe munte dar platesc 1 luna (presupunand ca nu s-ar putea un abonament mai mic de 1 luna)?

Joi, 22 iulie 2010 - 12:47

spot
spot

mugurel64, spui ca "Si ca sa functioneze cum zic ei. sunt necesare niste statii la sol." La ce anume te referi?

Uite cateva info tehnice referitoare la sateliti:
GPS Satellites:
21 ft (6.4 m) location accuracy

LEO Satellites:
1610-1620 MHz L-band frequency

Satellite Speed:
17,000 MPH
114 min. to circle earth

Distance:
876 miles (1414 km) above Earth
Altitude (twenty times closer than fixed satellites)
Requires less power:
· Less power usage allows more frequent updates
· Less power usage allows other value-added uses

Visibility:
1 to 4 at any one time
More satellites for SOS detection than anyone
More satellites means signal can be detected sooner

Angle of Detection:
Constantly changing, helps in dense coverage

Beam Coverage:
Overlaps, increased detection probability

Movement:
Constantly, 8 planes 52° inclination

Joi, 22 iulie 2010 - 11:35

spot
spot

Fac referire acum la post-urile lui arcarius si mugurel64 referitoare la altitudinile de operare: -100m reprezinta -altitudinea la care dispozitivul poate indeplini functiile, in parametrii din specificatiile tehnice. Nu inseamna ca poti face localizarea la 100m sub apa (rezistenta lui la apa fiind de -1m timp de 30min).

Odin, dupa cum spuneam intr-un post anterior,functiile de baza (SOS, HELP, Check in/OK, Custom Message) sunt incluse in abonamentul de 99euro/an.

Joi, 22 iulie 2010 - 11:29

spot
spot

Florin, voi face referire tot la ceea ce ai postat tu in 9 iulie la 15.28, dar nu voi cita, textul fiind destul de lung.

Abonamentul de baza, ce costa 99euro/an, include serviciul de SOS/112 alertare autoritati, HELP- alertare persoane desemnate de tine, fara a implica autoritatile, functiile Custom Message si Check In/OK.
Tracking Progress este aditional si, intr-adevar, costa 39euro.
GEOS Search and Rescue este un serviciu aditional, prin care Geos International Emergency Response Coordination Centre (Texas-USA) se angajeaza sa salveze persoana in cauza, chiar in situatia in care organizatiile/ structurile abilitate nu pot interveni. Salvarea se face de catre servicii S&R private, costurile (ce pot ajunge in cuantum de 100.000$/1operatiune/1an sau 50.000$/2operatiuni/1an) fiind suportate de catre Geos. Costul acestui serviciu aditional este de 11euro/an.
Operatiunile de salvare efectuate de Salvamont nu sunt taxabile.

Poti vedea cat de detaliate sunt hartile pe care se face pozitionarea pe link-ul http://www.112spot.ro/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=102, harti care, in acest moment arata evolutia expeditiei Pamir 2010

Frecventa mesajelor transmise de SPOT este:
SOS: 1msj/ 5 min pana cand este anulat mesajul sau pana la epuizarea bateriilor
Help: 1msj/ 5min timp de 1 ora ( sau mai putin daca este anulat din SPOT)
Check in/OK: 1msj transmis de 3 ori intr-un interval de 20 min.
Tracking Progress: 1msj/ 10min pentru 24h. Dupa 24h trebuie reactivata functia (apasat butonul). Fiecare mesaj contine coordonatele din momentul trimiterii mesajului si ultimile doua coordonate (memorate cu 10 respectiv 20 min inainte).

Marți, 20 iulie 2010 - 21:35

mihai.telemark
mihai.telema..
Rucsac

Afirmatiile de genul " cu TVA inlcus " este un non sens. În România toate preturile pentru cumparatorul particular includ TVA.

Marți, 20 iulie 2010 - 21:33

spot
spot

Salutare!

Readuc in discutie acest topic din dorinta de a aduce lamuriri. Fiecare decide ce nevoi si prioritati are, de aceea posturile mele vor fi strict de natura tehnica.
Voi cita din cele postate mai jos si apoi voi adauga comentariile mele.

Florin Balan:"175 Eu cu tot cu TVA (cel vechi, probabil)".
Pretul include TVA-ul si transportul dispozitivului. Asadar este pretul final.

Marți, 20 iulie 2010 - 20:36

arcarius
arcarius

Florin, cum spuneam mai jos:
-cautarea este sarcina, prin lege, a Salvamont Romania; nu cred ca esti taxat daca-prin lege-au obligatia sa asigure acest serviciu.
-transport+spitalizare este sarcina serv.med. de urgenta din RO; acesta este un serviciu subcontractat de Salvamont care, practic, are obligatia sa alerteze si sa ghidezele echipele SMURD catre locul de preluare. Serviciul SMURD este un seviciu medical de urgenta, asta inseamna ca este inclus in asigurarea de sanatate.

Luni, 12 iulie 2010 - 10:00

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Asigurarea medicala acopera toate cheltuielile (cautare, transport si spitalizare) indiferent de costuri?

Luni, 12 iulie 2010 - 09:46

arcarius
arcarius

Serviciile de salvare in sine sunt obligatia prin lege, a Salvamontului national.
Serviciile medicale necesare accidentatului sunt subcontractate de catre Salvamont Romania, cu serviciul national de ambulanta care are obligatia, prin lege, sa preia accidentatii care necesita spitalizare.
Fiind urgente medicale, costurile se includ in asigurarea de sanatate.
A se vedea H.G.R nr.77/2003 = legislatia montana

Luni, 12 iulie 2010 - 08:40

odin
odin
Rucsac

Cam greu sa vina asa un elicopter!Carpati.org

Duminică, 11 iulie 2010 - 21:11

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Din banii aia virtuali cu care ne jucam cu totii Carpati.org
Daca e sa iei de buna spusa lor, acesti 11Eu iti acopera inclusiv asigurarea SAR la Lloyds din Londra, practic avand anual 2 salvari gratuite, care sa nu depaseasca 50.000$ fiecare. Uite ce mai zic ei: "Nu va bazati ca serviciile oficiale de Cautare si Salvare vor avea personalul si echipamentul necesar disponibil la momentul critic cand aveti nevoie de ajutor rapid. In unele tari, e posibil nici macar sa nu existe ajutor oficial disponibil! Chiar si un SUA, poti fi taxat pentru costul unei evacuari cu elicopterul care sa nu fie in intregime acoperita de asigirare (medicala la noi, probabil)"

Doar ca in tara mioritei noi nu stim exact daca operatiunile Salvamont costa, cat si in ce conditii. Si care sunt sansele, daca platesc 11Eu la GEOS sa fie vreun elicopter SMURD disponibil pentru mine.

Problema mea e alta: avand in vedere ca poate ma impiedic in Suhard, ce-mi garanteaza ca merita aceasta investitie? E foarte posibil nici macar partea cu localizarea GPS sa nu fie utila, daca cei din VD nu au asa ceva (sau singura scula e stricata, sau descarcata).

Duminică, 11 iulie 2010 - 18:50

odin
odin
Rucsac

Carpati.org
Ii economisesti din ceCarpati.org

Duminică, 11 iulie 2010 - 18:30

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Cam greu asa ceva, cand toti isi doresc ca fondurile sa curga in permanenta spre conturile lor. Si oricum, dupa cum ai vazut, marele avantaj al acestui abonament este ca economisesti 100.000$ pe an Carpati.org

Duminică, 11 iulie 2010 - 16:31

arcarius
arcarius

Da, da; mersi Florin Carpati.org
Mie Spot-ul asta imi place, sincer; singurul neajuns este intr-adevar ala legat de abonament; pt. de-astia ca noi; amatorii Carpati.org
Eu as prefera o varianta de activare a abonamentului si plata atat cat il folosesc. Vreau 1 luna, ok; sun si mi-l activez. Ceva de genul asta.

Duminică, 11 iulie 2010 - 16:18

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Asta-i scopul acestui forum, nu? Sa invete altii din "greselile" noastre Carpati.org

Duminică, 11 iulie 2010 - 15:45

arcarius
arcarius

Stii cum este cu preturile? Cu cat un produs este mai de "nisa" cu atat se reflecta asta in preturi.
Cu cat se ingusteaza nisa, ghici ce se intampla cu preturile Carpati.org
Ok Florin, are si aia, si ailalta si inca ceva in plus. Da' cu alea de le am deja ce o sa mai fac? Carpati.org Ca mobilul PDA este f.bun iar Suunto-ul nu m-a costat nici ala putin si merge brici Carpati.org

Duminică, 11 iulie 2010 - 15:12

odin
odin
Rucsac

Fireste ca nu umblam mult.
Ca sa nu caute Florin, uite film de la Sonim:
http://www.youtube.com/watch?v=dh6JMHzQOV8

Eu caut un aparat care sa dea alarma oriunde ma aflu. Nici spot nu ma incanta, datorita abonamentelor mari.

Duminică, 11 iulie 2010 - 15:03

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Pe pagina GEOS scrie ca aceste telefoane sunt compatibile cu sistemul lor de alarmare si track-uire. http://www.geosalliance.com/approved_devices.html

Acum, cat priveste pretul, 500 euro nu mi se pare foarte mult, atata vreme cat inlocuieste si telefonul si GPS-ul si SPOT-ul. Plus ca ei se lauda ca-s rezistente la socuri, submersibile, autonomie de 1700 de ore, etc. Mai mult, fiind facute pentru zone cu semnal prost, au receptia superioara multor alte telefoane. Si sa fim realisti, diferenta de pret cea mai mare o face abonamentul SPOT, care in 3 ani depaseste pretul aparatului. Carpati.org

Probabil mai exista si alte aparate asemanatoare, poate in legatura cu alte organizatii decat GEOS, cine este interesat n-are decat sa scormoneasca dupa ele. Gasisem pe undeva un Thuraya parca, avand si GSM, si satelit, si GPS. Carpati.org

Duminică, 11 iulie 2010 - 15:02

arcarius
arcarius

La cat umblam noi Odin? Inteleg sa-si ia asa ceva unul ca gavan, Colibasanu etc.; da noi??
Cate zile/an strangi pe coclauri? Eu nu depasesc 40 cu tot cu alea de ma dau cu capu'n jos iarna pe vai pline de zapada.
Pt.asa o medie mie mi-ar fi suficient un Spot.
By the way; sa vezi cat este ecranul de la Suunto X10 Carpati.org ; da' daca vrei, se vede Carpati.org

Duminică, 11 iulie 2010 - 14:55

Afisari: 7,009

#74  Inapoi 1 2 3 4 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0548 secunde

Deblocari usi Bucuresti | GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2024) www.carpati.org