Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Iunie 2022
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Iulie 2022
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Vremea
Varful Furnica
Muntii Bucegi

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#106  Inapoi 1 2 3 4 5 6 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Saltea autogonflabila/din material si sfaturi achizitie (106)

victoranica
victoranica
Coarda

Revin cu deznodamantul fericit la problema mea.

Am sunat initial la mmsport, dar auzind ca nu mai am bonul de casa, persoana de contact a fost destul de sceptica in prima faza. Apoi am incercat sa rezolv problema scriind un mail direct la Therm-a-rest, insa cei de acolo m-au redirectionat catre mmsport, ca unic mediator cu ei pentru tara noastra.

Am scris un e-mail catre mmsport in care le-am explicat problema pe larg, apoi am fost chemat cu salteaua la sediul mmsport unde persoana, aceeasi de la telefon, a fost foarte amabila si mi-a inteles problema. Probabil m-a si recunoscut ca client constant, pe de alta parte a contat si atitudinea politicoasa de ambele parti (in momentul in care omul mi-a povestit cum cineva ii venise cu o saltea veche de 14 ani, roasa de carii, sa ii fie schimbata in baza garantiei pe viata, i-am inteles perfect scepticismul).

Am predat salteaua spalata in prealabil cu apa si sapun, conform recomandarii Therm-a-rest, iar in doua saptamani mi-a fost inlocuita. Totul s-a desfasurat fara niciun cost aditional din partea mea. Cu atat mai fain cu cat am primit noul model, care beneficiaza de cateva upgrade-uri importante, inclusiv la supapa si la modul de umflare (se foloseste un sac aditional care se conecteaza la supapa si care functioneaza ca o pompa, ingenios!).

In cazul meu, concluzia este ca salteaua avea niste defecte de fabricatie; de altfel, pe forumuri am gasit mai multe persoane care patisera acelasi lucru. E important sa pastrati bonul de casa pentru produsele cumparate cu garantie pe mai multi ani. Eu le tin pe toate intr-o mapa, dar pe acela cred ca l-am ratacit inca din ziua achizitiei.

Multumesc mmsport.ro pentru intelegerea si ajutorul acordate !

Joi, 3 iunie 2021 - 19:42

jidanu
jidanu

Eu folosesc asa ceva s nu am nici cea mai mica problema cu salteaua. Sunt multumit de saltea.

https://www.aliexpress.com/item/32966326677.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.23537c79mR
pJfR&algo_pvid=cee64a26-e4e1-4df8-9dfd-71b6ecf2b032&algo_expid=cee64a26-e4e1-4df8-9df
d-71b6ecf2b032-6&btsid=0b0a555416215172702873865ed5e3&ws_ab_test=searchweb0_0,searchw
eb201602_,searchweb201603_

Joi, 20 mai 2021 - 16:31

omnomicus
omnomicus

Super tare! Carpati.org

Multumesc mult pt lamuriri, exemple si imagini. Imi fac acum wishlist.
Iar drept perna, asa este, pot folosi hainele.

Peace!

Marți, 18 mai 2021 - 10:07

jimb
jimb

Ultrausoare, gonflabile:
- Vara/toamna - Therm-a-Rest NeoAir UberLite https://www.thermarest.com/ie/sleeping-pads/fast-and-light/neoair-uberlite-sleeping-p
ad/neoair-uberlite.html
(R-Value 2.3, 250g)

- Primavara/iarna - Therm-a-Rest NeoAir XLite https://www.thermarest.com/ie/sleeping-pads/fast-and-light/neoair-xlite-sleeping-pad/
neoair-xlite.html
(R-Value 4.2, 360g cu husa, cantarita de mine)
Foarte compacte.

Ambele la mmsport, vad ca le-au sarit preturile masiv, eu am luat XLite cu sute de lei mai putin.
Referitor la perne, vezi restul mesajelor Carpati.org

Luni, 17 mai 2021 - 10:22

andras
andras

In loc de autogonflabile, poti sa te uiti si la saltele gonflabile, gen https://www.decathlon.ro/saltea-gonflabila-trek-700-l--id_8493395.html (pentru ture de motocicleta, care sunt de obicei vara sau inceputul toamnei s-ar putea sa fie de ajuns) sau https://www.mmsport.ro/big-agnes-insulated-air-core-ultra-regular (saltea de 4 sezoane), depinzand unde folosesti, cati bani vrei sa cheltuiesti sau cat de compact vrei sa fie. Therm-a-Rest ProLite Plus e fain, dar Big Agnes e mai calduros, mai compact si mai usor. Dat fiind ca am pe toate cele trei in casa, am facut o poza unde poti vedea diferenta https://imgur.com/Mlsb0Gj (PET-ul e de 900ml). Big Agnes vine cu un dizpozitiv cu care poti umfla fara suflare, daca vrei. Daca nu lasi acasa si va fi si mai usor.
Iarna asta eu am dormit pe podea unui refugiu in conditii de -10...-15 estimat (afara era sub 20) cu Therm-A-Rest, sotia cu Big Agnes, fara probleme.
Inpachatera saltelelor autogonflabile ia ceva mai mult timp, ca daca ramane aer in saltea, nu mai incapa in husa.
Cat despre perna, personal pun haine in husa saltelei sau al sacului de dormit.

Luni, 17 mai 2021 - 10:21

vestale
vestale
Caraba

Salut.
Saltele autogonflabile, in general se umfla singure, daca le lasi 3-5minute si daca acasa le tii desfacute. Daca e stransa tot timpul, aia "memoreaza" aia face si cand e desfacuta. Pentru a face suficienta presiune sa te tina, pe tine ca si persoana adulta, mai trebuie suflat un pic in ea, cu gura sau cu o pompa.
Cat de bine izoleaza? In functie de tehnologie, vine si factorul R de izolare si pretul ei. Eu am Therm-a-Rest
ProLite Plus, pe care am dormit pe ghetar si zapada fara probleme si are 3.2cm grosime.
Pe munte nu stiu pe nimeni sa is care perna, dar poate nu am cunosc suficienti oameni. Sacul de dormit e tip mumie in general, iar o bluza sub sac/saltea sau "punga cu haine" are rol de perna pentru mine. In functie de cat de bine le indes, o fac mai tare sau mai moale. Oricum sacul de dormit intervine si el in ecuatie.
Vezi aici un filmulet si altele de pe acel canal : https://www.youtube.com/watch?v=8Rxq6qWSDa4

Luni, 17 mai 2021 - 10:21

omnomicus
omnomicus

Salutare!

Eu sunt cu intrebarile de novice pentru ca fie n-am reusit sa gasesc pe Google raspunsuri fie nu ma pricep Carpati.org

As dori sa va intreb urmatoarele:

- Cum functioneaza pernele sau saltelele auto-gonflabile, cat te tari sunt?

Se comprima foarte bine sau se si umfla - singure, cu ajutor, care-i treaba cu "auto"?

- Vreo recomandare de perna peste medie de tare?

(Pe o scara de la fleasca - cea in care se scufunda tot capul - pana la cea gonflabila care nu isi modifica deloc forma, as zice cat sa se afunde pana la pometii obrajilor cand stau culcat pe o ureche)

- Saltelele gonflabile <5cm reusesc sa izoleze suficient de bine /  sa ofere cat de cat confort sau se aplatizeaza sub greutatea corpului?

Caut o alternativa de saltea/izopren pentru transportat cu motocicleta, de aceea intreb, ca sa gasesc ceva util si cat mai compact.

Deocamdata atat Carpati.org

----------------------------
Admin: mesaj mutat din sectiunea Articole

Luni, 17 mai 2021 - 10:19

meliton1982
meliton1982
Caraba

Salut Victor,
Am întâmpinat o problema asemănătoare, tot la un thermarest, dar ceva mai ieftin.
Problemele care țin de garanție, în special la produsele care au "garanție pe viață", se rezolvă doar după ce se face dovada achiziției produsului...
Pentru ca nu am avut bon, nu am rezolvat nimic și m-am lăsat păgubaș.

https://www.4camping.ro/articole/informatii-suplimentare-despre-produs/garantie-limit
ata-pe-viata-thermarest/

Sâmbătă, 15 mai 2021 - 08:19

victoranica
victoranica
Coarda

Multumesc pentru pont, cam asta intelesesem si eu din alte pareri de pe net, ca Therm-a-Rest ofera service consistent si sunt foarte seriosi in legatura cu orice fel de problema intampinata cu produsele lor.

Problema e ca am luat-o de la MMSport si nu mai gasesc pe nicaieri bonul. Pot incerca sa vorbesc cu omul de acolo, insa nu garantez ca mi-o primeste. Oricum mi-ar fi de folos sa le-o trimita cumva, platind eu transport si alte costuri, si sa mi-o repare in UK daca se poate. Sau sa o schimbe.

Vineri, 14 mai 2021 - 18:47

malakai
malakai

Salut,

Am avut o problema foarte asemanatoare cu Thermarest Evolite. Cam dupa doi ani de la achizitie s-au unit doua camere din saltea, facand zona respectiva mult mai voluminoasa decat restul. Am returnat-o la vanzator (un magazin online din uk) care dupa ce au trimis-o la Thermarest pentrut inspectie mi-au schimbat-o fara probleme cu una noua. A durat 3 saptamani din momentul in care am pus salteaua defecta la posta romana pana cand am primit-o pe cea noua si magazinul mi-a returnat costul transportului. La prima iesire cu noua saltea am avut fix aceeasi problema. Am trimis din nou salteaua la magazin, am ales sa primesc un refund in store credit (mi s-a oferit si varianta sa primesc banii inapoi) cu care am achizitionat un Thermarest Uberlite pe care il folosesc fara probleme de aproape 3 ani (deocamdata Carpati.org). Daca imi aduc aminte cred ca mi-au dat si un voucher simbolic (10-20 de lire) cand s-a stricat si a doua.
Nu stiu cat de bun e customer service-ul la magazinul de unde ai achizitionat-o tu salteaua dar in ultima instanta cred ca poti incerca direct si la Thermarest.

O zi buna si succes.

Vineri, 14 mai 2021 - 17:41

victoranica
victoranica
Coarda

Problema e ca acum cand o umflu, capul saltelei este de doua ori si jumatate mai umflat decat restul, de cand s-au spart acele camere cu aer, si tare mi-e ca e posibil sa mai crape si altele. Practic nu prea se mai poate sta pe ea, pentru ca daca o apesi in acea zona, e posibil sa plezneasca alti elementi, iar ca sa poti sta decent trebuie sa te intinzi cat mai uniform. Daca ma ghemuiesc un pic, se lasa in jos acea portiune.

Vineri, 14 mai 2021 - 16:15

drumetu71
drumetu71
Busola

Am venture. Foarte multumit dupa 3 ani. Doar vreo 5-6 petice Carpati.org si asta din cauza mea. Am inteles ca sunt unele modele cu probleme de lipitura dar si ca ar fi din cauza umflarii cu gura.
https://www.youtube.com/watch?v=_-z6Z21wFG8&pbjreload=101

Vineri, 14 mai 2021 - 15:37

vestale
vestale
Caraba

Incearca sa gasesti porul prin scapa aer prin metoda de la gaz: apa cu sapun si vezi unde face bulbuci. Daca nu pierzi presiunea in 6 ore, nu e deloc mare sa il gasesti in cada. Petice se gaseau in pachet.
Si usoara, dar si groasa plus un factor R mare, trebuie sa existe undeva un compromis, iar la salteaua ta poate sa fie fiabilitatea. Stii doar ca nu exista perfectiunea!
Mesaj modificat de autor!

Vineri, 14 mai 2021 - 15:31

victoranica
victoranica
Coarda

Salutare,

A mai avut cineva probleme cu saltele de la Therm-a-Rest ?

In urma cu doi ani am achizitionat modelul NeoAir XLite si parea o investitie pe termen lung, dat fiind si pretul ridicat. In primele 15 luni nu am avut probleme cu ea. De la o vreme remarcasem ca se dezumfla pe undeva, astfel incat in miezul noptii, cam la 6 ore dupa ce o umflasem, devenea sensibil mai moale. Am bagat-o si in cada si nu am reusit sa gasesc nicio fisura evidenta.

Mai mult de atat, in urma cu doua luni in Macin mi-au pocnit trei camere cu aer. Am crezut ca s-a agatat in vreun obiect ascutit insa nici vorba, doar ca de atunci o mare parte din aer se concentreaza in capul saltelei, in timp ce alte parti din ea raman moi. De atunci s-a mai repetat patania cu inca doi elementi. Sincer nu stiu unde as putea sa ma duc cu ea, momentan nu mai gasesc factura si cred ca oricum a cam iesit din garantie. Citisem undeva ca Therm-a-Rest ofera garantie pe viata, ma intreb daca exista vreun mod sa le trimit.

Orice ajutor e apreciat Carpati.org

PS: Cautam sa o inlocuiesc cu un alt model, eventual Sea To Summit, dar la ei cea mai usoara saltea cantareste peste 600 g, adica aproape dublul NeoAir XLite

Vineri, 14 mai 2021 - 15:18

lauramatei
lauramatei
(admin)

Domnilor, va rog sa pastrati tonul unei discutii amicale si utile despre saltele! Am eliminat cateva randuri din anumite mesaje.

Sâmbătă, 29 iunie 2019 - 00:21

vestale
vestale
Caraba

La saltele conteaza cat de mare faci presiunea inauntru si reusesti sa o mentii pana strangi "robinetul" si iarasi cat de tare e obisnuit sa fie patul pe care dormi. Daca acasa dormi pe o saltea dura(ortopedica), iar pe munte nu reusesti sa pastrezi suficient aer inauntru, atunci ti se poate parea cam incomoda, mai ales ca sub greutatea corpului tau, ea se comprima si mai tare. Sunt chestiuni care se testeaza/probeaza in timp si nu chiar de la prima utilizare le nimeresti. Si bineinteles depinde pe ce o asezi, daca ai o mochie de piatra de 6cm inaltime, atunci e mai dificil...
Iarasi, mai sunt saltele care pierd aerul printr-un por mic, si dimineata te trezesti ca e mai dezumflata fata de cum era seara, in general e pe langa "robinet".

Vaporii de apa din aerul expirat cand umflii salteaua pot condensa pe peretii acesteiia, apoi ingheata, dar exista pompe, unele facute chiar din husa saltelei, pentru saltelele folosite la inaltimi mari,

@naludar daca te gandesti sa o folosesti si iarna sau undeva pe teren inghetat/zapada, sfatul meu e sa iei una care promite un factor R bun. Daca esti la inceput cu dormitul la cort, mai ales iarna, poti incerca si variantele mai ieftine.

Vineri, 28 iunie 2019 - 12:50

bogdan.t
bogdan.t
Coarda

@alek. De asta am si zis ca nu bag mana-n foc ca e acelas model. Stiu ca mi-a zis de Decathlon si imi amintesc de acele bilute de silicon. Anyway, parerea e aceeasi. Poate ai un model cu update.
@victoranica. Citeste cum trebuie ce am scris. Am specificat clar ca nu sunt sigur ca e acelas model.

Vineri, 28 iunie 2019 - 11:06

alek
alek

Bogdan, nu stiu ce model ai nimerit tu, dar asta eu am vazut-o prima data in magazin in Romania acum jumatatate de an, si am tot urmarit modelele de un an incoace la Decathlon. Poate amicul tau a cumparat-o din alta tara, inainte sa apara la noi, desi ma cam indoiesc.
Poate ar fi mai util sa zici cum ti s-a parut daca stii exact modelul, altfel poate induci lumea in eroare.

Vineri, 28 iunie 2019 - 10:23

victoranica
victoranica
Coarda

Ca idee, pe pagina producatorului nu exista reviewuri mai vechi de vara lui 2018, posibil sa nici nu se fi produs inainte de acest an - https://www.decathlon.ro/ro/pageReviews?productId=8493395&collaborator=0&filterReview
s=&sortReviews=oldest

Joi, 27 iunie 2019 - 19:17

bogdan.t
bogdan.t
Coarda

@alek nu bag mana-n foc dar cred ca acum vreo 2 ani am imprumutat de la un prieten o saltea si era una ca cea pomenita de tine.Ptr Parang. Nu stiu cat de confortabila ti se pare tie dar eu am dormit foarte naspa pe ea. In sensul ca m-am simtit ca pe un pat din ala denivelat... Poate era folosita de mult timp... Nu stiu. Nu mi-am permis sa-i spun ceva celui care mi-a dat-o ptr ca pana la urma omul a vrut sa ma serveasca. Dar, seriously, naspa! De aia am facut efortul ptr ceva bun si al meu!

Joi, 27 iunie 2019 - 18:51

Afisari: 12,415

#106  Inapoi 1 2 3 4 5 6 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0684 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org